CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žloutnutí listů na citroníku
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 18:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Bře 2007 20:16
Příspěvky: 5
Dobrý de. Procházel jsem tady všechna témata i s fotkama ale nenašel jsem na žádném odpověď na problém, který se mi děje. Mám zhruba 3 měsíce citroník, který je na stabilním místě a prakticky celý den na přímém slunci. Měl tři plody které jsem otrhal a poté začal nádherně kvést, po kvetení však nastalo velké žloutnutí listů a po té odpodávání a prakticky jedu celou odnož již mám bez listů.
Podmínky: 1 za 14 přihnojuji, normální zálivka bez výskytů škůtců. Co mi prosím poradíte ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žloutnutí listů na citroníku
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 19:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Bře 2007 20:16
Příspěvky: 5
[quote="MichalSMP"]Dobrý de. Procházel jsem tady všechna témata i s fotkama ale nenašel jsem na žádném odpověď na problém, který se mi děje. Mám zhruba 3 měsíce citroník, který je na stabilním místě a prakticky celý den na přímém slunci. Měl tři plody které jsem otrhal a poté začal nádherně kvést, po kvetení však nastalo velké žloutnutí listů a po té odpodávání a prakticky jedu celou odnož již mám bez listů.
Podmínky:bez průvanu, 1 za 14 přihnojuji, normální zálivka bez výskytů škůtců. Co mi prosím poradíte ?
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 19:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Tohle se u mne vyskytuje každý rok na jaře,jako jarní žloutnutí a opadávání listů v době kdy raší spousty nových výhonů a probíhá kvetení,začnou žloutnout a opadávat právě takhle některé listy.Nevím jestli to souvisí nějak s opadem listů po zimě,rozhodně to u mně není příliš masivní a vždy mi to připadá jako výměna listů - opadávají listy hlavně ty nejstarší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 21:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
presne to mi robi tiez, aj ja som tu daval taketo fotky, ale neviem do ktorej temy :x inak som mal pocit akoby boli chore tie listy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Dub 2007 18:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Bře 2007 20:16
Příspěvky: 5
Lemon napsal:
Tohle se u mne vyskytuje každý rok na jaře,jako jarní žloutnutí a opadávání listů v době kdy raší spousty nových výhonů a probíhá kvetení,začnou žloutnout a opadávat právě takhle některé listy.Nevím jestli to souvisí nějak s opadem listů po zimě,rozhodně to u mně není příliš masivní a vždy mi to připadá jako výměna listů - opadávají listy hlavně ty nejstarší.


No bohužel u mne jsou to jak mladé tak staré listy a jde poznat že to začíná od listů u kořenů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Dub 2007 20:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Podle fotky mi to přijde jako prostá generační výměna listů. Citrusy jsou sice stálezelené, ale to neznamená, že vyrostlý list zůstane na rostlině navždy. Listy prostě po 1 až 3 letech opadávají - v závislosti na péči a umístění rostliny. U mě taktéž staré listy opadávají a při tom vypadají velmi podobně jako na fotce. Nejčastěji tak bývá na podzim či jaře po přenesení rostlin ze zahrady domů a zpět - 2 až 4 týdny po přenosu. Trošku to asi souvisí s prožitým určitým teplotním, světelným a vlhkostním šokem, které při tom rostliny zažijí. Opadávají mi však vždy jenom listy ze starých přírůstků. Toto asi nebude ale tento případ. Něco mi zde nejde dohromady. Rostlina - 3 měsíce, 3 plody ... A jak je rostlina veliká? Tipoval bych, že ne moc. Podobně se totiž projevují některé citróníky při vysílení. Rostlina v jednom roce přinese plody bez přírůstků a po sklizení plodů opadají listy a vyraší jen květy bez výhonů (resp. max. květních výhonů, na kterých se lístky stejně pořádně nevyvinou a odpadnou). Pokud je tomu tak, potom pomůže jenom razantní řez rostliny nejlépe až do dřeva a naděje, že to rostlina zvládne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Dub 2007 20:06 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Bře 2007 20:16
Příspěvky: 5
šnek napsal:
Podle fotky mi to přijde jako prostá generační výměna listů. Citrusy jsou sice stálezelené, ale to neznamená, že vyrostlý list zůstane na rostlině navždy. Listy prostě po 1 až 3 letech opadávají - v závislosti na péči a umístění rostliny. U mě taktéž staré listy opadávají a při tom vypadají velmi podobně jako na fotce. Nejčastěji tak bývá na podzim či jaře po přenesení rostlin ze zahrady domů a zpět - 2 až 4 týdny po přenosu. Trošku to asi souvisí s prožitým určitým teplotním, světelným a vlhkostním šokem, které při tom rostliny zažijí. Opadávají mi však vždy jenom listy ze starých přírůstků. Toto asi nebude ale tento případ. Něco mi zde nejde dohromady. Rostlina - 3 měsíce, 3 plody ... A jak je rostlina veliká? Tipoval bych, že ne moc. Podobně se totiž projevují některé citróníky při vysílení. Rostlina v jednom roce přinese plody bez přírůstků a po sklizení plodů opadají listy a vyraší jen květy bez výhonů (resp. max. květních výhonů, na kterých se lístky stejně pořádně nevyvinou a odpadnou). Pokud je tomu tak, potom pomůže jenom razantní řez rostliny nejlépe až do dřeva a naděje, že to rostlina zvládne.


Ahoj no rostlina je dost veliká. Má tak zhruba 60 listů resp. měla. Teď nedávno opadly všechny květy a má spoustu nových zárodků (cca. 40). Nemůže ji vysilovat právě toto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Dub 2007 20:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Co je to dost velká? Pro jednoho je veliká rostlina při výšce 40 cm a kmínku 1,5 cm a pro druhého je velká rostlina, pokud je velká jako dospělý člověk a kmínek má 5 cm v průměru. 60 listů mi prostě přijde na 3 plody docela málo. Novými zárodky se míní male plůdky? Pokud ano, tak moje odpověď na otázku je, že nikoliv. To už je bohužel jen ten smutný následek. Vysílená rostlina se z posledního zbytku sil snaží zachovat svůj druh a proto dává veškeré zbytky své energie do vyprodukování květů .. a následných plodů .. a semínek, aby její druh byl zachován. Nezřídka je taková rostlina téměř bez listů tento kýžený plod přinést. Ale to je to poslední co dokáže. Pro nějaké lepší posouzení by to chtělo fotku celé rostliny, která prozradí více. Takto to příliš sklouzává do "akademické" roviny a výše uvedené může být klidně více na škodu než k tvému užitku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz