CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - IV.
OdeslatNapsal: 17 Lis 2008 22:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování IV. :
A jde se na vyprázdnění kotle :D :

- Nejprve otvorem v dómu napustí trochu vody a tím zchladí vypálený kvas v kotli
- Odtrhne kváskem přilepený parní dóm z kotle.
- Před vyprázdněním kotle ještě znovu zchladí obsah vodou.


Přílohy:
d_raki_a.jpg
d_raki_a.jpg [ 68.57 KB | Zobrazeno 725 krát ]
d_raki_b.jpg
d_raki_b.jpg [ 56.77 KB | Zobrazeno 708 krát ]
d_raki_c.jpg
d_raki_c.jpg [ 70.52 KB | Zobrazeno 725 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - V.
OdeslatNapsal: 17 Lis 2008 22:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování V. :

- Ručně vybírá z kotle vypálený kvas.
- Tyto zbytky révy hází dolů do k tomuto účelu zřízenému boxu.
- Box má betonovou šikmou podlahu po které zbytky ztékají dolů, potom po stráni až na kompost. Z těchto zbytků vzniká výborný substrát na domácí kytky a další zahradní použití :D .

Pokračování příště :lol: .


Přílohy:
d_raki_e.jpg
d_raki_e.jpg [ 45.85 KB | Zobrazeno 730 krát ]
d_raki_f.jpg
d_raki_f.jpg [ 65.41 KB | Zobrazeno 721 krát ]
d_raki_g.jpg
d_raki_g.jpg [ 85.6 KB | Zobrazeno 708 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 01:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
bez slov, nadhera :mrgreen:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 13:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Led 2008 16:51
Příspěvky: 135
Bydliště: Brno
Tak hotovo,nechci se chlubit,ale povedlo se :D
Použil jsem 73% líh a potom vše dle receptu č.1. 5 hrnků vody,3 cukru (krystal).Pro jistotu,jsem vodu s cukrem nechal chvilku,decentně,převařit.
Po schladnutí se na povrchu vody s cukrem vytvořil šlem(takovej,jakoby povlak),takže jsem do trychtýře použil kapesník místo filtru (překapávané kafe neděláme,ale filr by byl asi estetičtější).
Je to takové dětské pití,podle mých podlahářských propočtů cca 17%.V příští várce použiju více lihu (dezinfekce nutná,hlavně v zimě :mrgreen: )
Celá fotodokumentace je zde http://www.fotolib.cz/thumbnails.php?album=8
Aby to nebylo tak fádní,použil jsem rybí oko.
Za binec v kuchyni se omlouvám,dělal jsem u toho telecí gulášek :D
Limončelu zdar a játrům zvlášť :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Myslíte,že se to musí držet v lednici,že by se to při pokojové teplotě zkazilo?Asi o důvod víc,proč to příště pořídně doředím lihem!!! :lol:

_________________
http://www.podlahy-vojtech.cz
http://www.fotolib.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 14:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Led 2008 16:51
Příspěvky: 135
Bydliště: Brno
Ještě k té fotogalerii,tady když si otevřu nějaké fotky,tak na mě AVG dost často něco řve a blokuje se mi compl,takže to cpu vše ke mě na stránky,je to snad i pro vás jednodušší.Tož tak :)
Co takhle nechat louhovat v lihu i něco jiného,třeba fíky atd...Nemáte někdo zkušenosti.

_________________
http://www.podlahy-vojtech.cz
http://www.fotolib.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 20:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Vojteška,
paráda. Zaujimave, ako sa Ti zakalilo to Tvoje Lemoncello. Ja s vkladaním fotiek tuto nemám žiadny problém, ale požívam NOD32, podla mna je najlepší. O rok vyskúšam z kalamondinu, myslim, že plodov bude dosť.
Peto,
Ten pan majster vyzera tak vierohodne, jak správny palič, bol by z neho chemický technológ. :mrgreen: A z tej jeho aparatury som hotovy, tam už nemáš čo zdokonalovať. Už len budíky na tlak a teplotu namontovať a je to. :wink:
"což by mohlo potrubí ucpat a tlak by potom způsobil výbuch" - tak toto sa nám stalo niekedy dávno v panelakovom byte, vybuch jak hrom, tak krasne vymalovanu kuchyňu sme ešte nemali. A ten smrad!! A ta hmla!!! :mrgreen:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 21:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Led 2008 16:51
Příspěvky: 135
Bydliště: Brno
Kamčo,já myslím,že ten kal je z nedostatku alkoholu,prostě ten líh nepřepral tu cukrovou vodu :mrgreen:
chce to víc lihůůůůůůůůůůůů.takhlenc mi to vychlastaj děcka...si to spletou ze sirupem :D

_________________
http://www.podlahy-vojtech.cz
http://www.fotolib.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - VI.
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 22:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
To je radosti, jaká se tady rozvinula plodná diskuze :lol: .
Pouze nenápadně budu pokračovat v pálení, vždyť bez této suroviny se limončelo dělat nedá.
Pokračování VI: :
- Kotel po vybrání kvasu, majitel ještě propláchne vnitřek a vše vyčerpá kalovým čerpadlem.
- Z připravených sudů plní kotel novým kvasem
- Zbytek ze sudů vylije do kotle. Sudy s kvasem jsou vyrovnané pod dvoře a jde převážně o obyčejné kovové 200l sudy, ale s igelitovou vložkou.


Přílohy:
f_raki_a.jpg
f_raki_a.jpg [ 102.4 KB | Zobrazeno 709 krát ]
f_raki_b.jpg
f_raki_b.jpg [ 52.82 KB | Zobrazeno 699 krát ]
f_raki_c.jpg
f_raki_c.jpg [ 111.84 KB | Zobrazeno 703 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - VII.
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 22:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování VII.:
- Nasadí se na kotel dóm
- Dóm se utěsní obilnám kváskem
- Na vývod z kotle a druhým koncem na přívod do chladiče se nasadí propojovací potrubí ve tvaru "U".

Příště začneme přikládat pod kotel :D


Přílohy:
g_raki_a.jpg
g_raki_a.jpg [ 70.05 KB | Zobrazeno 692 krát ]
g_raki_b.jpg
g_raki_b.jpg [ 76.63 KB | Zobrazeno 704 krát ]
g_raki_c.jpg
g_raki_c.jpg [ 72.7 KB | Zobrazeno 720 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - VIII.
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 22:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování VIII. :
Dóm je přilepený ke kotlu, horní vyústění z dómu je nasazením potrubí opětně spojeno s chladičem a tak můžeme začít pod kotlem topit :D .

- domluvili jsme dobrou cenu 3 Eura/litr pálenky raki a jelikož bude tato raki určená k výrobě limončela, musí se topit dřevem z citrusů :mrgreen: .
- blíží se chvíle, kdy po vyprázdnění a naplnění kotle bude mít majitel chvíli času, a tak v předtuše pohoštění raki se hned tlačím k přikládání do kotle :mrgreen: -aby mně nalil víc než ostatním kolegům :mrgreen: . Všimněte si za mnou a kouřem moruše, která je nad místem štěpování silnější než podnož. Takových moruší tu bylo velké množství. Převážně s mladými dlouhými výhony po hlubokém řezu. Přesně jsem se nedozvěděl, z jakých důvodů :?: :?: ten hluboký řez ( skoro jako a našich smutečních vrb).
- aby se pod kotlem rychle roztopilo, pomáháme ohni vháněním vzduchu ventilátorem :idea:


Přílohy:
h_raki_ a.jpg
h_raki_ a.jpg [ 92.25 KB | Zobrazeno 728 krát ]
h_raki_ b.jpg
h_raki_ b.jpg [ 68.87 KB | Zobrazeno 743 krát ]
h_raki_ c.jpg
h_raki_ c.jpg [ 73.37 KB | Zobrazeno 687 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Krétská raki na výrobu limončela - IX.
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 22:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračování IX. :

- Konečně máme kotel znovu rozjetý a tak nám majitel nalévá raki z předchozího pálení :D , výsledná má něco přes 50% alkoholu - akorát na limončelo :mrgreen: . Bohužel, přestože jsem majitelovi jako jediný pomáhal, nalil mně do třídecky ze všech nejmíň :cry: :twisted: . Dokonce méně než našemu řidiči i jeho ženě, přestože oba prohlásili, že nepijí :roll: :shock: .

- Dali jsem si na zdraví a pak jsem dal najevo lítost :cry: nad prázdným kelímkem, načež se majitel usmál a znovu otevřel 200l barel raki s otákou na rtech, kolik chci nabrat :?: :lol: . A abych si už příště nestěžoval, dostal ještě horší nápad :roll: . Právě začala téct první - nejkoncentrovanější pálenka (přes 80%) z "naší" nové várky a tak přidržel třídecový kelímek a naplnil mně ho po okraj :roll: :shock: :mrgreen: .

- na zakusování k raki jsme žvýkali nabídnuté jedlé kaštany :D . Rozvázali se nám jazyky a tak se ptám, jak je to s placením daní. Nikde nebyl jako u nás na palírně namontovaný žádný měřící přístroj pro finančáky. Řeší to tak, že nahlasí první a poslední den pálení a potom již záleží na něm, kolik denně vypálí kotlů. Když se napije a spí platí stejnou daň, jako když pálí od rána do rána :idea: .
Za každý den pálení platí stejnou daň, bylo to hodně málo, ale nejsem si jistý, zda jsme tu daňovou politiku dobře pochopili.


Přílohy:
i_raki_a.jpg
i_raki_a.jpg [ 66.05 KB | Zobrazeno 695 krát ]
i_raki_b.jpg
i_raki_b.jpg [ 61.82 KB | Zobrazeno 695 krát ]
i_raki_c .jpg
i_raki_c .jpg [ 49.06 KB | Zobrazeno 703 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 20 Lis 2008 07:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
"Právě začala téct první - nejkoncentrovanější pálenka (přes 80%) " - pozor, tam je najviac škodlivého metanolu!! Peto, ešte vidíš? Nemáš poškodený zrak? Povedz, keď začalo tiecť - hneď to chytal alebo to vylieval?
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Raki
OdeslatNapsal: 20 Lis 2008 08:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
"Právě začala téct první - nejkoncentrovanější pálenka (přes 80%) " - pozor, tam je najviac škodlivého metanolu!! Peto, ešte vidíš? Nemáš poškodený zrak? Povedz, keď začalo tiecť - hneď to chytal alebo to vylieval?Kam
Kamco,
i když vím, že se u nás ta první kořala v systémově obdobných palírnách vylévá, tak tady jsem to tady nezaregistroval. Ale seděl jsem zády k výtoku z chladiče, přikládal dřevo do kotle, tak jsem to i možná přehlédnul. Fotil jsem každou změnu při procesu, ale mám snímek, když už teče čistá do kbelíku s plátnem, nevím zda krátce předtím něco odlil. Možná to z té révy ani není třeba. I když mám dojem, že v našich palírnách je nad dómem ještě nějaký "defl...tor" - nemohu si vzpomenout na přesný název, který ten metyl zachycuje. Ale tady na dóm nasadil hned potrubí a tím propojil kotel s chladičem
Každopádně se mně zrak nezhoršil a pohostinost majitele jsem v pohodě ustál :mrgreen: . To víš, nás kluky z Vysočiny nic nezaskočí, z místních pálenek z nekvalitního ovoce jsme dostatečně otrlí. To není jako když Pedro :wink: doveze z Vyškova kvalitní-voňavou slivovičku bez ocasu, to je opravdu, jak by napsal Ivan mňam mňam.

I když podle otvírání obrázku není toto téma příliš sledované, mně každopádně vyhovuje více, jak jiné v této době frekventované...
Limončelu zdar :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 20 Lis 2008 20:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
":mrgreen: . To víš, nás kluky z Vysočiny nic nezaskočí, z místních pálenek ....."

No, len sa nevyťahuj, také pravé slovenské hriatô by Ťa isto položilo. Pre zaujemcov tu je recept:
http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=17428
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: recepty na limončelo
OdeslatNapsal: 20 Lis 2008 20:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
recept ešte raz:

Hriatô
kategorie: teplé alkoholické

recept je určen pro 0 osob(y)
doba přípravy je cca 20 minút

Ingredience:
0,5 litra konzumný lieh 80% (vodka, vínovica, brendy, záhrada =ovocná zmes)
150 - 200 g cukru
100 g údenej slaniny (špeku) - tá najjednoduchšia, len slanina, bez prúžkov mäsa
voda

kubík neporúbaného dreva
sekera

Příprava:
V kastróli za stáleho miešania upražíme svetlo až stredne hnedý karamel.
Prilejeme pol litra vody, miešame, privedieme do varu a rozpustíme karamel.
Prilejeme pol litra konzumného liehu, zohrejeme, už nevaríme.
Slaninu nakrájame na drobné kocky, v osobitnej panvičke vyškvaríme.

Do vhodných pohárov nalejeme naberačkou horúci nápoj a lyžičkou pridáme ešte horúce škvarky - vytopenú masť nenalievame, len tú, čo sa uchytí na škvarkách. Správnu teplotu má vtedy, keď po pridaní zaškvrčí.

Pijeme za tepla, v množstve podľa osobnej odvahy. Po návale sily odchádzame rúbať drevo.

Tip: Ak používame nižšieoktánové suroviny, ako napríklad vodka, primerane uberieme vody, prípadne ju úplne vynecháme. Výsledný nápoj nesmie mať pod 30% alkoholu.

Toto je jediný a správny recept na pravé hriatô. Iné nápoje na názov hriatô nemajú nárok. Pozor, vyššieuvedená dávka odrovnala partiu 4 pivom zocelených juhočechov :o)

Doporučená příloha:
acylpyrín (na ráno)

Původní kuchyní tohoto receptu je Slovensko
Autorem receptu je kltko


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz