CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 09:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 15:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Moc pěkný Petře,a jak jsi vyřešil větrání? Nevidím žádné okno nebo budeš větrat jen dveřmi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 21:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Radek Kubicek napsal:
Moc pěkný Petře,a jak jsi vyřešil větrání? Nevidím žádné okno nebo budeš větrat jen dveřmi?

Jsou tam ještě jedny menší dveře, dále vyndávací část zadní stěny, ale především plánuji na léto demontovat část nebou celou přední - tu vysokou stěnu. Skládá se ze třech kusu PC desek š.210cm a 220 cm výšky, stačí vyklepnou zajištovací lištu dole, vytočit aku-vrtačkou pár šroubků a potom půjde vysunout jedna či více desek z horního a bočního zajištění. Větrání bude dostatečné, rostliny budou i částečně na žádáné venkovní expozici, přitom střechou kryté proti kroupám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 19:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Aha,tak to pak jo.Odmontovat celou čelní šikmou stěnu mě u mého skleníku taky napadlo,to je otázka půl hodinky. Mám ale obavy že citrusy které už nejsou zvyklé na přímé slunce se můžou lehce spálit a musel bych to zase řešit přikrytím stínící síťovinou a ta by zase větrem mohla uletět a kdyby přišel zase nějaký orkán tak by tak otevřený skleník dopadl špatně....tak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 21:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Radek Kubicek napsal:
Aha,tak to pak jo.Odmontovat celou čelní šikmou stěnu mě u mého skleníku taky napadlo,to je otázka půl hodinky. Mám ale obavy že citrusy které už nejsou zvyklé na přímé slunce se můžou lehce spálit a musel bych to zase řešit přikrytím stínící síťovinou a ta by zase větrem mohla uletět a kdyby přišel zase nějaký orkán tak by tak otevřený skleník dopadl špatně....tak nevím.

Stínící rašlový úplet na svislé stěně neulítne. Kupuje se u výrobce i verze s oky na okraji (není to dražší) do těchto ok jsem protáhl ocelovou kulatinu. Při spuštěné poloze síťoviny ji kulatina dostatečně napne a zatíží proti větru. Kulatinu jsem na přečnívajícím konci ohnul jako kliku a při zataženém počasí se dá okolo kulatiny stočit. Už jsem to zde dával na forum :
Obrázek

Obrázek

Co se týče orkánu, většinou se o něm ví dopředu a dá se připravit protiopatření. Nakonec nemusí se odmontovat celá stěna, třeba šla ve hřebenu čelní stěna a střecha uvolnit, potom přizvednou + podložit. Prostě tam udělat nějakou odvětrávací škvíru :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: skleník
OdeslatNapsal: 30 Led 2007 22:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
to Petr a Zdeněk a dalším ....

Rád bych se zeptal, tech kteří mají skušenosti s touto folií - i když se to už možna probíralo již na foru dříve- jaká je asi tepelná odolnost folie Ginegar, pokud je na konstrukci / z trubek, dřevěné / v dvojité vrstvě ??
Předpokladam že při velkém mrazu bude nutné přitopit .

Děkuji Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ginecar
OdeslatNapsal: 31 Led 2007 06:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Ginecar na mojem foliovníku kde ji mám dvojitě se vzduchovou mezerou 7cm půdorys foliovníku je 6 x 2,66 metru výška témeř 3 metry svislé stěny mají 190cm. Stačí když do -10°C přitápím halogenkou jen na 400w ve folovníku je 0°C. Pod tyto hodnoty musím zapnout na 800 případně na 1200w. Na toto by možná byla lepší folie Richel která je 3 vrstvá a má teplotní efekt. Ještě lepší hodnoty lze dosáhnout s použitím vnitřní bublinkové folie místo Ginecaru tam je teplotní rozdíl natolik výrazný že na balkoně při současném průběhu zimy teplota neklesa pod 10°C. Rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku je kolem 20°C. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: skleník
OdeslatNapsal: 31 Led 2007 07:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ahoj Zdenku, a nevíš / nemáš nahodou kontakt na někoho , kdo tu folii prodava v menším balení ??
Na netu jsem našel jemnom velké balení 100cm/ x 100m.
Pošli mi to třeba jako SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2007 21:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Radek Kubicek napsal:
Moc pěkný Petře,a jak jsi vyřešil větrání? Nevidím žádné okno nebo budeš větrat jen dveřmi?

Jsou tam ještě jedny menší dveře, dále vyndávací část zadní stěny, ale především plánuji na léto demontovat část nebou celou přední - tu vysokou stěnu. Skládá se ze třech kusu PC desek š.210cm a 220 cm výšky, stačí vyklepnou zajištovací lištu dole, vytočit aku-vrtačkou pár šroubků a potom půjde vysunout jedna či více desek z horního a bočního zajištění. Větrání bude dostatečné, rostliny budou i částečně na žádáné venkovní expozici, přitom střechou kryté proti kroupám.

Tak už větrám, demontoval jsem některé díly :

Obrázek


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník
OdeslatNapsal: 04 Pro 2008 21:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Tak teď jste mi pěkně zašmodrchali makovici! :?: Nakonec jsem rád že akce na polykarboš skončila dřív,než jsem mohl opět ukvapeně něco objednat. :!: Jdu více přemýšlet a malovat,musí mít totiž výšku min.4 m šířku taky tak.Kopat do země nemůžu,za to můžu využít větrání do místnosti.Jen nevím,jestli nedělám zbytečnost.Drobeček"je totiž zvyklý na léto na přímém slunci,aby neměl ve skleníku toho světla málo :roll: .Holt,bude teorie a trocha počtů. :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník
OdeslatNapsal: 10 Pro 2008 22:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
TAVOSS napsal:
Tak teď jste mi pěkně zašmodrchali makovici! :?: Nakonec jsem rád že akce na polykarboš skončila dřív,než jsem mohl opět ukvapeně něco objednat. :!: ........

Král je mrtvý-ať žije král :!: Ve skutečnosti Akce skončila již je tu nová-prosincová:
http://dosting.cz/data/img/akce_prosine ... _V_724.jpg

Např.: 16mm Makrolon za 303 Kč/m2 včetně daně :D

Lepší už to nebude !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník
OdeslatNapsal: 11 Pro 2008 18:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Citace:
Např.: 16mm Makrolon za 303 Kč/m2 včetně daně

Lepší už to nebude ![/quote]
Petře díky moc,já ten ceník mám :) .Koketuju spíš se děma vrstvami a vzduchovou mezerou.Vychází mi totiž asi 110m2 plochy.Takže buď to udělám z jedné vrstvysilnější(třeba té 16)a budu víc topit-Ug-2.2,nebo dvojitě třeba 2x4 plus vzduch. vrstva-více materiálu,ale Ug1.56.V každém případě je to ranec! :roll: Ale budu to muset nějak vyřešit,ta akce je do 23.12. :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Předělávání zasklení na polykarbonát
OdeslatNapsal: 22 Pro 2008 21:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes mně začala vánoční dovolená :lol: a tak vhledem k "příznivému" :roll: počasí dnes a zítra předělávám staré dvojité zasklení na polykarbonát. První část mého skleníkového komplexu z r.1986-7 měla mnou amatérsky provedené dvojité zasklení, spodní sklo 4mm, mezera 25mm, horní 6mm, rozměr okna 1,5m x 0,5m - 60 ks.
Do některých oken se dostávala voda a tak jsem zespodu vrtal díry na odvodnění (jinak voda v meziprostoru po zmrznutí způsobovala praskání spodních tabulek. V současné době již jich bylo dost poničených a hrozilo, že vypadávající kousky skla padnou někomu na hlavu :shock: . Navíc jsem nikdy nebyl spokojen s intenzitou růstu a stavem rostlin. Citrusy v sousední polykarbonátové části ( z r.2000 ) jednoznačně předstihly mnohem starší předchůdce v zasklené části a to byl hlavní důvod :idea: proč dvojité amatersky zhotovené dvojsklo zlikvidovat. Prostě to pod tím mizerně rostlo, navíc prostor se nedal řádně větrat. K rozhodnutí přispěla i akční cena :lol: polykarbonátu v Dostingu.

Sníh se rozpustil a nový nepřišel a tak se dnes ráno začalo-za doprovodu pořádného větru a častých dešťových přeháněk. V této chvíli je všechno sklo z rámů venku :lol: , kvanta starého tmelu vyčištěná. Zítra odstranit přivařený rošt z "T" 50/50mm, zůstanou pouze nosné ocelové krovy přes které jsou napříč po 1,5m "latě" (ocel."U") a mezi ně na kolmo navařit několik úhelníků. Na tento "rošt" položím gumové pásky, a na ně již přijdou profilem "H" spojené 4 tabule 16mm polykarbonátu. Odstraní se tím současný tepelný most přes stávající "T" . Snad to zítra zvládneme alespoň položit a když se přesto hodí plachta a zatíží, budu moci postupně dodělávat připevnění k nosné konstrukci - po rozpuštění očekávaného sněhu a poklesu očekávaných mrazů. Momentálně se nemohu ani hnout, na záda mně celý den pršelo a nohama jsem běhal po mokré konstrukci :roll: , syn smrká, kašle... Ale to je u mně normál, já stavím vždy v zimě-v létě nemám čas.
Citrusy uvnitř poprvé za život zažily nefalšovaný déšť a vítr s nárazy do 20m/s :shock: :shock: :shock: .

Na posledním snímku vyrovnané tabule skla ( 1.5 x 0,5 m, tl. 6mm a 4mm), kdo má zájem :?: :D .


Přílohy:
28.12.2008-demontaz skla (1).jpg
28.12.2008-demontaz skla (1).jpg [ 64.44 KB | Zobrazeno 817 krát ]
28.12.2008-demontaz skla (2).jpg
28.12.2008-demontaz skla (2).jpg [ 74.8 KB | Zobrazeno 818 krát ]
28.12.2008-demontaz skla (3).jpg
28.12.2008-demontaz skla (3).jpg [ 40.57 KB | Zobrazeno 692 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Předělávání zasklení na polykarbonát - II.
OdeslatNapsal: 24 Pro 2008 21:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Včera ráno jsme - opět za deště ( s občasným mokrým snížkem) :roll: - pokračovali a demontovali ocelový rošt z oc.profilu "T" 50/50. Sváry, na kterých jsem se před více jak 21 lety učil svařovat, jsme nyní pracně rozsekávali majzly :shock: . Používání rozbrušovačky bylo problematické, jiskry létající po rostlinách jsem zrovna nemusel....Už takhle vypadají rostliny strašně - znečištěné vypadávajícím starým tmelem a nátěrem, polámané a pořezané od tabulek skla (ty spodní popraskané, které při demontáži padaly z ruk :cry: .
Po likvidaci ocel.roštu pro okna se na ponechané nosné konstrukci ještě dovařily nějaké podpěry z úhelníku a šlo se na čaj ( s rumem :mrgreen: ). Během ní od jiskry ze sváření chytil ve skleníku ležící hadr a polystyrén a od něj se opálily rostliny v pravém zadním rohu :shock: .
Do tmy jsme střechu polykarbonátem položili :lol: a já večer zajistil fošnami proti ulétnutí.

Na snímcích - za deště, demontované "T" 50/50, a položený nové PC zasklení :D :lol: .


Přílohy:
23.12.2008 (3).jpg
23.12.2008 (3).jpg [ 62.35 KB | Zobrazeno 662 krát ]
23.12.2008 (4b).jpg
23.12.2008 (4b).jpg [ 54.53 KB | Zobrazeno 645 krát ]
23.12.2008 (8).jpg
23.12.2008 (8).jpg [ 51.88 KB | Zobrazeno 692 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Předělávání zasklení na polykarbonát - III.
OdeslatNapsal: 24 Pro 2008 21:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes již bez nárazového vichru, ale dopoledne na namrzlé nové střeše jsem v pokračujících mokrých přeháňkách připevňoval PC k nosné konstrukci-alespoň pár lišt a mezery mezi nimi zatím nahradí zatížení žebříky a fošnami. I tak si kolemjdoucí o štědrodenní vycházce zřejmě mysleli své .... :mrgreen:
Po vánocích odhrnu sníh a pokračujeme :D :D .


Přílohy:
24.12.2008 (1).jpg
24.12.2008 (1).jpg [ 50.25 KB | Zobrazeno 672 krát ]
24.12.2008 (4).jpg
24.12.2008 (4).jpg [ 61.99 KB | Zobrazeno 642 krát ]
24.12.2008 (6).jpg
24.12.2008 (6).jpg [ 48.85 KB | Zobrazeno 648 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník
OdeslatNapsal: 25 Pro 2008 09:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Pro 2008 08:55
Příspěvky: 12
Bydliště: NITRA, SLOVENSKO
Dobry den, zdravim vsetkych na tomto fore. Dnes prvykrat ako neanonymny uzivatel. Nikdy som totiz nebol v situacii aby som mohol niekomu radit . Teraz vsak radu naopak hladam cielene. Tento rok sme sa prestahovali do nasho zrekonstruovaneho stareho domceku s obrovskou zahradou. Povedal som mojim "citrusom a palmam", ze ak raz najdem kusok miesta v mojej zahrade, urobim im sklenik. Doteraz vsetko moje pestovanie prebiehalo v byte a nieco v dome u rodicov. Miesto v zahrade som nasiel, mimochodom, vhodna orientacia ! zopar starych ovocnych stromov nas bude musiet navzdy opustit. Niekolko tyzdnou planujem, kreslim, a po "nociach" aj staviam moj prvy sklenik. Kopu clankov na nete odporuca tzv.zemny sklenik - co najviac zapusteny do zeme. Mne sa ta myslienka pozdava, ALE vcera mi "Jezisko "priniesol knihu o sklenikoch/ uz som ju stihol precitat/ :shock: , kde autor uvadza tento typ skleniku ako zastaraly a uz nepouzivany- a to som to uz mal takmer postavene :lol: !!! Moja predstava bola vykopat jamu o rozmeroch 7,8m x 5,8x 1,2 az 1,5 m, vybetonovat zaklady do vysky 30 cm nad povrch zeme. Z juznej steny osadit izolacne dvojskla pod uhlom 60 a na strechu pouzit PC o hrubke 10 atd.
Mozno sa len pousmejete, podaktory si zaklopu na celo a tych ostatnych prosim o radu. Dakujem
P.S. Ospravedlnujem sa Petrovi, ze za jeho uzasnymi clankami, fotkami a skusenostami si dovolujem obtazovat Vas o radu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz