CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fytoftorová hniloba
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2005 20:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Tato houbová choroba je nazývána také hnědá hniloba nebo gumóza. Vyvolávajícím pa-togenem jsou především houby Phytophthora citrophthora a P. parasitica, případně i další druhy jako je např. P. citricola. Houba napadá především kořenový systém nebo bázi kmene. Fytofto-rová hniloba kořenů vede k pozvolnému odumírání stromu. Listy nabývají světle zelené barvy nebo zcela žloutnou a mohou opadávat, podle stupně postižení infekcí. Choroba postupně ničí kořeny vnímavých podnoží. Patogen napadá kůru kořenů, která měkne a odděluje se od stele. Jestliže je odumírání poškozených kořenů rychlejší než jejich regenerace, příjem vody a živin je závažně omezen. Strom pomalu roste, vyčerpává veškeré zásoby živin a nakonec umírá. Houba napadá i semenáčky, které mokvají, hnědnou a posléze černají těsně nad zemí. Dochází k jejich následnému padání a padlé rostlinky obrůstají řídkým pavučinovitým myceliem. Příznaky bývají patrné na bázi kmene. Po sloupnutí kůry lze pozorovat ostré ohraničení mezi zdravým a napade-ným pletivem. Infekce může přejít i na plody, které hnědnou a předčasně opadávají. Příznaky napadení dospělých stromů je velmi obtížné odlišit od napadení nematodami nebo zasolení půdy; jednoznačná identifikace je možná pouze laboratorním vyšetřením.
Rod Phytophthora je přítomen ve většině velkých citrusových sadů. Houba přežívá ve formu odolných spor v půdě i nepříznivé životní podmínky. Ve vlhkém prostředí vyvíjí velké množství pohyblivých zoospor, které plavou ve vodném roztoku na kratší vzdálenosti. Zoospory představují vlastní infekční agens, které je zálivkou nebo deštěm zaneseno ke kořenům. P. citro-phthora vyvolává zimní hnilobu kořenů a také hnědou hnilobu plodů a gumózu. P. citrophthora je aktivní v chladném období, kdy jsou kořeny citrusů neaktivní a jejich odolnost vůči infekci je nízká. P. parasitica je aktivní při teplém počasí, kdy kořeny citrusů jsou v růstové fázi.
Napadení lze omezit dodržením dvou základních preventivních opatření: zajistit adekvátní drenáž a vyvarovat se přelití substrátu. Další prevencí je moření semen před výsevem. Jednodu-chou prevencí je užití podnoží rezistentních vůči nákaze. K nejodolnějším podnožím vůči fytofto-rové hnilobu patří P. trifoliata, citrumelo, citranže, C. macrophylla a C. aurantium (bigarádie). Dezinfekce substrátu ve větším množství je obtížná, mimo jiné proto, že houby žijí v profilu hlu-bokém až 90 cm. Pokud máte podezření na infekci, můžete odebrat vzorek půdy a zkontrolovat stav kořenů. Krajní možností je laboratorní vyšetření. Populace Phytophthora vyšší než 15 až 20 propagulí na gram půdy z kořenové zóny by již mula být ošetřena.
Pokud je poškození kořen malé, postačí někdy prodloužit intervaly mezi zálivkou (na plantážích se používají minisprinklery umístěné nad rostlinami). Napadené rostliny je nicméně zpravidla nutné ošetřit chemicky. Z preparátů na našem trhu jsou účinné systémové fungicidy ALIETTE 80 WP, PREVICUR N nebo RIDOMIL GOLD MZ 68 WP. Preparát obvykle apliku-jeme ve formu postřiku nebo zálivky podle návodu na příslušném přípravku, zpravidla opakovaně v tříměsíčním intervalu. Přípravky by neměly být použity v dobu sklizně, respektive nejpozději 30 dní před začátkem sklizně. Výhodné je také připravit pastu z 500 g ALIETTE v litru vody, kterou ošetříme ránu po seříznutí nekrotizované kůry.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2005 21:29 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Taky se dá použít Rovral Flo. Osvědčil se mi (ne sice u citrusů) u různých sazenic a hlavně semenáčků kaktusů jako preventivní postřik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2007 09:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Kvě 2006 09:29
Příspěvky: 25
Ahoj, zrovna som si kupila Kalamondin cca. 60 cm, problem je po vyklopeni t kvetinaca som zistila ze ma odhnite spodne korene :(
Mali to dost premokrene, nastastie sa to na rastline neprejavuje, je na nejakej řizkovanej podnoži :D otazka je co s tym? Staci obmedzit zalievku? alebo mozem pouzit Aliette na zastavenie odhnivania korienkov? Ak ano ako ho aplikovat? na list? pripadne do zalievky?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2007 10:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Kvě 2006 09:29
Příspěvky: 25
udajne este aj Previcur® 607 SL je proti chorobám koreňov spôsobených pôdnymi hubami, ako sú napr. Pythium spp., Aphanomyces spp. a Phytophthora spp.
Poradte niekto kto sa v tom vyzna co by bolo lepsie ... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2007 14:39 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Pokud to uhniti neni nejak moc velke a rostlina vyrazne nechradne, chemie asi neni potreba, staci uhnile koreny ostrihat a pripadne osetrit stimulatorem rustu, nebo drevenym uhlim. Ted na jare se z toho rostlina urcite vzpamatuje. Hlavne omez zalivku. Pokud je uhnilych korenu hodne, bude dobre sestrihnout i korunu.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2007 20:05 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Taky si myslím, že chemie není zrovna nutná. Jak píše Michal, kořeny ostříhej, rostlinu zasaď do nové hlíny a zalívej tak akorát. Pokud jsou na rostlině plody a květy, tak je všechny otrhej, aby toho na ni nebylo moc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz