CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 170 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 21:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Ale Ovare, my mladi mame kopu casu, niet sa kam nahanat, a taka Jubaea , no, ja si neviem predstavit palmovitejsiu palmu :)

Pre istotu pre tych, ktory nepoznaju Jubeu, prikladam foto. Nadherna kocka. Proste nadherna. Snad aj moja o 30 rokov, kedy budem vydavat svoju dceru alebo zenit svojho syna, bude mat aspon 3 metre, nech maju sobas pod palmami :)

P.S: aj ked nie som Cech, tak mi stale bije do oci, ze volate palmy "Žumara". Rad by som pripomenul, ze "Žumara" je oslovenie, ktore mozete pouzit len pre pana zvaneho Chamaerops humilis, nakolko to je cesky nazov tohto druhu, takze prosim, trachykarpy nenazyvajte zumary, lebo degradujete ich esteticku a mrazuvzdornu hodnotu :) ;)

Prajem pekny vecer,


Přílohy:
Jubaea chilensis 2.jpg
Jubaea chilensis 2.jpg [ 77.84 KB | Zobrazeno 594 krát ]
Jubaea chilensis 1.jpg
Jubaea chilensis 1.jpg [ 75.35 KB | Zobrazeno 600 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 22:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Nezapomeň rozlišit: žumara nízká(chamaerops humilis) a žumara ztepilá(trachycarpus fortunei) :!: :!: :!:

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 22:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
A co tak to nazyvat radsej latinsky :) Bude v tom mensi bordel.

Pozrel som vam aj jednu palmu, ktora sa vola Brahea armata, mozno poznate, na obrazku akurat kvitne, nadhera, skoda, ze kvitne len 3 mesiace :)
A pocul som, ze celu dobu smrdi ako rozpadajuca sa mrtvola ;) Mnam

Uzite si, uz sa tesim na casy, kedy nam internet umozni kontrolovat stav rastlin aj cuchom :)

Ti, co su za to, aby som priebezne pisal o roznych typoch paliem, dajte vediet na pm kratkou spravou:
Urcite by som podporil taku iniciativu, ako je pisat clanky o palmach.

v lubovolnom, vasmu srdcu blizkom jazyku. Bohuzial pre niektorych fajnsmekrou, ak sa do toho pustim, mena budu len po latinsky :)

Zdravim.


Přílohy:
Brahea armata.jpg
Brahea armata.jpg [ 63.18 KB | Zobrazeno 552 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 22:58 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Správně, já jsem se také neučil říkat jim počesky. V češtině existujou myslim tři tvary (žumara ztepilá, palma konopná, drsnoplod fortunův), pak je v tom bordel a národy si nerozumí :lol:

Nedávno jsem si psal s kamarádkou a ta říkala že si koupí palmu do zahrady, tak to sme se hned daly do řeči a vypsala mi název té palmy z časopisu ze kterého si to chce obědnat, psaly tam Trachykarp Fortunův :lol: . Hned mi v hlavě proběhla vzpomínka jak psaly v blesku o Drew Barymorrové, nebo Paris Hiltonové - hezký příklad toho, že by se některé názvy neměly počešťovat.

Brahea armata mrazuodolnost okolo -10, bez dokonalého zimního zákrytu je to u nás bez šance. Nojo Slovensko je na tom lépe :evil: :D

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 23:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Hej, sme na tom lepsie, ale u nas uz je tiez problem, napriklad tuto zimu bolo celych -10°C. :) Rekord za 3 roky ;)

Ale neboj, aj u nas je Brahea o drzku, treab ju ale pekne pestovat od semena a ona polavi o nejake 3 stupne Celzia, to je na tom ta krasa, nie? :)

Zaujem teda o palmy, ako vidim neni, ale ked uz mi par ludi napisalo, ze by chcelo vediet viac, tak sa pokusim to nejak splacat narychlo teraz. Uvidime, co to da, uz sa tesim...
Zakladam teda novy thread: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname

Idem hned aj daco vlozit :)
Som maniak, ja viem.

P.S: Admini, neviem preco, ale nejde mi uz dalej prispievat do vlakna hladam jedle bananovniky, Petr Borza ale mohol, takze myslim, ze je to nejake antibot nastavenie, lebo ja tam mam isto viac ako 50% prispevkov, takze forum mi nedovoli dalsie :( . Skuste sa na to kuknut, ked uz viete, kde moze byt chybicka, mam dalsi clanok o bananovniku, ktory by som rad vlozil, tentoraz o takom, ktory jedavame doma, takze sup sup ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 23:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Jack Daw napsal:
Ale Ovare, my mladi mame kopu casu, niet sa kam nahanat, a taka Jubaea , no, ja si neviem predstavit palmovitejsiu palmu :)

Pre istotu pre tych, ktory nepoznaju Jubeu, prikladam foto. Nadherna kocka. Proste nadherna. Snad aj moja o 30 rokov, kedy budem vydavat svoju dceru alebo zenit svojho syna, bude mat aspon 3 metre, nech maju sobas pod palmami :)

P.S: aj ked nie som Cech, tak mi stale bije do oci, ze volate palmy "Žumara". Rad by som pripomenul, ze "Žumara" je oslovenie, ktore mozete pouzit len pre pana zvaneho Chamaerops humilis, nakolko to je cesky nazov tohto druhu, takze prosim, trachykarpy nenazyvajte zumary, lebo degradujete ich esteticku a mrazuvzdornu hodnotu :) ;)

Prajem pekny vecer,

Slovo "žumara"jsem použil naposled já v dotazu pro Josefa a myslel jsem právě Chamaerops humilis. :wink: Jubaea někdy dokáže být docela hezká, ale vypěstovat si ji ze semínka, to je do důchodu a stejně datlovník je datlovník. Až bude velký, vsadím ho, zateplím a přitopím mu, nebo si do té doby pořídím vysokou zimní zahradu. Pro mě je to spolu s washingtonií nejkrásnější palma, ta elegance, to jinde prostě nemáš, nepřesvědčíš mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 25 Led 2009 23:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Jak myslis :) Ale ja som mlady, ja idem na jubeu. Uz vysadzam 25 semien. Cerstvucke :). A mam aj jednu skoro 3 rocnu, uz zimuje vonku a stale zije. Aj ked prsalo a prsalo a ona musela byt preliata, stale zije :) :) :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 10:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Zář 2007 08:55
Příspěvky: 149
Bydliště: Kačice
@Ales -Ch.humilis
Mně loni koncem února již odkrytý vydržel -9 bez poškození, ale bylo to jen krátkodobě nad ránem.
Je to už ale silná rostlina.Kamarádovi mladý semenáč cca 30cm předloni vyhnil při min asi -8C.
Takže je velmi složité stanovit nějaké "přesné" hodnoty.Navíc každá lokalita má své mikroklima,
každá zima je jiná a záleží i na mnoha dalších okolnostech.Také je si potřeba uvědomit,že uváděné hodnoty jsou pro vzrostlé a silné rostliny a že se většinou uvádějí v nějakém rozmezí,a pro naše podmínky je třeba se držet té spodní hranice.To zn. že u humilis už kolem -10 je potřeba se bát a raději již dříve.
Josef


Přílohy:
P1010211.jpg
P1010211.jpg [ 176.46 KB | Zobrazeno 582 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 13:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Vyhnitie je ale problem premokrenia, nie premrznutia


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 13:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Jasně, díky, tak semenáčky radši moc na mrazu nechávat nebudu. Chráníš nějak svého silného jedince chamaeromps humilis před srážkami na podzim a na jaře, nebo jediná ochrana, kterou mu dopřáváš, je zábal proti silným mrazům? Jak snáší podzimní a jarní mokro kombinované s menšími mrazíky? Nemáš zkušenost se stříbrnou variantou Cerifera? Slyšel jsem, že by mohla být ještě o něco odolnější...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 13:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Jasně, díky, tak semenáčky radši moc na mrazu nechávat nebudu. Chráníš nějak svého silného jedince chamaeromps humilis před srážkami na podzim a na jaře, nebo jediná ochrana, kterou mu dopřáváš, je zábal proti silným mrazům? Jak snáší podzimní a jarní mokro kombinované s menšími mrazíky? Nemáš zkušenost se stříbrnou variantou Cerifera? Slyšel jsem, že by mohla být ještě o něco odolnější...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 14:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Zář 2007 08:55
Příspěvky: 149
Bydliště: Kačice
@Jack
Velice se mýlíš a nejen v tomto ale i u výše uváděných hodnot atd.Diskuze má cenu a přínos v případě seriozních,pokud možno ověřených hodnot.Nemá cenu slepě papouškovat mnohdy přehnané a uměle
/ z komerčních důvodů/ nadhodnocené údaje.To si dokáže najít každý,ale nelze to ani aplikovat
na naše podmínky.Jak já říkám -15 v sev Řecku
nebo Itálii není to samé jako -15 u nás!!!
Proto si také na rozdíl od tebe myslím,že počet druhů pěstovatelných bez nebo s min.ochranou
bez vytápění je tímto velmi omezen a limitován.Chápu tvé nadšení a zápal,ale já již viděl řadu zmrzlých palem.Např. v botanické
Troja v zimě 05/06 hystrix nepřežíl -14 C.Ztratili
hned 2 kusy ve velikosti cca 40-50cm.Viděl jsem
vzrostlý fortunei při -16C a to s menší ochranou nepřežil a mohl bych pokračovat.Věřím,že i další
kdo se tím nějakou delší dobu zabývají mi dají za pravdu.Nechci nikoho odrazovat ale chce to s rozumem a hlavně seriozními informacemi.Kdo
chce experimentovat a zkoušet, měl by vědět do čeho jde a vědět že u fortunei se pod -12 již musíme bát a ne psát že vydrží -20.Možná že přežije, ale s komletně zmrzlými listy a jestli to někdy rozchodí ví Bůh.
@Ales
Nechráním ho dukud nečekám dlouhodobější mrazy pod -8.Jinak horší
jsou ty jarní mrazíky než ty podzimní,jako u většiny ostatních rostlin.Hlavně když už jsou kytky "probuzené".
Cerifera by na tom měla být cca o 1-2 stupně lépe.
Josef


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 18:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Led 2009 11:55
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha 6
Takto mi vykvetla koncem června Yucca gloriosa, po odkvětu vytvořila 4 odnože a 3 nové vegetační vrcholy. Řeznou ránu co zůstala po květenství jsem musel zatřít voskem, jelikož začala vyhnívat.
Příloha:
Poznámka: 24.6.2008
Kopie - P6240077.JPG
Kopie - P6240077.JPG [ 236.59 KB | Zobrazeno 563 krát ]
Příloha:
Poznámka: detail květenství
Kopie - P6240080.JPG
Kopie - P6240080.JPG [ 168.54 KB | Zobrazeno 539 krát ]
Příloha:
Poznámka: odnože a rozvětvení
Kopie - P9080004.JPG
Kopie - P9080004.JPG [ 157.32 KB | Zobrazeno 579 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 18:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Ale v Cechach je problem dopestovat aj marhule a broskyne, aj tie tam chcipaju a to su riadne silne a do nasich podmienok :)

Hodnoty nie su tak nadnesene, teraz (zimu) mam experimentalne vonku 3 semenace, Trachycarpus fortunei (2r), Chamaerops humilis (2r) a Jubaea chilensis (3r). Leje ako z krhly, ale dobre som ich odvodnil (treba pod nimi postavit trativod), takze sa maju fajn. Podotykam, ze prezili aj tohtorocnych -10°C v BA, cize to znamna aj mrazive vetry JZ !!! a to je podla vacsiny ludi nemozne. Mozno je problem v pestovateloch, a nie rastlinach.
Gingko biloba zije tiez aj tisice rokov (Japonsko, Nepal, India, Cina), no v Botanickej zahrade v BA ho za 5 rokov tak zlincovali, ze im tento rok odumrel exemplat stary 8 rokov, ktory som videl prvy rok na biologii na exkurzii. Este si pamatam ucitelku: Tento strom nas vsetkych prezije. Sam mozno ano, ale nie v kulture. V sade Janka Krala v BA su samo rastuce Gingka a tie tam ziju uz desiatky rokov. Bez vsetkeho, len tak.
Milion rokov evolucie :)

No nic, treba len skusat, neviem, ak vam tie hodnoty nesedia, tak mi kludne neverte, ved ja ich nikoho nenutim citat, natoz este prijat. Ale mne zije zatial vsetko, takze sa stazovat nemozem.

A Rhapidophyllum hystrix im umrelo asi aj preto, ze musi byt super odvodnene, je to najma do piesocnych pod, minimalna zalievka, skoro ziadne ziviny, ktore u nas nie su, prezije aj skoro v cistom piesku ;) Urcite to debilkovia zo zahrady dali do dobre prehumusovanej pody a prihnojovali. Viem si to zivo predstavit. To je ako jeden moj kamarat - umelo dokrmoval masozravky a tie mu rastli rychlejsie, ako mali a vsetkym sa im preto polamali hlavicky, boli moc tazke - maly prebytok bielkovin, ze. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy,juky,agave u nás
OdeslatNapsal: 26 Led 2009 19:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Led 2009 11:55
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha 6
Jack Daw napsal:
Ale v Cechach je problem dopestovat aj marhule a broskyne, aj tie tam chcipaju a to su riadne silne a do nasich podmienok :)


No nevím, kde jsi k takový blbosti přišel :) nevím, za těch 15 let, co pěstujeme na zahradě meruňky, jsme problém neměli, každý rok vysoká úroda...někdy bylo plodů méně, ale zato byly větší, někdy více a byly o něco menší (střídavá plodnost)...nikdy se nestalo že by všechny květy pomrzly. Ale na Slovensku o tom asi víš líp :wink:

Pokud jde o R.hystrix v Troji, mohl v pohodě podlehnout mrazu, v zimě 05/06 bylo v Praze 17 dní s minimální teplotou pod -10°C, z toho 11 dní v řadě za sebou. Kdyby bylo těch -14°C v Troji(u mě na okraji Prahy bylo skoro -17°C) jednu nebo dvě noci, nic by se třeba nestalo. Jak už se tu mnohokrát psalo, krátkodobější vystavení teplotě např. -15°C může být méně stresující než týden klesající teploty "jen" k -10°C.

Něco z vlastní zkušenosti, první zimu (07/08) omrzly všechny listy 5 leté palmě Trachycarpus wagnerianus již při -9°C, letos bylo -13,2°C(ve 2 metrech nad zemí!!!...u země bylo určitě chladněji) a listy vydržely, jelikož se po té předchozí trochu přizpůsobily...Chamaerops humilis (2.zima venku) vydržela, stejně tak 4-letá Jubaea chilensis a všechny ostatní palmy, juky+agáve(většina velmi mladé rostliny)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 170 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz