CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 20:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 13:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Rád bych požádal Vás všechny o pomoc s určením taxace níže uvedeného citrusu. Mám ho asi tři roky, koupil jsem ho jako přebytek od jednoho kolegy. Nevěděl co to je, myslel si, že by to mohl být pomeranč Washington. Já jsem předloni dopěstoval ještě v květináči jeden plod a došel jsem k názoru, že jde o grep (hořká slupka, hůř loupatelné oplodí, poměrně velké plody, listy atd.) zdálo se mi to pravděpodobné. Předloni na podzim jsem ho zasadil a vloni nějakým omylem kvetl (vůbec jsem ho neviděl a najednou měl 3 plody). Teď je v poupatech a květy vypadají čistě bílé, ale ještě to není 100 %. No a ty loňské plody se ukázaly být zcela jinými, než ten starý plod. Vypadaly jako velmi velké mandrinky (váha cca 80 dkg), byly snadno loupatelné (jako mandarinky) oplodí bylo velmi silné (čistá váha plodu zhruba 50 %), zůstaly žluté, přestože prošly chladným zimováním a byly na rostlině až dokud samy neodpadly, tak nedošly do oranžové barvy. Plody samotné jsou šťavnaté, dužina osvěživě sladkokyslé, slupky hořké, po oloupání velmi dobrý plod. V podstatě grep, co vypadá jako velká mandarinka.

Detaily plodu s oplodím:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Rozkrojený plod:
Obrázek

Očištěný plod:
Obrázek

Habitus listů:
Obrázek

Obrázek

No a celá rostlina před pár týdny:
Obrázek

Ještě rostlina s plody na větvi:
Obrázek

Co vy na to? Domnívám se, že jde o nějaký hybrid mandarinky s Grepem. Ale nevyznám se, tak třeba někdo z Vás najde řešení. Díky za podněty!

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: co je to za citrus
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 15:18 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Zatím jsem neměl žádné plody na tanželu, ale letos mi pár pokvete a doufám že i zaplodí. Osobně si myslím že se jedná o Tanželo ale kultivar nejsem schopen určit na to jsou tady větší odborníci. Listy tomu odpovídají - střední velikosti bez výrazného řapíku a doba dozrávaní je u většiny tanžel posunutá na období od ledna do dubna. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 19:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Stejně jako vy oba dva se domnívám, že půjde o hybrid mandariny s grepem, tedy tanželo. Dost možná natsumikan, mrkni na mé fotky :

http://www.citrus-collection.wz.cz/gale ... angelo.jpg

http://www.citrus-collection.wz.cz/gale ... ikan_a.JPG

http://www.citrus-collection.wz.cz/gale ... ikan_b.JPG

Fotek natsumikanu mám mnohem více i s květy poupaty apod. Navíc můžu vyfotit stávájící stav (ještě je tam nějaký plod a do měsíce to pokvete. Jen mně dej čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 22:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Nemohlo by jít o nějakou bigarádii? Mám z loňska rouby z Kociánky a listy by tomu odpovídaly. I to silné, drsné zkrabatělé oplodí a hořkost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Bře 2006 13:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Nemohlo by jít o nějakou bigarádii? Mám z loňska rouby z Kociánky a listy by tomu odpovídaly. I to silné, drsné zkrabatělé oplodí a hořkost.

Čistá bigarádie má poměrně velká křídla na řapících listů, což tady nevidím. Navíc se bigarádie celkem "ochotně " vybarvuje do oranžova, přece jenom je to pomerančovník (v zahraničí nazýván Sour orange, Bitter orange, Orange amère, Orangenbaum, Arancio amaro, grka naranča atd.) - i když hořký :( .
Ale jinak ty plody připomínají bigarádii, nakonec i mnou výše zmíněný Nastumikan - Citrus natsudaidai bývá řazen do skupiny k bigarádiím(myslím, že to japonské -daidai to naznačuje) , takže Iva zamířila správným směrem :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrus natsudaidai-Natsumikan
OdeslatNapsal: 25 Bře 2006 21:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Starší fotky Natsumikanu jsem zatím nehledal, ale posílám čerstvou - dnešní :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2006 22:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Stejně jako vy oba dva se domnívám, že půjde o hybrid mandariny s grepem, tedy tanželo. Dost možná natsumikan, ...
Fotek natsumikanu mám mnohem více i s květy poupaty apod. Navíc můžu vyfotit stávájící stav (ještě je tam nějaký plod a do měsíce to pokvete. Jen mně dej čas.

Tak jsem konečně vyfotil plod Natsumikanu a rovněž jeho oranžové varianty, dovezené z Chorvatska jako Kawanonatsumikan. Tedy již z názvu je cítit mand.satsuma Kawano, která se ke vzniku Kawanonatsumikanu nějak připletla a nejspíš má "prsty" i v jeho oranžovém nádechu, jímž se liší od žlutého Natsumikanu, který se k nám dostal od Černého moře. Chut je obdobná u obou variet - tedy sladkokyselá s příchutí grepu, prostě tak nějak jako tanželo. Ta oranžová snad sladší, dužnina už byla troch vyschlá, plod tam byl příliš dlouho.
Natsumikan:

Obrázek

Obrázek

Kawanonatsumikan :

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: co to je?
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 13:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ahoj, rád bych s vámi konzultoval tento plod. Je už v této fázi vývoje možné odhadnout, co to je za druh, případně odrůdu citrusu? Rostlina byla zakoupena pod nicneříkajícím názvem stredomorske kminky, byly tak prodávány citroníky, kumkvaty, kalamondiny, c.myrtifolia, tohle jsem podle listů předběžně identifikoval jako nějaký pomerančovník. Je to skutečně pomerančovník? Jaký? Není to třeba bigarádie? Bude to dobré? 8) díky, Ondra
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img207.imageshack.us/img207/7185/sinensis4vx.jpg[/IMG][/URL]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 13:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img207.imageshack.us/img207/7185/sinensis4vx.jpg[/IMG][/URL]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 13:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
nejde mi to ani z Mozzily Firefoxu ani z MSIE, kde je chiba? Ostřílení vkladači, poraďte, dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 22:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ondra Stískal napsal:
nejde mi to ani z Mozzily Firefoxu ani z MSIE, kde je chyba? Ostřílení vkladači, poraďte, dík

Link na obrázek je pouze :

http://img207.imageshack.us/img207/7185/sinensis4vx.jpg (ty toho tam kopíruješ nějak moc)

takže nyní před tuto linku kliknu "[img]"%20%20a%20nakonec%20"[/img]" :

Obrázek

Bigarádie to není, ta má (u převážně většiny odrůd) větší křídla na řapíku. Pomerančovník by to mohl být, ale zrovna tak je mnoho dalších možností :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2006 07:24 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Já se v odrůdách moc nevyznám, ale spíš mi připadá, že potřebuje trochu železa...Nebo tak něco..(ty bledy listy...)

_________________
Na mích www, zbohatnete!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2006 08:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Petře díky za radu a za pomoc.

K tomu železu - listy mi přijdou v pohodě, je dost na sluníčku, tak jsou světlejší, mám zkušenost, že během roku ještě ztmavnou. S přihnojováním jsem začal minulý měsíc, krmím to agro citrusem s přídavkem chelátového železa. Chtěl by přesadit, ale zatím jsem nepotkal vhodnou krtinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2006 20:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ja som velmi podobnú rastlinu tej Ivanovej priniesol od Vujinu pod označením OOTSU-4. Chut sladkokyslá s výraznou grepovou príchutou.
Zrejme Otsu to nebude, najskôr asi ten Kawanonatsumikan?

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2006 23:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jano Fiala napsal:
Ja som velmi podobnú rastlinu tej Ivanovej priniesol od Vujinu pod označením OOTSU-4. Chut sladkokyslá s výraznou grepovou príchutou.
Zrejme Otsu to nebude, najskôr asi ten Kawanonatsumikan?

Otsu urcite ne :!: Otsu je typická satsuma (Citrus unshiu), Tvoje plody opravdu vypadají na Kawanonatsumikan. A prispiva tomu fakt, ze Kawanonatsumikan se k nám dostal z Chorvatska. A Milivoj Vujina z Kastela od Splitu je chorvatska skolka :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz