CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 13:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:12 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
Zdeňku, jste si 100% jistý, že ten váš citroník je opravdu meyer? Mně to spíš připadá na "obyčejný" citron - příliš velká špička a navíc krk, a také na meyer velmi silné oplodí :roll:


rouby jsou od Petra Brože Meyer improved :lol: rostlina je 1,5 roku po přeroubování ( červen 2006)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
hm, tak to je, Inproved nemám, aspon máš bezvyrozny klon, nedostane tak lahko nijakú pliagu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To Iva a Ivan :
Přečtěte si můj příspěvek výše - Petrovi ... to je možná odpověď. Já jsem si ty Zdeňkovy fotky zvětšil, zesvětlil a podle fragmentů listů, které jsou tam viditelné je to skutečně Meyer (větší detail listů by ale neškodil - pro jistotu).
Meyer je v tvaru plodů a tlouštky kůry velmi variabilní. Jednou jsou to skoro hladké "koule", jindy hruštičky, jindy citrónky a někdy až limety.
Letos mě narostly plody velmi kulaté, s velmi tenkou kůrou, bez špičky i "zadku", zcela hladké.
Po srovnání vkládám fota plodů té stejné rostliny někdy z r. 2000? - tehdy plody vypadaly spíše jako citrónky, kůru měly poměrně tlustou a drsnou.

Příloha:
1-Meyer-2.jpg
1-Meyer-2.jpg [ 221.63 KB | Zobrazeno 698 krát ]

Příloha:
1-Meyer.jpg
1-Meyer.jpg [ 50.56 KB | Zobrazeno 664 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
jo šneku, máš pravdu, uznávam, ono to bude asi aj rozdielnými poveternostnými podmienkami v jednotlivých ročných obdobiach pocas niekolkorocnej plodnosti citrusov.
Ten moj je v práci v skleníku, podmienky na pestovanie sú tam každoročne vyrovnané, možno aj preto aj plody na mojom Meyeri sa tvarom každý rok vôbec nemenia.
Samozrejme, bude to určite aj preto, lebo Zdenek má iný klon :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 17:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jistě s tím klonem máte pravdu. Já mám oba svoje klony Meyera ty "obyčejné", Improved nemám a ani jsem ho nikdy nechtěla - dle toho, co jsem o něm četla od našich pěstitelů, byl horší prakticky ve všech směrech než náš původní klon. Kdo ví, v čem to "vylepšení" kvůli bezviróznosti spočívalo resp. s čím meyer případně křížili :roll: .
Já na svém "bytovém" meyeru mám zralé plody (už jen poslední) z násady v konci léta 2006. Váha byla od 130 do 150g, tmavě zlatožlutá barva, tenká slupka - do lineckého nešla použít, jak byla tenká :( . Plody z letošní násady (byla až letní) jsou ještě tmavě zelené a zvhledem k poměrně teplému zimování v pokoji zřejmě ani nebudou přes zimu vybarvovat a možná ani zastavovat růst.
V příloze mám foto zralých plodů. Pro úplnost: na řezu cca v 1/3 plodu byla dužnina krásně žlutooranžová :wink:
Příloha:
resize of dscn9072.jpg
resize of dscn9072.jpg [ 158.23 KB | Zobrazeno 683 krát ]
Příloha:
resize of dscn9428.jpg
resize of dscn9428.jpg [ 140.8 KB | Zobrazeno 703 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 17:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Do lineckého je nejlepší Ponderosa a Lumia :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 17:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já do toho lineckého nakonec použila Limoncellu a musím přiznat, že ještě nikdy nebylo tak nádherně voňavé (a moc dobré) :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 17:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Že ? ... my jsme měli linecké pro změnu z Lumie a to aroma bylo prostě super

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 17:37 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
Já do toho lineckého nakonec použila Limoncellu a musím přiznat, že ještě nikdy nebylo tak nádherně voňavé (a moc dobré) :lol: :lol:


Mám citrus limon Neapolitanum spíše to bude nějaky lajm nebo hybrid, ale když zaplodí to bude nádherná vůně. Listy mají zatím
nejlepší aroma mezi citrusy, které mám .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 21:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
I u mne je Meyer každý rok jiný-jednou jsou to plody tvaru skoro koule,jindy oválné.Podobně je to s kvetením a dozráváním plodů.Většinou mám dojem,že to trvá déle než by mělo při odkvětu v březnu-sklízím listopad,nebo prosinec.Rozdíl v tlouštce slupky plodu 2-letého a 1-letého.

Obrázek
Plod Meyera sklizeného v listopadu-odketl 2006-zimoval na stromku

Obrázek
Plod Meyera letos odkvetlého i sklizeného-stejná rostlina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 22:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Jinak se letos Meyer vytáhl a zatím dal stromek tuto sezónu 25 plodů-dnes byla hlavní sklizeň většiny plodů.Dříve byla pouze ochutnávka.Dva plody opět ponechány-znovu zkouším jestli se zazelenají a poté naberou oranžovou barvu.Loni se to nepovedlo.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrus meyeri
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 22:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ach jo, zase „problém“ Meyer. Já jsem chtěl říct, že nechápu jak se někomu vybarví plody na podzim venku a u mne ve skleníku, kde kvetly o měsíc dříve jsou ve stejné době sytě zelené. A to platí o více odrůdách, já jsem si jen nešťastně povzdychl právě v tomto topicu, no co se dá dělat, takže znovu jak to vidím já:
Meyer je natolik výrazný a odlišný citroník od klasických odrůd, že i Japonec Tanaka ho ve své klasifikaci citrusů zařadil jako samostatný druh. To, že ho někde v Kalifornii vylepšili a vznikl klon Improved Meyer, skoro vidím jako nějaký marketingový tah. Právě proto že Meyer stále a bohatě kvete (údajně vlivem toho, že je zavirovaný), tak je tak jedinečný. Proto není k ozdravování žádný důvod. Co by to bylo za Meyera, kdyby tak krásně nekvetl, něměl spoustu plodů, často ve shlucích ? Proto jsem nikdy neviděl rozdíl mezi Meyerem z východu ze Soči a Meyerem Improved z chorvatských školek (údajně koupili rouby v USA patentovaného klonu). A jakými viry „trpí“ Meyer ? , když si z takto nebezpečných nemocí nikdo nic nedělá a vesele jedněmi nůžkami a roubovacím nožem řeže Meyer a ostatní citrusy ? Proč už nejsou těmito viry napadeny ostatní citrusy ? Asi je to vir „meyerri“, který na ostatní citrusy nevleze. Na některé odrůdy a semenáče bych tento „vir“ z radostí přenesl a tím je donutil kvést, ale nejde to. Meyer je jedinečný a proto je to Meyer.
To, že ho dále značím Meyer Improved je z toho důvodu, že jsem ho takto koupil s originálním štítkem v Chorvatsku.
Jedině, co mě na něm trápí, že u mě nechce oranžovět, už tolikrát jsem nechal nějaké plody na rostlině až do úplného zhnití. Ale sytě žlutá nikdy nebyla infikována oranžovými pigmenty. Ale, už jsem to tady řešil dříve, mám Meyer v tmavém místě.
Variabilita plodů, jak píše Šnek a Lemon, je veliká s tím souhlasím. Nakonec je to hybrid, takže každé děťátko má právo se vrhnout jednou více, jindy méně po některém z rodičů. Vliv prostředí, doba kvetení na to má také jednoznačně vliv.
Kdo Meyer pěstuje více let „musí“ ho poznat. Já ho poznám, ale za ty roky měl tak různé plody, že si netroufám dělit Meyer na klon s takovými nebo makovými plody. Ale hladší slupka a odstín žluté mně připadají oproto jiným citroníkům jedinečné a nezaměnitelné.

To, že se v okolí Brna rozšířil pod názvem Improved Meyer nějaký jiný citroník, je pouze někoho šlendrián a z „problematikou“ Meyera nemá nic společného. K záměně mohlo klidně dojít už ve školce v Chorvatsku, to není nic neobvyklého, bohužel. Ale u Meyera kvůli jeho jedinečnosti je výhoda, že se omyl odhalí.

Zdenku ano Neapolitanum je lajm C.aurantifolia,

http://www.zitrusfreunde.at/sorten/aura ... itanum.pdf

pozor ať Ti nezmrzne :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 02:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, v těch letech 84 a 86 jsem získal obě rostliny coby Meyer. Pochybuji, že v té obě se u nás vyskytoval Meyer Improved, natož aby byl množen.
Ty dvě různé rostliny co jsem měl byly vzhledově shodné, avšak plody se lišily. .... škoda, že to nemám zdokumentováno žádnou fotografií, protože mne dříve fotit rostliny nějak nenapadlo. Komě vzhledu plodů se lišily i dobou jejich dozrávání (vybarvení) o cca 1 až 2 měsíce.

Ten Meyer co mi zůstal kvete vždy venku v druhé polovině května, je normálně na zahradě na plném slunci, v září ho přenáším k západní stěně domu a v průběhu listopadu je dle vývoje venkovních teplot přenášen na nevytápěnou chodbu s prakticky konstantní teplotou 12-15C (dříve před výměnou oken 8-12C). Dozrává (vybarvuje se) kolem Vánoc a Nového roku. Ten druhý se barvil zpravidla až v únoru a při tom měl vždy menší plody než ten první "ranější".
A klidně dám ruku do ohně nebo i vlastní krk za to, že oba dva byli 100% Meyeři.
Mimochodem ... mám dvě rostliny toho prvního klonu ... jednu starou, původní z r. 1986 a druhou menší, z něj řízkovanou z roku 2000 či 2001. Můžeme klidně provést experiment. Tu druhou rostlinu si můžeš vzít jednoduše k sobě a posléze budeme porovnávat. A možná zjistíme v čem to je - jiný klon nebo jen prostě lepší klimatické (teplotní) podmínky v Brně, či cokoliv jiného (co jiného mne ať přemýšlm jak přemýšlím nyní nenapadá, ale pro pořádek jsem to uvedl :-)).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus lemon Meyer
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 02:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Co se týče toho, že se ti nevybarvuje do oranžova. Nic si z tomo nedělej, ani mě moc ne.
Fígl je v tom, že z oranžového Meyera musíš odebrat viry, které jsou pochopitelmě oranžově zbarvené a přenést je na svůj stromek. Potom počkáš až se v stromku úspěšně namnoží a hned potom budeš mít oranžové Meyery taky :wink: :D :D :D

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus meyeri
OdeslatNapsal: 07 Led 2008 09:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Šneku,
pokud jseš přesvědčený, že máš dva Meyery lišící se dobou zrání, tak bych o ten ranější měl zájem, ale ten řízkovanec by u mně dlouho nevydržel, musel bych to dát na trifoliátu.
Ale zůstávám nevěřícím Tomášem, nakonec Zdeněk má roub ode mně a taky tady píše, jak mu to už dozrálo ( a venku :!: ). A já bych tu sytě zelenou ze současných menších plodů Meyeru :( (kvetlo v dubnu) mohl prodávat na velikonoční vajíčka :D .
U Zdenka to bude jeho obrovskou vitalitou, jak naznačil jinde MartinCZ. Zdenek očima prodlužuje výhony
na metrové přírusty :shock: , myslím, že silou vůle je schopen docílit i vybarvování plodů :idea: :D . Ale myslím, že časem mu po několikanásobném plození také dojde ten obrovský "tah na branku". Já, když jsem začínal, tak mně to také rostlo mnohem lépe, než 15-20 let po začátcích :roll: :roll:
Pořád tady zůstává pro mě nezodpovězená otázka, proč letněné citrusy venku u někoho dozrávají ještě na podzim a mé dříve narašené a pěstované ve skleníku se zřejmě vyšším součtem dodané teploty, jsou ve stejné době na podzim zelené. Asi ten blahodárný (ale u mně nepotvrzený :cry: :?: ) vliv venkovního prostředí.
Často na podzimních výstavách v Brně měli někteří pěstitelé (Zeman, Stehlík a další) sytě oranžové satsumy :shock: :shock: ( C.unshiu) a vůbec to nebyly ty superrané klony. Pravdou je, že v následující rok tyto rostliny na výstavě nebyly. Takové super zaplození a vyzrání je neopakovatelné-alespoň to nejde každým rokem.

ještě Iva napsala:
Citace:
Zdeňku, jste si 100% jistý, že ten váš citroník je opravdu meyer? Mně to spíš připadá na "obyčejný" citron - příliš velká špička a navíc krk, a také na meyer velmi silné oplodí

Po pravdě řečeno, také ty plody na originální rostlině u mně jsou trochu jiné (krk). Ale identifikašních znaků na Meyera tam vidím více:
- plození ve shluku
- hladká, lesklá a typicky žlutá barva

Tloušťka oplodí bude nejspíš letněním v ne zrovna povětrnostně přívětivých podmínkách Zdenkova bydliště :idea: :?:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz