CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 267 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 26 Srp 2008 17:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Srovnání je vždy nanejvýš vhodné, dokonce si troufám říci, že nutné. Je však třeba filtrovat informace a srovnávat vždy srovnatelné (pokud to vůbec jen lze). Každý rok je jiný, podmínky pěstitele od pěstitele jsou různé atd...
Rychlení rostlin foliákem bezpochyby nějaké ty výsledky má, očekávaného efektu jsem se však nedočkal (resp. nedočkám, i když kdo ví ? - plody nyní nabývají každým dnem o cca 0,5mm). Přiměřenou délku vegetační doby jsem rostlinám poskytl, jenže ... nebyla splněna ta druhá zásadní podmínka - dostatek tepla.

Závěr pro mne je takový, že v našich přirozených venkovních podmínkách bohužel nelze dopěstovat vysoce jakostní madariny (tím se rozhodně nemyslí Unshiu) do komerčně prodávaných velikostí a to i přesto, je-li jejich nástup do vegetace jakkoliv urychlen.

Jenže ... aby to nebylo tak jednoduché, tak i toto má svá ale. Tento názor na dosažený výsledek je poněkud zkreslen tím, že všechny rostliny byly začátkem května vč. násady přesazeny do podstaně věších nádob a následně byly do cca poloviny června díky velkému riziku vzniku kořenové hniloby udržovány v přísušku. A to je právě ten nezanedbatelný fakt. Bez dostatečné vlhkosti rostou plody značně méně (v extrému - rostou-li vůbec), než když má rostlina vláhy dostatek. Je proto klidně možné, že příští rok své názory poněkud přehodnotím, i když nyní tomu moc nevěřím ..... takže se vracím k 2. a 3. větě - ty jediné bezezbytku platí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 26 Srp 2008 18:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale aby to nevypadalo, že jaksi furt jen frblám či fňukám. Pro srovnání vkládám foto Meyera z Chorvatska (ostrov Čiovo - 5km vzduchem od Kastela - bohužel je Meyer jediná odrůda, kterou jsem prokazatelně schopen určit a porovnat s tím co mám doma). Provedené srovnávací měření velikosti plodů (+-1den) ukázalo to, že plody narostlé u mne jsou o cca 1,5 cm větší než plody na rostlině ve volné půdě v Chorvatsku. Takže asi tak .... rychlení foliákem výsledky asi má a jen má očekávání a přání jsou velká :wink:
Příloha:
IMGP6427.JPG
IMGP6427.JPG [ 248.31 KB | Zobrazeno 730 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 26 Srp 2008 21:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Když jseš u toho Chorvatska, tak mám také jeden příběh. V Gradacu, tradiční základně brněnských citrusářů k výletům za citrusy v Opuzenu a okolí, rostl na jedné soukromé zahradě údajně velmi ranný pomerančovník. Také jsem viděl v září, že má žluté plody. Na nějaké ženě z tohoto domu, která byla poučena od paní domácí, že Češi strom olamují :twisted: , jsem za pomocí menšího úplatku vymámil ustřihnutí pouze malého roubečku :cry: . ale ten se mně neujal. Časem jsem neznámou odrůdu získal od jiného kolegy a přestože dbám na odrůdovost, udělal jsem vyjímku a z květináče ji přeštěpoval na trifoliátu ve volné půdě skleníku. Už první rostlina v nádobě vůbec nenaznačovala žádanou ranost a když se to opakovalo i u rostliny ve volné půdě, upadla včera v nemilost a zapracovaly velké nůžky. Pomeranče vúbec nedozrají, i v druhém roce moc nezesládnou, mají semena, nikdo je doma nejí. Jsou dvě možnosti, budto žluté plody, které jsme v Gradacu viděli v září byly už z předchozího roku :roll: , nebo u rostliny, kterou jsem dostal od kolegy, došlo k záměně roubů :?: .

Mou rostlinu ve volné půdě jsem se snažil přeroubovat, ale rouby mezi orig.větvemi a dole pod nimi ve tmě nerostly a odcházely :cry: A jak včera jsem potřeboval naroubovat něco od Ivy :wink: (ze sobotního srazu u mě), tak jsem zprudka rozhodl a téměř dotáhl do konce, to k čemu jsem se odhodlával asi 2 roky. Výsledek řezu je na fotkách. Stovky "roubů a tisíce oček" budu muset spálit. Na rostlině jsem ještě k snažšímu ujmutí nových roubů mimo umožnění přístupu tolik potřebného světla, ponechal i některé větvičky s listy a též na okrasu i nějaké plody.


Přílohy:
orange Gradac (2).jpg
orange Gradac (2).jpg [ 68.19 KB | Zobrazeno 738 krát ]
orange Gradac (3).jpg
orange Gradac (3).jpg [ 98.5 KB | Zobrazeno 737 krát ]
orange Gradac (4).jpg
orange Gradac (4).jpg [ 89.13 KB | Zobrazeno 725 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 26 Srp 2008 22:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já tento příběh Petře přeci od tebe již znám :wink: .... ale beru to jako inspiraci a návod jak to vyřešit se svými "neposlušnými" rostlinami, které nechtějí přinést plody požadovné velikosti :!: :idea: :mrgreen: :mrgreen: Zítra si koupím velké nůžky a .....

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 27 Srp 2008 08:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Já tento příběh Petře přeci od tebe již znám :wink: .... ale beru to jako inspiraci a návod jak to vyřešit se svými "neposlušnými" rostlinami, které nechtějí přinést plody požadovné velikosti :!: :idea: :mrgreen: :mrgreen: Zítra si koupím velké nůžky a .....

Pozor ať nešmikneš vedle :mrgreen: , populace stagnuje :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 27 Srp 2008 09:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale ... neboj, nestagnuje. Jsem v očekávání .... stát se tak má na VŘSR :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 27 Srp 2008 21:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Ale ... neboj, nestagnuje. Jsem v očekávání .... stát se tak má na VŘSR :wink:

Já vím, já už myslel na další :D :D .
Když už ten termín vyšel na VŘSR, tak potom nezapomeň vystřelit z Aurory :mrgreen: , nebo alespoň z děl na Špilasu :D :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 27 Srp 2008 21:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Ale ... neboj, nestagnuje. Jsem v očekávání .... stát se tak má na VŘSR :wink:

Jó a už chystej hektolitry Limončela, na vítání občánků přijede i Ivan :wink: z východu :mrgreen: , určitě si to nenechá ujít :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 28 Srp 2008 09:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Patře asi tě a pochopitelně Ivana zklamu .... mám tolik práce :shock: , že nebude ani dělo a ani limoncello. :( :evil: :(

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 28 Srp 2008 14:42 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
dnes jsem vyfotil i Wakayamu :lol: Tato jediná u mě opakovaně i při venkovním kvetení koncem dubna dozraje venku :wink: :lol:


Přílohy:
Wakayamaplody01.JPG
Wakayamaplody01.JPG [ 53.63 KB | Zobrazeno 709 krát ]
Wakayamaplody.JPG
Wakayamaplody.JPG [ 50.66 KB | Zobrazeno 669 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 28 Srp 2008 15:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
:wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 28 Srp 2008 15:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Když už Zdeněk fotil, tak já jsem si dal tu práci a zapátral jsem trochu v análech .... Wakayma asi v roce 2002 (již pár let je ji země lehká :cry: ). Číslo v názvu fotky je datum : měsíc-den
Příloha:
Wak-05-24.jpg
Wak-05-24.jpg [ 120.39 KB | Zobrazeno 636 krát ]

Příloha:
Wak-10-18.jpg
Wak-10-18.jpg [ 202.28 KB | Zobrazeno 624 krát ]

Příloha:
Wak-11-28.jpg
Wak-11-28.jpg [ 122.38 KB | Zobrazeno 645 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 29 Srp 2008 06:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jak toto okomentovat? Snad jen tak, že dřívější nástup do vegetace je prostě dřívější nástup do vegetace. Věc u citrusů pěstovaných v našich podmínkách neuvěřitelně důležitá, kterou nelze ničím nahradit a bez které nelze očekávat ekvivalentní výsledek co se týká plodů (nemluvím teď o sklenících, ale o venkovním pěstování a chladném zimování v domech). Naše léto je bohužel příliš krátké a kvetení o měsíc později znamená sklizeň i o 3 měsíce později (v případě ranných Unshiu, o ostatním raději vůbec nemluvím).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 29 Srp 2008 08:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Další pozdně letní variace 8)
Příloha:
IMGP6551.JPG
IMGP6551.JPG [ 243.97 KB | Zobrazeno 711 krát ]

Příloha:
IMGP6550.JPG
IMGP6550.JPG [ 248.39 KB | Zobrazeno 744 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 29 Srp 2008 15:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dalších pár letních variací .... pro inspiraci v dalším pěstování :wink:
Příloha:
IMGP6407.JPG
IMGP6407.JPG [ 181.51 KB | Zobrazeno 631 krát ]

Příloha:
IMGP6415.JPG
IMGP6415.JPG [ 174.06 KB | Zobrazeno 635 krát ]

Příloha:
IMGP6420.JPG
IMGP6420.JPG [ 139.56 KB | Zobrazeno 673 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 267 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz