CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 20:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 15:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
KRUMME napsal:
Jirko, jsem moc rád za to, co jsi teď napsal...
Kamile, teď opravdu nevím, co mám říct... Prosím přečti si ještě jednou, co jsi napsal původně a potom do odpovědi..
A o tom jestli to mám vyčteno nebo vyzkoušeno je zcela jedno... Pokud by jsi používal B. hnojivo a k tomu převahu /alespoň/ přírodních hnojiv, měl by jsi je vyzkoušeny sám... a hodně dávno. To, že jsem letos uvítal nabídku p. Maděriče a houby koupil ve větší míře, rozhodně vím, proč to dělám..
Na druhou stranu nikomu tuto "cestu" nenutím, spíš se tu bavím s Josefem, aby si nenasekal chyby, které jsou v tomto případě nevratné.

Ivo jsem rád že spolu diskutujem a jsem Ti za to vděčný. Prosím Tě jaké chyby můžu udělat? Mám strach jestli už jsem nějakou neudělal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 16:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Josefe, problémem není "aplikace" houby, ale její udržení při životě tak, aby fungovala. Proto je nutné postupovat tak, jak jsem psal výše...
Jak jsem už psal - houba po aplikaci se musí nejdříve rozrůst a uchytit na kořenech rostliny. To trvá zhruba 3 týdny až měsíc. Potom teprve následuje symbioza mezi roslinou a houbou. Jenže nějakou dobu jde o nerovnovážný stav ve výživě rostliny. Rostlina dostává několikráte větší množství živin a vody než před tím. Neměj však žádné obavy, rostlinu tento stav nijak neohrožuje.., musí si na něj jen zvyknout. V této fázi jde právě o tu houbu. Nesmíš ji prostě zabít velikými dávkami chemických hnojiv. To houbu spolehlivě zabije. Tento stav trvá zhruba půl roku, pak nastane stav, že houby je dostatek - má orovskou asimnilační plochu /teď nevím jestli je tento výraz přesným vyjádřením stavu/, je schopna "vstřebat" veliké množství živin v relativně jedno jakém stavu, ale hlavně je má kam odvést /myslím rostlinu/.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 18:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
KRUMME napsal:
Josefe, problémem není "aplikace" houby, ale její udržení při životě tak, aby fungovala. Proto je nutné postupovat tak, jak jsem psal výše...
Jak jsem už psal - houba po aplikaci se musí nejdříve rozrůst a uchytit na kořenech rostliny. To trvá zhruba 3 týdny až měsíc. Potom teprve následuje symbioza mezi roslinou a houbou. Jenže nějakou dobu jde o nerovnovážný stav ve výživě rostliny. Rostlina dostává několikráte větší množství živin a vody než před tím. Neměj však žádné obavy, rostlinu tento stav nijak neohrožuje.., musí si na něj jen zvyknout. V této fázi jde právě o tu houbu. Nesmíš ji prostě zabít velikými dávkami chemických hnojiv. To houbu spolehlivě zabije. Tento stav trvá zhruba půl roku, pak nastane stav, že houby je dostatek - má orovskou asimnilační plochu /teď nevím jestli je tento výraz přesným vyjádřením stavu/, je schopna "vstřebat" veliké množství živin v relativně jedno jakém stavu, ale hlavně je má kam odvést /myslím rostlinu/.

Ivo perfektní Tvůj článek. Takže hnojit pouze org. hnojením a ne chemi. Já hnojit budu jen Orgevit a to né hned. Když jsem včera dávál houbu tak jsem odebral vrchní vrstvu zeminy až ke kořenům a zasypal čerstvým substrátem s kompostem. Snad jsem to udělal dobře.Tak už budu jen čekat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 18:49 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Aplikace se špatně udělat nedá.. :wink: , na obalu je doporučený způsob aplikace.
Asi naprostý ideál je z houby /přípavku/ udělat "vodní roztok" dle návodu, očistit kořeny a "vymáchat" je v tomto roztoku. Jenže zrovna u citrusů tento způsob není nejšťastnější... - všeobecně se ví proč.
Tak že jakákoliv jiná aplikace - vpavení do půdy co nejblíže kořenů - je vhodná. Zase dle p. Maděriče stačí, když u starších rostlin se udělají díry /kolíkem/ do substrátu a přípravek se tam nasype. V tomto případě díry následovně "zaslepit" - zasypat substrátem!
Co se týče Orgevitu, opravdu jej nemám vyzkoušený, tak že v tomto neporadím. V kombinaci s houbami já používám výhradně B. hnojivo. Je vhodné použít také rohovinu. Jinak všeobecně je dobrý granulovaný kravský hnůj a pokud budeš chtít pro rostliny "luxus" , tak s přídavkem guana.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 19:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Ivo naprosto vynikající odpověd. Ten Orgevit je granulovaný slepičí trus. Tak to bude asi dobré. Budu číhat co se bude dít. Určitě budu dodávat podrobné informace až začnou rostliny reagovat. Houbu má 10 sazenic a ostatní ne. Potom se ukáže rozdíl no ale to je ještě daleko. Ivo díky Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 20:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
KRUMME napsal:
Jak jsem už psal - houba po aplikaci se musí nejdříve rozrůst a uchytit na kořenech rostliny. To trvá zhruba 3 týdny až měsíc. Potom teprve následuje symbioza mezi roslinou a houbou. Jenže nějakou dobu jde o nerovnovážný stav ve výživě rostliny. atd atd.....


Krumme, diky za vysvetlenie, už mi to došlo :oops:
Tak len aplikujte hubičky a odfoťte výsledky, som na ne zvedavy.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 29 Bře 2009 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Když už řešíte to hnojivo, tak výrobce přípravku Symbivit s mykor.houbou (http://www.symbiom.cz/eshop/?p=products ... e=SYMBIVIT) nabízí ve svém e-shopu k těm houbám i hnojivo - Conavit, stoprocentně přírodní a dlouhodobě působící ( http://www.symbiom.cz/cz/conavit.htm ). Já sám s tím nemám žádné zkušenosti :oops: , ale zajímá mě to. Díky za toto téma :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 30 Bře 2009 08:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
janku josef st napsal:
Ivo naprosto vynikající odpověd. Ten Orgevit je granulovaný slepičí trus. Tak to bude asi dobré. Budu číhat co se bude dít. Určitě budu dodávat podrobné informace až začnou rostliny reagovat. Houbu má 10 sazenic a ostatní ne. Potom se ukáže rozdíl no ale to je ještě daleko. Ivo díky Josef.


Josefe, jsem moc rád , že tě tohle téma tolik zajímá. Vytvořil jsem komplexnější článek o těchto zajímavýh možnostech pěstování. Ale umístil jsem jej k "sobě" na fórum.

http://subtropickerostliny.zaphod3.myfr ... 2282#p2282

Pokud tě fórum osloví i jinak, budu velmi rád, když se přidáš do našich debat...

Ivo

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 30 Bře 2009 08:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Tohle měla být SZ!!!! :roll: :oops:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 30 Bře 2009 15:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
KRUMME napsal:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Tohle měla být SZ!!!! :roll: :oops:

Tak jsem obědnal k té houbě taky přírodní hnojivo Conavit aby to bylo všechno co je potřeba a konec s chemií. Určitě to bude zajímavé sledovat reakce citrusů s houbou a bez houby. Už se nemohu dočkat. Ivo díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 09:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Predvčerom som rastliny polial výluhom z konského trusu a hľa, čo mi tam na druhy deň vyrastlo:
Kam
Příloha:
12Boug_hubka.JPG
12Boug_hubka.JPG [ 221.47 KB | Zobrazeno 816 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 09:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
KRUMME napsal:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Tohle měla být SZ!!!! :roll: :oops:

Ivo, docela mne potěšilo, že jste se spletl ... hned jsem se podívala :D .
Ze zájezdu do Lednice před 2 týdny jsem si dovezla na zkoušku balíček Symbivitu. Obsah 90g, bylo na něm napsáno, že stačí pro výsadbu 6 rostlin. Konkrétně zde je pro aplikaci tento návod:
"Nasypte přípravek do výsadbové jamky tak, aby se vytvořila souvislá vrstva (viz obr.) a proveďte výsadbu. Přípravek musí přijít do přímého kontaktu s kořeny rostlin."
Ještě jsem měla na přesazení pár rostlin, tak jsem to u pár rostlin zkusila udělat. Vybrala jsem si ty horší rostliny a vždycky trochu nasypala na povrch spodní vrstvy substrátu. Nevím, zda to bylo dost, udělala jsem jen takový poprašek, žádná velká vrstva to nebyla. Na to jsem posadila obnažené kořeny. Vždycky odstraňuji starou zeminu z konců kořenů, aby se starý a nový substrát mohl propojit, tak mám konečky kořenů obnažené vždycky. Ošetřila jsem takto asi 10 rostlin (problém je, že jsem si je neoznačila a nepoznám, které to jsou :oops: ) a ještě asi třetina sáčku mi zbyla. Takže jak budu dosazovat zbytek, musím si květináč nějak označit :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 10:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ivo, udělala jste to dobře. :wink: Škoda jen, že jste si ty rostliny neoznačila, aby jste viděla rozdíl. Rozhodně doporučuji udržovat pořád vlhký substrát a asi měsíc ničím nehnojit. Pak použijte "Býčka".
A to by bylo - aby nebylo... :wink: :lol:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 16:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Přidávám se do klubu houbařů, asi před měsícem jsem je při přesazování nasypal k citrusům a eukalyptům společně s hnojivem Conavitem, tak jsem zvědavý jak se to projeví. Zatím jediná viditelná změna je, že jeden ze tří eukalyptů vytváří asi trojnásobně zvětšené listy oproti ostatním i loňskému roku, ale to samozřejmě mohlo způsobit cokoli jiného, nový substrát, míň světla atd
Aby to bylo trochu průkaznější, udělal jsem malý pokus, mám asi 20 kumkvatových semenáčů, namíchal jsem stejný substrát, přidal hnojivo Conavit 15 gramů na 2 litry substrátu a jediný rozdíl bude aplikace houby některým semenáčům.
Pro lepší adaptaci na české podmínky jsem použil vhodné nádoby :) navíc průhledné, snad časem bude vidět nějaké to podhoubí.
Zatím to pro ilustraci vypadá takto:
03.5.2009 - výsev
12.5.2009 - výsev - "SuperHoubaři" - Symbivit nasypán 2cm pod semena při výsevu, do substrátu přidán Conavit
11.6.2009 - přesázení, rozdělení na:
- "Houbaři" - aplikace houby Symbivit + Conavit
- "CHemici"- Conavit
- "SuperHoubaři" - zatím nerozsáseni , vzcházejí

Tak a můžete začít sázet na favority :wink:


Přílohy:
eucalypt_list-res.jpg
eucalypt_list-res.jpg [ 175.58 KB | Zobrazeno 731 krát ]
kumq_pok.jpg
kumq_pok.jpg [ 119.49 KB | Zobrazeno 770 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mykorhizní houby ve skleníku
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 21:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jibro napsal:
Přidávám se do klubu houbařů, asi před měsícem jsem je při přesazování nasypal k citrusům a eukalyptům společně s hnojivem Conavitem, .......Aby to bylo trochu průkaznější, udělal jsem malý pokus,
Máš to pěkně vymyšlené, bude zajímavé, zda se něco projeví :D .
Také jsem se na základě tohoto topicu dal mezi houbaře :mrgreen: a 17.4.09 jsem se po doručení 1pytle Symbiotu a Conavitu pustil do práce. Řešil jsem spodní skleník na jehož půdu při zimní rekonstrukci střechy napadaly staré zbytky suříkového :twisted: tmelu a jiný bor....
Postupoval jsem takto:
1.Odběr vrchní části půdy na kořeny (cca 5-10 cm)
2.Prolití vodou a potom aplikace Symbiotu
3.Zasypání rašelinou a aplikace Conavit
4.Zakrytí Conavitu poslední vrstvičkou rašeliny


Přílohy:
1_odebrani vr.zeminy (1).jpg
1_odebrani vr.zeminy (1).jpg [ 88.03 KB | Zobrazeno 762 krát ]
1_odebrani vr.zeminy (2).jpg
1_odebrani vr.zeminy (2).jpg [ 101.04 KB | Zobrazeno 763 krát ]
1_odebrani vr.zeminy (3).jpg
1_odebrani vr.zeminy (3).jpg [ 93.44 KB | Zobrazeno 738 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 119 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz