CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 22:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 20:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Máš pravdu Šneku že je to hodně individualní a že záleží na tom co najdu když vyklopím květináč a uvidím co to chce!Já jen abych zase neudělal nějakou botu!Ty vzduchové bubliny by fakt asi hrozili kdybych nějaký hodně prokořeněný citrus odrbal na čisté kořeny, to by snad ani nešlo aby byl takový chuchvalec kořenů uplně zasypaný substrátem!Mám ještě možná trošku hloupý dotaz, ta směs má obsahovat zahradní zeminu tak to tak chápu že jdu na zahradu a nahrabu ze záhonu libovolnou hlínu nebo je to nějaká kompostová hlína?Jo a ještě ten písek to mám použít klasický bračický nebo nějaký vícehrubý třeba nějaký potoční?Já byl teď v bamumaxu a mám již rašelinu a perlit a raději se chci ujistit o dalších ingrediencích!Možná se teď někdo směje co to mám za problémi ale já to bohužel potřebuji po lopatě vysvětlit jelikož není písek jako písek a raději se zeptám než tam dát něco co zrovna není idealní! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 00:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Co já mám zkušenost,tak určitě ne červený písek na maltu,ale bílý-říční a rašelinu co nejhrubší,třeba ta soběslavská to je úplná moučka na nic(ale možná jsem chytl špatnou várku),asi nejlepší klassmann,ale ten se těžko schání-u pasiče.(brno)Taky když se sází ,tak pořádně to proklepat,aby substrát všude zalezl-při sázení musí být co nesypší tj. málo promočený.Perlit se dělá taky stavební,tak bacha na ten baumax.Letošek dost naprd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 09:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Já mám koupený agroperlit a rašelinu od agra tak to bude snad fajn!Já teď dosnídám a jedu na jedno místo kde teče potok a je tam hromada naplaveného hrubého písku! 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 10:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
:mrgreen: Ja na zahradni zeminu pouzivam krtince...jsou pekne nacechrane a dobre se sbiraji a ten krtek je chytrejsi nez ja takze vybere tu nejlepsi zeminu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 10:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
krtek jede podlo žížal a kde je nejlepší hlína?tam kde je žížal nejvíc. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 11:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
dobrý tip stím krtkem ale bohužel já krtka na zahradě nemám! :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 11:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Ty provokatére,ani na to nemysli :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 13:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
:D
Krtince jsou dobrá věc - mají ideální strukruru na míchání substrátu. Sám je taky používám a to i přesto, že zemina v mém okolí není ideální - jsou to sprašové hlíny, resp. sedimenty z spršových hlín ( laicky - tmavý jíl ). Popř. si vozím ornici ze stavby, ale tam je dtto doma, navíc je to poměrně hodně zavápněné ( nebo nevím, ale pH je prostě vyšší než by mělo, skoro 8 a geologický průzkum o zavápnění taky mluví). Stavba je kousek od Bračic a písky od tam mají pH prostě vyšší. Navzdory literaturovým údajům si však myslím, že pH až takovou roli nehraje, spíše jde o to, aby zemina byla dostatečně vzdušná a měla dost živin (ostatně prakticky celé středomoří je na vápencích ). Obecně je však přístupnost všech živin lepší na mírně kyselých zeminách.
Konkrétní složení zeminy se musí řídit i použitou podnoží. Třeba trifoliáty písky ve větším množství moc nemusí ( zeminy se rychle vysušují a u trifoliáty je větší problém sucho, než že se utopí ve vodě), u jiných podnoží dávám naopak písku více. Většinou jsou všechny problémy souhrou několika náhod. Možná, že zeminy, které míchám by bez problémů zvládly i letošní počasí, jenže ... při jarním přesazování jsem zjistil velké mnoužství žížal v květináčích a proto jsem se po letech rozhodl, že dám podmisky (pěkná kravina sama o sobě, nevím co mne to vůbec napadlo ... člověk chce udělat rostlinám lépe a ve skutečnosti jim uškodí, v mém případě to bylo motivováno snahou, aby v květináčích nebylo tolik žížal) a v období největších dešťů jsem byl celý týden pryč a rostliny stály celou dobu v miskách plných vody. Problémem je to, že kořeny trifoliát jsou proti vodě extrémně odolné, takže ani po tomto není uhnívání kořenů patrné, bohužel zemina až tak odolná není a snadno se změní v cosi ... ani nevím jak to nazvat. Jen povrchovou vizuální kontrolou toto bohužel není patrné a pěstitele svádí k dojmu, že je vše v pořádku ... ale není.
Sám jsem během minulého týdne vytahal 3/4 všech rostlin z nádob ven a odstranil veškerou zeminu a vrátil ve vzdušné (rozdrobené) podobě zpět a to i přesto, že pro tuto operaci je právě nejhorší možné období v roce. Jen doufám, že mě tam nezůstalo moc zmíněných vzduchových kapes, protože zalívat to nyní bohužel nemohu (a jako na potvoru se jedině zálivkou dají opravdu s jistotou vyloučit). Doufám, že to dobře dopadne, takto jsem to ještě nikdy nedělal. Vyházím však z jisté podobnosti, zkušenosti a to sice : nejlepší podnože jsou trifoliáty vypěstované venku ve volné půdě, na podzim vyryté a zasazené do květináčů a zazimované tak, aby se koncem února probudily. Podobnost je, ale .... uvidím jak to dopadne. Provedeným zákrokem jsem si asi nejméně jistý za celou dobu co citrusy pěstuji.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 13:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě doplním jedno. Loni brzo na jaře jsem k některám rostlinám aplikoval symbiozní houby. Abych nezůstal pozadu a něco dobré mi neuteklo. Po aplikaci se mi to hned nějak nezdálo, moc jsem si to však zatím hodnotit netroufal. Nyní, když jsem měl u rostlin kompletně zeminu pryč však uvedené mohu tvrdit s naprostou jistotou. V místech, kdy byl aplikován tento zázrak nebyl vůbec žádně kořeny, jen hromádka jakéhosi gelu. Takový účinný "zabiják" kořenů citrusů (především trifoliát) v nádobách jsem ještě nikdy v životě neviděl.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 17:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
[quote="šnek"]Ještě doplním jedno. Loni brzo na jaře jsem k některám rostlinám aplikoval symbiozní houby. V místech, kdy byl aplikován tento zázrak nebyl vůbec žádně kořeny, jen hromádka jakéhosi gelu.

Šneku, presne tak: Ja som si tiež kúpil ten slávny Simbivit, a taktiež musím konštatovať, že to boli zbytočne vyhodené peniaze, a práca navyše ( pri opätovnom presadzovaní všetkých citrusov).
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 18:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Tak to nejste sami přátelé. Tu houbu mám taky a je to pěkná kravina a ne houba. Je to tak jak píše šnek, jediná klika je to že jsem to nedal ke všem citrusům. Ještě mám celé balení a to půjde do kontejneru, jo a to jsem si ještě k tomu koupil spec. hnojivo co doporučovali, vše vyhodím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 19:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Je to pěknej zgarb :!: :idea: :!: . Když jsem obnažoval ty kořeny tak jsem z toho byl docela v šoku :shock: :shock: :shock: . Tam kde to bylo aplikováno sadbovačem (dolíčkovač), kořeny po dvou letech prostě žádné nebyly a byl tam jen gel. Tam kde jsem to aplikoval při přesazování nasypáním na dno nádoby nebyly vůbec žádné kořeny dole !!! Jen ty staré, řádně tmavé a nové kořeny rostl jen na bocích, kde ten prášek (následně gel) nebyl :idea: .

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 19:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak uf uf už mám přesazeno! :D
Pustil jsem se jen do rostlin které špatně rostly a které byli evidentně nutné přeasadit!Kořeny u všech vypadali docela v pohodě jen v někderých květináčích už bylo vidět že ta hlína je už k.o.! :oops:
Já mám ještě dotaz ohledně te mé prosklené verandy a zimování!Já bohužel vní ještě citrusy nezimoval a ani jsem nikdy neviděl jaké vní panují podmínky!Ta veranda má veliká okna na čistý jih a bez topení!Veranda je součástí chodby do domu!Mám takové obavy zdali bude vní zimě tolik chladno aby rostliny dobře zimovali!Dnes je situace taková že v noci je tam tak 15-18 stupňů a přes den od 18 do 20 stupňů!Když ale je krásný jasný den a svítí přes okno naplno slunce na verandě vzroste teplota až 24stupňům!Mám prostě obavy že se ve verandě moc neochladí a budu rád za teplotu okolo 10-12 stupňů v nejchladněší dny!Ale to je má spekulace uvidím až bude venku mrznout!Mám podnože převážně citrumelo a pár podnoží grepu!Bude ta teplota od 10-15 stupňů dobrá?Vloni jsem zimoval v panelovém domě při 22stupních tak si jistě citrusy polepší ale zajímá mě zdali už jsem se alespoň přiblížil k optimu!Koupil jsem si ještě vlhoměr a ten mi ukazuje mezi 65-71% vlhkosti a když svítí slunce spadne vlkost k 50%!Pořídil jsem si ultrazvukový zvhčovač vzduchu a rosím tak snad vlhkost je ok!Ještě rostliny přisvětluji od 16H do 20H a ráno od 6H do 8H výbojkou osram floraset 3600K a zářivkou 12000K!Tak když ktomu přidám to jížní okno tak světla je snad dost!Mám ještě dotaz na to zdali mám dát před okna záclonu aby tak slunce nepražilo nebo to nechat ať jde hodně světla?Zatím tam záclonu nemám a rostliny si nestěžují jen musím častěji zalivat jelikož více vysychají!Předem díky za postřehy a rady jak bych mohl veradu více rostlinám upravit!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 20:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
:D zda se mi ze pro stromy nevidis les...hele pecovani, zvlhcovani...to je fajn, ale nic se nesmi prehanet. Podle mych zkusenosti mnohem vic rostlin zahubi pestitel prehnanou peci nez nevhodne podminky pro pestovani. Kdyz budes mit v pohode substrat, nebude tam mrznout a nepustit k tomu male deti tak budou rostliny v poradku. To uz bych mel mozna obavu s tou vyskou vlhkosti vzduchu...to by nemuselo delat v lednu, unoru dobrotu....vlhky vzduch, to protivne ostre slunce kdyz je za mrazu bezvetri....co myslis sneku. Ja bych mel starost z popaleni pres kapky vody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 21:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak, tak.
Např. : pokud srazíš teplotu dolů, nemusíš nijak přisvěcovat ... je to k ničemu, citrusy to nepotřebují. Co se týká toho svícení, tak je celkem jedno má-li to barvu takovou či makovou označenou dle Kelvinů. Podstatné je to, že fotosyntéza probíhá jen ve světelném spektru vlnových délek mezi 400 až 720nm. Většina tohoto spektra funguje jen jako katalyzázor pro fotosyntetické procesy, vlastní fotosyntéza využívá pouze dvě vlnové délky. A to sice 680nm a 700nm - pro tzn. první a druhý fotosyntetický proces. Přisvěcování světlem, které neobsahuje výše uvedené vlnové délky světelného spektra je zcela zbytečné, neboť i při sebevětší intenzitě světla k fotosyntéze prostě nedochází. Při výběru světla je třeba opatřit si od výrobce spektrogram, ze kterého je zřejmé v jakých vlnových délkách je produkované světlo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 108 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz