CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 07:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 07:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Potvrzuji předchozí příspěvek. Já se škůdci nemám žádný problém - asi proto, že rostliny projdou každoročně na jaře a na podzim nějakým tím drobnějším mrazíkem. Nějaké ty potvůrky (především puklice) se objevují pouze na semenáčích podnoží, které vynáším a sklízím později, resp. dříve a vždy u té rostliny, kterou si každoročně vyberu pro dekorační účely do obýváku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 07:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě k předchozímu příspěvku. Ono to až tak možná úplnou pravdou není - na klementině se mi asi čtvrtý rok po sobě objevovalo cosi, o čemž nevím co je. Vypadalo to jako mini kobylka o velikosti do 1 mm světle zelené barvy. Vždy, když jsem to chtěl lapit, tak to hbitě odskočilo a následně rozevřelo křídla a uletělo. Vyskytuje se to výhradně na této jedné rostlině, i když ostatní rostliny stojí prakticky hned vedle. Stejně tak nevím, zda-li to vůbec nějak škodí - že by to rostlině nějak vadilo jsem nepozoroval, i když je to možná proto, že je velká a těchto tvorů tam až tak moc není. Letos velmi intenzivně rosím ( koupil jsem si nový tlakový rozprašovač :-) ) a ejhle? Takto potvůrka sama z ničeho nic zmizela. V každém případě : nevíte někdo co to bylo zač ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 19:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Iva Hažmuková napsal:
Naprosto spolehlivě funguje nejen na puklice, ale i ostatní "citrusové speciální" škůdce mráz -3°C, který rostlinám v klidu nijak neškodí a pro škůdce je likvidační. Někteří citrusáři si nedobrovolně vyskoušeli zase teploty nad 50°C - při 52°C se zlikvidují veškeří škůdci, ale tahle teplota je pro zejména subtropické rostliny už hodně drastická... :idea: Rozhodně nedoporučuji :D


Za vším hledej ženu napadlo mně,když citroník,který byl napaden puklicí,byl po týdnu náhle čistý.Až později se mi má přítelkyně pochlubila,že rostlinu osprchovala v horké vodě cca 45 st.Po puklicích není ani stopa.Jak však psala Iva,je třeba být velice obezřetný.Jde to ale nové nevyzrálé výhony to nevydrží a třeba u semenáče grepu bylo nutno po tomto drastckém zásahu horkou vodou zásahu značnou část rostliny ostříhat.
O proti tomu mráz kolem -3 st na puklice nezabral a jak už jsem psal dříve byl jsem nucen použít Biool.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2007 18:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
K tomu mrazu: ono záleží samozřejmě i na délce expozice mrazem -3°C. Já je měla ve skleníku za zimu opakovaně (nejméně 2x až 3x) vždy po dobu několika hodin. A aspoň jednu noc bylo k ránu až -5°C.
K délce expozice -3°C by tu mohl asi více napsat Zdeněk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2007 19:56 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
K tomu mrazu: ono záleží samozřejmě i na délce expozice mrazem -3°C. Já je měla ve skleníku za zimu opakovaně (nejméně 2x až 3x) vždy po dobu několika hodin. A aspoň jednu noc bylo k ránu až -5°C.
K délce expozice -3°C by tu mohl asi více napsat Zdeněk.


V loňské zimě asi ve foliáku muselo mrznout bohužel nevím jaká byla minimální telota, ale květináče kolem krajů byli promrzlé celé. Rostliny si z toho evidentně vubec nic nedělaly. Když se u mě vyskytne puklice, je to jen na dovezených rostlinách tak použiji 2 postřiky Actelicem a puklice jsou pryč.
Sviluška je s prominutím mrcha bez problému přežije mraz i vysoké teploty.
Bohužel svilušky a molice žijí i venku a proto je boj proti těmto škudcum obtížný a s nejistým učinkem. Vyhubené molice ve skleníku se rychle doplní novým náletem z venkovních prostor. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2007 09:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zdeňku, nemýlíte se? Já jsem nikdy puklice ani svilušky venku na našich domácích rostlinách nebo předtím, než jsem měla citrusy, neviděla. Doufám, že to tímhle nezakřiknu, ale nemám je ani ve skleníku :wink: (A doma to na jaře raději nechtějte vidět... :evil: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2007 11:01 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
Zdeňku, nemýlíte se? Já jsem nikdy puklice ani svilušky venku na našich domácích rostlinách nebo předtím, než jsem měla citrusy, neviděla. Doufám, že to tímhle nezakřiknu, ale nemám je ani ve skleníku :wink: (A doma to na jaře raději nechtějte vidět... :evil: )


sviluška ovocná se běžně vyskytuje ve vinohradech, chmelu, ovocných stromech a z plevelu má ráda Pěťour a Ptačinec nepohrde ani Lebedou. Molice vlaštovičníkova je taky běžně venku rozšířená většinou na plevelných rostlinách. Má ráda mladé nevyzrálé listy ruzných rostlin z pěstovaných rostlin hlavně Fuchsie. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2007 15:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Tohle jsem našël na netu /vygoogloval :wink: / :
Molice skleníková je původně tropický a subtropický druh, který není schopen v našich podmínkách přezimovat v nevytápěných prostorách. Při vyšších teplotách je rozvoj a množení molice velmi rychlý. Dospělé molice jsou voskově ojíněné o velikosti kolem 1 až 1,5 milimetru. Larvy jsou šedožluté, elipsovitého tvaru. Všechna vývojová stádia se přednostně zdržují na spodní straně listů.


Ochrana
Ochrana proti molici skleníkové je velmi obtížná, protože některé populace jsou již vůči insekticidům odolné.
K ochraně je možné použít přípravky Admiral 10 EC, Mospilan 20 SP nebo Talstar 10 EC.
Při aplikaci přípravků je třeba důkladně ošetřit celé rostliny, zejména pak spodní strany listů.
Má s těmi přípravky někdo zkušenosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 21 Zář 2007 17:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
To fakt, ale aj keby sa niekomu podarilo molicu skleníkovú vyhubit, trebars aj tým najúčinnejším insekticídom,výhra je stálel en z polovice aj to len na velmi krátky čas, lebo zvonku priletia nové molice ktré budú páchat škody dalej alebo vždy aspon jedna prežije aj ten postrek proti škodcom, na ktorý si ešte nezvikli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Říj 2007 11:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahojte vsetci,
Kedže sa tu bavíme o pukliciach ale chýba tu nejaký obrázok, tak som odfotil a vložil niekoľko fotiek na ukážku, aby aj začiatočníci mali jasno, o akého prevíta sa jedná. Ešte minulý rok som mal rastliny čisté, až kým som si z výstavy v Lužánkach nedoniesol nový prírastok do zbierky, C. Myrtifoliu. Citrus bol pestovany v skleniku a bol poriadne špinavy a posadeny do absolutne nevhodnej zeminy s množstvom žižal. Od koho to mam, to tu radsej ani pisat nebudem. :evil:
Lemon, Tvoj prispevok s osprchovaním v horucej vode ma zaujal, skusim to, lebo uz vsetky mne zname sposoby zlyhali. Dnes som poriadne umyl list na citrone Sweet s mladou puklicou a budem pozorovať, ci to ten list prezije a co sa stane s puklicou. Umyl som ho s vodou teplou 48 C asi 3 min., ak to ten list vydrzal, tak to risknem a skusim osprchovat celu rastlinu klementinu. Ak ten kupel bude úspešný, tak sa pustím do osprchovania celej zbierky, o vysledku vas budem informovat. Drzte palce, aby som si rastliny neznicil..... :?:
Kam
Příloha:
PICT1.JPG
PICT1.JPG [ 145.4 KB | Zobrazeno 643 krát ]

Příloha:
PICT2.JPG
PICT2.JPG [ 141.12 KB | Zobrazeno 630 krát ]

Příloha:
PICT4.JPG
PICT4.JPG [ 121.71 KB | Zobrazeno 619 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Říj 2007 11:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Listy napadnute puklicami pušťajú kvapky lepkavej sladkej šťavy, ktorá priťahuje mravce, vyzerá to ako orosene:
Příloha:
PICT3.JPG
PICT3.JPG [ 136.42 KB | Zobrazeno 616 krát ]


Je to slabo vidiet, lebo rastliny som pred týždňom sprchoval, boli celé zaprášené a polepené.
Pekny den
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 14 Říj 2007 20:25 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Kamco moc diky, konecne vim jak ta prasiva potvora vypada...musim rict, ze ja s puklici zatim jeste nemel tu cest.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 14 Říj 2007 20:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahoj,
tak hlasim, ze list citroniku Sweet to bez ujmy prežil, naneštastie aj puklica, nevydrzal to len teplomer, ktorym som meral teplotu vody, rozpadol sa.. :oops: :mrgreen:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 14 Říj 2007 22:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
MartinM napsal:
Kamco moc diky, konecne vim jak ta prasiva potvora vypada...musim rict, ze ja s puklici zatim jeste nemel tu cest.

štastná to žena!(muž) :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 21:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Kamco napsal:
Ahoj,
tak hlasim, ze list citroniku Sweet to bez ujmy prežil, naneštastie aj puklica, nevydrzal to len teplomer, ktorym som meral teplotu vody, rozpadol sa.. :oops: :mrgreen:
Kam


Škoda toho teploměru :) ale na konstatování že přežila "naneštastie aj puklica"je asi příliš brzy.Já tomu také moc nevěřil,až po nějaké době si všiml uschlých-mrtvých puklic,které jsem pokládal za živé,ale při setření nedržely,hned odpadly a byly vyschlé...tak hlavu vzhůru.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 92 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz