CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kalamondin - sesychání listů
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 10:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Kvě 2005 08:48
Příspěvky: 13
Bydliště: Jesenice u Prahy
Lidi, poraďte mi, prosím: Začaly mi nějak pomalu a nenápadně sesychat listy u Kalamondinu. Začalo se to projevovat hlavně u těch větších listů, které si začaly na okrajích vytvářet hnědý a suchý lem. Na menších listech se zase začaly vytvářet nažloutlé skvrny. Co s tím? Zalévám "tak akorát", 1-2x týdně, aby mi nehnily kořeny. Přihnojuji tekutým hnojivem na citrusy podle návodu 1x měsíčně. Rostlina má asi 10 zralých plodů ještě z loňského podzimu, kdy dozrály. Je mi je líto otrhat, vypadají moc pěkně.
Na druhou stranu, teď v únoru začaly na rostlině rašit nové větvičky s listy. A s tím souvisí můj druhý dotaz: Jak se vlastně má správně rostlina prostřihávat? Můžu střihat i silnější větvičky asi 3mm v průměru? Nebo jak vlastně postupovat, abych rostlině neublížil?
Díky za pomoc.
Radek

_________________
Medvěd


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 11:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Pokud nejde o přemokření, jak se dušuješ, tak je to nejspíš puklice..a to patří do jiného tématu! Důkladně si rostlinku prohlídni a když tak pošli foto..(hodně detajlů listu-požkozeného)

Jinak stříháni najdeš na citrusy.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 17:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Možná by mohlo jít i o poruchu ve výživě - dovolím si dát tip: na našich klubových stránkách jsme přidali v rubrice rady nebo tipy našich členů článek o poruchách z nedostatku nebo nadbytku živin. Zájemci si to mohou volně stáhnout (http://www.citrusari-brno.unas.cz) :wink:
Můžete také zkusit zvýšit vzdušnou vlhkost rosením - ale pokud máte starší okna na jih, pozor na úpal od kapek vody. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 19:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Iva Hažmuková napsal:

Můžete také zkusit zvýšit vzdušnou vlhkost rosením - ale pokud máte starší okna na jih, pozor na úpal od kapek vody. :idea:

Tomu se dá předejít, když se květináč postaví do podmisky a ještě potom do větší podmisky a do ní se nalije voda, která odpařováním zlepšuje klima kolem rostliny ( obzvlášť v topné sezoně).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - sesychání listů
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 20:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Medved napsal:
Začaly mi nějak pomalu a nenápadně sesychat listy u Kalamondinu. Začalo se to projevovat hlavně u těch větších listů, které si začaly na okrajích vytvářet hnědý a suchý lem. ...Rostlina má asi 10 zralých plodů ještě z loňského podzimu, kdy dozrály. Je mi je líto otrhat, vypadají moc pěkně.
..druhý dotaz: Jak se vlastně má správně rostlina prostřihávat?

Medvede, nehledej jednoduchou radu - žádná neexistuje :cry: a koukej ostříhat ty plody, které mají největší podíl na stavu rostliny.
Co se týče stříhání :
1. Pokud listy opadají, tak dlouhé holé větve budou vyžadovat hlubší řez.
2. Jinak podle stavu a vitality rostliny. Pokud má dost energie a rašení bude intenzivně pokračovat, tak je škoda se zbavovat již narostlé části.
3. Pokud ji bude docházet dech, začnou konce zasychat či černat, tak rychle říznout hluboko do živého a rány zamáznout.
Snad k bodu 3. nedojde, ale bohužel to tak chodí, proto se každým rokem prodají kvanta těchto rostlin plných plodů :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Díky
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 13:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Kvě 2005 08:48
Příspěvky: 13
Bydliště: Jesenice u Prahy
OK, díky všem za rady a na ten web se určitě za chvíli podívám. Takže několik plodů tedy s těžkým srdcem ostříhám - mají se fakt stříhat a nestačí je otrhat? Okno je v pohodě, takže ráno a večer budu rosit a dál se uvidí.
Jen toho stříhání větviček se pořád nějak bojím, abych něco nezkazil a rostlinu nezabil. Všechny větve mají listy, některéí míň a některé víc... Chci si teď koupit digi foťák, tak sem někdy příští týden pošlu fotku té mé amatérsky pěstované nádhery vč. těch problémových listů.

_________________
Medvěd


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 16:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Medvede, když zkusíte plody odtrhnout, pravděpodobně zjistíte, že Vám na stopce zůstal i kousek oplodí, který jednak nedělá moc parády, jednak je potenciálním zdrojem hnilob či plísní :roll: :(
Navíc Vám větvička s plodem bude nejprve pokračovat v prodlužovacím růstu bez větvení a výsledkem bude ošklivý vytáhlý výhon - pokud ovšem nenastane varianta č. 2 - že totiž dojde k úplnému pozdějšímu zaschnutí větvičky až na větevní kroužek (u kratších, tekých větviček). Proto se doporučuje plody stříhat a na odplozené větvi ponechat jen asi 2 očka, ze kterých může v růstové periodě rostlina větvit :roll: :wink:
Navíc tím zastřižením povzbudíte žádoucí růst. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 06:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Každopádně by se mělo každé jaro trochu zastřihávat, někdy aj víckrát v roce..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 09:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
K tomu řezu bych si dovolil ještě drobnou připomínku. Řežu kytky více méně nahodile. Když jdu ke kytkám, tak si většinou beru do ruky nůžky a jakmile vidím nějakou nevhodnou větvičku, tak ji ušmiknu. Hlavně tím myslím suché či zasychající větvičky, nežádoucí větvení zahušťující korunu, nežádoucí směr výhonu, špatným směrem rostoucí vlk atd.. Taktéž řez k prosvětlení koruny provádím více méně vždycky, když nabydu dojmu, že je ho třeba. Je pravda, že více řežu v předjaří, abych kytky připravil na růst a květ, ale neudržím se ani jindy. Nepozoruji na kytkách žádné negativní reakce na řez, spíše naopak. Navíc takovýto řez není v podstatě nikdy příliš razantní, takže rostlinu jen mírně podpoří v růstu ale občasný rozsáhlý řez bude kytka chápat jako zmlazení. Potom reaguje prudkým růstem, ale žádným květem.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 11:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Taky stříhám tak aby se mi kytky líbily..sem detailista..(aspoň v citrusech..)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 11:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Kvě 2005 08:48
Příspěvky: 13
Bydliště: Jesenice u Prahy
Tak jo. S těžkým srdcem jsem tedy nůžkama ostříhal všechny plody. Uvidím, co na to časem řeknou ty listy. Na některých se totiž objevily světle zelené skvrny, kromě toho že některé při okrajích hnědnou a schnou, jak jsem psal v původní zprávě. Třeba ty plody tu rostlinu fakty vysilovaly a bylo to tím. Zároveň jsem taky prostříhal pár větviček. Ale asi před třemi týdny mi začaly rašit nové větvičky i s lístky. Je to nádhera, doufám, že nezaschnou.

_________________
Medvěd


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 11:58 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
=>Medved
ty svetli skvrny na listech, to by mohl byt nedostatek železa..přihnojovat hnojivem obohacenym o železo (napřiklad ja používám Agro)..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 17:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Klokoci napsal:
=>Medved
ty svetli skvrny na listech, to by mohl byt nedostatek železa..přihnojovat hnojivem obohacenym o železo (napřiklad ja používám Agro)..

Ale zkuste to na list, hlavně ze spodní strany, jen v 10% koncentraci proti hnojení do půdy. Příjem listem je mnohem rychlejší :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 21:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Medved napsal:
Tak jo. S těžkým srdcem jsem tedy nůžkama ostříhal všechny plody. Uvidím, co na to časem řeknou ty listy. Na některých se totiž objevily světle zelené skvrny, kromě toho že některé při okrajích hnědnou a schnou, jak jsem psal v původní zprávě. Třeba ty plody tu rostlinu fakty vysilovaly a bylo to tím. Zároveň jsem taky prostříhal pár větviček. Ale asi před třemi týdny mi začaly rašit nové větvičky i s lístky. Je to nádhera, doufám, že nezaschnou.


Zdalipak jsi těch pár větviček zkusil naroubovat,nebo aspoň píchnout jako řízek.Já už bych chtěl od někoho konečně slyšet,jak je jednoduché kalamondin množit řízkováním..vždy jsem pohořel,sice se chytl,zakořenil,ale místo výhonů kvetl až zašel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Bře 2006 12:48 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Lemon napsal:
Zdalipak jsi těch pár větviček zkusil naroubovat,nebo aspoň píchnout jako řízek.Já už bych chtěl od někoho konečně slyšet,jak je jednoduché kalamondin množit řízkováním..vždy jsem pohořel,sice se chytl,zakořenil,ale místo výhonů kvetl až zašel.

Mě se teda Kalamondin nikdy nařízkovat nepovedlo :( tak na to kašlu a větvičky vyhazuji. A že jich je :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz