CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 00:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Srp 2006 05:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
No tak mandariny z vlastni sklizne budou tezko.Jeste zadne nemam. :oops: Budu si pro ne muset skocit do marketu.Zatim mam Mayera,Ponderosu a Hamlina viz "Moje dzungle".Mandarinu planuju na pristi jaro.Jestli ovsem bude,tady zacina zima uz ted.Po ranu je tu 9ºC.Jinak gratulace posilejte do Chebu :D .Jestli bude chvilka pripravim taky hadanku.

At rostou
Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Taky mám hádanku
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 19:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Po cestě Holandskem jsem si všimla v pár zahrádkách zajímavého stromečku, který asi musím mít :wink:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 20:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Irab, není sice detailně vidět jehlice, ale ten strom je araucaria. Petr Broža ji letos koupil někde u nás. Nabízeli je také v rakouských zahradnictvích za "nekřesťanské sumy" (nějaká fotka malých rostlin bude na klubových stránkách - zájezdy - Rakousko 2006) :roll: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 20:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
http://www.cesketropy.com/

250 - 1500 Kc,- Araucaria araucana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 20:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Črc 2006 07:17
Příspěvky: 109
Bydliště: Seč (Chrudim)
Viděl jsem ji taky prodávat na Zličíně (Praha) v jednom zahradnictví v areálu supermarketů (asi vedle McDonalds), ale cenu nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 21:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Nejsem si úplně jistý, zda jde o A.araucanu. U pana Urbana v Korýtkách jsem viděl podobnou Araucarii (nevím, jak se jmenuje)- velmi zajímavého původu. Semena dovezl z Kuby (tropy :!: :shock: ) a ze třech semenáčků přežil jeden a ten vesele roste ve volné půdě na zahradě.
Tady na foru najdeš o Araucarii araucaně :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... =araucaria

Já jsem tu letošní (A.araucana) koupil v zahradnictví Šmelcovna v Boskovicích, ale víc jich tam tenkrát nebylo. V květináči jsem ji zavrtal na zahradě do půdy, ale poslední dobou se mě vůbec nelíbí :cry: Bledne barva, dokonce rezaví listy (nebo jehličky :?: , má to být druh - přechod z jehličnanu na listnáč :shock: ). Také je nabízel Pražák na Floře v Olomouci, koupil jsem si loni od něj malého žebráčka a ve skleníku s citrusy nevydržel do jara :evil: .

Vkládám fotky z Itálie :


Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Araucaria
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 21:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Je to pravděpodbně Araucaria Araucana. Moc pěkný strom, bohužel pro dlouhodobé pěstování u nás spíše utopická záležitost. "Garantovaná" zimuvzdornost se uvádí okolo -18 stupňů celsia, realističtější bude spíše okolo -15. Navíc je si nutné uvědomit, že tyhle mrazuvzdornosti jsou obvykle krajní mezí, kterou rostlina vydrží v krátké expozici, nikoliv dlouhodobé mrazy na této úrovni. U nás vím o různých pokusech ji pěstovat, ale neznám žádný dlouhodobně úspěšný bez nějakého drobného "podvůdku". Nejčastěji je to jak píše Petr vysazení i s obalem a na zimu hajdy dom, nebo jsou případy ochrany nějakou bednou (krabicí) která srazí nejhorší mrazy. Tohle vše bohužel funguje jen určitou dobu, protože bedna na 8 metrový strom je poněkud problematické monstrum, navíc stromek stále roste. No a manipulace s květináčem s rostlinou této velikosti je také docela zábavná, navíc málokdo má kam takového drobečka uklidit ...
Moje žena je do ní celá blázen, určitou dobu jsem sváděl souboj (kupodivu jsem vyhrál!) s její snahou nasadit ji do skleníku s citrusy! Ale po dlouhém odporu jsem o víkendu podlehl a koupil jsem jednu v květináči a teď řeším logistiku. Rozhodně spíše v našich zeměpisných šířkách udržíme venku fíkovníky a japonské tomely než araukárii!!!
Oprava: Ona to možná přežije, ale vypadá strašně. Příliš silný mráz způsobuje hnědnutí jehliček a celých větviček (zřejmě jsou potom už mrtvé) a stromek vypadá podstatně méně ladně, než ten na snímku. Velká škoda, protože je to opravdu krásná kytka, navíc je za jakýchsi třetihor či co ...

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 22:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mam jednoho znameho, ktery tvrdi ze vi o dvou vzrostlych A. araucana v CR volne venku a jde o starsi strom. Zaroven upozornil, ze nerostou verejne. Jak jej znam, tvrdi tohle o stromech, ktere si sem tam dendrologove vysazuji na nepristupnych mistech mimo civilizaci, zpravidla nekde v lese na uboci nejakeho kopce. S jeho pomoci jsem objevil v Opave stromy, ktere by mnoha lidem vyrazily dech (Zdenek z Vetrkovic by mohl vypravet o oresich napr.)

Take tvrdi, ze ano, jen -10° az - 13°, ale dospely strom vydrzi bez poskozeni po navyku i nase zimy. Vic jsem to s nim tehdy nerozebiral. Je to jen jeden zdroj, ale tenhle clovek je dendrolog a zameruje se na jehlicnany. O zajimavych kusech v CR vi opravdu moc a nikdy jsem ho nepristihl ze by se spletl. Musim se jej pokusit kontaktovat a vydolovat to z nej.

Jinak A. araucana roste velmi pomalu a je nesmirne draha. Nema smysl kupovat mladsi nez 10 lety strom. Ja bych za nej po prohlidce cen dal tak maximalne 8000,-Kc

Jinak nadhodim jine tema, uvazuji o koupi Wolémie vznešené, vím kde :-) Co vy na to? Cena do 15000,-Kc. Nejdriv ale musim zjistit, ktera pobocka banky se da u nas nejlip vyloupit.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2006 22:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
:D az to zjistis stou bankou dej vedet :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 09:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Já si taky myslím, že jde o A. araucana - mladý strom, starší vypadají podle fotek jinak, ale nikde jsem na ni v ČR nenarazila - na 100%, protože bych si jí hned všimla. Jak píše IvanD, tak je opravdu moc krásná, bohužel to na fotce tak nevynikne jako ve skutečnosti. Myslíte, že je reálná možnost někde sehnat semena za rozumnou cenu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 09:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, nemůže náhodou za to světlání a hnědnutí větviček tak náhodou váš Bobík? Já musela našeho Arga od mala (jak začal zvedat nohu) citýrovat, že se smí čurat jen na (velkou) meruňku (ať to byl třeba ořešák nebo jabloň, heslo bylo "meruňka") nebo na kůl. :lol:
Celkem to funguje (aspoň když ho vidím) :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ano
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 10:08 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ano, urcite se daji za par dolaru is postovnym objednat, ale nevyplati se to. Roste nesmirne pomalu. Prvni sisky kolem 30 - 40 roku.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 11:04 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
To se tedy semínek-oříšků nemusíš ani dočkat.Že prý jsou dobré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ano
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 16:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pry obdoba piniovych orisku, ale maji velikost 3 - 4 cm. Cela siska okolo 2,5kg. Okolo techto dospelych strmu se tedy pravidlne stavi zabarny se zakazem vstupu, protoze nejden clovek jiz zemrel, kdyz mu siska spadla na kebuli - no joking, vazne!

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 21:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Petře, nemůže náhodou za to světlání a hnědnutí větviček tak náhodou váš Bobík? Já musela našeho Arga od mala (jak začal zvedat nohu) citýrovat, že se smí čurat jen na (velkou) meruňku (ať to byl třeba ořešák nebo jabloň, heslo bylo "meruňka") nebo na kůl. :lol:
Celkem to funguje (aspoň když ho vidím) :wink:

:idea: I to je možné, že je v tom namočený Bobik :wink: . Jenže on má velká privilegia, to kdybych si já odskočil k Araucarii, tak bych to hned schytal :cry: :lol:
A na závěr - Bobik Vás všechny pozdravuje :lol: :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz