CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 12:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Dub 2006 12:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Já mám svůj způsob jak na to.Ale některým citrusářům to nejde pod nos.Nahusto naseji pšenici nebo hrách(2cm silná vrstva semen) naklíčený,mírně zakryji zeminou nechám růst asi 10cm dy výšky.Hustý koberec jde krásně sloupnout a bud vyhodit nebo na 1cmkousky nastříhat a otočit kořeny vzhůru.Pak přidám jednu žížaličku a nechám to na ní,aby to spracovala .Pák na povrch dám kámen a ona se tam stáhne a odstraním ji.Několikrát do roku to opakovat a máte pokoj se zasolováním.Hrách má na kořenech bakterie ,které váží dusík,proto je nejlepší.Je to podobné jako na zahradě zelené hnojení.Nemusíte souhlasit ,ale já sem spokojen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Dub 2006 12:03 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Popálené od sluníčka být nemohou, byly by popálené oba, ne jen citron. Oba mají stejnou péči. Slunce mám dopoledne. Zasolená půda by taky neměla být, jezdím pro vodu na chalupu do potoka k lesu, protože mám doma velmi tvrdou vodu a voda z potoka velmi prospívá všem domácím květinkám, obvzláště orchideím. Hnojím hnojivem na citrusy, které dostanete v každém obchodě a asi tak jednou za 14 dní od dubna do října. Vidím to tak, že se ten citron asi vysílil, zřejmě se jedná taky o citlivější odrůdu, aproto z něj dnes mám pouze hlavní kmen. Raší vespod zelené očko, ale vespod se mi tedy vůbec nehodí. Snad se probere ve vyšších partiích, aby se dala vytvořit koruna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Dub 2006 13:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Jediná měká voda je dešťová.V potoce už je voda tvrdá,už protekla zemí a rospustila spoustu minerálů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Dub 2006 21:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Podobný problém vzniká v lechké půdě a děláto nedostatek dusíku.Jelikož se neudrží v půdě a je hned vyplavován při zálivce.Doporučil bych zahrabat!!!! sušený(lepší čerstvý) kravěnec.Ale zahrabat.Mládé listy budou už určitě v pořádku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 07:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Zeminu mám ten speciální substrát na citrusy, co se dá koupit v těch Baumaxech apod. S tou měkkou vodou máš Konalesi asi pravdu. Přesto si myslím, že upravená voda z kohoutku je naprostá katastrofa pro rostliny. O sběru dešťovky jsem už taky přemýšlela. Taky to ale není jednoduché : má se prý počkat několik minut, až se spláchne ze vzduchu nečistota a pak teprve je to ta správná voda. O sušeným kravinci jsem už taky slyšela a vyzkouším to. Nenapadá mě, co víc bych pro moje citrusy mohla udělat. Děkuji všem za rady :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 07:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Upravena voda z vodovodu moze byt menej tvrda ako z potoka na to pozor pri uprave vody sa upravuje aj tvrdost a mineralizacia. Ked sa necha odstat chlor z nej vyprcha a predavaju aj specialne hnojiva na tvrdu vodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 08:17 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
To je pravda,jen ji nechávám 24hod. odstát na sluníčku,tedy pokud svítí.Hlavně kvůli chlůru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 08:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Zkoušeli jsme lakm.papírkem tvrdost vody a máme velmi tvrdou. Na okraji květináčů se tvořili bariéry z kamene a soli. Voda z potoka mi tohle nedělá. Většinu kytek jsem přesadila a začala používat vodu z potoka a od té doby mám od soli a kamene pokoj. Jo vodní kámen ... to je prevít :) I v domácnosti s kamenem neustále a často bojuji /koupelna, konvice/, ale to do této diskuze nepatří ... Záleží na podloží, kterým potok protéká. Já vodu beru pár metrů od přehrady. Rostlinám se daří a zemina vypadá jako čerstvá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 09:54 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Lakm.papírek zkouší kyselost ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 10:19 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Na tvrdost vody se to prodává v akvaristice a jmenuje se ta stupnice jinak.Podle mě naměřilas zásaditou reakci a to je pro citrusy moc špatné,to bude ten problém.Citrusy potřebuji mírně kyselou půdu.Přidat rašelinu nebo hrabanku borovou,smrková je dost drastická pro citrusy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 11:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Dub 2006 14:09
Příspěvky: 9
Máš pravdu, pletu si pojmy s dojmy :( naměřila jsem zřejmě tu zásaditou reakci ... asi velmi zásaditou. Zkusím zakoupit test na tvrdost, na to jsem teda zvědavá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 14:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jestli je substrát zasolený, jde velice dobře zjistit výsevem ředkviček. Pokud jejich semena po vzklíčení po pár dnech chřadnou, je substrát zasolený :idea:
Odstranit tvrdost vody se dá dost úspěšně jejím převařením. Trochu pomůže i odstátí. Pokud máte vodu hodně tvrdou nebo hnojíte hnojivy s velkým podílem zbytkového balastu, vždy se Vám soli vysráží na okrajích květináče nebo v podmisce :roll: Již i proto je lepší hnojit jednak hnojivem organického původu, jednak naprosto rozpustným.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 19:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Nebo taky salátem se zjistí zasolení.Balastní látky jsou taky pěkný prevít a rovnou v hnojivu od Agra jejich hromadu.Při představě kolik let se hnojí a zalévá je to asi hrůza.Proto doporučuji zelené hnojení.Zéjména hrách.Převede část prvků do sebe,pro svůj růst a kořeny provzdušní půdu a obohatí o dusík.A trvá hodně dloho než se vše rozloží zas na minerály.To už rostlina to spotřebovala ve vhodném období.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 22:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Tohle bude hodně zapeklité téma.
V jedné novější publikaci jsem se dočetl,v krátké zmínce u citrusů,že mají radi kyselejší půdu (to asi všichni víme)ale není tak jednoduché ji u citrusů mít a tak se v článku radilo přidávat do zálivkové vody pár kapek octa.Docela mně to pobavilo a ještě nenapadalo ani vyzkoušet.Co vy na to ?
Já teda radši "kyselím" přimícháváním drcené borové kůry a borové půdy do směsi zeminy.
To už bysme mohli zachvíli míchat do půdy třeba kyselé zelí :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 08:10 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Pokud je voda tvrdá,při přidání octa zašumí.Což je reakce z vápníkem a ve vodě se sníží jeho obsah.Konvici na vaření čistíž octem snad?Nebo kyselinou citronovou,ale to přijde dráž.Opraváři praček říkají,že je to šetrnější než do pračky sypat slávny prašek....... a drahý.Takže to zas není špatný nápad,kor když bys dotoho namočil hrst rašeliny a pak zaléval.Je to lepší než zalévat tvrdou vodou.Deštová je lepší,kor když je kyselá(nazačátku pršení),ta vyplavuje vápník.Chemici se mohou zas stím vápníkem rozčilovat viz. sekce mučenky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz