CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 19:39 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2006 13:03
Příspěvky: 39
Ahojte prosim poradte prosim co je mojmu citrusu. Dakujem. Doteraz pekne rastol no teraz akosi ide dole vodou.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 01:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Bohužel, je mi moc líto, ale z této fotky ti asi nikdo nic moc neporadí. Je třeba problém více specifikovat nebo více fotek - celek a příslušné detaily.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citrus
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 06:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
tomu bych asi moc pozornosti nevěnoval. Vypada to jako, když na listu zustane kapka vody a slunce přes ni funguje jako lupa :lol: Pokud není viditelný škudce tat je to popálení od slence přes kapky vody, stačí i ranní rosa nebo po dešti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 09:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2006 13:03
Příspěvky: 39
ahojte posielam teda nove foto. Tie listy su taka ako by som povedala niesu hladke, ako byvali ale su na nich akoby take kopceky. Pred tyzdnom som nasla slivusky a postriekala som ich no to neboli tak zubozene a teraz tam tie potvory niesu. Citrusy nerosim su na balkone teda na nich ani neprsi, za kazdu radu dakujem.

Obrázek



Obrázek




Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 13:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Nějak podobně mi vypadaly některé listy letos, když jsem na nich měla ve velmi raném stadiu mšice. Co mám citrusy, napadly mi je mšice úplně poprvé - vždy ty potvůrky stačila zlikvidovat přezimující slunéčka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 20:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahoj Andrejka,
mam take iste skvrny na niektorych listoch citronu Villafranco, okraje listu su zosusene a rozstrapkane, podla mna je to z priameho slnka a upalu. A na mojom balkone je teda upal poriadny. Je ten Tvoj citrus citron? Tie su citlivejsie na slnko. Mozno pomoze, ked ho umiestnis niekde do tiena. Aspon ciastocneho.
Prepacte horsiu kvalitu: :wink:
Obrázek

Toto sa tu uz riesilo, pozri tu:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... ight=#9265

Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 20:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2006 13:03
Příspěvky: 39
ahojik Kamco

Dik za odpoved nie neni to citron je to pomaranc citron mam v polochladku. Skusim to dat do tiena, dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: co je mojmu citrusu
OdeslatNapsal: 13 Čer 2007 20:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ja sa priklanam k nazorom Zdenka a Kamca, podobný obraz som mal na citrusoch minulý rok ked boli na priamom slnku. V tomto roku ich vystriedali surfinie, citrusy su v polotieni a bez problemov.
:lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Čer 2007 11:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No nevím, nejsem si zcela jistý. Od sluníčka mi to nepřijde. Popáleniny od slunce na rostlinám moc dobře znám, protože rostliny na jaře nikdy nestíním.
Dovolím si vyslovit následující : ten kraj listu mi přijde jako odřeny (např. když fouká vítr a on se komíhá a dře o stěnu budovy). A ty deformace? Ty vznikají vždy když je list v růstu, následně ne. Příčinou bývají třeba paní Ivou citované mšice, ale může to být prakticky jakýkoliv sající hmyz na listu v době jeho vývinu. Často mi tohle udělá i ukápnutý ptačí trus na list nebo i pavouk, který se rozhodl zabydlet pod listem. I když pavouk nijak citrusu neškodí, jeho sliny zřejmě obsahují nějakou chemii, která toto způsobuje. U některých druhů citrusů jsou tyto deformace listů naprosto běžně a ní jim třeba věnovat vůbec žádnou pozornost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 03 Črc 2008 17:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Nevedel som kam, tak to dávam sem. Opisovať problém nebudem, prikladám foto. Najprv som myslel, či to nebude prehnojením, tak som prestal hnojiť. Hnojil som len granulovaným kravským hnojom, všetky citrusy rovnako. Hnojivom na citrusy len málo, kvôli zasoleniu pôdy, raz v zálievke a raz na list. Problém je ale len u calamodinu. K zlepšeniu nedošlo, tak ja neviem čím to môže byť. Hádam niekto skúsený poradí. Najprv boli len tmavšie žilky ako samotný list, neskôr tieto nové listy...


Přílohy:
P7030057.JPG
P7030057.JPG [ 145.45 KB | Zobrazeno 794 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 03 Črc 2008 21:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Hmmm ... toto bohužel z pár rostlinek taky znám... a obávám se (mám dojem), že na svědomí to má právě ten granulovaný kravský hnůj, který jsem používal loni a předloni.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 03 Črc 2008 21:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Tak čím a ako vlastne hnojiť? Hnojivo na citrusy nie je najlepšie kvôli zasoleniu, toto zas tiež nevyzerá najlepšie... :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 03 Črc 2008 23:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já nevím ... čím více se starám, tím je to horší.
Ty granule se mi zdály velmi dobré, ale jen jeden rok - na podzim se asi musí sebrat, protože dalším rokem jejich postupným rozkladem vzniká něco, co se citrusům dvakrát nelíbí. Alespoň v mých podmnkách velmi lehkých zemin. Se mi zdá, tuším ... ale jistě nevím.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 04 Črc 2008 11:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
U několika rostlin normálně rostoucích se mi to také objevilo.vypadalo to jako když rostlině dochází dech a síla.Nehnojím téměř vůbec,tak jsem měl dojem,že je to nedostatek některého z prvků výživy,případně malá nádoba,či prorostlé kořeny do drenáže.Tady to však bylo v pořádku a případ s nedostatkem hnojiva se mi také nezdál.
Léčba byla jednoduchá-odstřižení těhto výhonů.Ty nové co vyraší už jsou v pořádku.I přesto,že se to někdy opakuje,opět stříhám.Možná to souvisí s nepoměrem mezi výhony a kořeny,tedy mnoho nahoře,málo dole.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je mojmu citrusu?
OdeslatNapsal: 04 Črc 2008 19:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Již v několika knížkách jsem viděl Ratlíkův "problém" na listech a jiné obdobného rázu. Vždy bylo uvedeno nedostatek konkrétního prvku. Nikdy jsem si nezapamatoval všechna spojení, např. toto - tmavé žilkování listů, bledá plocha listů=nedostek...(nevím kterého prvku). A nechce se mně to ani hledat, běžně se mně to vyskytuje na nělterých listech a vůbec s tím nemám žádný problém. Kupodivu to není jen na rostlinách v nádobách a hodně "háklivá" je na to klementina Caffin, která je jinak velmi aktivní v růstu, radost pohledět.
Pokud se vám chce v tom šťourat, našel jsem teď v rychlosti velmi hodnotný článek zmiňující tyto problémy a vůbec je tam strašně informací o hnojení. Já to sice nečetl, ale působí to velmi seriozním dojmem a myslím, že všichni, co řeší problematiku hnojení by si to měli přečíst :!: :!: :!: :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz