CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 17:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 13 Bře 2011 14:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Úno 2011 20:55
Příspěvky: 3
Dobrý den,

jsem začátečník. Zatím 2 roky celkem úspěšně pěstuji semenáčky běžných mandarinek a pomerančů. Samozřejmě v prostředí panelákového bytu se jim nedaří, jak by mohlo asi jinde. Letos jsem je ale přes zimu přesunul na společnou chodbu, kde jim asi vyhovovala více i teplota a teď už pěkně obrážejí.

Teď bych si chtěl zkusit pořídit i nějakou již naroubovanou rostlinku, která by mohla i plodit. Vím, že je to trošku hazard v podmínkách, jaké mám k dispozici, ale třeba se zadaří.
Popravdě se moc nevyznám v odrůdách. Rostliny mám v současnosti umístěné u východního okna a chystám se je letnit. Mohl by mi někdo poradit nějakou odrůdu, případně nabídnout k prodeji nějakou plodící rostlinku, která by měla u mě šanci? :-)

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 13 Bře 2011 20:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Ahoj, v bytě doporučuji pěstovat kumquaty, kalamondin, rangpur, myrtyfolii a lajmy.
Pokud chceš větší plody, tak doporučuji citroníky.
Jsi-li z Prahy, múžu Ti prodat Myrtyfolii Chinoto. Popis je na stránce http://users.kymp.net/citruspages/souroranges.html#myrtifolia (in English).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 15 Bře 2011 20:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Úno 2011 20:55
Příspěvky: 3
Díky za radu, zkusím se na ně mrknout. Bohužel do Prahy to mám ze Vsetína trochu z ruky :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2011 20:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nevím čím to, avšak citrusové rostliny se staly letošním rokem nedostatkovým zbožím na českém trhu. Adavo, Kruh i Leiss jsou vyprodaní a ostatní firmy vám ve finále zase nic nezašlou. Nevíte někdo ještě o nějaké firmě, kde by se daly sehnat nějaké citrusy s určenou odrůdou a zároveň je trochu z čeho vybírat? Tady na západě ani nevím o nikom, kdo by rostlin množil a prodával. Vím, že vy Moravané své přebytky prodáváte, ovšem jet pro ně napříč republikou se mi nechce. Zatím jsem zkontaktoval pana Urbana, tak je možné že od něj něco zakoupím, každopádně bych byl vděčný za každý jiný tip, kde nějaké citrusy lze zakoupit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2011 20:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nejspíše je to proto, že to silně nerentabilní činnost. Aby se množení citrusů u nás (v ne nějakém extra množství) někomu alespoň zaplatilo (ne vydělalo), musely by rostliny stát dvakrát až třikrát tolik. Trvá to prostě dlouho a je s tím bohužel fůra práce. I já nejspíše množil citrusy letos naposledy a ... šlus. Posledních pár zbytku je možno získat při osobním odběru v Brně-Řečkovicích http://www.volny.cz/zeleny_snek/2011-04.pdf (z toho je již 8 neposaných rostlin v jednání o rezervaci a nebudou nejspíše v průběhu týdne více k dispozici)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2011 21:18 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Já mám v seznamu tyto zahradnictví.
http://www.rostlinky.cz/cs/ovocne/
http://www.citrus-shop.cz/?p=productsList&iCategory=28&page=1
http://www.krakonosovozahradnictvi.cz/citrusove_rostliny.htm
Nemúžu zaručit, že mají rostliny skutečně na skladě.
Pořád budou běžné citrusy v Hornbachu, Baumaxu atď. Mají je z dovozu.
Dobrou volbou je, když se citrusáři vyberou na výlet do jižních krajin a po návratu se podělí o rouby. Líbí se mi, když jsou některé citrusy vzácné a nový pěstitel musí hledat, kdo je má. Tím nechci říct, že snívám o socíku, kdy konečně dorazí kubánské pomeranče nebo co kdo má pod pultem.
Jsou i zahradnictví, které mají citrusy, nejsou na webu a jejich zákaznící se tady moc neukážou.
Já přemýšlím, že koupím nějakou rostlinu v http://www.flora-toskana.de/onlineshop2/index.php?cPath=229&language=en. Sice je tam draho, ale některé odrúdy by mi za to stáli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2011 21:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
pozrel som maju dake co u nas len tak nedostanes...no na ich pomer to neni tak drahe ako by to bolo u nas


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2011 07:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
MIKI939 napsal:
Díky za radu, zkusím se na ně mrknout. Bohužel do Prahy to mám ze Vsetína trochu z ruky :-)


Keby som to bol vedel, bol by som sa zastavil - v sobotu som robil okružnú cestu po Morave :D (a okrem iného rozvážal podnože C35, Carrizo, Troyer). Nemšová - Vyškov - Tišnov - Blansko - Moravec (milá návšteva u Petra Broža :wink: ) - Nové Město -Hradec Králové - Trutnov - Olomouc - Vsetín - Nemšová . - 700 kilákov. Až sa mi o tých cestičkách cez lesy na Vysočine snívalo.
Mám na predaj kopu podnoží , aj nejaké zavrúblované. (Vrúble k tomu môžem nastrihať zdarma :) ). Nech si každý štepí čo chce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2011 20:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Všem moc děkuji za rady. V Baumaxu bohužel takřka nic nemají. Ty zahradnictví Asterne znám, ale nic mě u nich zatím neoslovuje, Citrus-schop mě osobně přijde poněkud pochybný sám o sobě. Rostlinky.cz mám vyzkoušené co se týče spíše tropických rostlin, mám od nich skořicovník a nějaké mučenky, citrusy není moc z čeho vybírat. Krakonošovo zahradnictví zase nenabízí takřka nic, co bych neměl a zároveň se nedá příliš hovořit o odrůdovém určení. Jiná píseň je samozřejmě flora-toskana. Tady samozřejmě z čeho vybírat je, a ne jen z citrusů. Až jednou nebudu vědět co s penězi, plánuji tam cestu, není to zas tak daleko od bydliště mé tchýně, tak až zase pojedeme na rodinnou návštěvu do ,,Říše“ spojím příjemné, dalo by se říci, snad i s užitečným. Ceny jsou pravda bolestivější, ale sortiment je vykompenzuje. Šnekovi děkuji za nabídku, ovšem opravdu Jižní Morava je pro mě dosti vzdálená. Ale musím přiznat, že mě dosti láká jeho sbírka chladu odolných odrůd a jelikož skleník mi začíná pomalu praskat ve švech, uvítal bych pár rostlin, co zvládnou delší letnění pod širým nebem a zimování okolo nuly. Proto bych příští jaro rád podnikl výpravu na východ pro nějaký ten roub. Tady u nás vyvěrá řada léčivých pramenů, např. Mattoni, Magnesia nebo Becherovka, tak bych nějakou lahvinku těchto vod vzal sebou jako pozdrav z Karlovarska a snad by po nějaké té sklence Šnek oželil pár roubů. Ještě musím poděkovat Radoslavovi za nabídku a smeknout před jeho odhodlaností, s níž obohacuje naše sbírky o importy z daleké ciziny. Díky těmto lidem, se naše sbírky takto rozrůstají o nové exotické úlovky. Všem pánové moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2011 04:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, rouby, mimo snad dvou odrůd, které jsou problematické a nerostou, resp. nerostou jak by dle mých představ měly může mít každy, kdo mne navštíví. Dostane do ruky nůžky a sám si nastříhá co je libo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2011 19:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Črc 2009 17:19
Příspěvky: 27
Bydliště: Slovensko-SC
radoslav napsal:
MIKI939 napsal:
Díky za radu, zkusím se na ně mrknout. Bohužel do Prahy to mám ze Vsetína trochu z ruky :-)


Keby som to bol vedel, bol by som sa zastavil - v sobotu som robil okružnú cestu po Morave :D (a okrem iného rozvážal podnože C35, Carrizo, Troyer). Nemšová - Vyškov - Tišnov - Blansko - Moravec (milá návšteva u Petra Broža :wink: ) - Nové Město -Hradec Králové - Trutnov - Olomouc - Vsetín - Nemšová . - 700 kilákov. Až sa mi o tých cestičkách cez lesy na Vysočine snívalo.
Mám na predaj kopu podnoží , aj nejaké zavrúblované. (Vrúble k tomu môžem nastrihať zdarma :) ). Nech si každý štepí čo chce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2011 19:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Črc 2009 17:19
Příspěvky: 27
Bydliště: Slovensko-SC
Ospravedlňujem sa za príspevok vyššie,klikol som vedľa...Ale i tak to mala byť reakcia k príspevku od Radoslava.Viem,že to sem nepatrí,ale ak si Radoslav spomínaš písal som ti niekoľko krát - mal som záujem záujem o kúpu podnoží,chcel som na teba nejaký kontakt ešte v januári,ale bohužiaľ si sa viac neozval.Nechodím sem až tak často,som dosť pracovne vyťažený preto som sa chcel dohodnúť inak ako cez SZ.Ak ešte niečo máš na predaj Pošli mi prosím SZ.Vďaka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2011 20:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Dub 2009 17:58
Příspěvky: 3
Zkusil jsem všechny možné obchody, ale ze zkušenosti vím, že to většinou za moc nestojí (malý výběr atd...), nejlepší co znám je Josef Matějka (stránky pawpaw.cz) - má tam obrovský výběr všeho možného, vždycky rád poradí a jeho stromky jsou pěkně otužené (v zimě prý až -3 bez problémů). Jezdím k němu každý rok pro nové přírustky :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2011 09:42 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
No letos je již sezóna v plném proudu, tak již asi nikterak zvlášť nakupovat nebudu. Zvláště po zkušenostech, které jsem letos s internetovými obchody zažil, nebudu objednávat od jinud než z Kruhu,Adava a Bambusaria. Nikde však nic nemají, tak zajedu ještě k panu Urbanovi, jestli něco co sháním, nemá a neprodá on. Případně příští rok naroubuji vlastní rostliny, rouby kolegové nabízí docela ochotně a podnoží mám připravených také dostatek. Případně nějaké vzácnější rouby, o které mám zájem, např. Citrus hystrix mám domluven ve škole. Nebudu již dělat kšeft internetovým podvodníkům, nebo čekat na rostliny přes půl roku a pak je stejně neobdržet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomůže někdo?
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2011 09:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Úno 2011 20:55
Příspěvky: 3
frankie1 napsal:
radoslav napsal:
MIKI939 napsal:
Díky za radu, zkusím se na ně mrknout. Bohužel do Prahy to mám ze Vsetína trochu z ruky :-)


Keby som to bol vedel, bol by som sa zastavil - v sobotu som robil okružnú cestu po Morave :D (a okrem iného rozvážal podnože C35, Carrizo, Troyer). Nemšová - Vyškov - Tišnov - Blansko - Moravec (milá návšteva u Petra Broža :wink: ) - Nové Město -Hradec Králové - Trutnov - Olomouc - Vsetín - Nemšová . - 700 kilákov. Až sa mi o tých cestičkách cez lesy na Vysočine snívalo.
Mám na predaj kopu podnoží , aj nejaké zavrúblované. (Vrúble k tomu môžem nastrihať zdarma :) ). Nech si každý štepí čo chce.


Njn tohle vědět hned bych se přihlásil, tak třeba příště :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz