CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 267 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 08 Srp 2010 20:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Hezký!!!

Kam to všecho nacpeš na zimu.Je toho malá plantáž :)
Nemáš u těch slabounkých roubovanců moc velké kontejnery?

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 08 Srp 2010 20:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
pekos napsal:
Hezký!!!

Kam to všecho nacpeš na zimu.Je toho malá plantáž :)
Nemáš u těch slabounkých roubovanců moc velké kontejnery?

Pekos


jsou to 3l kontejnery a nechal jsem si poradit od zdenka černocha prej to nebude ničemu vadit...a hlavně to nebudu muset hned přesazovat...tak za dva roky až bude bal pořádně prokořeněnej, je hodim do 4l kontejnerů..

něco budu zimovat ve sklepě na vokně a na víc odolný rostliny mam udělaný místo v jednom starym baráku ve kterym jsem celou zimu 09/10 měřil teplotu a nikdy nespadla pod nulu..snad to zvládnou...

Miroslav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 08 Srp 2010 22:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ta klementina od souseda není klementina, ale nějakej pomeranč či tangor, tangelo, klementina to určitě nebude.
Ta Pekosova poznámka je zcela na místě - já mám s relativně velkými nádobami (myšleno ve vztahu k rostlině) obrovské problémy a jen ty nejhorší zkušenosti. Když je nádoba byť o píď větší, má rašelina obsažená v zemině obrovskou tendenci "zahnívat", rozkládat se a následně degradovat veškerou zeminu v nádobě. Nejvíce je to patrné následující rok po zimě, projevuje se blíže nespecifikovatelnými růstovými abnormáliemi, i když jsou kořeny pořádku a není žádný zjevný důvod k problémům. Ale třeba jsem jen trůba a budeš mít více štěstí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 08 Srp 2010 23:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Kvě 2010 05:39
Příspěvky: 52
Těm kontejnerům bych se moc nedivil,sám sem dostal mladé rostliny v tomto typu květináčů a mají pak obrovský kořenový bal,byť kmínek má něco málo přes 1cm,čili max 2-3 roky staré rostliny.Já tedy osobně spíše širší květináče.A hloubku podle kořenového balu.
Jinak sem zvědavej,jak poroste to Lunario na tom Pumelu v baráku.Jinak se ti to velmi pěkně chytlo.Můžeš si z toho udělat živnost. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 07:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mirku líbí se mně, že nejseš líný a ke každé rostlině jsi nám napsal celý název, rod+druh a název odrůdy. Ale, aby to bylo úplně dokonalé, tak druhové jmeno se za rodovým píše s malým počátečním písmenem.
Konkrétněji, druh se skládá:

- z rodového jména - tedy Citrus, Fortunella, Ficus apod. a píše se vždy s velkým písmenem - považuje se za podstatné jméno
- a druhového jména (píše se vždy s malým písmenem, považuje se obvykle za přídavné jméno) tedy naspř. limon, sinensis, margarita, carica.

Takže takto je to správně:
- Fortunella margarita (ty to máš špatně - Fortunella Margarita,)

- C. unshiu Okitsu ( a špatně C. Unshiu Okitsu ),

ok :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 13:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
Ta klementina od souseda není klementina, ale nějakej pomeranč či tangor, tangelo, klementina to určitě nebude.
Ta Pekosova poznámka je zcela na místě - já mám s relativně velkými nádobami (myšleno ve vztahu k rostlině) obrovské problémy a jen ty nejhorší zkušenosti. Když je nádoba byť o píď větší, má rašelina obsažená v zemině obrovskou tendenci "zahnívat", rozkládat se a následně degradovat veškerou zeminu v nádobě. Nejvíce je to patrné následující rok po zimě, projevuje se blíže nespecifikovatelnými růstovými abnormáliemi, i když jsou kořeny pořádku a není žádný zjevný důvod k problémům. Ale třeba jsem jen trůba a budeš mít více štěstí.



chybama se člověk učí...sezona 2009/10 je skoro první citrusářská sezona to co jsem dělal 5 let před tim se nedalo ani nazývat citrusářstvím :D ...ale pořád jen expedimentuji a jsem rád za každou radu...co nejvíc se snažim pročítat tohle forum a shánět knihy...uvidim jak to bude vypadat za rok za dva...třeba si řeknu proč jsem toho šneka neposlechl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 13:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Petr Broža napsal:
Takže takto je to správně:
- Fortunella margarita (ty to máš špatně - Fortunella Margarita,)

- C. unshiu Okitsu ( a špatně C. Unshiu Okitsu ),

ok :?:


teď už to nebudu přepisovat, opravim si to jen v počítači a na podzim až budu dávat aktuální fotky, tak to udělám správně... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 13:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
kutit3 napsal:
Těm kontejnerům bych se moc nedivil,sám sem dostal mladé rostliny v tomto typu květináčů a mají pak obrovský kořenový bal,byť kmínek má něco málo přes 1cm,čili max 2-3 roky staré rostliny.Já tedy osobně spíše širší květináče.A hloubku podle kořenového balu.
Jinak sem zvědavej,jak poroste to Lunario na tom Pumelu v baráku.Jinak se ti to velmi pěkně chytlo.Můžeš si z toho udělat živnost. :D


květináče: viz. odpověď šnekovi, ještě budu v bytě zkoušet pummelo na pummelu...na podzim a v zimě budu informovat... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 14:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Miroslav Macák napsal:
šnek napsal:
Ta klementina od souseda není klementina, ale nějakej pomeranč či tangor, tangelo, klementina to určitě nebude.
Ta Pekosova poznámka je zcela na místě - já mám s relativně velkými nádobami (myšleno ve vztahu k rostlině) obrovské problémy a jen ty nejhorší zkušenosti. Když je nádoba byť o píď větší, má rašelina obsažená v zemině obrovskou tendenci "zahnívat", rozkládat se a následně degradovat veškerou zeminu v nádobě. Nejvíce je to patrné následující rok po zimě, projevuje se blíže nespecifikovatelnými růstovými abnormáliemi, i když jsou kořeny pořádku a není žádný zjevný důvod k problémům. Ale třeba jsem jen trůba a budeš mít více štěstí.



chybama se člověk učí...sezona 2009/10 je skoro první citrusářská sezona to co jsem dělal 5 let před tim se nedalo ani nazývat citrusářstvím :D ...ale pořád jen expedimentuji a jsem rád za každou radu...co nejvíc se snažim pročítat tohle forum a shánět knihy...uvidim jak to bude vypadat za rok za dva...třeba si řeknu proč jsem toho šneka neposlechl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Jak jsem již zde x-kráte psal - u citrusů jsou některé věci, které platí bezezbytku jako dogma, ale naštěstí je spousta dalších věcí, které lze libvolně zkoušet a modifikovat. Přesně toto mezi ně patří a i proto jsem psal : Ale třeba jsem jen trůba a budeš mít více štěstí. Rozhodně to neznamená, že ve velkých nádobách nutně budeš mít problémy. Já je bohužel mám - není-li schopna rostlina bezezbytku nejpozději do 4-5 dnů vysušit zeminu, potom začnou mít rostliny u mne vždy nějaký růstový problém - vynechávají růstové periody, občas se objeví blednička, jindy zasychání vyrašeného, ůst výhonů a jejich vyzrávání se zpomaluje atd. Rostliny pochopitelně i při tom nějak rostou (řekněme, ža poměry ČR stále velmi dobře) .... jenže - mohly by ještě lépe.
I proto obdivuji (a závidim) všem, kterým se daří pěstovat citrusy v relativně větších nádobách než by měly k velikosti rostliny být. Větší prostor pro kořeny je totiž v poměrně přímé úměře k následnému většímu růstu rostlin. A čím dříve rostlina naroste, tím pro ni lépe.
Osobně používám pro malé rostliny taktéž růžáky, protože kořeny mladých citrusů mají rády, mohou-li jejich kořeny nejdříve narůst dolů. Podnože jsou rostlinky ze sadbovače (stejného jako používá Adavo na citrumela), déle se přeszuje ročně - do 2, (3), 4l růžáků, následně do 6.5, (9), 12, 20. Dle růstu rostliny někdy velikosti v závorkách vynechávám, mezi 6.5 a 12l bývá většinou ještě o rok delší pauza, dtto 12 do 20l.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 09 Srp 2010 16:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
[quote="šnek]
Jak jsem již zde x-kráte psal - u citrusů jsou některé věci, které platí bezezbytku jako dogma, ale naštěstí je spousta dalších věcí, které lze libvolně zkoušet a modifikovat. Přesně toto mezi ně patří a i proto jsem psal : Ale třeba jsem jen trůba a budeš mít více štěstí. Rozhodně to neznamená, že ve velkých nádobách nutně budeš mít problémy. Já je bohužel mám - není-li schopna rostlina bezezbytku nejpozději do 4-5 dnů vysušit zeminu, potom začnou mít rostliny u mne vždy nějaký růstový problém - vynechávají růstové periody, občas se objeví blednička, jindy zasychání vyrašeného, ůst výhonů a jejich vyzrávání se zpomaluje atd. Rostliny pochopitelně i při tom nějak rostou (řekněme, ža poměry ČR stále velmi dobře) .... jenže - mohly by ještě lépe.
I proto obdivuji (a závidim) všem, kterým se daří pěstovat citrusy v relativně větších nádobách než by měly k velikosti rostliny být. Větší prostor pro kořeny je totiž v poměrně přímé úměře k následnému většímu růstu rostlin. A čím dříve rostlina naroste, tím pro ni lépe.
Osobně používám pro malé rostliny taktéž růžáky, protože kořeny mladých citrusů mají rády, mohou-li jejich kořeny nejdříve narůst dolů. Podnože jsou rostlinky ze sadbovače (stejného jako používá Adavo na citrumela), déle se přeszuje ročně - do 2, (3), 4l růžáků, následně do 6.5, (9), 12, 20. Dle růstu rostliny někdy velikosti v závorkách vynechávám, mezi 6.5 a 12l bývá většinou ještě o rok delší pauza, dtto 12 do 20l.[/quote]

Ke svému způsobu pěstování jsem ještě nepsal, že rostliny jsou umístěny na jižní straně pod převisem střechy, která z poloviny zabraňuje srážkám (převažuje u nás západní proudění, jako v celé ČR) takže s přemokřením nemám problémy a dál bych chtěl podotknout, že pořád zkouším míchat ten ,,nejdokonalejší" subsrát pro moje podmínky. Jinak v podstatě mi bereš z pusy přesazování z 3l růžáků do 4l atd. atd. Sadbovače bych chtěl taky začít používat na vysévání semen a řízkování, ale to nechám až na zimu a na jaro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 22 Srp 2010 19:53 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Citrusy na Štrbskom Plese.


Přílohy:
PICT0710a.jpg
PICT0710a.jpg [ 245.61 KB | Zobrazeno 694 krát ]
PICT0709a.jpg
PICT0709a.jpg [ 251.2 KB | Zobrazeno 668 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 22 Srp 2010 19:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Grep na Hrebienku.


Přílohy:
PICT0865a.jpg
PICT0865a.jpg [ 201.32 KB | Zobrazeno 657 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 22 Srp 2010 19:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Citroník na Téryho chatě.


Přílohy:
PICT0838a.jpg
PICT0838a.jpg [ 240.96 KB | Zobrazeno 673 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 22 Srp 2010 19:57 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Ale žádný citrus se nevyrovná Kôprovskému štítu :-).


Přílohy:
PICT0778a.jpg
PICT0778a.jpg [ 247.68 KB | Zobrazeno 681 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Léto, je léto
OdeslatNapsal: 27 Srp 2010 14:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Jeee domovina moja. Pekné kúsky, som rád, že o Grep na Hrebienku sa starajú. 8)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 267 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz