CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 20:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 11:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Jezo, som rad, ze si dal takuto otazku.
Pricina bude asi v tom, ze ked si kupis hotovy citrus, povedzme kalamondin a das ho do izby na okno nad radiator, tak je dost mozne, ze Ti listy budu padat. Preco: teplotny šok pre rastlinu, naraz je v miestnosti. Dalej: studeny vzduch z okna prudi na kvetinac a ho ochladzuje, navyse zemina je vlhka, takže aj od nej sa voda odparuje a jej teplota ide ešte nižšie. Ale korunka :!: je vyššie v teplejšom vzduchu! A toto potom robi problem. Koruna je aktivna a chce tahat vodu z korenov, ale oni toho nie su velmi schopne, lebo su podchladene. Tak zacnu opadavat listy.... prida sa hniloba korenov......
Predstav si, ze si ten svoj kalamondin umiestniš von k južnej strane domu. Je oktober, už hrozia ranne mraziky, je slnecne pocasie...... Rano su teploty najnižšie, može byt aj slaby mraz, ale rastline to nevadi, ak ma vyzrete nove vyhonky, nic sa jej nestane. Predstav si, že rastlinu navyše aj poleješ..... povieš si, to bude pohroma pre korene.... Postupne slnko svieti a zvysuje sa teplota.... lenze teplotny profil pozdlž celej rastliny je rovnaky, navyse k oteplovaniu pocas dna dochadza postupne, pomaly. Nakoniec je teplota hoci aj 20 C, ale pri takejto teplote rastlina si spokojne vegeti a taha vodu z mokrej zeminy. Vecer najdeš podu skor suchu, než mokru..... Samozrejme, že spotreba vody teraz v jeseni je oveľa nižšia ako v lete. Treba si len dat pozor a priliž rastliny neprelievat. Nas priklad kalamondin je v akomsi teplotnom režime, su tu teplotne vykyvy, nizke teploty rano ho otuzuju, cez den, ked je teplejsie, dobre vyzrieva drevo. Nieco podobne je u ludi, alebo zvierat: predstav si, ze by si bol zavrety cely rok doma a nesiel von.... po roku by si šiel von a hned by si ochorel, lebo by si nebol otužily. :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 12:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
OK, zrejme to tak bude. Ja mam par rastlin na zasklenom balkone a zatial som sa snazil, aby v noci teplota nesla pod 7st a cez den som mal nastavene vetranie pri 21. Posledne psidia som otrhal vcera a ostatne rastliny su bez plodov, takze tiez zacnem postupne s ochladzovanim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 12:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Kamile, perfektní dovysvětlení... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 15:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak nějak to je.
Do toho se míchá ještě jedna věc, o které se moc nemluví a nebo bývává schována pod teplotním šokem - to je šok vlhkostní. Můžeš aktivovat kořeny teplou vodou jak chceš, ale je li rostlina zvyklá na to, že má venku v noci a ráno 90-95% vzdušnou vlhkost, přes den 50-60% a najednou se ocitne v bytě, kde je konstantně 35-45% tak to prostě s ní prostě pěkně zamává ... utrpí šok - vlhkostní :!:
A něco nyní venku zalívat? To by byla cesta do pekel ... naprosto vyloučeno a to i kdyby se venku přes den dělalo i 30C. Za prvé bych nic jiného nedělal, za druhé riziko vzniku kořenové hniloby je moc velké :!:

Nejbližší příští zálivka je naplánována na polovinu února :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 15:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
šnek napsal:
Vzhledem k tomu, že to včera večer nevypadalo s teplotami moc dobře, tak jsem z bezpečnostních důvodů nanahňal převážnou většinu svých rostlin ke stěně domu. Nakonec byly minima v 50cm jen -1,7C, a ve 2m 0,0C .... nicméně, takto vypadá můj skleník ... :mrgreen: :mrgreen:
Příloha:
4-IMGP6706.JPG

U nás dnes ráno podle zamrzlého auta už byl slušný mrazík, pod nulou už bylo večer, když jsem šel ze skleníku.
Ve stínu je i nyní v poledne pořád námraza :shock: , tak snad zbylé švestky na stromech trochu zesládnou :mrgreen: .


No slááááva ... čert vem cirtusy, ale švestky musí být každopádně sladký :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 18:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Šneku, rozhodne suhlasim aj s vlhkostnym šokom. Ono je to tak nejak spolu prepojene. Ja musim obcas zaliat, za 4 - 5 dni mam substraty uz hodne suche.
Ježo, Mam citrusy na zasklenom balkone a teplota mi zatial nejde pod 6 °C. Rad by som tam mal par krat aj pod nulou, mam puklice, malo y ich to znicit. No ale zima je este pred nami, tak snad este bude prilezitosti to nechat prejst mrazom. Len aby som to zase neprehnal.... 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 18:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Neboj, citrusy snesou i o hodně větší mráz než je udáváno .... ale jen na velmi krátkou dobu (tím se míní hodina nebo dvě). A naopak, třeba i velmi slabý mrazíček, trvá-li delší dobu, může být fatální.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 24 Říj 2008 19:35 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Na puklici je nejlepší postřik Actellic 50 EC + smáčedlo. Dva postřiky v rozmezí 3 dnu a je definitivně po celé populaci puklice :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tak takhle vypadá můj skleník v plné vegetaci....
OdeslatNapsal: 25 Říj 2008 09:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
No ja mám ešte výhodu, lebo u nás ešte ani v noci nešlo pod 2 stupne. Takže zatiaľ sa nemusím starať. Ale niekde som videl, že boli kvetináče obalené, tak som ich obalil do takej penovej fólie a uvidím čo to spraví a plus som ich dal na drevenú latu aby neboli na studenej dlážke.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz