CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 16:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 10:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jestli také nehraje roli u vybarvování plodů ve skleníku typ zasklení a tím i různá pohltivost světla zasklením? Navíc je možná třeba vzít v úvahu i sklon střešní roviny vůči slunci :roll:
Kromě toho - já nechávám svoje rostliny s plody letnit venku až do poklesů k 0°C a rostliny určené na výstavu jdou domů (resp. citrusy do skleníku) sice jako první (někdy kolem půlky října), ale tam už je také teplota většinou pod +10°C, takže plody krásně a rychle vybarvují. Na výstavě 2006 jsem měla nádherně vybarvené Okitsu, oranžové plody byly již koncem října. A to ve skleníku na jaře "nerychlím", rostliny nakvetou, až nakvetou (obvykle během 2. poloviny května).
A proč mi ten Zdeňkům Improved Meyer připadal spíš jako citroník? Byl hodně podobný (až na plodnost ve shluku) s mojí Limoncellou - viz foto. I když Limoncella je zřejmě také již kříženec (zdá se, že s grepem). Pomeranče na fotce jsou Valencia.
Příloha:
Resize of DSCN9421.JPG
Resize of DSCN9421.JPG [ 113.39 KB | Zobrazeno 875 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 10:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pro Šneka: v r. 1989 jsem byla na návštěvě u jedné známé ve vnitřním Brně a měli na okně Meyer Improved. Říkali, že jej zařízkovaný získali asi tři roky předtím od někoho z brněnského klubu. Takže v r. 1986 už tento klon v Brně byl a množil se. I když má možná Petr pravdu, že mohlo jít o rostlinu již dovezenou pod chybným označením zřejmě z tehdejší Jugoslávie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus meyeri
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 11:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Jestli také nehraje roli u vybarvování plodů ve skleníku typ zasklení a tím i různá pohltivost světla zasklením? Navíc je možná třeba vzít v úvahu i sklon střešní roviny vůči slunci :roll:
................................
A proč mi ten Zdeňkům Improved Meyer připadal spíš jako citroník? Byl hodně podobný (až na plodnost ve shluku) s mojí Limoncellou - viz foto. I když Limoncella je zřejmě také již kříženec (zdá se, že s grepem).

Zřejmě ano, zasklení sice umožní vyšší teplotní zisk, ale teplota není všechno. S menším množstvím světla ( nebo ne zcela s vhodným) může jít růst a tím vlastně vývoj plodů pomaleji i když teploty jsou vyšší jak venku. Jak jsem psal, růst probíhá podle nejméně dodaného jednoho z faktorů pro vývoj fotosyntézy. A pokud jsou ne zcela v pořádku světelné podmínky, tak větší přísun tepla je k ničemu.
Venku je u nás v létě přirozeného světla téměř dostatek a v teplejších (respekt.chráněných) oblastech tak výsledek může být lepší než ve skleníku s nedostatekem světla a přebytkem tepla. Možná i časté přehřívání skleníkových prostor při slunečném počasí zastaví nejen růst, ale i vývoj plodů :idea: .
Také si říkám, že noční ochlazování na podzim signalizuje venku umístěným rostlinám, že se blíží konec sezóny a rostlina sama ukončuje růst plodů a přechází na dozrávání :idea: :?:

Nevhodné a nedostatečné světlo ovlivnilo i sklizně v našem zeleninovém skleníku z okurkových lahví. Nejdříve to byl foliák a jarní salát s ředkvičkami byli do konce dubna v perfektní velikosti a kvalitě, potom se nasadilly rajčata s paprikama, které začali dozrávat koncem června. Měli jsme toho na rozdávání. Od nešťastné přestavby na skleník z okrk.lahví :evil: , salát ne a ne tvořit hlávky a dorůst, ředkvičky se vytahují a nedělají téměř bulvy, rajčat s paprikama méně a ještě pozdě :cry: :roll: To venkovní rajčata jsou snad na tom lépe a to i u nás na Vysočině.

U toho Limoncella doma pozoruji ve srovnání s Meyerem hrubší oplodí a světlejší odstín žluté na vyzrálých plodech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus meyeri
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 11:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Šneku,
pokud jseš přesvědčený, že máš dva Meyery lišící se dobou zrání, tak bych o ten ranější měl zájem, ale ten řízkovanec by u mně dlouho nevydržel, musel bych to dát na trifoliátu.
Ale zůstávám nevěřícím Tomášem, nakonec Zdeněk má roub ode mně a taky tady píše, jak mu to už dozrálo ( a venku :!: ). A já bych tu sytě zelenou ze současných menších plodů Meyeru :( (kvetlo v dubnu) mohl prodávat na velikonoční vajíčka :D .
U Zdenka to bude jeho obrovskou vitalitou, jak naznačil jinde MartinCZ. Zdenek očima prodlužuje výhony
na metrové přírusty :shock: , myslím, že silou vůle je schopen docílit i vybarvování plodů :idea: :D . Ale myslím, že časem mu po několikanásobném plození také dojde ten obrovský "tah na branku". Já, když jsem začínal, tak mně to také rostlo mnohem lépe, než 15-20 let po začátcích :roll: :roll:
Pořád tady zůstává pro mě nezodpovězená otázka, proč letněné citrusy venku u někoho dozrávají ještě na podzim a mé dříve narašené a pěstované ve skleníku se zřejmě vyšším součtem dodané teploty, jsou ve stejné době na podzim zelené. Asi ten blahodárný (ale u mně nepotvrzený :cry: :?: ) vliv venkovního prostředí.
Často na podzimních výstavách v Brně měli někteří pěstitelé (Zeman, Stehlík a další) sytě oranžové satsumy :shock: :shock: ( C.unshiu) a vůbec to nebyly ty superrané klony. Pravdou je, že v následující rok tyto rostliny na výstavě nebyly. Takové super zaplození a vyzrání je neopakovatelné-alespoň to nejde každým rokem.

ještě Iva napsala:
Citace:
Zdeňku, jste si 100% jistý, že ten váš citroník je opravdu meyer? Mně to spíš připadá na "obyčejný" citron - příliš velká špička a navíc krk, a také na meyer velmi silné oplodí

Po pravdě řečeno, také ty plody na originální rostlině u mně jsou trochu jiné (krk). Ale identifikašních znaků na Meyera tam vidím více:
- plození ve shluku
- hladká, lesklá a typicky žlutá barva

Tloušťka oplodí bude nejspíš letněním v ne zrovna povětrnostně přívětivých podmínkách Zdenkova bydliště :idea: :?:


Petře, psal jsem, že jsem měl, ale nyní už nemám ... ponechal jsem si pouze ten ranější s většími plody. Ten druhý " pozdnější a horší" jsem proto nijak nemnožil a časem odešel. Na jaře ti ho tedy zkusím hodit na trifoliátu, není problém. Za zkoušku nic nedáme.
Jinak na tom super zaplození něco bude. Sám mám na Miho a Okitsu odzkoušené, že nechám-li rostliny uvnitř za oknem a jen na krátkou dobu je v létě dám na před větrem chráněmý balkón, tak plody byly zralé již v srpnu. Ale o tom jak následně vypadaly rostliny záměrně pomlčím.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 12:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Pro Šneka: v r. 1989 jsem byla na návštěvě u jedné známé ve vnitřním Brně a měli na okně Meyer Improved. Říkali, že jej zařízkovaný získali asi tři roky předtím od někoho z brněnského klubu. Takže v r. 1986 už tento klon v Brně byl a množil se. I když má možná Petr pravdu, že mohlo jít o rostlinu již dovezenou pod chybným označením zřejmě z tehdejší Jugoslávie.


Aha ... já měl za to, že k nám byl importován až mnohem později. Takže je tudíž možné, že jsem měl Meyera a Meyera Improved a nikoliv dva různé klony jen "Meyera" ..... takže teď vlastně ani nevím co vlastně mám, který mi zbyl. Jestli M. a nebo M.I., neboť to bude podle mne nerozeznatelné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 12:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva : Jestli také nehraje roli u vybarvování plodů ve skleníku typ zasklení a tím i různá pohltivost světla zasklením? Navíc je možná třeba vzít v úvahu i sklon střešní roviny vůči slunci

To se mi nezdá. Rozdíl ve vegetaci apod. jak píše Petr ten tím rozhodně ovlivněn bude. Ale při vybarvování plodů? U identické rostliny mi přijde, že se vybarvuje podobně je-li uvniř v mistnosti s oknem na V u J stěny (tudíž bez jakhokliv stykku se slunečním svitem, jen difuze), ve foliáku, kde na něj občas přímé slunce přes folii svítí a nebo je-li zcela normálně venku. S jedinou výjimkou, všem známou - plody z pozdních letních kvetení, které dozrávají až v létě následujícího roku - ty se vybarvit moc nechtějí a nebo již vybarvené opět zezelenají. Ale zde budou na vině spíše teploty než světlo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 14:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Šneku, s tím pohlcováním popř. odrážením určité složky spektra sklem popř. laminátem či fólií to byl můj dohad - vycházím ze zkušenosti, že pod sklem se člověk neopálí, tuším je pohlcována nějaká složka UV záření. Snad jsem to nepopletla, už jsem ze školy moc dlouho a zapomínám :oops: Že vybarvování plodů ovlivňuje teplota (tedy u plodů barvených antokyanem) víme, pomeranče v tropech přece špatně vybarvují, plodům barveným lykopenem (grepy) vysoké teploty nevadí. Ovšem nevím, zda se v citrusech nachází nějaké barvivo, které by reagovalo na UV záření jako u nás pigment :roll: :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 14:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Citrusy ve skleníku rostou lépe jen na jaře kdy je venku nedostatek tepla. Výhony jsou v létě ve skleníku sice dlouhé ale nejsou dostatečně samonosné ( odolné větru) venku vyrostlé výhony jsou lepší vydrží téměř cokoli a nepolámou se. Celkově jsou rostliny pěstované přes léto venku na tom lépe s kondicí. Z domoviny jsou citrusy zvyklé na vysoké dávky UV záření. UV záření je ve skleníku nebo foliovníku odfiltrováno ( sklo, folie, polykarbonát) a rostliny jsou o něj ochuzeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 16:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Šneku, s tím pohlcováním popř. odrážením určité složky spektra sklem popř. laminátem či fólií to byl můj dohad - vycházím ze zkušenosti, že pod sklem se člověk neopálí, tuším je pohlcována nějaká složka UV záření. Snad jsem to nepopletla, už jsem ze školy moc dlouho a zapomínám :oops: Že vybarvování plodů ovlivňuje teplota (tedy u plodů barvených antokyanem) víme, pomeranče v tropech přece špatně vybarvují, plodům barveným lykopenem (grepy) vysoké teploty nevadí. Ovšem nevím, zda se v citrusech nachází nějaké barvivo, které by reagovalo na UV záření jako u nás pigment :roll: :?:


Já to pochopitelně taky nevím ... jen jsem psal, že se mi to jeví pro vybarvení plodů jako bezpředmětné, srovnám-li plody identické rostliny jeden rok čistě venku, jiný s přefiltrováním slunečního zážení a difuze přes folii a jiný jen při difuzi, zcela bez přímého sl. svitu přes sklo. Proto si myslím, že to tím nebude .... ale jak víme : myslet znamená h... vědět. Alespoň nám to tak říkali ve škole :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 08 Led 2008 10:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jistě, tohle si ze školy ještě pamatuji :lol: :lol: Můj děda říkával: jeden myslel a vymyslel... nic slušného to nebylo :lol: Proto také se ptám a nadnáším své úvahy na tomhle fóru plném chytrých lidí :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 08 Led 2008 12:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jsem rád, že v tom jsme ze jedno :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 09 Led 2008 22:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Vkládám foto Meyera I. z plantáže v Kalifornii ...... doufám, že tou oranžovou barvou Petra moc nenašťvu :roll:
Příloha:
Meyer i-plody-1.jpg
Meyer i-plody-1.jpg [ 72.79 KB | Zobrazeno 744 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 00:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
:shock: ja Petra predbehnem, myslím, že Petr sám zoranžovel :lol: , ked pozrel na toto krásne foto. :wink: Co k tomu viac dodat............ pekné foto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meyer
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 07:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Normálně mám rád červenou :evil: (+ blízké odstíny :arrow: růžová, oranžová...) asi jako španělský býk v koridě :lol: . Ale u citrusů jsou tyto odstíny vítány :D , ale jak jsem psal, bohužel se to netýká mého Meyeru :cry: :cry: :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 15 Dub 2008 19:32 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Taky nechci Petra naštvat oranžovou barvou, ale nedávno utržený plod meyeru je uvnitř pomerančově oranžový a dužina je jen mírně kyselá, na citron spíše sladká. Ani pusa se mi nekřivila, když jsem ho jedl.


Přílohy:
meyer 30.3.2008 004.jpg
meyer 30.3.2008 004.jpg [ 40.36 KB | Zobrazeno 706 krát ]
meyer 30.3.2008 002.jpg
meyer 30.3.2008 002.jpg [ 36.38 KB | Zobrazeno 659 krát ]

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz