CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 00:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vlamanie do skleníka pri -12 oC
OdeslatNapsal: 14 Lis 2004 11:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Led 2004 14:33
Příspěvky: 17
Bydliště: Košice
Toho roku v januári pri vonkajšej teplote -12 o C ma postihla katastrofa, následkom vlamania sa do môjho skleníku a pivnice, kedy zlodeji samozrejme vylámali dvere na pivnici ako aj na skleníku a moje chúdence citrusy dostali zabrať. Dlho ma to bolelo a a ešte bolí. Nedokázal som o tom písať. Zo sto rastlín prežilo iba 50 ks. Aj to väčšina v skleníku kde bola dvojitá ochrana proti chladu.
Z tejto neblahej súsenosti som však zistil, že niektoré druhy citrusov najmä citronovníky napriek tomu že mali úplne premrznutý koreňový bal, ktorý povolil pri postupnom zakurovaní až po štyroch dňoch, napriek tomu že mali komplet premrznuté listy prežili. Úplne bez újmy prežila Mišpula japonská, olivoník, granátové jablko. Manadarinky Unsiu, Okitsu, zaštepné na trifoliáte odišli . Podpník však z jari znova obrašil. Taktiež som s ľútosťou v mesiaci máji zistil že postupne poodchádzali aj niektoré rodiace rastliny staršie ako 15 rokov. Najviac ma však mrzí, že som prišiel o Kumkvat. Prosil by som niekoho kto to číta z okolí Košíc a má tieto rastliny, keby sa mi ozval rád by som niečo odkúpil. Prípadne Fortunelu japonicu. Alebo aspoň z jari niekoľko štiepkov.
Teda na záver citrusy vystavené intezívnemu chladu okolo -10 o C v trvaní asi 12 hodín, je možné zachrániť .V pivnici som postupne vykuroval tak, že v prvý deň som dosiahol teplotu okolo 0 o C. V druhý deň okolo + 2 o C. a do štvrtého dňa dosiahla teplota okolo 6 o C. V ten deň rozmrzli aj črepníky. Predpokladám, že keby som bol zvyšoval teplotu rýchlejšie, boli by utrpeli opačný šok z tepla. Iba ešte poznámka, že v skleníku som prišiel iba o rastliny, ktoré boli priamo pod odkrytou časťou dvojitej izolácie. V skleníku boli rastliny premrznuté iba celkom mierne a tam som ani neprikuroval. Prirodzenou akumuláciou tepla z pôdy rozmrzli. Mám totiž skleník z uhorkových fliaš v 45 o svahu a severná stena do výšky 1,7 metra je v zemi. Južná časť je postavená z uhorokových fliaš a strecha z klasického skla. V zime v najtuhších mrazoch klesá teplota v skleníku maximálne do -6 oC , preto je ešte jedna ochrana na zimu vo vnútri z dosák lístia a okien. V tejto časti prezimujú rastliny bez úhony, pokiaľ im nejaký vandal neublíži, ako bolo v mojom prípade.Na úplny záver ešte musím dodať, že prežili ešte dva druhy rastlín a to vavríny a figovníky. Tým sa absolútne nič nestalo a za jari rašili ďalej .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Dub 2005 14:01 
Citrusár z Košíc I totally gotta agree with you.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 116 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz