CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 23 Dub 2009 13:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ivana sa nebojim, konečne možem s dakym porečovac :wink: A aby si nebal Ty, že budeš mať malo, bo som prave u neho a v popradskom štýle trenujeme. :mrgreen:
Kam

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 24 Dub 2009 11:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ivan Bross napsal:
Ivana sa nebojim, konečne možem s dakym porečovac :wink: .........
Že se sám sebe nebojíš Ivane, to bych ještě pochopil, ale že si povykládat - porečovat sám se sebou :roll: :roll: , no nevím :P , začínám se bát důsledků nadměrného požívání limončela :mrgreen: :mrgreen: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 24 Dub 2009 11:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
To som písal ja ;) bol som včera u Ivana poklabosit...
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 24 Dub 2009 12:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
To som písal ja ;) bol som včera u Ivana poklabosit...
Kam
Tak to se mě ulevilo-uf :D , už jsem se bál že limončelo škodí :mrgreen: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 24 Dub 2009 12:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Kamco napsal:
To som písal ja ;) bol som včera u Ivana poklabosit...
Kam

ano, presne tak, pisal, ale v mojom mene :mrgreen: ale nerecoval som sam se sebou, ale s Kamcom o tom, ze ked dojdeme, ze ci po nasom nadmernom pozití tvojho destilatu limonncella ti este aj daco zostane aj pre seba... :mrgreen: nebudes mat cim krmit skrecka Petre, aby mal dost zasob na zimu :mrgreen:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2009 12:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Strihal som citron Willafranco, ostalo mi dosť čerstvých listov, majú krasnu citronovu voňu. Na Limoncello to sice nebude, ale skusim ich vysušiť na čaj. Možno bude dobrý :?: Skušal už niekto z citrus. listov pripraviť čaj?
Kam
Příloha:
16_Willafranco na čaj.JPG
16_Willafranco na čaj.JPG [ 191.56 KB | Zobrazeno 745 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2009 20:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Kamčo, dobrá tráva :mrgreen:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2009 20:30 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Řekl bych, že paní Hažmuková psala, že je používá.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2009 22:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ivan Bross napsal:
Kamčo, dobrá tráva :mrgreen:


No veru, suším to tam jak tabakové listy :mrgreen: Pedro, diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Velká kniha o výrobě lihových nápojů - I.
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 10:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Aby toto nejdůležitější :mrgreen: :shock: téma na fóru nespalo, dovolím si doporučit hodnotnou knihu s 600 recepty na výrobu lihových macerátů, likérů, vína, piva a medoviny:

Andrzej Sarwa
Velká kniha o domácí výrobě lihových nápojů
likéry, vína, piva, medoviny z léčivých rostlin, ovoce a zeleniny

A když už dělám reklamu, tak si snad mohu dovolit i několik ukázek (mladistvým a abstinentům je určen pouze první odstavec :mrgreen: ):

CITRÓNOVNÍK (Citrus limon)
Plody citrónovníku, kromě uplatnění jako aromatizujícího přídavku různých jídel a při přípravě osvěžujících nápojů, mají i nevelký lékařský význam. Dužina obsahuje cukry, kyselinu citrónovou, hodně vitamínu C a také menší množství vitamínů skupiny B, D a provitamíny A, mimo to také pektiny a minerální sloučeniny (hlavně měď a draslík). Šťávu z čerstvých plodů, jelikož obsahuje velké množství vitamínů, lze použít při léčbě avitaminózy a také jako doplněk při léčbě kornatění tepen. Vše výše uvedené doporučuje oficiální medicína. Lidová medicína využívá plodů rovněž při léčení žloutenky, močových kamenů a při špatné funkci žaludku a střev. Voda s citrónovou šťávou dobře působí jako kloktadlo při angíně, zevně pak při odstraňování trudovitosti, mykóz a pih. Citrónová kůra se již odpradávna používala jako prostředek upravující trávení. Využívají se i květy, kůra, dřevo i semena citrónovníku. Listí bylo považováno jako dobrý prostředek pro povzbuzení organizmu, odvar z něho se vyráběl následovně: lžička rozdrobeného sušeného
listí na skleničku vařící vody, nechalo se přikryté 10–15 minut pařit a po té se přecedilo, odvar se pil 2–3krát denně po čtvrt skleničce. Semena se používala při léčení malárie, květy jako uklidňující prostředek. Horký odvar z kůry nebo rozdrceného dřeva byl používán jako prostředek močopudný.

Citrónovka
2 citróny zbavené kůry, 10 dkg cukru, 1,125 l vody, 0,5 l čisté
vodky (40%)
Šťávu z citrónů vymačkejte, ovoce rozmačkejte, smíchejte
s litrem vody a vodkou a uvařte. Zároveň svařte sirup ze zbytku
vody a cukru, nechte vystydnout a dolijte do předchozí tekutiny.
Vše důkladně promíchejte (nejlépe ve šlehači) a dejte
na jeden den do chladničky. Potom vše přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví a zazátkujte. Citrónovka nejlépe chutná vychlazená na 8–10° C.

Dánská citrónová kořalka
Tence nakrájená kůra ze dvou citrónů (bez vnitřní vrstvy), 0,5 l čisté vodky Do skleněné nádoby dejte kůru a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na teplé ale tmavé místo na týden. Po uplynutí této doby tekutinu slijte, přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Doneste
do sklepa, kde musí kořalka ještě asi měsíc dozrávat. Citrónová kořalka má krásnou nazlátlou barvu, příjemnou
vůni a chuť. Jestliže je moc výrazná, lze ji rozředit vodkou a na 2–3 dny odstavit kvůli dokonalému spojení.

Dánská citrónová kořalka II.
Tence nakrájená kůra ze dvou citrónů (bez vnitřní vrstvy), 0,25 l čisté vodky (40%)
Kůru usušte asi 1 hodinu v troubě při teplotě 60–75° C (sušením ztratí hořkost proti sladkosti). Potom ji dejte do skleněné nádoby a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na teplé ale tmavé místo na 3–6 dní. Macerování nemůže trvat déle, aby nápoj nezhořkl. Po této době tekutinu slijte, a pokud
je to potřeba, přefiltrujte přes filtrační papír. Podávejte ji chlazenou na pokojovou teplotu. Pokud je kořalka příliš výrazná, můžete ji zředit vodkou, potom je nutno ji znova na 3–4 dny odstavit, aby došlo k dokonalému smíchání.

Citrónové mléko
1 citron, 0,5 l mléka, tyčinka vanilky dlouhá cca 3–4 cm, 50 dkg cukru, 0,3 l lihu (96%)
Citrón přepulte a vymačkejte šťávu. Nalijte do skleněné nádoby i s vymačkanými půlkami citrónu, přidejte vanilku a zalijte lihem. Nádobu odstavte asi na 2 týdny. Po této době tekutinu přeceďte a smíchejte s mlékem. V mixéru míchejte tak dlouho, až se vše dokonale spojí. Podávejte vychlazené na 12–15° C.
Pokud necháte mléko dlouho stát, bude mít tendenci oddělit se od alkoholu. Proto před dalším podáváním kořalku řádně protřepejte a vše se znovu spojí.

Citrónový likér I.
2 citróny, kousek čerstvého zázvoru (asi velikosti nehtu) Z citrónů ořežte kůru co nejtenčeji bez vnitřní vrstvy. Dejte ji do skleněné nádoby, přidejte zázvor a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na týden na teplé a tmavé místo. Potom slijte a přefiltrujte přes filtrační papír. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Odneste do sklepa a nechte půl roku dozrát.

Citrónový likér II.
15 dkg citrónové kůry, 20 dkg cukru, 0,25 l vody, 0,5 l čisté vodky, 50 ml koňaku
Čerstvou citrónovou kůru nasypte do skleněné nádoby a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na tmavé místo na 6 týdnů. Po této době extrakt slijte a smíchejte s horkým sirupem připraveným z cukru a vody. Dolijte koňakem. Vše přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte
a zavoskujte a doneste do sklepa. Likér musí ještě 6 týdnů dozrávat.

Citrónový likér III.
Čerstvá kůra ze dvou citrónů, 40 dkg cukru, 0,4 l vody, 0,8 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru a zalijte lihem. Hermeticky uzavřete a 1 den nechte stát. Potom líh slijte a přefiltrujte přes filtrační papír. Uvařte sirup z cukru a vody a ještě do horkého přidávejte postupně líh. Důkladně promíchejte a znovu přefiltrujte. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte a ve sklepě nechte ještě půl roku dozrávat. Likér je čistý, silný a sladký s citrónovou vůní. Podávejte jej chlazený na 10–12° C.

Citrónová ratafia
4 dkg citrónové kůry, 10 dkg cukru, 0,1 l vody, 0,5 l lihu (96%)
Citrónovou kůru dejte do skleněné nádoby a nalijte líh. Hermeticky uzavřete a dejte na teplé a slunné místo na 6–8 týdnů. Po této době líh slijte. Svařte cukr s vodou, odstavte z plotny a počkejte, až teplota klesne na 80° C. Potom do sirupu pomalu vlijte líh. Takto získanou tekutinu přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte.Ratafii nechte na teplém místě ještě asi 7–10 dní.

Citronello
Jemně okrájená kůra ze 6 citrónů bez spodní vrstvy, 35 dkg cukru, 0,9 l vody, 0,6 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru, zalijte lihem, hermeticky uzavřete a dejte na teplé, ale tmavé místo na 2–3 dny. Po této době tekutinu slijte, přeceďte a smíchejte s vychladlým sirupem z cukru a vody. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte a nechte ještě asi měsíc v klidu.

Citronello Brazil
Jemně okrájená kůra z 5 citrónů bez spodní vrstvy, 40 dkg hnědého cukru, 1 l vody, 0,5 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru, zalijte lihem a hermeticky uzavřete. Odstavte na tmavé a teplé místo na 2–3 dny. Tekutinu potom přeceďte a smíchejte se sirupem z cukru a vody, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Nechte ještě minimálně
1 měsíc dozrát.


Přílohy:
Velka kniha_a.jpg
Velka kniha_a.jpg [ 88 KB | Zobrazeno 713 krát ]
Velka kniha_b.jpg
Velka kniha_b.jpg [ 160.2 KB | Zobrazeno 693 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limoncello 10.7.2009 - I.
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 19:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ve Fíkovnících jsem napsal:
Petr Broža napsal:
Máš pravdu s tím limončelem :D , pokukoval jsem včera po skleníku a asi zase něco udělám. Je tam pár starých plodů, zřejmě z toho udělám nějakou směsku :mrgreen: / je tam LIPO, drys.cedrát, limonimedica Bajoura, 1-2 Meyery, 2-3 klas.citrony, min.5ks Kanton.citroníku (C.limonia-lemandarin), sladké citrony a sladké limety (C.limetta Patriarca) a potom zbytky různých mandarinek (třeba už úplně vyschlých) a také padají starší pomeranče. Akorát to nebude dosahovat intenz.vůně čerstvě dozrálého ovoce na podzim-v zimě a proto se mně do toho nějak nechce...
Vivat limocello :D

Právě jsem to zpracoval a naložil :mrgreen: .
Nastříhal a posbíral jsem různé plody-zleva na limončelo, uprostřed na mandarčelo a vpravo jako novinku na oranžčelo :lol: .
Také jeden plod citroníku Doux de Mediteranee, který je sladkou odrůdou, ale některé plody jsou kyselé :roll: o čemž jsem se přesvědčil u E.Mazzoly v Mentonu (F). Tento plod byl sladký :D (druhý snímek). Na limončelo jsem strouhal vrchní barev.část kůry, ale přezrálý plod Meyeru se rozpadal v ruce a tak jsem to nakonec udělal opačně :idea: . Z kůrky jsem prsty lehce odstranil polorozpadlou bílou vnitřní část (hořké) a naopak ta venkovní na limončelo zůstala pospolu a vhodil jsem mezi ostatní nastrouhanou surovinu z jiných odrůd :mrgreen: .


Přílohy:
aa_plody.jpg
aa_plody.jpg [ 47.38 KB | Zobrazeno 696 krát ]
ab_limocello_a.-Doux de Med..jpg
ab_limocello_a.-Doux de Med..jpg [ 45.72 KB | Zobrazeno 706 krát ]
ab_limocello_c.jpg
ab_limocello_c.jpg [ 48.56 KB | Zobrazeno 701 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limoncello-mandarcello 10.7.2009 - II.
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 19:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
pokračování:
Odrůdy na limončelo byly různé, Lipo a Drysycký.ced.byly hořké s protivnou chutí :evil: a tal jsem to prakticky nepoužil, stejně tak kůru ze sladké limety Patriarca (sytě zelené). Ale z těch jsem tam vymačkal dužninu.

Na mandarčelo jsem použil zbytky starých klementin, jeden plod středozemní mand. - obojí komplet plody (slabá kůra není hořká, naopak voňavá), dále spec.mand. C keraji (také celé plody), ze satsumy jsem pouze vymačkal zbytek šťávy a z tanžela Kawanonatsumikan (velký plod) jsem okrájel vrchní část slupky + štávu-plod je tam pouze na ozdobu.


Přílohy:
ac_limocello_a.jpg
ac_limocello_a.jpg [ 63.96 KB | Zobrazeno 727 krát ]
ac_limocello_b.jpg
ac_limocello_b.jpg [ 62.87 KB | Zobrazeno 703 krát ]
b_mandarcello_a.jpg
b_mandarcello_a.jpg [ 60.81 KB | Zobrazeno 701 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Orangecello 10.7.2009 - II.
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 19:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování:
Premierové oranžčelo :mrgreen: jsem si řekl, že udělám z vymačkaného džusu. Začal jsem mačkat a měl jsem tam i několik opadaných nedozralých plodů krvavé odrůdy Moro (loni pozdě vykvetl a nedozrálo to, letos některé plody opadaly, některé rostou dál), měly trochu dužninu načervenalou a barvily džus. Dále tam bylo přezrálé Tarocco (z Chorvatska), krvavou barvu už začalo ztrácet, ale také jsem vzal jeden plod ital.klonu Tarocca - Tarocco Nucellare a to bylo ještě sytě krvavé, plné šťávy.
Z přezráleho navelu (Newhall) se mně podařilo lehce vymačkat celou dužninu.


Přílohy:
c_orangecello_a.jpg
c_orangecello_a.jpg [ 55.24 KB | Zobrazeno 695 krát ]
c_orangecello_b.jpg
c_orangecello_b.jpg [ 53.82 KB | Zobrazeno 694 krát ]
c_orangecello_c.jpg
c_orangecello_c.jpg [ 50.54 KB | Zobrazeno 695 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mand-limon-orangecello 10.7.2009 - III.
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 19:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování:
A dnes poslední část - finální naložené suroviny a odpad.
Zleva na mandarčelo, uprostřed limončelo a vpravo oranžčelo :mrgreen: :mrgreen: :D .


Přílohy:
d_mand-lim-orangecello.jpg
d_mand-lim-orangecello.jpg [ 52.88 KB | Zobrazeno 683 krát ]
e_odpad.jpg
e_odpad.jpg [ 65.57 KB | Zobrazeno 680 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 20:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Petre super, xe xe :mrgreen: ale priznaj....ked tak vo velkom vyrabas stale nove a nove mandarcella, orangecella, limoncella, limetocella....zostali este nejake zbytky z tych liehovin, ktore sme u teba kostovali v kvetnu? :mrgreen: Neplasnujes ho v buducnosti aj predavat? :mrgreen: :shock: :lol:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz