CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 11:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Plíseň nebo nemoc
OdeslatNapsal: 09 Říj 2005 09:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Na plodech Limonime LaVallete se mi už podruhé za sebou oběvila plíseň,nebo co to je.Plody opadaly předčasně,vůbec se nevybarvily.Nevíte prosím někdo co to je,a jak se toho zbavit?Děkuji

http://misani.album.cz/citrusy/

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Říj 2005 10:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
ta plíseň se ti oběvuje jenom na plodech?Jestli aj na listech, tak pošli foto těch listů.Jinak to vipadá jako hniloba..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Plíseň nebo nemoc
OdeslatNapsal: 11 Říj 2005 10:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Mám to jen na plodech.Listy jsou vpořádku.Má to každá úroda,všechny plody

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Říj 2005 10:35 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Znáš to, když ti třeba jablko nabodne vosa, nebo něco takovýho, tak začne hnít už na stromě..Já bych řek že je to to samí..ale že každej kus :? :?: No nevim, skos něco cím stromku neublížíš, třeba roztok hipermanganu, ale jen slabej..já tim např odstranil aj puklice, ale stromek je OK..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Říj 2005 12:00 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Bez fotky nebo přesnější popisu dobrá rada drahá :? Naslepo můžu doporučit jedině nějaký širokospektrý fungicid. Jinak vznik a rozvoj plísní podporuje stagnující vlhký vzduch, takže případně to chce více větrat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň nebo nemoc
OdeslatNapsal: 13 Říj 2005 07:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
[quote="Mišáni Milan"]Na plodech Limonime LaVallete se mi už podruhé za sebou oběvila plíseň,nebo co to je.Plody opadaly předčasně,vůbec se nevybarvily.Nevíte prosím někdo co to je,a jak se toho zbavit?Děkuji

Popisované problémy mohou mít spojitost s vlastnostmi této odrůdy.
Lemonime ( ne limonime ) La Vallette je pro svou remontantnost oblíbenou komerční ornamentální varietou v středomořských školkách. Předpokládá se, že jde o hybrid citroníku a lajmu (angl. lemon x lime ) a tak tendenci k nevybarvování a opadávání plodů zřejmě zdědil po lajmu C.aurantifolia. Skvrny na plodech byly u mé rostliny viditelné již při koupi ve fran.školce Jean Rey a opakovaly se i v dalších letech, ale oproti tvým méně výrazné. Ve svém archivu mám fotky, kde jsem fotil pouze hezčí plody, nebo jsou skvrny ukryté na opačné straně, přesto tam něco vidět je. Přikládám foto a také ofocenou stránku o této odrůdě z knihy „Gli agrumi ornamentali“, jejímž autorem je Paolo Galleoti, zahradník florentské oranžerie ve Villa Castello. Jeho snímek ukazuje remontantnost odrůdy a plody bez skvrn zřejmě nenašel ani on, přestože šlo o obrázek do knihy...Problém jsem neřešil, navíc pravokořenou rostlinu jsem po letech téměř zničil :( a tak začínám znovu, tentokrát s roubovanou od Zdenka :) .

Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Plíseň nebo nemoc
OdeslatNapsal: 13 Říj 2005 10:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Dr. Mrek Svítek napsal:
Bez fotky nebo přesnější popisu dobrá rada drahá :? Naslepo můžu doporučit jedině nějaký širokospektrý fungicid. Jinak vznik a rozvoj plísní podporuje stagnující vlhký vzduch, takže případně to chce více větrat.


Děkuju za odpověď.Pokud je to specifikum odrůdy,jak píše Petr,tak stím asi opravdu nic neudělám.Zajímavé je to,že plody se vyvíjejí arostou beze skvrn,(nebo sem si jich nevšiml)dorostou zhruba 4-5cm,oběví se skvrny a plody odpadnou.Skvrna je mírně vpadlá a zasahuje až do dužniny,kde je měkčí než samotná dužnina.Foto je na
http://misani.album.cz/citrusy/ :shock:

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Říj 2005 09:45 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Podle fotek mi to přijde odlišné od skvrn Petra broži. Skvrny skutečně vypadají jako následek houbového onemocnění, respektive hniloby. Prohledám archivy, jestli na něco podobného nenarazím. Já bych vyzkoušel některý systémový fungicid. Nakonec ztratit moc nemůžeš.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz