CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žízaly,houby.
OdeslatNapsal: 25 Pro 2005 10:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Dnes jsem přečetl článek o nákupu citrusů,zajímavé.Paní se zmiňuje o žížale,já je neodstraňuji.Naopak je u rostlin udržuji.Posypu povrch nadrobno nasekanou trávou,nebo zaseji obilí a to zapravím do půdy.Na část květináče dám misku a pod ní je krásně vidět, jak žížaly zpracovávají tuto zelenou hmotu.Rostlinám se velice daří.Když přeliji, za chvíli jsou žížaly u povrchu a hned vím, co jsem provedl.Podle mě odstraní i špatné kořeny a tím se hniloba dál nešíří.A určitě podporují růst houby,jež citrusy nutně potřebují. Bez ní umírají. Bylo by velice dobré,kdyby se nějaký odborník na houby, symbionizující s rostlinami ,ozval. A napsal článek k tomuto tématu. Houby dodávají citroníkům živiny, jelikož citrusy mají nedokonalý kořenový systém a bez hub uhynou. Možná nejsou všechny výrazy odborné,za to se omlouvám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Pro 2005 13:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
No já mám se žížalou spíš zkušenost špatnou, ale je pravda, že jsem ji nekrmila :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 09:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Žížala v nádobě s rostlinou = smrt rostliny. Dřívě nebo později, mám s tím výhradně špatné zkušenosti. Živá žížala do nádoby s rostlinou nepatří. Nepochybně je užitečná ve volné půdě, ale v nádobě vám dříve nebo později začne ožírat i zdravé kořeny. Že bude provádět jakousi sanaci je naprostá iluze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žízály,houby.
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 13:35 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
U některých rostlin/např.kaktusy,ale i jiné/ jsou žížaly už 35 let a jak jim to prospívá.Hnojení ,které není přírodní, zasoluje půdu,zničí to rostliny daleko dřív než žížala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 17:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Nevím jak u kaktusů (ona přežije to sucho?), ale u citrusů rozhodně škodí. Alespoň mně už několik citrusů žížaly takhle zničily. Umělá hnojiva sice zasolují substrát, to je problém. Ale pochybuji, že by je dokázala žížala nahradit. Dříve nebo později to bude na úkor rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: žížala
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 18:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
žížala v květinači se vzdušným substrátem dokáže za pár měsícu tento substrát proměnit v proděravělý beton. Rostlina nemá dostatek vzduchu pro zdravý růst kořenů a nadzemní části.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 23:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Kdo máte svoje rostliny rádi, tak to radši nezkoušejte a žížaly bez milosti hoďte do zahrady - tam budou víc užitečnější. Bez urážky Konalesi, ale mě to příjde jako ptákovina :roll: . To zasolení substrátu zas takový problém není, vyřeší se buď pořádným prolitím květináče anebo výměnou substrátu při přesazování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žížaly v květináči
OdeslatNapsal: 30 Pro 2005 15:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kolega je asi rybář :lol: :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žížaly v květináči
OdeslatNapsal: 01 Led 2006 21:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ad Konales:
Jste si jistý, že máte opravdu obyčejné žížaly a ne nějakou kalifornskou mutaci :?: :o Ty kaliforské potvůrky se přece používají na rychlou přeměnu zbytků na kompost a ten rostlinám jistě pospívá :lol:
Pokud si vzpomínám z biologie, je naše žížala spíš na mikroorganismy a vegetariánka se z ní stane jen když nemá k snědku nic jiného :( .
Já si s žížalami něco užila a, ač jsem měla různé druhy substrátu, pokud byla žížala v malém květináči, vždy to dopadlo stejně - úhynem rostliny ještě během zimy. Pravda ovšem je, že jsem "nekrmila". Dokázaly přežít jen rostliny s poměrně velkým kořenovým systémem a (původně) malou žížalou. :cry: :cry: :cry: Přesně takovéto mi pak z toho zbyly oči... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žízály,houby.
OdeslatNapsal: 02 Led 2006 11:22 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Je pravda že jsem do skleníku přidal kalif.žížaly.Odtud beru nádhernou hlínu.Jednou za měsíc kolečka nadrobno nasekané trávy a je to.To,že jste našli žížalu v mrtvé rostlině neznamená,že jí zničila žížala.Ta šla už na mrtvé zbytky.Co jste zničili sami,nesvádějte na druhé.Takhle vyhynula spousta tvorů,že se jim dávalo za vinu, co neudělaly.Naštěstí to žížalám nehrozí. Každý má jiný názor,já to beru,ale dělat to budu po svém.Díky za odpovědi.Normálně mám ve skleníčku kiwi ze semínek a skleníkovou vinnou révu.Vloni jsem tam zasadil kiwano/africkou okurku/a ačokču,drobné rostlinky/žížaly je nesežraly-v každé hrsti jsou tak dvě,tři/.Oboje rostlo jak z vody,bez hnojiva.Rybář jsem také.Barbar jeden,napíchávám je na háček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žízály,houby.
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 10:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
konales napsal:
Je pravda že jsem do skleníku přidal kalif.žížaly.Odtud beru nádhernou hlínu.Jednou za měsíc kolečka nadrobno nasekané trávy a je to.To,že jste našli žížalu v mrtvé rostlině neznamená,že jí zničila žížala.Ta šla už na mrtvé zbytky.Co jste zničili sami,nesvádějte na druhé.Takhle vyhynula spousta tvorů,že se jim dávalo za vinu, co neudělaly.Naštěstí to žížalám nehrozí. Každý má jiný názor,já to beru,ale dělat to budu po svém.Díky za odpovědi.Normálně mám ve skleníčku kiwi ze semínek a skleníkovou vinnou révu.Vloni jsem tam zasadil kiwano/africkou okurku/a ačokču,drobné rostlinky/žížaly je nesežraly-v každé hrsti jsou tak dvě,tři/.Oboje rostlo jak z vody,bez hnojiva.Rybář jsem také.Barbar jeden,napíchávám je na háček.

Ty žížaly jsem nenašla jen v mrtvých rostlinách! To zaprvé. :!: Protože část letněných rostlin mám s květináči postaveno pod stromy přímo na trávníku popř. na zemině pod stromem, žížaly jsem nacházela v kořenech doma bezprostředně po přenesení na zimování na rostlině naprosto zdravé. Takže aby bylo jasno :idea: , v podmínkách, kdy máte květináče postavené přímo na záhonu, ať už venku (jako v mém případě) nebo ve skleníku (to je, předpokládám Váš případ, Konalesi) a kdy tedy si mohou žížaly volně přecházet z květináče do zeminy a naopak, podle toho, kde mají víc potravy, jsou prospěšné. :wink: Ale v okamžiku, kdy je uvězníte v nádobě bez možnosti úniku :!: musí žrát, co najdou.
Pro Vaši informaci: žížaly jsem vždy :!: :!: vytáhla z květináče, když se mi nějaká rostlina začala "šklíbit" bez zjevné příčiny - jevila známky vadnutí, přestože měla stejné podmínky, jako ty vedle ní. A co jsem v květináči po vysypání balu viděla?: evidentně zdravé kořeny, jako nakrájené na zhruba centimetrové kousky :!: :evil: A nic jiného, než žížala, mimo kořenů a zeminy v květináči nebylo! Tak mi prosím netvrďte, že jsem si rostlinu zničila sama :twisted: Pokud něčím, tak jen tím, že jsem tu žížalu nevytáhla dřív.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žízály,houby.
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 11:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Iva Hažmuková napsal:
konales napsal:
Je pravda že jsem do skleníku přidal kalif.žížaly.Odtud beru nádhernou hlínu.Jednou za měsíc kolečka nadrobno nasekané trávy a je to.To,že jste našli žížalu v mrtvé rostlině neznamená,že jí zničila žížala.Ta šla už na mrtvé zbytky.Co jste zničili sami,nesvádějte na druhé.Takhle vyhynula spousta tvorů,že se jim dávalo za vinu, co neudělaly.Naštěstí to žížalám nehrozí. Každý má jiný názor,já to beru,ale dělat to budu po svém.Díky za odpovědi.Normálně mám ve skleníčku kiwi ze semínek a skleníkovou vinnou révu.Vloni jsem tam zasadil kiwano/africkou okurku/a ačokču,drobné rostlinky/žížaly je nesežraly-v každé hrsti jsou tak dvě,tři/.Oboje rostlo jak z vody,bez hnojiva.Rybář jsem také.Barbar jeden,napíchávám je na háček.

Ty žížaly jsem nenašla jen v mrtvých rostlinách! To zaprvé. :!: Protože část letněných rostlin mám s květináči postaveno pod stromy přímo na trávníku popř. na zemině pod stromem, žížaly jsem nacházela v kořenech doma bezprostředně po přenesení na zimování na rostlině naprosto zdravé. Takže aby bylo jasno :idea: , v podmínkách, kdy máte květináče postavené přímo na záhonu, ať už venku (jako v mém případě) nebo ve skleníku (to je, předpokládám Váš případ, Konalesi) a kdy tedy si mohou žížaly volně přecházet z květináče do zeminy a naopak, podle toho, kde mají víc potravy, jsou prospěšné. :wink: Ale v okamžiku, kdy je uvězníte v nádobě bez možnosti úniku :!: musí žrát, co najdou.
Pro Vaši informaci: žížaly jsem vždy :!: :!: vytáhla z květináče, když se mi nějaká rostlina začala "šklíbit" bez zjevné příčiny - jevila známky vadnutí, přestože měla stejné podmínky, jako ty vedle ní. A co jsem v květináči po vysypání balu viděla?: evidentně zdravé kořeny, jako nakrájené na zhruba centimetrové kousky :!: :evil: A nic jiného, než žížala, mimo kořenů a zeminy v květináči nebylo! Tak mi prosím netvrďte, že jsem si rostlinu zničila sama :twisted: Pokud něčím, tak jen tím, že jsem tu žížalu nevytáhla dřív.

Plně souhlasím s paní Hažmukovou, u mě se taky jednalo ještě o živé "šklebící se rostliny bez zjevné příčiny. Poprvní jsem netušila co je příčinou až nakonec zbylo přesazení a objevení žížaly. Podruhé jsem šla najisto a našla jsem zase žížalu.
Jen taková menší rada pro letnění - je dobré postavit květináč do misky nebo aspoň na dlaždici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 12:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
V malých a středně velkých nádobách skutečně žížaly škodí. Nemohu dost dobře posoudit, zda to platí i pro velké nádoby, navíc jsou-li žížaly "přikrmovány". Rozhodně bych to ale nedoporučoval jako standardní postup.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zizaly
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 12:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
P. Hazmukova, Vy by ste sa za tie zizaly snad aj pobila. :D Potvrdzujem, zizaly skodia aj mojim citrusom, vyhadzujem ich.
Navrhujem :wink: zalozit na fore tzv. boxersky ring :D kde by sme si to vyjasnili rucne-strucne :D
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Led 2006 20:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Milý Kamco, nie som za bitku, len keď by musela byť. No to pak radšej buďte na mojej strane, lebo som naozaj ťarcha... :!:
Ale teď zcela vážně:
Irab, děkuji za dobře míněnou radu. Mám většinu rostlin na dlažbě terasy a další část (zejména malých roubovanců v hranatých kontejnerech) na zemině pod stromy, poskládaných na starých plastových podnosech. Nahrazují podmisky a mají stejně jako podmisky jedinou nevýhodu: když déle prší nebo po zálivce v nich zůstává stát voda a vylít ji zabere dost času. A věřte-nevěřte: jednou jsem po dešti viděla lézt žížalu přímo ve vodě s trochou vyplavené zeminy na podnose :o :!: Asi se chtěla trochu vykoupat :wink: Tak se mi jeví v mých podmínkách jako nejlepší, když rostliny, které chci stejně na podzim přesadit do většího květináče (z těch, které na zimu půjdou do bytu) postavím přímo na zeminu. Když do nich nalezou žížaly, nevadí to, však zase vylezou bez nadělání škody - tedy pokud mají kudy. A ty žížaly, které vytáhnu z květináče, rozhodně nehubím - vyhodím je na záhon do zahrady. Tam mají své místo a tam jsou užitečné :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz