CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 30 Dub 2011 06:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
no neviem, ja nemam zatial problem ani s lici...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 30 Dub 2011 20:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Je perfektní, že i tak mladé lidi jako jsi ty, ještě zajímá botanika. Je to vznešená věda a ty jsi na té nejlepší cestě jí perfektně poznat, právě díky tomu že se věnuješ těm pokusům s výsevem, řízkováním, zajdeš do botanické. Brzy budeš mít vědomosti, o kterých se tvým vrstevníkům ani nezdá. Třeba jednou můžeš klidně i botaniku, nebo jiný obor, jehož je základem vystudovat. Byl bych rád, kdyby to i mého syna jednou takhle chytlo, až povyroste. Chce to vytrvat, možná z tebe jednou bude opravdu odborník, začal si včas a máš před sebou celý život něco dokázat. Doufám, že tě neodradí nezdary, jichž je vždy plno. Je to z toho důvodu, že se pokoušíme o něco, co zatím není moc ověřené. Tedy pěstovat tropické a subtropické rostliny ve Střední Evropě. Ty už skoro ve Východní.
To liči není až tak snadné pěstovat. Klíčí perfektně, první rok ti z něj vyroste nádherná rostlinka, neboť čerpá energii uloženou v podobě cukrů a tuků v dělohách semene. Pak to s ním jde dost z kopce a v mých podmínkách vydrží ještě několik let živořit. Často se v létě trochu vzchopí, v zimě chřadne. Většinou to pak přestalo bavit mě. Liči by ještě možná nějaký rok živořilo, ale já ho vyhodil. Na druhou stranu sem měl vždy podobné zkušenosti i s karambolou. Jednou jsem chytil asi nějaké vhodné semeno, vysel a teď už má asi metr a začíná se i pěkně větvit, celý léto je ve skleník a nevadí jí ani teploty pod deset stupňů. Tímto způsobem vznikaly vždy nové a odolnější odrůdy, z mnoha semen někdy vyklíčí jedna rostlina, která má v genetické výbavě cosi, co jí umožní růst v extrémních podmínkách. Charles Darvin si toho také všiml a vytvořil tak jednu z největších teorií všech dob, teorii evoluce-přírodního výběru. Doufám tedy, že zrovna tvé semínko liči v sobě ukrývá tu dávnou genetickou informaci, díky níž dokázal druh přestát ochlazení planety při ledových dobách (glaciálech) a tobě tak poroste i na Slovensku pěkný stromek. Ale liči samo o sobě není až tak nejhorší, s trochou vervy se pěstovat dá. Ve skleníku určitě. Jsou obtížněji pěstovatelné rostliny. Je to hodně o podmínkách, to že nejde mě, neznamená, že nepůjde tobě.
Podívej ten kakaovník, spousta lidí tvrdí jak to nejde a mně se už skoro nevejde do bytu. Zabírá jedno celé okno, kvete skoro celý rok a pravidelně roste. To ho mám v květináči asi pět litrů. Měří hodně přes dva metry, bohužel listy má jen na vrcholu koruny, protože ta jediná je v úrovni okna. Svou roli hraje i skutečnost, že je to rostlina vypěstovaná ze semen, která dozrála v Praze. Možná si měl raději než lámat větev, zkusit poprosit někoho z personálu o jeden ten plod, nebo alespoň pár semínek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 01 Kvě 2011 07:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ak nezakoreni tak skusim poziadat ten plod, ale así az buduci rok... karambulu mam, alebo som mal, lebo zez zimu opadali a vyschli :( ale zda sa mi ze jednej rastie novy listok... tak dufam ze to rozchodi... neverili by ste kolko sa toho vojde do trojizboveho bytu, cca 170 rastlín zasadených v kelimkoch od jogurtu az po cca 10-12 litrove kvetináce :D

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 01 Kvě 2011 09:49 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
petrlcr napsal:

Na druhou stranu sem měl vždy podobné zkušenosti i s karambolou. Jednou jsem chytil asi nějaké vhodné semeno, vysel a teď už má asi metr a začíná se i pěkně větvit, celý léto je ve skleník a nevadí jí ani teploty pod deset stupňů. Tímto způsobem vznikaly vždy nové a odolnější odrůdy, z mnoha semen někdy vyklíčí jedna rostlina, která má v genetické výbavě cosi, co jí umožní růst v extrémních podmínkách. Charles Darvin si toho také všiml a vytvořil tak jednu z největších teorií všech dob, teorii evoluce-přírodního výběru. Doufám tedy, že zrovna tvé semínko liči v sobě ukrývá tu dávnou genetickou informaci, díky níž dokázal druh přestát ochlazení planety při ledových dobách (glaciálech) a tobě tak poroste i na Slovensku pěkný stromek. Ale liči samo o sobě není až tak nejhorší, s trochou vervy se pěstovat dá. Ve skleníku určitě. Jsou obtížněji pěstovatelné rostliny. Je to hodně o podmínkách, to že nejde mě, neznamená, že nepůjde tobě.


To s tou selekciou je asi pravda - ja som sa už poučil - kedysi som si nechával jeden -dva semenáče a ostatné rozdal alebo zašli, pretože som im už nevenoval dostatočnú pozornosť, dnes sa snažím mať viac rastlín z jedného výsevu -aj 10 a viac - je to priestorovo náročné , ale už sa mi to veľa-krát vyplatilo - ak aj niektoré uhynú alebo 2-3 roky živoria, vždy sa naraz jedna rozbehne a začne nádherne prospievať aj keď vôbec netuším prečo :roll: , ale hlavne,že mám peknú rastlinu. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 01 Kvě 2011 14:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
radoslav napsal:
petrlcr napsal:

Na druhou stranu sem měl vždy podobné zkušenosti i s karambolou. Jednou jsem chytil asi nějaké vhodné semeno, vysel a teď už má asi metr a začíná se i pěkně větvit, celý léto je ve skleník a nevadí jí ani teploty pod deset stupňů. Tímto způsobem vznikaly vždy nové a odolnější odrůdy, z mnoha semen někdy vyklíčí jedna rostlina, která má v genetické výbavě cosi, co jí umožní růst v extrémních podmínkách. Charles Darvin si toho také všiml a vytvořil tak jednu z největších teorií všech dob, teorii evoluce-přírodního výběru. Doufám tedy, že zrovna tvé semínko liči v sobě ukrývá tu dávnou genetickou informaci, díky níž dokázal druh přestát ochlazení planety při ledových dobách (glaciálech) a tobě tak poroste i na Slovensku pěkný stromek. Ale liči samo o sobě není až tak nejhorší, s trochou vervy se pěstovat dá. Ve skleníku určitě. Jsou obtížněji pěstovatelné rostliny. Je to hodně o podmínkách, to že nejde mě, neznamená, že nepůjde tobě.


To s tou selekciou je asi pravda - ja som sa už poučil - kedysi som si nechával jeden -dva semenáče a ostatné rozdal alebo zašli, pretože som im už nevenoval dostatočnú pozornosť, dnes sa snažím mať viac rastlín z jedného výsevu -aj 10 a viac - je to priestorovo náročné , ale už sa mi to veľa-krát vyplatilo - ak aj niektoré uhynú alebo 2-3 roky živoria, vždy sa naraz jedna rozbehne a začne nádherne prospievať aj keď vôbec netuším prečo :roll: , ale hlavne,že mám peknú rastlinu. :D


to je pravda ale 10 nemam kde dat... :roll: , vacsinou nechavam tak po 3

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 18:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
tak kakaovník sa neprijal :cry: ... ale už som bol v botanickej znova a tentoraz som si priniesol celý bôb :lol: ... pani ktorá tam mala dozor mi jeden veľmi ochodne odtrhla aj ked ich bolo na celom strome len 5 :shock: ... bolo v ňom 28 semien, vysial som ich asi pred týždňom tak teraz čakám... ak ich vyklíči viac tak budem mať na výmenu... neskôr pridám foto ako vyzeral bôb, rozkrojený aj semaná...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:18 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak to jsi měl kliku. Údajně rostliny vypěstované z plodů, které u nás dozráli, jsou mnohem méně náročné. Jak jsem již psal, já takový kakaovník pěstuji již léta a zatím si nestěžuje. Jen bych potřeboval větší okna. Kdyby měl někdo ze zde diskutujících zájem, mohl bych zkusit vegetativně vypěstovat rostlinu skrze vzdušné hřížení. Byl by to tedy klon z rostliny, která v našich podmínkách pravidelně kvete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
u teba to ide... ja len dúfam aby vyklíčilo aspoň jedno...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
O klíčení bohužel nic nevím. Rostlinu jsem koupil už hotovou a přesto že kvete (malé bíle květy přímo na kmeni), nikdy plod neutvořila. Údajně ji opylují mravenci. Nevím, zda je vůbec zcela samosprašná, protože květů již byly stovky a snažil jsem se i o umělé opylení a nikdy nic. Nyní již to ani nezkouším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
viem ako kvitne... keď som bol v botanickej minulý rok v auguste odfotil som ho ako kvitol a z toho kvitnutia som si pred týždňom doníesol bôb... ak prežije tak za akú dobu môžem čakať kvety? tak 10 rokov?

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Myslím, že mnohem dřív, tak čtyři roky. Já kupoval rostlinu jako čtyřletou a ještě tu zimu kvetla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 20:01 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
odmieta mi priložiť fotku... fotka má 110 kB a stále vypisuje maximálna veľkosť fotky je 256 kB a odmietne priložiť :shock: ... čo mám urobiť aby som mohol priložiť fotky? doteraz som žiaden problém s prikladaním nemal...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 15 Čer 2011 13:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
tu sú tie fotky... neviete niekto ako dlho klíčia semená? zatial nič nevyklíčilo...


Přílohy:
RIMG0014.JPG
RIMG0014.JPG [ 45.89 KB | Zobrazeno 18243 krát ]
RIMG0010.JPG
RIMG0010.JPG [ 119.26 KB | Zobrazeno 804 krát ]
RIMG0006.JPG
RIMG0006.JPG [ 108.16 KB | Zobrazeno 787 krát ]

_________________
Martin
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 15 Čer 2011 16:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Martin 01 napsal:
tu sú tie fotky... neviete niekto ako dlho klíčia semená? zatial nič nevyklíčilo...

V literatuře uvádějí 1 měsíc ,ale nevím jak to je,taky jsem sehnal semena,ale zatím nic už 2.měsíc. :D

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník
OdeslatNapsal: 16 Čer 2011 11:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pokus se vzdušným hřížením kakaovníku. Dnes jsem kontroloval, jak se daří kakaovníku. Po sundání zábalu z mokrého rašeliníku s dávkou stimulátoru jsem zjistil, že po celé ploše kůry, která je v zábalu od prstence oloupané kůry dále k vrcholu, došlo k silnému dělení pletiv. Kůra změnila vzhled, zesvětlala a zbrázdila se zřejmě zárodky budoucích kořenů. Kůra od prstence blíže ke kořenům, ač je rovněž v zábalu, zůstala beze změny. No zatím to vypadá nadějně. Možná by to mohl být způsob, jak tuto a podobné rarity více rozšířit mezi lidi. Osobně doufám, že právě vzdušné hřížení je způsob, jak namnožit těžko řízkovatelné rostliny, nebo rostliny pro které se u nás těžko sežene podnož. Mezi takové rostliny patří i např. Diospyros digina, nebo zapoty(Casimiroa edulis, Manilkara zapota, Chrysophillum cainito, Pouteria sapota). Tato rostlina, která nyní vzniká již má svého budoucího majitele, ale pokud by měl někdo zájem, vyměnit hřížený kakaovník právě např. za zapoty výše jmenované, rozmnožené např. stejným způsobem, rád ještě jednu větev obětuji. Jedná se skutečně o kvetoucí rostlinu i v bytových podmínkách.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz