CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 08:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 13:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
SYROVÉ????!!! :shock: :shock: Vzhledem k tomu, že doma mám dva kyselé a jednu mandarinku(v budoucnu snad i sladký kumkvat) a teď se rozhoduju nad kalamondinem, tak to mám přesně mezi pomerančem a citroníkem. A co třeba grep :idea: , vždyť ten je taky trochu kyselý, nemohla bych ho použít jako univerzální podnož?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: grep
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 14:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Grapefruit neboli C. paradisi je téměř ideální do bytového prostředí. Dobře roste, kořeny jsou odolné na přemokření v zimních měsících, toleruje špatné pěstební podmínky a naroubované citrusy na něm dobře rostou a plodí. Někde se uvádí pozdější nástup do plodnosti u roubovanců ( je to lepší rostlina první vytvoří dostatek listové plochy a pak plodí) :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 19:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
To je bezva zpráva, zrovna je mám doma, tak si schovám semínka. Jak dlouho se citrusy zabýváš, že jsi taková studnice vědění? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citrusy
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 22:22 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Jak dlouho? toť otázka i pro mne. Začal jsem výsevem semínek někdy v 5 třídě, pak následovaly nákupy rostlin ( na učilišti) vysazení do skleníku ve kterém moc dobře nerostly a několikrát jsem o ně přišel. Dříve nešlo sehnat kvalitní roubované citrusy na odolných podnožích pro chladné zimování.
Citrusy které jsem nakoupil byly naroubované na citroníku nebo pomeranči ve skleníku trpěly chladem a přemokřením substrátu ( prostě nevydržely).
od roku 1999 se věnuji pěstování citrusů profesionálně a v současné době mám jednu z největších kolekcí mrazuvdorných citrusů v ČR ( vesměs jsou to mladé nejvýš dvouleté roubovance) u některých očekávám letos první květy a plody. Zkouším a testuji různé složení substrátu, způsoby roubování a boje se škůdci ( sviluška) a teto boj vyhrávám. Láska k citrusům a dalšímu ovoci je téměř 20letá. Nejlepší zkušenosti se získají vlastním pozorováním a pokusy s rostlinami ( metoda chyb a úspěchu) chybama se člověk učí :twisted: :lol: :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2006 20:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Taková vytralost si zaslouží obdiv. :shock: :lol: Už jsem si udělala místo na kalamondin(musím přiznat, že jsi mě zlákal) i na fortunelu. Mají se podnože taky tvarovat(myslím základní tvarovací řez), aby trochu zesílily? Mám jednu, u které by už mohl být k něčemu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: to Zdeněk
OdeslatNapsal: 05 Úno 2006 20:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ahoj Zdeňku,

mám na Teba otázku, citrusy by sa mali tvarovať a strihať na jar- březen- duben, myslíš si ale, že pokiaľ mám prisvetľované citrusy , ktoré prekonali zimu bez problemov a opadu listov - bolo by možné ich stihať už teraz v unoru ?? :lol: . Ako tvaruješ mladé rizkovance l ročné , skracuješ hlavný vyhonm - terminal po 4 paroch listov, alebo ešte kratšie ??.
Ahoj Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tvarování citrusů
OdeslatNapsal: 05 Úno 2006 21:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Citrusy se dají tvarovat celoročně. Po každe růstové periodě. Kdo chce může citrusy vytvarovat během února. Já začnu taky, protože budu roubovat a odstříhnuté výhony použiji jako rouby. Je duležité zachovat určitý postup tvarování korunky. Korunku tvarujeme podobně jako jabloně nebo broskve.
Snažíme se vytvarovat silné kosterní větve s dobrými úhly tak aby vydržely pozdější bohatou plodnost a nevylamovaly se. Citrusy ale mají jednu dost velkou nevýhodu ( většina jich roste velice nepravidelně a vyhání vlky tam kde nechceme) Některé citrusy rostou tak, že roste jedna větev a zbytek rostliny stojí. Po nárustu vyraší zbytek rostliny. Citrus je specifický i tím že se střídají růstová období vrchní části a kořenů. Během sezony je lepší s řezem počkat do té doby než začne citrus rašit. Platí co je nahoře to musí být i dole. Citrusy po skončení růstové periody vrchní části a brzkém zakrácení mají dvě možnosti a to - vyraší znovu na jiném místě nebo zastaví růst a kořeny narostou jen o pár centimetru které odpovídají novým zakráceným přírustkům. Mladé rostliny dobře reagují na větší objem nádoby(chvíli mají pocit růstu ve volné hlíně) a růst tomu odpovídá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2006 21:22 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Bastet napsal:
Taková vytralost si zaslouží obdiv. :shock: :lol: Už jsem si udělala místo na kalamondin(musím přiznat, že jsi mě zlákal) i na fortunelu. Mají se podnože taky tvarovat(myslím základní tvarovací řez), aby trochu zesílily? Mám jednu, u které by už mohl být k něčemu.


U podnoží se snažíme vypěstovat dostečně vysoký a rovný kmínek. Proto odstraňujeme výhony z kmínku tam kde je nechceme až po místo kde podnož naroubujeme. Výše již nemá smysl podnože tvarovat protože po naroubování nám zůstane stejně jen vypěstovaný pokud možno rovný kmínek. Záleží jen na Vás v jaké výšce citrus naroubujete či naočkujete. :D :lol: :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2006 13:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Jasně, takže jen vystříhat kmínek a jinak nechat volně růst. Když chci keřík a ne stromek, tak ho mám roubovat přibližně v jaké výšce? Asi tak dvacet centimetrů? Mám sice doma knížku o citrusech, ale tohle jsem tam buď nenašla, a nebo jsem to z toho nepochopila... :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2006 13:42 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Roubovat ho můžeš v jakékoliv výšce. Tam kde pak výhon zastřihneš se ti rostlinka rozvětví a vytvoří korunku, takže záleží pouze na tobě jak chceš mít korunku vysoko nad zemí :)

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2006 13:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Fajn, tak já se přizpůsobím tvaru jednotlivých rostlinek. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 09:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Velice zajímavý sladkoplodý a zároveň okrasný citrus do bytu je kišumikan (C. kinokuni) - maloplodá mandarina. Ve sbírkách u nás ho máme a možná i v několika formách. Já ho mám na trifoliátě, dva roky byl doma, předloni jsem sklidila první plod (opravdu chutný s několika semeny), letos šel na zimu kvůli místu do skleníku. Mimo téhle rostliny mám na trifoliátách ještě další dva loňské roubovance a letošních -5°C, co jsem měla ve skleníku, na nich není nijak poznat :wink: Kišumikan by měl jít naroubovat na mandarinkové podnože a růst na nich v teplém bytě docela jistě.
Grepová podnož dle dlouhodobých zkušeností není v bytě vhodná pouze pro odrůdy z chladných subtropů s potřebou alespoň krátkého vegetačního klidu - klasickým příkladem jsou mandariny unshiu. :idea: Podívejte se na oddíl citrusy, je tam hned několik témat o podnožích :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Bře 2006 18:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Děkuji, je to velmi zajímavé. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Bře 2006 11:42 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Fortunelly i kalamondin jsou do bytu podle mě nejhezčí a nejlíp snáší bytové podmínky, ostatní citrusy se mi doma dařilo udržet přes zimu s velkými problémy (opad či osychání listů, úhyn), plody kalamondinu stačí rozkrojit a pocukrovat a pak je výborný :) Je to chuťově takové divoké, ale ne nepříjemné.

Je dobré zvážit, jaké má člověk k dispozici podmínky pro pěstování a pro zimování, celoročně venku vydrží jedině Poncirus Trifoliata (kulatý semišový hořký kyselý a pryskyřičný citron), vyjímečně i jiné mrazuvzdorné druhy, ale je třeba počítat s tím, že některý rok (třeba po 5,10 letech) přijde opravdu blbá zima a to co venku 5 let rostlo a už vypadalo na první úrodu zmrzne a může se začít znovu. Přestože poncirus trifoliata je považován za nejedlý díky obsahu pryskyřic v dužnině, které vám totálně zalepí zuby a kvůli nahořklé chuti, je metoda, jak se pryskyřic snadno zbavit. Jednoduše se sklizené plody vymačkají jako citrony do nádoby, nechá se to ustát, pryskyřice si sednou na dno, vršek šťávy se sleje a dá se použít při ředění vodou normálně na pití jako šťáva z limet a citronů a je to dobré. Zralé plody taky krásně voní a když se jich pár nechá na stole v míse s ovocem, je to fajn, navíc každá návštěva zírá, že citron může být chlupatý a může růst u nás na zahradě :)

Jako podnože pro bytové pěstování jsou opravdu ze znadno dostupných dobré grepy nebo pomeranče (nejvíc semen bývá v těch nejmenších a nejlevnějších), mandarinky rostou pomalu, a co roste opravdu hodně pomalu, tak to jsou semenáčky kumkvatu (fortunelly).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz