CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 112 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Babako
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Dub 2006 13:52
Příspěvky: 13
Bydliště: Posázaví
Zdravím a přeji pěkný večer. Mám skromný dotaz - ví někdo, zda se v tuzemsku dá koupit rostlina Carica pentagona, jinak též zvaná babaco? Ď.

_________________
pepíno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nechci dělat naděje
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Tuto Caricu by měli množit v Suchdole na Institutu trop. a subtrop. zemědělství, ale můj kontakt naprosto selhal a nemůžu se tam nijak probojovat. Tato informace je tedy bez záruky, měli je tam ale množit in vitro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pentagona
OdeslatNapsal: 07 Dub 2006 08:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Dub 2006 13:52
Příspěvky: 13
Bydliště: Posázaví
Díky za info, přímý kontakt taky teď namám. Docela se divím, že touto papajou se zatím asi skoro nikdo u nás nezabývá - je to rostlina s významě menšími nároky na pěstování ( ve srovnání s c. papaya), přitom mimořádné úrodná s kvalitními plody. V Německu kousek vedle dálnice Regensburk - Ingolstadt je zahradnoctví, kde jí sekaji jak Baťa cvičky ( ale za 24,-Euro).

_________________
pepíno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2006 01:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
No, já pár kousků babaka mám, jsou to cca 0.5m vysoké řízkovance z asi 6 let staré plodící rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2006 22:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Dub 2006 13:52
Příspěvky: 13
Bydliště: Posázaví
Zdravim. grepinne, jaké máš zkušenosti s babakem? a bylo by ke koupi ? mám zájem = mail - fuchs.j@seznam.cz

_________________
pepíno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 11:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahoj grepine ,neměl bys naprodej řízek i pro mě.Pokud ano zašli odpověď na konales@centrum.cz a díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 13:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
No řízek asi ne, ale řízkovanou rostlinu od 50cm výšky ano. Napíšu na mail. Jinak, pro případné další zájemce, mám ještě asi 4-5 kousků, se kterými bych se dokázal rozloučit;). Navíc jsem teď dal zařízkovat další, ale ty budou až na podzim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 14:10 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Nemohl by nějaký ochotný moderátor;), případně admin, přejmenovat toto téma na "Babako"?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 16:28 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Jasne ze mohl a ty sem na oplatku das fotky OK ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: babako
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 16:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Takto nejak vypada (foto z netu)
Obrázek
ale ako asi chuti? Je to jedle surove? Som cital kdesi, ze sa vyuziva skor ako zelenina.
p.s. inak aj ja by som mal zaujem, pokial je teda odolnejsia nez papaya, lebo ta u mna len zivori :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 18:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Děkuji adminovi za ochotu. Fotečky sem dám v dohledné době a budu se snažit najít i fotku s plody, i když pomalu ztrácím naději, že se mi to podaří:/.
Chuť je výtečná, ale nebudu psát, jak je obvyklé, nicneříkající - směs chuti jahod, banánu a ananasu apod.. Šamla řadil babako spíš mezi zeleninu, což já bych osobně neudělal. Plod je trochu kyselejší než mango a neuvěřitelně šťavnatý, doslova teče;), takže se nejlépe konzumuje lžičkou. Pokud ho na rostlině necháte dozrát je chuť víc než lahodná a o samotné šťávě jsem se už zmínil. Ne náhodou se štáva z čestvého babaka podává jako nápoj v mnoha luxusních hotelech po celém světě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 18:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Ještě k té odolnosti. Podle mých zkušeností, je přezimování - a vůbec celoroční pěstování, a to jak na zimní zahradě, tak i v bytě - bezproblémové.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 06:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Grepine prosím Tě,jak je to se zaléváním.Dočetl jsem se ,že absolutně nesnáší tvrdou vodu,že se musí zalévat jen dešťovou vodou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 07:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Skoda ze jen v byte od pristiho roku se stavam pestitelem 80% jen ve venkovnich podminkach :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 08:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
S tou tvrdou vodou to asi tak horké nebude. Zalévám vodou z naší studny, kde je tak tvrdá voda, že spolehlivě (k mojí velké radosti...) ucpává pračky a všude se usazuje tolik vodního kamenu, že jsem jednu chvíli uvažoval o tom, zaregistrovat se jako menší kamenolom;).
Babaku ta voda evidentně nevadí a pokud ano tak to celkem statečně nese:).
Možná by měl problémy s běžnou "městskou" chlorovanou vodou, ale tou bych raději nezaléval nic...
Drtivá většina rostlin, ale samozřejmě upřednostní deštovou vodu, ani babako není výjimkou.
Hm a venku bych ho asi pěstovat nezkoušel;). Teplota jen mírně pod nulou zničí nadzemní část a dlouhodobější, i jen mírný mrazík odrovná celou rostlinu.
Bohužel fotky jsem nenašel a abych pravdu řekl je dost dobře možné, že jsem fotku nakonec ani neblejskul, i když se mi tomu snad ani nechce věřit. Rekonstruujeme podlahy v celém baráku tak mám spoustu jiných starostí. Ale hned teď jdu vyfotit sazeničky. Jinak plodů jsem měl naposledy 12, dozrávali postupně - ve zralosti jsou sytě žluté - a vypadá to přesně jak na fotce o pár příspěvků výš. Plody rostou těsně pod "korunou" a spolehlivě dozrají i v zimě - váha plodu nikdy neklesne pod 500g. Semínka se, i přes odlišné informace o Babaku, objevují, ale žádné z nich mi nevyklíčilo. Netvrdím, že to nejde, jen jsem je píchnul do květináče a čekal co bude, moc jsem se nesnažil klíčení usnadnit, protože přece jen lepší způsob rozmnožování je řízkování, i vzhledem k tomu, že je stejně nezbytně nutné každý rok na jaře babako seříznout.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 112 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz