CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 17:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Ahojte este si spomeniete na vas prvi citrus o co slo a kde ste ho dostali,kupili...pekne si zaspominajte :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 17:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Muj 1 citrus byl z byvaleho SSSR Ze Suchumi mandarina :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 17:57 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Můj první citrus jsem dostal od kamaráda někdy toto dobou v r. 1982 - okolo vánoc vysel semena z grepů a vzešlo mu jich moc. Hned následně (při první příležitosti, když se tehdy dalo něco koupit), jsem i já nasadil semena z citronů .... a tím začalo moje citrusaření. Obě dvě rostliny jsou vidět na archivní oscanované, ne přiliš kvalitní fotce, někdy z r. 92-93? - http://www.citrusy.estranky.cz/archiv/ifile/26.jpg
V popředí je zmíněný semenáč citroníku, tj. až druhý citrus, který jako semenáč bez roubování začal v relativně nízkém věku plodit, v pozadí (vpravo) se schovává můj vůbec první citrus, onen zmíněný grep i s viditelnými nějakými květy (v průběhu času naroubováno 6 či 7 různých odrůd).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 18:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
A co je s tim citronikem?Uz je po nem nebo ne?A co grep?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 18:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Citroník nepřečkal podlední přesazování a umíral asi tři roky - poslední zimování (cca 2002?) je zachyceno zde : http://www.citrusy.estranky.cz/archiv/ifile/29.jpg.
Grep a mnoho dalších odešly někdy v r. 1995, kdy jsem citrusům ve snaze citrusům zlepšit podmínky postavil malý foliovník, který se několikráte zapomenul větrat a X rostlin v něm umístěných jsem dostlova "uvařil" za živa.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 20:29 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Môj prvý (prví značí množné číslo) citrus bol citroník semenáč. Mal asi päť rokov. Minulý rok som ho predal. Bohužiaľ fotku už nemám, ale mal veľmi peknú korunku.
S citroníkom bolo dobré začať, lebo sa mu darilo aj pri nekvalitnej starostlivosti a to motivovalo k ďalším rastlinám.
Myslím, že väčšina ľudí začne vysádzaním semien.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 20:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Asi jako devíti až dvanáctileté dítě jsem objevil někde v květináči semenáč citrusu, ze semena které tam někdo z rodiny plivnul, možná já. Původně jsem myslel, že je to mandarinka, dnes si matně vybavuji, spíše pomerančovník, dle křídlatého řapíku. Vyrostl asi do velikosti 30cm. Má snaha z něj udělat bonsai skončila pro citrus neblaze. Po té jsem dlouho citrusům neholdoval. Pěstoval jsem vše možné, bonsai, kaktusy, sbíral konifery, orchideje, kapradiny i mechorosty atd. Spoustu let jsem sbíral a to mi více méně zůstalo, vše co vyrostlo ze semen z různých exotických plodů. To má svůj půvab, neboť to může být od kaktusu přes palmu, různé liány, keře i stromy. Později všude možně sháněl a objednával nové druhy, rostliny i semena. Citrusům jsem dlouho nemohl přijít na chuť, semenáče moc nerostly, nekvetli, špatně zimovaly. Poté jsem spíše jako doplnění sbírky exotů, která tou dobou čítala již určitě více jak 40 druhů, koupil několik jedinců najednou. Napadá mě pomerančovník Moro, Citroník LUNARIO, červenoplodý LAIM, PONDEROSA, Pomerančovník TAROCO, Mandarinka RUBINO atd. Tím jsem objevil kouzlo mediteránních rostlin, které se dají zimovat v chladu, nezabírají přes zimu místo na okně, ochotně rostou ve skleníku i pod širým nebem, kvetou a poměrně spolehlivě plodí. No a to byla ta chyba, kdy se již z člověka stává cvok. Usíná, přemýšlí na jakou podnož co naroubovat, jede autem a přemýšlí kde sehnat tohle, v práci se nesoustředí, neb na citrusech objevil svilušky a nemá doma vhodnou chemii k jejich potírání. Naštěstí, díky těmto stránkám vidím, že v tom nejedu sám, někteří z vás jsou na tom mnohem hůř, což mě těší :twisted: !!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 22:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
První citrus...to byly někdy v 70.letech ve škole pecky z citronů,mandarinek a pomerančů.Semenáčky byly pěkné,postupně ke 30 cm velké.Marně jsme vyhlíželi květy a plody-tehdy nikdo nevěděl,jak to semenáčům trvá dlouho.Postupně nás to jako děti přestalo bavit..
Poté ještě několikrát v 80.letech u nás doma byl řízkovaný cedrát,nebo citroník,ale životnost byla asi jako u rajčat (1.sezonu)
V roce 1999 jsem dostal řízkovaný citroník Meyer,který nikomu moc nešel a už ho nikdo nechtěl.Ujal jsem se ho,zaplodil v roce 2003 a mám ho dodnes jako největší citrus.Další citrusy postupně přibývaly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 30 Bře 2011 04:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Pro 2009 19:27
Příspěvky: 1
Bydliště: Brno-Žabovřesky, Voroněžská 6
pher napsal:
Ahojte este si spomeniete na vas prvi citrus o co slo a kde ste ho dostali,kupili...pekne si zaspominajte :wink:

Dobrý den! Můj 1. citrus je pomerančovník a vypěstoval jsem ho z pecky na jaře r. 2005.
Zrovna minulý týden jsem si ho nechal v Centru volného času Lužánky Brno naroubovat. Mám tam 2 rouby - Mandarino Kawano a Pomeranč Parson brown. Tak snad se aspoň 1 roub ujme? :lol: Prosím Vás poraďte mi kdokoliv jak mám o tyto nové rouby pečovat?

A ještě se chci zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti - jakékoliv s Fisalis - židovskou třešničkou - kterou jsem tuto neděli pecičky z plodu vysel do truhlíku.

Děkuji - Viky! 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 30 Bře 2011 21:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
No, jako dítko školou povinné jsme v 70. letech taky zkoušel semínka - leč pokaždé to zašlo na totální osliznutí puklicemi - matka měla vedle klivii či já nevím co, tomu puklice nevadily ale citrusům ano. Takže jsme toho nechal.
Asi před 10 lety si manželka koupila citroník s tím, že je to nenáročná rostlina - no a pak se to tak nějak zvrhlo a mám jich plnou zimní zahradu...
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 31 Bře 2011 11:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
někdy v polovině 80 let (minulého století - to zní hrozně) jsem dostal Citrus Meyeri - psal jsem si k němu deníček, popisoval jednotlivé lístky, pak květy, pak upadlé plody, pak zase květa a nakonec plod a jeho vůni a chuť. Od té doby mně to již nepustilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 03 Dub 2011 17:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Já začal podobně jak Dobrozlo v předchozím příspěvku - v první polovině osm.let. První řízkovaný Meyer a calamondin vydrželi jen krátce, ale pak již přišly první rané satsumy z tehdejší Jugoslávie-odrůdy Wakayama a Chahara (ta dosud žije). Potom jsem dostal od Ivana Kunovského mnoho trifoliát a začaly nájezdy na naroubování k p.Urbanovi do Korýtek. Několik těchto roubovanců z r.86-88 ještě mám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 03 Dub 2011 18:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
V roce 2002 jsem našel doma v květináči první semenáč (dneska skoro mrtvé, klejotokem zdevastované) mandariny (je seřezaná až na kořenový krček a čekám jestli obrazí z kořenů). V roce 2003 jsem vysel další semena (citrony, mandariny, pomeranče). V roce 2005 jsem poprvé rouboval: Meyer na mandarinu :mrgreen: a c. limon/medica na citron. Kdyby meyer v roce 2009 nezaplodil tak sem byl rozhodnut že všechno vyházim a na citrusy se vybodnu. 2010 jsem se přihlásil na roubování v Brně a začalo citrusové šílenství. Za rok 2010 jsem narouboval skoro 30 odrůd. V únoru 2011 jsem byl u pana Broži od kterého jsem získal rouby mrazuodolných hybridů a došlo k tomu, že už mám konečně od "všeho kousek" a teď se už budu jenom starat a čekat na úrodu. Snad už mě nechytne žádné další šílenství :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Přibližně 40 odrůd stačí (zatim???) :wink: :wink: :wink: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 03 Dub 2011 19:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pan Petr B. je důkazem, kam až to může zajít!!! Na Vysočině sbírku, jakou možná nemají ani v Portugalsku. No a také začínal z mála. Mohl by nám prozradit, zda u toho prvního Meyera ho napadlo, co by z toho nakonec mohlo být za veledílo. Ještě bych rád pochválil toto fórum. Myslím, že kdyby tady nebylo, mnoho z nás by si mnohdy nevědělo rady ve svých začátcích, nastaly by neúspěchy a první citrus v koši i s naším nadšením pro věc. Je fakt jedinečné a nemá obdoby ani napříč jinými obory zájmové činnosti. Přesto že si myslím, že akvaristika je třeba mnohem populárnější, nikdy jsem na internetu nenašel něco obdobného. Je dobře, že dokážeme spolupracovat, že nám zkušenější poradí, nebo že si navzájem můžeme vyměnit přebytky. Doufejme, že to bude mít dlouhého trvání, protože je tu spousta mladých lidí, což je důležité. Jiné spolky si stěžují na nezájem mladých. Zde je vidět, že to může být i pasivním přístupem těch starších a neochotou začínajícím členům pomoci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prvi citrus
OdeslatNapsal: 19 Dub 2011 14:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
moje prvé boli hned 3, pred 4 - 5 rokmi som vysial 3 semienka. vsetky vzisli, jedno bol citron, druhe pomaranc a tretie si uz nepametam (asi tiez pomaranc). neznami citrus zahynul po asi roku a pol. minuli rok v aprili mi pan Brošš zastepil tieto dva semenace. citron na pomaranc a mandarinku na citron. mandarinka postupne ani poriadne nevyrasila (vyrasila vetvicka asi 5 milimetrov a vyschla, to sa opakovalo asi 5 krat... ), pozom cela vyschla... citron stale mam, kvitol, mal jeden plod ale neudrzal ho...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz