CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 20:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 29 Lis 2005 11:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Toto je moj prvy plod vobec 8)
Kam
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: sulcata
OdeslatNapsal: 06 Pro 2005 15:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
A ešte stručný opis:
zakrsle rastúci druh s menšími listami, je štepený na trifoliáte. Plod malý, asi 5 cm v priemere, guľovitý, žltý s oranžovým odtieňom, oplodie tenké, lúpateľné, dužina svetlo oranžová, šťavnatá, sladká, dosť kyslá, s jemnou horkastou príchuťou. Vôňa a chuť podobná mandarínke. Drobné semená. 3-ročný vrúbľovanec, skorý nástup do plodnosti, kvitnutie v apríli/duben, plod dozrieva v novembri/listopad.
Prosím pestovateľov, ktorí poznajú alebo majú tento druh citrusu, aby mi potvrdili, či sa vyššie uvedený opis naozaj zhoduje s vlastnosťami C. sulcaty. Vďaka
Kam
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: sulcata
OdeslatNapsal: 06 Pro 2005 20:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
zakrsle rastúci druh s menšími listami, je štepený na trifoliáte. Plod malý, asi 5 cm v priemere, guľovitý, žltý s oranžovým odtieňom, oplodie tenké, lúpateľné, dužina svetlo oranžová, šťavnatá, sladká, dosť kyslá, s jemnou horkastou príchuťou. Vôňa a chuť podobná mandarínke. Drobné semená. 3-ročný vrúbľovanec, skorý nástup do plodnosti, kvitnutie v apríli/duben, plod dozrieva v novembri/listopad.
Prosím pestovateľov, ktorí poznajú alebo majú tento druh citrusu, aby mi potvrdili, či sa vyššie uvedený opis naozaj zhoduje s vlastnosťami C. sulcaty. Vďaka
Kam

C.sulcata - Sanbokan se do Českoslovenka - na ITSZ Praha dostal z Japonska spolu s dalšími 5 odrůdami (asi v r.1972). Rouby byly "zapůjčeny" p.Buďárkovi k vyzkoušení pod šiframi:
C.unshiu Okitsu - jako Jap.1
C.unshiu Matsuyama - Jap.2
C.unshiu Miyagawa - Jap.3
C.unshiu Miho - Jap.4
C.sulcata Sanbokan - Jap.5 :!: :!:
C.sunki Sunkat - Jap.6
Jap.5 a 6 se z chuťových důvodů (na rozdíl od satsum Jap.1 - 4) u nás neprosadily a tak zůstaly pouze ve sbírkách. Já jsem měl menší rostlinku, kterou jsem neudržel :cry: , ale menší listy by odpovídaly :!: . Horší je to s plodem, můj byl výrazně pozdnější,větší a hruškovitější. Ale, tak jak jedna vlaštovka jaro nedělá, nedá se z jednoho plodu udělat žádný závěr :lol:
Tyto odrůdy se dlouho množily pod názvy Japonec 1 až 6, kdo má pouze toto označní, může si odrůdu identifikovat :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.sulcata Sanbokan
OdeslatNapsal: 06 Pro 2005 21:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mou starší fotku jsem nenašel :( , proto si vypomáhám obrázky z netu :oops: :
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zvláště listy na druhém obr.jsou typické :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Sulcata
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 08:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Dakujem Peto za obsiahly a zaujimavy prispevok. :) Kupil som ho pod nazvom mandarinka Sulcata, ale uz som tu na fore s niekym o nej diskutoval ( uz neviem s kym ) tak som si to chcel overit. Podla Tvojich obrazkov listy by odpovedali, plody az na tu velkost tiez. Ako som cital v mudrej knizke od p. Kodyteka: doba zrenia a charakter plodov mozu byt odlisne nielen pri jednotlivych rodoch a druhoch, ale aj pri varietach vo vnutri druhu. Ten moj plod dozrel rychle mozno kvoli horskej klime, ktoru tu ma :D podtatranskej :D A mozno aj preto, ze je stepeny na trifoliate :?:
Ak by si mal zaujem, tak by som Ti ho daroval, alebo vymenil za nejaku chutnu mandarinku :wink: ale neskor, niekedy na jar. Alebo nejaky vrubel, ale trochu neskor, ked podrastie :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 12:04 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
kamco, líbí se mi, že si nenechal rostlinku tápit, ale ze si ten plod podepřel..to je opravdová láska... :P :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: laska
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 15:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
:D Ano, ved ten stromcek je len taky prutik, tak mi ho bolo luto. :wink: Najprv som uvazoval, ze po odkvitnuti ho dam prec, bal som sa, ci ten plod vobec utiahne :) no a zvladol to. 8)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sulcata
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 19:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
Ak by si mal zaujem, tak by som Ti ho daroval, alebo vymenil za nejaku chutnu mandarinku :wink: ale neskor, niekedy na jar. Alebo nejaky vrubel, ale trochu neskor, ked podrastie :wink:
Kam

Uz jsem si Sanbokan vyzkousel :lol: , tak momentalne nemam zajem, mam totiz mnoho starosti s udrzenim jinych, dosud neodzkousenych odrud :? .
Ale ty se samozrejme na jar ozvi o co mas zajem. :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 30 Led 2009 19:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Sanbokan 2 roky nemal zaujem kvitnut, minuly rok sice mal 5 kvetov ale po odkvitnuti odpadli. Tento rok má kvietkov asi 20. Už sa neviem dočkať, kedy pride jar. 8)
Kam
Příloha:
sulcata.JPG
sulcata.JPG [ 104.42 KB | Zobrazeno 822 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 12 Úno 2009 20:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
O mojej údajne Sulcata odrode som sa zmienil v americkom citrus fore. Niekolkí pestovatelia nesúhlasia s tým, že je to Sulcata, pripojili zaujimavy odkaz s podrobnymi fotkami. Až čas ukáže, čo to vlastne doma mám, ale na tie fotky z netu sa to velmi nepodobá...... :roll:
http://citrus.forumup.org/viewtopic.php ... rum=citrus
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 14 Úno 2009 19:10 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Kamco napsal:
Sanbokan 2 roky nemal zaujem kvitnut, minuly rok sice mal 5 kvetov ale po odkvitnuti odpadli. Tento rok má kvietkov asi 20. Už sa neviem dočkať, kedy pride jar. 8)
Kam
Příloha:
sulcata.JPG

Šikula,držím pěsti :lol: .(a bude materiál na limončelo :mrgreen: :wink: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 14 Úno 2009 19:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Mam hroznu chuť si zrobit ďalšie Limoncello, bez cukru 8) ale nemam citrony :cry: a tych striekanych v obchode sa bojim.... :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 15 Úno 2009 11:44 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
kamco , ono je to v poctate jedno ,protoze chemicke osetreni projde zkrs kuru a je i uvnitr plodu , uz si nepamatuji stranku kde jsem to cetl ale tam psali ze by toho musel clovek jist kazdy den po kilech aby ty chemikalie byli zivotu nebespecne .

_________________
Orfík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 15 Úno 2009 12:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
No právě...určitě nechtěl Kamco dělat limončelo ze 2-3 citronů,ale z většího množství.Spolu s tou chemikalíí uvnitř plodů by to limončelo mělo grády...
Také bych se té koncentrované chemie asi bál,stejně jako na vojně,kdy borci východňáři (z východního Slovenska) přidávali do coly,denaturovaný líh a ráno když se probouzeli,tak neviděli..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sulcata
OdeslatNapsal: 15 Úno 2009 13:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Z Drobečka jsem trochu na větvi :shock: .Jak plody dozrávají,stáje víc a víc voní po těch obrovských pomerančích s tlustou slupkou a chuť přestává být ryze citronová.Plody ještě drží a žlutá je stále tmavší....... :roll: :roll: :roll: Tak možná nebude limončelo ale pomerančelo,nebo co? :?: :?: :mrgreen:Kamco vydrž :!: :!: :!:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz