CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 05 Led 2011 17:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Michal Faltýnek napsal:
šneku, máš recht - já jsme to "kyselé" přehlédl a v hlavě jsme měl jen to pomelo v souvislosti dužninou. Takže odvolávám, co jsme řekl. Odrůdu určit nelze, malá šťavnatost může naznačovat, že jde o křížence s cedrátem a v této oblasti je už tak velký "maglajz" než aby se dalo určit, o co se jedná. Takže bohužel.
Michal


Tak jak píšeš .... moje ůvahy se taky ubíraly tímto směrem. Poměrně vetší plody, malá šťavnatost, připomínání koupeného pomela, to vše svádí k tomu, že by tam vliv nějakého cedrátu mohl být. Na druhé straně mohou i u nás narůst větší plody v případě přehnojení, na vliv cedrátu je kůra jakási moc hladká a především proměrně tenká, vysušit se plody mohou i přezrátím, ve tvaru listů taky cedrát není moc vidět. Já spíše kloním k tomu, že by to mohl být běžný citroník, odrůdu si neroufám ani tipnout, ale může to být klidně i nějaká limonimedica.
Maglajz v této oblasti je skutečně velký a to především prototo, že se ve světě souběžně používají klasifikace dle Tanaky a dle Swingleho.
3 sekce Citrophorum má dle Tanaky 25 druhů, dle Swingleho jen 2 - C. medica (cetrát) a C. limon (citroník). Základní zmatek vznikl v tom, že popis druhu, resp. odrůdy je proveden buď podle Tanaky a nebo podle Swingleho a my nevíme podle čeho je kdo provedl, bohužel. Obávám se převážná část rostlin z této skupiny je popsána podle Swingleho klasifikace (co se s čím křížilo) a my s tím potom máme obrovský problém, protože na to nahlížíme z pohledu Tanakovy klasifikace a hledání známých dominantních znaků z Tanakovy soustavy je tím zcela nemožné. Ale o tom až někdy příště - chystám se o tom časem cosi napsat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Led 2011 11:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Tedy pánové, já před vámi smekám. Dávám palec nahoru :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Led 2011 12:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
Šneku k přehnojení mohlo dojít , již jsme to probírali dříve (viz žloutnutí listů atd.)ale marně si snažím uvědomit od kdy byli na rostlině plody. Určitě tam byli již na jaře 2010 z čehož usuzuji že jsou z kvetení z roku 2009 tudíž cca 1,5 roku od kvetení . Lépe to nedokáži určit nevedl jsem si žádné poznámky ( :lol: ale již ano) Asi mu budu prostě říkat citrón a bude to, pomeranč to není a mandarina také ne. Ale pokud Vám to alespoň trochu něco připomíná třeba podle Tanaky dejte mně vědět, nebo třeba jaké znaky mám hledat. Ani nevím jak vypadá list cedrátu atd. tak nemohu sám porovnávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Led 2011 14:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zopakuji znovu napsané. Dle Tanakovy klasifikace se jedná o druh : C. limon, česky - citroník, čistě hypoteticky o nějaký C. limonimedica, český název neexistuje.Ty si se však ptal na odrůdu, v tomto případě na odrůdu citroníku ... a tu já ti nepovím. Jen citroníků je několik set odrůd.
I odrůda se dá v určitých případech určit. Ve tvém případě nikoliv, protože prakticky vše na co se mohu kouknout je dle textových informací ovlivněno okolními vlivy natolik (přehnojení, přezrátí atd.), že typické znaky oné odrůdy se nyní na rostlině nemusí vůbec vyskytovat. Navíc, mezi některými odrůdami v rámci druhu se totiž vyskytují jen velmi nepatrné rozdíly, které mohou v určitých případech spočívat jen v tom, že plody dozrají v říjnu a nebo až v listopadu. Jinak ta první odrůda může vypadat naprosto shodně jako druhá odrůda, líší se právě jen dobou dozrávání. A to je v našich, tj. zcela atypických, podmínkách, je jen těžko postižitelné. To je bohužel realita.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 03 Bře 2011 09:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Bře 2011 08:54
Příspěvky: 2
Ahoj, pročetla jsem si diskuze, ale nenašla jsem nikde ten úpně samý případ, jako já...
Dostala jsem citroník na narozeniny. Půda byla suchá a tak jsem ho trochu podlila. První den bez problémů, ale druhý den mu začaly žloutnou listy ( měli zelenou jenom žilnatinu) a ty co nezežloutly, tak uschnuly a nějak neopadaly ..(poslední bod jsem zachytila tady v diskuzi ).umístila jsem ho k regálu (naproti okna)do pokojíku, který má okno na JV (sluníčko tady je od rána-od východu asi do půl třetí). Rostlinka už je celkem velká ( asi 60 cm výška , 60 cm šířka) a měla nasazené poupata, tak nevím co se s ní stalo, ale bylo by mi líto, kdyby uhynula :cry: Jediné co mě napadlo, čím by to mohlo být, tak převozem ( bylo zrovna celkem chladno -24.února)
Moc vás prosím o stručnou radu co dělat a vysvětlení co se s rostlinkou děje, předem díky za odpověď . Je super, že citrusy.cz existují ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Bře 2011 13:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Jula vidím, že zatiaľ sa nikto nevyjadril k tomu tvojmu citrónovníku.
Takže sú tu tieto možnosti, prečo sa tak stalo:

1.) ...Půda byla suchá a tak jsem ho trochu podlila.
To je síce pekné, len neviem, že či už nebolo neskoro, a rastlina ti v podstate uschla.
2.) ...Jediné co mě napadlo, čím by to mohlo být, tak převozem ( bylo zrovna celkem chladno.
Je celkom možné, že koruna citrónovníku ti namrzla, a tak isto aj jej koreňový systém a nevhodnou teplotou zálievkovej vody ti utrpela šok. Tomu nasvedčuje opadávanie listov a taktiež zasychanie ostatných listov na konárikoch.
3.) Podľa všetkého je ten tvoj citrónovník "na odpis". No radím ti, aby si ešte nejakú dobu počkala z tým vyhadzovom, je možné, že sa ešte spamätá.
V každom prípade budeš asi musieť zredukovať korunu ( keď uvidíš, že začnú zasychať konáriky, tak ti nezostane nič iné, len začať strihať).
A ešte jedna rada: Vyklop ho z kvetináča a pozri mu korene. Živé korene majú belavú farbu, odumreté sú hnedasté.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Bře 2011 17:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Mitasi, chtěl jsem, ale .... víš moc dobře sám proč jsem nic nepsal. Sám si to totiž napsal - přičina může být totiž v podstatě cokoliv a ještě navíc to nebude jen jedna příčina, ale spíše kombinace několika zaráz. Úplně nejvíc mne zarazilo to, již druhý den začaly listy žloutnout ..... tomu říkám fofr, se kterým jsem se ještě nesetkal, při jakékoliv chybě a to i zásadní a proto je pro mne jen těžko uvěřitelný.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Bře 2011 17:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Julo, velmi rád bych ti něco řekl či něco poradil, ale z napsaného opravdu nevím co. Je mi líto.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Bře 2011 19:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
[quote="šnek"]Lepší je asi počkat na jaro, rostlina rozhodně nevypadá tak, že by to nezvládla. Podzimním přesazování, i když jsem to u sebe nyní prováděl, si opravdu nejsem moc jistý. Přísuškem by se mohlo něco spravit samo (přísušek není sucho ... zemina by měla být vždy malinko vlhká, nikdy zcela proschlá). Já jsem léta zimoval citrusy na nevytápěné chodbě, kde bylo okolo 10C. Po výměně oken to rázem vystoupilo spíše k 15C a taky to šlo. Sice opad listů byl větší než před výměnou oken, ale dalo se to. Největší problém jsem měl s tím, abych na jaře rostliny probudil do aktivní vegetace (v pasivní byly od února).


Šneku ,tak rostlinka to zatím zvládla, opadalo několik hlavně těch žlutých listů, a když jsem ji chtěl zkusit teď na jaře přesadit tak jsem zjistil cca kolem 20 února že je plná nasazených květů. Mohu přesazovat i v květu? Moc se mně do toho nechce. Od podzimu neměla žadný přírůstek listů ale již podruhé kvete.
Jinak ještě jednou děkuji za poslanou trifoliátu na podzim ,už jsem ji zasadil a první mně začínají rašit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Bře 2011 11:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Bře 2011 09:09
Příspěvky: 6
Bydliště: Lipt. Mikuláš
Ahojte všetci nadšenci citrusov, chcem sa poradiť čo robiť so semenáčom, či ho naštepiť a či ho nechať tak. Vek má odhadom cca 25-30 rokov. Priemer kmeňa 60 mm a výšku 2,5 m. Všetky podmienky na nasadenie kvetov som dodržal, zimovanie 5 stupňov, svetlo, vyviazanie konárov do vodorovnej polohy atď. Skúšal som aj minulý rok ho očkovať, ale očká "spia" nie a nie puknúť. Je to už starý strom na štepenie? Zrezávať ho celý nechcem. Bola by ho škoda.


Přílohy:
PA080138.jpg
PA080138.jpg [ 248.26 KB | Zobrazeno 789 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Bře 2011 14:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,

určite by bola škoda ho príliš orezať, je možné, že v dohľadnej dobe naozaj zakvitne, čakanie na plody sa dá spríjemniť vrúbľovaním vrúblov z rodiacich citrusov do bočných vetiev, tie by mohli na tak veľkom strome začať rodiť už ńasledujúci rok.
Niektorí nadšenci majú na tak veľkých stromoch navrúblované desiatky odrôd a tak im rodia súčasne citróny, mandarinky, či grepy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Bře 2011 18:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
psoucek napsal:
šnek napsal:
Lepší je asi počkat na jaro, rostlina rozhodně nevypadá tak, že by to nezvládla. Podzimním přesazování, i když jsem to u sebe nyní prováděl, si opravdu nejsem moc jistý. Přísuškem by se mohlo něco spravit samo (přísušek není sucho ... zemina by měla být vždy malinko vlhká, nikdy zcela proschlá). Já jsem léta zimoval citrusy na nevytápěné chodbě, kde bylo okolo 10C. Po výměně oken to rázem vystoupilo spíše k 15C a taky to šlo. Sice opad listů byl větší než před výměnou oken, ale dalo se to. Největší problém jsem měl s tím, abych na jaře rostliny probudil do aktivní vegetace (v pasivní byly od února).


Šneku ,tak rostlinka to zatím zvládla, opadalo několik hlavně těch žlutých listů, a když jsem ji chtěl zkusit teď na jaře přesadit tak jsem zjistil cca kolem 20 února že je plná nasazených květů. Mohu přesazovat i v květu? Moc se mně do toho nechce. Od podzimu neměla žadný přírůstek listů ale již podruhé kvete.
Jinak ještě jednou děkuji za poslanou trifoliátu na podzim ,už jsem ji zasadil a první mně začínají rašit.



Moc ti to nedopručuji, ale současně tím asi ani nic moc nemusíš zkazit. Kvetení lze považovat za růst (či růstovou periodu) a cirusy je vždy lepší přesazovat mimo tyto růstové periody ... kořeny jsou tehdy aktivnější a lépe a rychleji se přizpůsobí změnám.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Bře 2011 07:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Bře 2011 09:09
Příspěvky: 6
Bydliště: Lipt. Mikuláš
Len s tým vrúblovaním, či nebude problém? Na fórach som sa dočítal, že vrúblovanie vo výške nad 1m je problematické. U citrusov. Jablone, hrušky sa mi chytia i v korune 50 ročného stromu i 15m nad zemou. Poradte kto má skúsenosti či vrúbľovať do rázštepu, či za kôru. U jadrovín mám úspešnosť za kôru cca 95 %. (odhadom 300 štepení) A ktorý citrus je najaktívnejší pre prímanie. Momentálne vlastním 1,6 m stromčeky mandarinky, pomaranča, citróna, grepa a limetky. Presné odrody mám poznačené. Len tie sú už plné púčikov kvetov. Odkiaľ rezať? Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Dub 2011 20:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Prosím poradit s tvarováním. Mám větvičku, která je rozvětvená na dvě (znázornil jsem to červenou).
Z hlavní větvičky mi ale raší výhony (červené kroužky). Mám je tam nechat? Mím cílem je, aby se větvili jenom větvičky posledního řádu, alespoň vzorové obrázky v literatuře to naznačují.


Přílohy:
mexican_lime.JPG
mexican_lime.JPG [ 168.34 KB | Zobrazeno 734 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 112 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz