CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 25 Dub 2024 05:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomoooooc
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 14:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Ahojte, prosím o radu. Už cca 15 let mám dva citrusy, pěstuji je z pecky a po asi 4 letech jsem je nechala naroubovat. Rouby se ujaly, Citron po nějaké době několikrát v roce zakvetl, nechala jsem mu max 4 citrony. To trvalo cca 2 roky. Rostlina vypadala zdravě, nádherně rostla. Pomeranč byl také hezká bujná prospívající rostlina, leč nezakvetl a nezakvetl. To by však nebyla taková hrůza. Citrus mi ale začal chřadnout. Bylo to v létě, kdy jsou rostliny venku. Lístky citronu začaly kolem dokola osychat, kroutit se a hromadně opadaly. Takový listopad uprostřed léta. Pomeranč byl v pohodě, jenom rostl, ale neplodil. Škůdce jsem nenašla. Ani na rostlině, ani na kořenech. Pomeranč jsem se loni rozhodla přeroubovat. Takže krásná koruna šla "dolů" :(. Rouby se bohužel neujaly. Nechám ho "planě" obrůst a zkusím roubovat příští jaro. Ale více starostí mi dělá citron. Už není co by na něm osychalo. Listy jsou pryč a zajímavé je, že větvička po větvičce osychala, až zbyl jen hlavní kmen, na kterém jsem teď zahlédla něco jako zelené očko, takže zřejmě "žije". Ale proč tak postupně usychá ? Kořenový bal nevypadal špatně. Dostal teď novou hlínu, větší květináč. Zajímavé je to, že podobně mi v bytě chřadne i Kroton : usychá od špičky, ačkoliv ve spodní části raší zelená očka. Jde o nějakého mikroskopického parazita ? Přiložila bych i fotku, ale nevím jak :( Děkuji za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 20:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
razantně zastřihni do živého a ošetři řez voskem...možná bych i zkusil zvýšit vlhkost vzduchu.Mě bohužel potkalo na třech loňských roubovancích to samé....pozdě jsem zastřihnul a pak už byl konec.U jednoho jsem pal neotálel a ten se zachránil.Hlavně pak i opatrně se zálivkou,bez listů bude odpar vody malý,tak aby pak nehnily kořeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: to iste
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 20:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Aj mne to robi mandarina, a v minulosti mi takto odisiel pomaranc. O co tu ide? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 20:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Nevím,možna tomu dochází při vysílení rostliny....snad to tu objasní někdo zkušenější....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 06:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Zimovaly při teplotě cca 20st., s kbelíkem vody, takže vlhkost tam byla. Občas je i rosím postřikovačem. Celých deset let byly naprosto v pohodě, na zimu shodily zruba třetinu, maximálně polovinu listí. Citron mi nasadil před třemi lety květy v únoru, květnu, srpnu a říjnu. Až mě to překvapilo, ale vždycky jsem je po odkvětu odstranila, sice z těžkým srdcem, ale pro dobro rostliny. Ponechala jsem cca 4 plody. Po tomto zhruba dvouletém období, kdy mi začal po zhruba pěti, šesti letech po naroubování plodit, začalo toto období krize, které popisuji výše. Že by se tím vysílil ? :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 07:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
http://img160.imageshack.us/slideshow/p ... 42pa0.smil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 07:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Zde jsou oba : vzadu je pomeranč, vepředu chřadnoucí citron. Takhle vypadal předloni, to už ho byla tak čtvrtina původní velikosti. Snad se mi ta fotka podaří vložit :(
Obrázek

Upravil jsem ti odkaz, měla jsi ho špatně. A taky rozlišení fotky bylo moc velké. Prosím všechny- pročtěte si pečlivě návod jak vlkádat fotky :). Michal Kazda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 07:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
děkuji, zkusím dle Vašeho návodu vložit ještě detail toho citronu ..
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 15:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Hmmm,tak to spíš vypadá jako spálené od sluníčka,nepřenesla jsi je hnedky na slunné stanoviště?....pokud rosíš,tak dopoledne či navečer,rostlina se může popálit pokud ji orosíš při prudkém slunci.Jinak mě nic nenapadá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: usycha?
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 19:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak ja to mam trochu ine, mne najskor od vrcholu opadli listy a postupne zacal cely konar od konca cernat a zosychat.. uz som ho cely odstrihol, dufam ze som to stihol. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: černání vetví
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 20:12 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Dnes jsem se dozveděl že to usychání větví způsobuje zasolení zeminy různými zbytky hnojiva. Doporučuji použivat takové typy hnojiv u kterých je zasolování omezeno nebo úplně vyloučeno, pak i rostliny budou zdravé :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zasoleni
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 20:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
wou, tak to by aj mohlo byt. Priznam, ze hnojiva im teda doprajem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Dub 2006 11:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Mě to připadne jako problém půdy.Zasolení,zavápnění,přehnojení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Dub 2006 18:55 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Anebo to občas hodně prolijte vodou, ať se můžou soli vyplavit ( když hnojíte tak moc :? )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: usycha?
OdeslatNapsal: 23 Dub 2006 21:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
miro napsal:
Tak ja to mam trochu ine, mne najskor od vrcholu opadli listy a postupne zacal cely konar od konca cernat a zosychat.. uz som ho cely odstrihol, dufam ze som to stihol. :(

Já jsem konzultoval problém hnědnutí - černání výhonů odshora dolů s tím amikem, co je tady u nás také registrován - "Laaz" z Charlestonu (má obdobné citrus-forum v angličtině). On píše, že může jít o přesolení půdy, soli se pak stanou pro rostlinu toxické a otráví ji :evil: .
Doporučuje po dvou letech měnit půdu a každým rokem propláchnout kořenový bal pětinásobným množstvím vody, než je obsah květináče. Nechat vyschnout než se začne znovu hnojit. :D Ještě zkopíruji přesné znění jeho odpovědi :
Hi Petr. Salt buildup in the soil will cause brown leaves & branch dieback. When you fertilize it also adds salts to the soil. Over time the salt buildup becomes toxic to the plant. This is why you need to change your soil every two years for container citrus. Also every year you should flush the soil with 5 times the volume of the pot (5 gallon pot = 25 gallons of fresh water)with fresh water. Then let them dry out well before watering again.
---------------
Myslím, že na tom jejich foru (nebo v nějakém obdobném ) probírali tento problém více, tak kdo je dobrý v angličtině, může se tam k něčemu prokousat :D - a pak nás informovat :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz