CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 13:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Vrublovanec zakupeny od ostravskych citrusarov niekedy roku 1990. Podnoz neznama. Plody svetlozlte so stopami zelenej, nechcu sa dofarbit, potvory. Tenucke oplodie, drobne semená, duzina mierne kysla, stavnata :wink:
Kam
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citroník Meyer
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 22:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco, tak se také přidávám. Můj Meyer je ze školky z Chorvatska a jediné, co jsem se od něj ještě nedočkal je zbarvení plodů do oranžova :( . Tento citrus se považuje za přírodní hybrid citroníku a pomerančovníku a zbarvení zralých plodů částečně do oranžova jsem viděl v Itálii a rovněž na rostlinách u Starkla (dovoz Italie - Oscar Tintori ).
Přesto, že jsem nechal na stromku plody až se začaly rozpadat, tak byly maximálně sytě žluté, po oranžové ani stopa :cry: . Zřejmě nedostatkem sluníčka a vůbec světla .
Obrázek

Obrázek

a nyní naoranžovělý Od Tintoriho v prodejně Starkl, Kalabousek u Čáslavi :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Meyer
OdeslatNapsal: 04 Led 2006 08:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Mas ho pekny, to bude vitaminov, mnam :D
Ale ten od Tintoriho je nejaky iny, plod syto oranzovy, aj tvar plodu je iny, chyba mu ten pupik, nie je to nieco ine?
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meyer
OdeslatNapsal: 04 Led 2006 12:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
Mas ho pekny, to bude vitaminov, mnam :D
Ale ten od Tintoriho je nejaky iny, plod syto oranzovy, aj tvar plodu je iny, chyba mu ten pupik, nie je to nieco ine?
Kam

NE Kamco, Meyer lemon poznam. Tu spicku opravdu casto plody nemaji, zvlaste ty starsi-prezrale ji ztraci. Typickym poznavacim znamenim je oproti jinym citronum hladsi kura a typicky vzhled - poupata, kvety, ruzne velke plody, typ. casto padajici listy atd. Zmensene foto neukaze vsechny detaily. Oranz.barvu ma po jednom z rodicu - pomerancovniku, to je v Italii bezne, bohuzel ne u mne :evil: . Snad, ze by meli v Italii jiny klon, myslim, ze ne. Pouze se v Chorvatsku mnozila od viru ozdravena varinta Improved Meyer , patentovana v USA. Predpokladam, ze po letech mnozeni nedesinf.nástroji je opet virozni. To by musely byt orig.rouby ze stanice v USA, ale snad to neni ani nutne. Klasicky Meyer ma sve kouzlo :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 14:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Kamco, nemáte trochu málo listů na ty plody :?:
Já mám docela dost listů (do dnešního dne mi jich spadlo jen 5 a všechny byly narostlé v loňské zimě a nějak poškozené) :wink: ale zato plody zatím vůbec žádné :!: :evil:
Ale snad se něco konečně zadaří - takhle vypadal můj meyer letos těsně před vánocemi:
Obrázek
Obrázek
A ještě roubovanec z dubna 2004 ve skleníku:
Obrázek
Ten ve skleníku tam byl přesazen loni v říjnu ze zcela prokořeněného květináče (proto ty částečně chlorotické listy).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kvetoucí Meyer o vánocích
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 14:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Takto kvetoucí Meyer o vánocích :shock: , myslím, že i purpura na plotně závistí vyhasla :lol:
Kamco, ten plod na rostlině Ivy ve skleníku také ztratil špišku :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: meyer
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 14:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Iva, mám, ale to je otcov problém, keď si nenechá poradiť. Je to jeho citrus, tak nech si ho pestuje. Jeho filozofia je: vela vody, veď aj zemiaky potrebuju zalievať. Potom to tak vyzerá: celoročne v teple, nadmerná zálievka, dažďovky, výsledkom sú opadané listy, vyholené konáre a nadmerné kvitnutie, odhnívanie koreňov. Pred 15 rokmi si z Ostravy doniesol Meyer, Okitsu a Washington. Pri takejto starostlivosti mu mand. aj pomar. odisli do 2 rokov. Meyer to vydržal, aj to len preto, lebo som sa už nemohol na to dívať, keď zdochynal a zachraňoval som ho.
Takže admin, nečuduj sa, že som tak zareagoval, keď si pisal, že si prišiel o nejake citrusy. Prelievanie kytičiek ma dokaže poriadne vytočiť.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citrus
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 15:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Peto, ten plod na rastline od Ivy sa napadne podoba na tie, ktore mas na fotke od Tintoriho. Takze mne to vychadza tak, ze to, co mame my dvaja, nie je Meyer. Na Tvojich fotkách je rozdiel v plodoch taký velký, ze fakt pochybujem:
Vysvetlíte mi to nejako? :wink:
Kam
http://www.citrus-collection.wz.cz/gale ... _Meyer.JPG
http://img404.imageshack.us/img404/2924 ... rkl0wf.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrus
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 18:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
Peto, ten plod na rastline od Ivy sa napadne podoba na tie, ktore mas na fotke od Tintoriho. Takze mne to vychadza tak, ze to, co mame my dvaja, nie je Meyer. Na Tvojich fotkách je rozdiel v plodoch taký velký, ze fakt pochybujem:
Vysvetlíte mi to nejako? :wink:
Kam

Kamco, nebud neverici Tomas. Ver mne, ze vseci traja mame Meyer. Ja jsem mel Meyer ze Soči (Rusko),druhy mam z Chorvatska, treti z roubu z USA a vsichni jsou stejni :!: Jak jsem psal vyse, Citrus meyeri se povazuje za prirodni hybrid citroniku a pomerancovniku, proto ho take Tanaka zaradil jako samostatny druh a nenechal mezi ostatnimi citroniky (Citrus limon) od kterych se lisi. Kazdy plod neni stejny, maji prece ruzne rodice :!: :
pomerancovnik (byvaji prevazne oranzove a kulate) a zluty citronik. Tak se deti musi odlisovat ! Navic na zmensenych nekvalitnich fotkach nehledej detaily, digital si s kazdym prostredim stejne neporadi. :idea:
Ja mam nekdy z digitalu snih bily, jindy modry :lol: :lol:
Jak jsem psal vyse, pro mne zustava castecne nejasna skutecnost, ze u mne Meyer nechytne oranzovy nadech ani pri prezrani.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 18:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco, jeste se podivej na me starsi fota. Prvni jsem obratil o 180 stupnu:

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 23:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Kamco, již asi tak před 15 lety se uvádělo, že v naší republice je nejméně 5 klonů Meyeru. Ten můj velký kvetoucí v pokoji je původní (nejdříve dovezený) klon. Mohu Vás ujistit, že jiný Meyer by takhle neprosperoval a byl by v nejlepším jako koště :!: tedy pokud by vůbec něco takového již za loňskou zimu přežil. :wink:
Meyer ve skleníku je z roubu z matečné rostliny z Agra v Přízřenicích, dovezený z Polska. Ten v teple opadává až hanba :oops: :!: i když by prý neměl. Je roubovaný na trifoliátě.
Ve skleníku FN v Hodoníně měli mezi vysazenými citrusy také jeden Meyer s plody. Bylo to koncem listopadu, plody byly žluté, některé měly špičku, na jiných byste špičku našel možná tak lupou :idea: Mezi jednotlivými plody byly dost velké rozdíly, že byste neřekl, že rostou na jedné rostlině :roll: Tak Petrovi věřtě :!: :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 00:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Našla jsem fotku jednoho z plodů na Meyeru ve skleníku FN Hodonín. Kamco, asi nebudete chtít věřit :shock: ale je to vskutku také meyer :!: :D
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ˇřízkování citroniku meyer
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 14:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Dobrý deň,

1. nedá mi nepochváliť Váš krásny ctronovník meyer paní Iva
2. ale rád by som sa spýtal , či niekto z Vás má skusenosti so rozmnožovanám tejto odrody řízkováním, alebo je lepšia cesta roubováním.

Dakujem a zdravím Rosťa :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 15:46 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Já mám Meyer už 4 rokem a většinu toho co ostříhám tak řízkuji. Co se týče zakořeňování, nemám problém. Do směsi rašeliny a písků napíchám ze šikma (prý to lépe zakořeňuje :shock: nevím co je na tom pravdy, ale říkali to zkušenější, takže to dělám taky :wink: ) řízky tak se 3-5 očky. Řízky předtím namočím do stimulátoru růstu, vršky zakápnu latexem a přes květináč přetáhnu igelitový sáček. Co se týče úspěšnosti - asi 70% bez problémů zakoření. Horší je rostlinky pak dále udržet při životě :( Nevím co dělám špatně, ale přes léto rostou v pohodě... Přes zimu mi opadnou skoro všechny listy a většinou rostlinky uhynou. Bohužel to dělá i ta 4 roky stará rostlina :( Bojím se, že tuto zimu příjdu i o ni. Zkoušel jsem je zimovat v teplé místnosti, chladné, přisvětlovat... Prostě nic :cry: Meyer mě asi nemá rád :evil: takže si ho chci na jaře naroubovat, třeba to bude lepší...
Přikládám foto řízků a přesazené rostlinky:
Obrázek

Obrázek

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 22:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Meyer je pěkný prevít.Loni jsem si liboval jak mé řízkované Meyery pěkně zimují a to byla teplota v místnosti +16+18.Letos jsem vítězně srazil teplotu k +10 st a řízkovance shazují listy,že jsem začal už zvyšovat teplotu v místnosti.Je možná i jiná chyba,ale zalévám obezřetně a světla mají rostliny také více než loni.Závěr:Meyery už neřízkuji,pouze roubuji.Jak už jsem se tady někde zmínil na pomeranči jako podnoži jsou úplně v pohodě,ještě jak se budou chovat v budoucnosti kvetením a plozením.V tomto směru mně řízkovance uspokojily bohatou násadou květů i plodů.Letos ještě zkusím více roubovat Meyera na podnož grepu.Při prvním pokusu roubovaní Meyer na grep loni na jaře,už na podzim Meyer zakvetl,ale plod jsem ještě nenechal.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz