CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 09:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Marně hledám škůdce
OdeslatNapsal: 07 Črc 2005 20:34 
Pokud se mi na citrusech objevili škůdci,byly to převážně svilušky a podobná havě


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Črc 2005 10:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
No, to by asi opravdu chtělo fotku. V zásadě bych viděl asi dvě možnosti - buď porucha fyziologického charakteru anebo onemocnění, vzhledem k hnědnutí spoku listů asi houbovému. Pošli raději tu fotografii, pokud možno celek i detail, hlavně dobře zaostřené.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Črc 2005 15:13 
Toho jsem se obával,aby to bylo něco takového,co není jen tak běžné.Předpokládám,že to chce oholit všechny napadené listy.Tady by měli být k vidění ty fotky,pokud z toho něco půjde určit.
http://martan12.album.cz/citrusy/


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Črc 2005 17:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Po prohlédnutí fotografií bych se spíše přiklonil k poškození škůdcem, třebaže žádného nenalézáte. Chorob, které žloutnutí vyvolávají je celá řada, jsou však u nás vesměs vzácné. O jaký druh citroníku se jedná nevíte? Některé klony Meyerova citroníků mají sklon k virovým onemocněním, které se u nich právě projevuje žloutnutím a opadáváním listů.
Nicméně faktem je, že citroníky rády shazují starší listy, což často vede k nepěknému vyholování větví. Předpokládám, že obvyklé dotazy na možné přemokření, nedostatečné hnojení nebo příliš malou nádobu jsou zbytečné :)
Hnědavé skvrny a pruhy jsou asi skutečně nějaké houbová choroba, která zřejmě sekundárně napadla poškozená pletiva. Proti houbě tohoto typu mohou být účinné systémové fungicidy. Přesnou identifikaci by však asi musela provést specializovaná labotatoř.
Abych tedy také něco konkrétního poradil. Asi bych rostlině opatrně zkontroloval kořenový systém a pokud je v pořádku, ošetřil bych ji systémovým fungicidem a poté insekticidem. Jestli to její stav dovolí, odstranil bych všechny napadené listy, alespoň ty s hnědými skvrnami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Črc 2005 22:50 
Díky za rady.Napadené listy jsem odstranil a zbytek rostliny jsem ošetřil nějakým univerzálním přípravkem proti většině škůdců a budu vyčkávat.Ani dnešek se neobešel bez překvapení.Jeden ze semenáčů na podnože byl zcela obalen sviluškou.Ihned jsem ho očistil a ošetřil Omite,ale další semenáče okolo nic zcela čisté bez napadení,jen ta jedna rostlina.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Srp 2005 20:29 
Vzhledem k tomu,že i po ošetření přípravkem proti škůdcům se nic nezměnilo jsem se odhodlal k dosti drastickému kroku (nic jiného mi ani nezbývalo).Ostříhal jsem všechny napadené listy i většinu větví,kořenový bal téměř zbavil zeminy-kořeny v pořádku,žádná hniloba a namíchal zcela novou zeminu.Jsou to tři týdny,citroník to přežil a už zdravě obráží bez jediného napadeného listu.Jen ten důvod-poučení mi nějak uniklo.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Lis 2005 21:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Led 2004 08:19
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno
Ja si myslim, ze ty hnedozlute skvrny na listu a jejich opadavani -viz. foto- jsou znamky premokreni. Mene zalevat.
Roman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Lis 2005 11:59 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Mě se spíš zdá že rostlinka si chtěla říct po pořádným přesazení a eventuelně iomlazení, nějakym tym sestřihem..už to bude asi v pořádku.
Doporučuju přesazovat minimálně 1 za rok(max 2x/rok)..pokud to velikost rostliny dovoluje, jinak u větších stromků alespoň vyměnit vrchní vrstvu zeminy..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Lis 2005 14:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
R napsal:
Ja si myslim, ze ty hnedozlute skvrny na listu a jejich opadavani -viz. foto- jsou znamky premokreni. Mene zalevat.
Roman


Dovolím si oponovat, postižení listů při přemokření neodpovídá tomu na fotografiích. Respektive listy při poškození kořenů zežloutnou a opadají, ale takové hnědé skvrny nemají - spíše hnědnou a zasychají okraje a špičky listů. Tohle skutečně vypadá na houbovou chorobu v poškozeném pletivu.
Jinak většinou při podobném nejasném poškození jsou někdy hlubší řez a přesazení až překvapivě účinné. Prvotní příčina podobných problémů se někdy jen těžko hledá; mohl třeba i chybět nějaký prvek ve výživě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Lis 2005 19:09 
Díky za ohlasy k mým letním problémům s jednou s rostlin.Už je to minulostí a plně souhlasím s výše napsaným,že hluboký řez,přesazení velice pomohlo.Přelitím to těžko mohlo být,na to dávám pozor,i když zmýlit se může každý.Citroník,který živořil a doslova se trápil - po tomto zásahu velice dobře roste a snad příští rok i zakvete a zaplodí.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz