CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 02:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Diospyros kaki - tomel
OdeslatNapsal: 18 Led 2006 20:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Včera jsem našel :) v zimovišti v hospodářské místnosti zapomenutý plod tomelu, odrůda Dunaj. Plod byl bezsemenný, průměrně sladký a téměř bez trpké příchuti (několikrát prošel menším mrazem ).
Vkládám foto :
Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 13:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
mnam, mnam, :D
Vcera som kupil nejake tomely v Bille, boli vyborne, mnam, :D
Peto, pekne, ten plod teda mal trpkastu prichut? A dal sa jest? Lebo na jar sa chystam kupit sadenicku tomelu Dunaj. :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 19:22 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kamco s tím tomelem počkej na jaře se dovezou zUSA kvalitni roubované rostliny vysoké cca 150cm odrůdy trvale sladké s ranným dozráváním.
D.kaki - Saijo, Miss kim a Early Fuyu D. virginiana John Rick a hybridy Roseyanka a Nikinskaja Bordovaja. Tyto odrůdy jsou chuťově lepší a úrodnější než Dunaj. Jediná nevýhoda asi bude cena kolem 1000Kč za jednu roubovanou rostlinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 21:30 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zdeny Tomel nevydrzi pestovani venku ze ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tomel
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 22:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Admine, podivej se zde :lol: na:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=49
na můj příspěvek z 20.11., kde píšu o tomelu rostoucím ve volné půdě pod bratislavským hradem.
Kamco, napsal jsem zde vcera, ze
"Plod byl bezsemenny, prumerne sladky a temer bez trpke prichutii (nekolikrat prosel mensim mrazem ). "
To, ze prosel mrazem, jsem uvedl schvalne, protoze tim se odstranuje trpkost tomelu :idea: . Ale netroufam si po jednom plodu hodnotit tuto odrudu. To Zdenek byl se srovnanim hotov hned, prestoze si myslim, ze ani jednu ze sedmi jmenovanych odrud nechutnal :lol: Ale samozrejme ten D.virginiana i ty ruské hybridy z USA :lol: mohou byt u nas perspektivni a chtel bych je take. :idea: :!:
Dunaj bych nezavrhoval, mohl se za ty roky v Bratislavě trochu vice aklimatizivat na zdejsi podminky. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 08:44 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Tomel je jedna z mála ovocných rostlin z USA respektive z Číny, která by měla celkem bez větších problému přežít naše zimy. Po letošní zatím tvrdé zimě budu vědět daleko více ( vysazený tomel D.virginiana Meader v moravské bráně zatím minimum -22°C a nejeví žádné známky poškození).
Od pěstitelů kteří tyto odrůdy mají vím, že odrůda Dunaj plodí méně a plody nejsou moc kvalitní velikost i chuť. Odrůdy Costata, Tipo nebo Vaniglia mají plody nejen větší, ale i chutnější. Od pěstitele ze Slovenska vím, že Meader plodí menší , ale sladké plody které dozrávají koncem srpna. Hodně informací o tomelech je na Amerických webowých stránkách. Stručné popisy odrůd i s fotkami (je třeba hledat informací a stránek je hodně)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 08:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Zdenek, Tvoj prispevok ma zaujal, ale ta cena rozhodne nie. :? A Ty pestujes nejake tomely? Ake odrody? Bol by si ochotny zastepit moj semenacik? :wink: Alebo Ta poprosim nejake kontakty na pestovatelov.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tomel Dunaj
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 10:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Odrůda Dunaj je plodící semenáč, takže nejde o žádnou vyslechtenou specialitu. Jeho hodnota spociva v tom, ze v nasem klimatu vyrostl z pecky a uspesne zde plodi a preziva nekolik desetileti :idea: . Semenace maji vetsi prizpusobivost k jinym podminkam, nez ktere jsou jim geneticky dane :idea: .
Kvalitni velkoplode odrudy obvykle vyzaduji delsi a teplejsi klima. Mam mnoho superkvalitnich odrud citrusu, ktere v mych podminkach kratke vegetacni doby prinesou malinke plody mizerne kvality. Podobne zname jablko ze supermarketu Golden Delicious mne na zahrade preziva, ale sklizim z neho male polosladke plody. Vegetacni doba je na Vysocine oproti Jizni Morave a Polabi o mesic kratsi na jare a o dalsi mesic na podzim a to je znat. Mene zname a uznavane ranne odrudy prinesou dozrale plody uchazejici kvality a to plati u citrusu ve skleniku i na zahrade.
Ale je treba zkouset nove veci, obvzlaste, kdyz jsou predem vybirane dle jejich vlastnosti a maji perspektivu v nasem klimatu prosperovat. Diky internetu neni problem tyto informace ziskat. Pokud uz to u nas nekde roste (napr. ten Meader, co zminuje Zdenek)potom je volba snazsi a skoda kazdeho roku, kdy nakup takove rostliny odkladame.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 14:19 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Admine, podivej se zde :lol: na:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=49
na můj příspěvek z 20.11., kde píšu o tomelu rostoucím ve volné půdě pod bratislavským hradem.
:idea:


Hele ty rejpalku :lol: Ja Zdenymu umyslne nahraval na to co stejne napsal. Protoze vim ze u nej je ted zima jak v Rusku a rikal ze to vypada zatim dobre :wink: Ale dobre mi tak zaslouzil jsem si takovou reakci taky to delam :lol:

Jinak zacinam mit jasno o sve zahrade:
- pomeranc 2x
- mandarinka 2x
- asimina 2x
- tomel 2x
- palma 4x


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 17:26 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Roubování tomelu je i pro mě jako odborníka na roubování velký problém. Z loňských několika desítek naroubovaných roubů vyrašily jen 2. I v USA mají s roubováním problémy někdy jim z dané odrůdy nechytne žádný roub jiný rok zase skoro 100% a zatím nevím kde je problém. Nezbývá než zkoušet roubovat a najít vhodný termín. S informací které mám vím že vhodná doba pro roubování tomelu je na začátku rašení. U tomelu řezné plochy velice rychle oxidují a proto i roubování musí být velice rychle, či přímo bleskové na to aby se roub přijal. Ja v současné době pěstuji D.kaki Vaniglia loni 2 plody ( ti co byli na srazu jeden plod viděli) je na naše podmínky skoro nevhodná odrůda- je strašně pozdní. Ve skleníku začátek vegetace konec března a plody dozrály v půlce prosince. Další odrůdy jsou Tipo, Costata a Sharon ty zatím neplodí jsou malé. Sharon již kvetl, ale plod neudržel.
Na jaře se dovezou další odrůdy D. virginiana z Ontaria mělo by se jednat o odrůdy s krátkou vegetační dobou a ranným dozráváním ( podobně jako Meader) Tyto odrůdy se budou postupně množit, ale sazenic bude málo.
Také dovezu 9 odrůd asiminy triloby z Michiganu. Většina odrůd jsou jejich vlastní selekce a jinde koupit nejdou. Nevýhoda je poměrně značná investice do matečních rostlin. Rouby neprodají a sazenice jsou drahé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 17:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Admin napsal:
Petr Broža napsal:
Admine, podivej se zde :lol: na:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=49
na můj příspěvek z 20.11., kde píšu o tomelu rostoucím ve volné půdě pod bratislavským hradem.
:idea:


Hele ty rejpalku :lol: Ja Zdenymu umyslne nahraval na to co stejne napsal. :lol:

Ja vim, ze si taktik a vsichni vi, ze to tady mas pod kontrolou :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: tomel
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 17:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdeněk napsal:
Roubování tomelu je i pro mě jako odborníka na roubování velký problém...
Kdysi dávno jsem při návštěvě u Pavla Chlubny v Jaroměřicích byl svědkem jeho tel.rozhovoru s F.Holčapkem, kdy si sdělovali, že pravě nastal čas roubovat tomely. Myslím, že to říkal p.Holčapek Pavlovi. Michal Kazda to má k němu kousek, mohl by do jara zjistit více informací. Na Slovensku uspesne roubuje pan Karas, treba ho nekdo z fora zna a pokusi se zjistit vice.
Moje zkusenosti jsou stejme jake má Zdenek. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Provedu
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 20:07 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Na jaře (asi březen) si pojedu k Ing. Holčapkovi nechat zase naroubovat nějaké citrusy, tak se ho na tomel poptám... Pokud to někdo chcete zjistit dřív, tak mu mohu zavolat.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 22:27 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Řekni mu at se k nam prida na foru ro bude nejlepsi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Led 2006 10:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Svého času mi tvrdil Ing. Hlaváč z ITSZ, že tomel roubují na konci zimy ještě ve fázi veg. klidu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz