CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 11:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: chloróza?
OdeslatNapsal: 10 Črc 2006 13:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Mám nepříjemný pocit, že dva mé citrusy trpí chlorózou-tmavé žilky v listech a světlá plocha mezi nimi. Jde o rangpur a to, co v kruhu prodávají pod názvem lajm, ale lajm to není.
Oba citrusy jsou v nové, kvalitní zemině, pravidelně přihnojovány hnojivem na citrusy s chelátovým železem, a přes to se tato potíž (snad chloróza) stále objevuje. Poradí někdo co dělat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Črc 2006 05:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
Pokud máš citrusy čerstvě koupené, bude stačit jen počkat, až se aklimatizují, víc ti napoví až další růstová perioda.
Já jsem si na jaro taky objednal rostlinky z Kruhu (Rangpur, Lajm, Ponderosa, Meyer) a jak jsem viděl, v čem je poslali, tak jsem je hned přesadil. U Ponderosy to vypadalo na chlorozu, ale měla nejslabší kořenový systém, tak to možná bylo tím.
2 měsíce stagnovali a pak ke konci června začaly všechny růst. U Ponderosy, o kterou jsem měl největší strach jsou teď listy krásně zelené :)
Takže podle mě nezoufej a vydrž 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 07:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
No, nedá se říct, že by nerostly...Oba kvetou, rostou i plodí. Akorát nové listy jsou takto nehezky zabarvené. Jinak jsou rostliny poměrně vitální a prospívají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 11:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
Ještě bych se chtěl zeptat, jak jsou citrusy staré a jestli se to objevuje jen na mladých listech nebo i na starých.
A jaké používáš hnojivo ? Já používám od Agra, kde je napsáno, že je s obsahem železa, ale ve skutečosti asi žádné železo neobsahuje. Psal jsem totiž do Agra, jaký je konkrétní obsah Fe v hnojivu (na obalu se nic nedočteš) a nikdo neodpověděl :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 14:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Bohužel musím konstatovat, že taky od Agra. Jinak jde asi dvouleté řízkovance a listy žloutnou postupně jak stárnou. Čili jako mladé žluté nejsou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: železo
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 16:41 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
V hnojivu Citrus speciál je obsah železa 0,18% ( Agro bio) nejvíce železa má Flory 71 kde je 13% želaza v chelátové formě - v tomto hnojivu jiný prvek není a je poměrně drahé v 1kg balení. V nabídce u Pasiče. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 16:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Přihnojil bych méně koncentrovaným železem (tedy hnojivem) přes list. Chyba může být v půdě, jejíž pH (mimo jiné) ovliňuje vstřebávání železa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2006 20:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
když mluvíte o tom ph půdy kolik by mělo idealně být? :?:
A hlavě jak ho změřit,pokuť možno jen amatersky za pár korun bez drahých přístrojů! :!:
A hlavně nějaký postup jak na to! :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Črc 2006 09:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Udávané doporučené pH pro citrusy se v literatuře lehce různí, nicméně by zemina měla být mírně kyselá nebo neutrální, řekněme tedy pH v rozsahu 5,5-7. Trochu závisí i na konkrétním druhu citrusu, ale takovou roli to v amatérských podmínkách zase nehraje.
Změřit za pár korun lze pH jen orientačně, nejjednodušší jsou indikátorové proužky, které se používají např. v lékařství pro měření pH moči, možná něco podobného se používá i v laboratořích. Svého času se asi za 30-40 korun prodávali i sestavy, které umožňovaly opět orientačně podle zabarvení roztoku a přiložené škály určit pH. Osobně vidím nejednodušší cestu v sehnání indikátorového papírku-proužku.
Tzv. pHmetry jsou už dražší záležitostí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Črc 2006 11:42 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Nevím jestli se vyrábějí testry na měření pH půdy (asi jo, ale nikde jsem je nenašel). Viděl jsem pouze digitální, kde se cena pohybuje od 1000-5000,-. Já měřím pH pomocí testru na bazénovou vodu (smíchám substrát s vodou 1:1 - bohužel nevím jestli je to správně :() a pomocí tablet, nebo již zmiňovaných indikátorových papírku změřím pH. Není to určitě moc přesné, ale aspoň zjistím jestli je substrát silně nebo slabě kyselý, neutrální, případně zásaditý.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tester
OdeslatNapsal: 14 Črc 2006 15:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Michale, a ake mas vysledky, ked merias silne zasaditu alebo kyslu podu? Je to spolahlive?
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Črc 2006 15:39 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
No chtělo by to porovnat s nějakým pořádným pH metrem, ale předpokládám že pokud mi to na stupnici ukáže žlutou barvu (kyselá) tak půda nebude zásaditá (fialová). Bohužel už nemohu přesně změřit kolik přesně má půda pH, protože nevím kolik jí mám do vody dát. U bazénu je to jednodušší. Do odměrky dám přesné množství vody, přidám tabletu a podle stupnice se dá odhadnout pH s přesností +- 0,2 pH, po kterých je stupnice namarkovaná (větší barevný rozdíl už je dost patrný).

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz