CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 12:19 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 13 Dub 2005 08:18
Příspěvky: 155
Bydliště: Heršpice - Slavkov u Brna
Tak toto je C. Lemon:
Obrázek

a toto Cedrát:
Obrázek
sorry za zhoršenou kvalitu foceno za umělého osvětlení :D a ještě proti oknu (narychlo)

Lemon rouboval Zdeněk a Cedrát manželka :D (metodou pana Sitaře) ... tak co už je mám odmotat ? Dál bych se chtěl zeptat: když bych chtěl vyšší kmínek tak by asi bylo ideální jeden z těch výhonků odstranit a ten druhý asi opatrně vyvázat podél jakoby "narovnat" směrem nahoru. Nebo už to mám nechat tak jak to je větvit :roll: chtěl bych to táhnout trošku vejš a pak až korunku :) ..... ale jestli bych tomu měl nějak ublížit tak to nechám tak ;) Díkec.

_________________
\_StanY_/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 08:17 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 13 Dub 2005 08:18
Příspěvky: 155
Bydliště: Heršpice - Slavkov u Brna
:(:(:( ...všeci na mňa serů, nikdo se mnů nepromluví... :cry: :cry: :cry: :lol:

_________________
\_StanY_/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ale promluvi
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 10:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja co som videl stromky, tak bezne je to tak ze su roubovane tesne nad zemou a kmienok je uz tvoreny naroubovanou castou, takze myslim ze by to slo, ale je take prakticke skusenosti nemam. Nech sa vyjadria odbornici :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 10:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
StanY , udělat to můžeš, ale asi bych první vyvazovala výhon a až potom stříhala ten druhý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 13:00 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
StanY napsal:
Dál bych se chtěl zeptat: když bych chtěl vyšší kmínek tak by asi bylo ideální jeden z těch výhonků odstranit a ten druhý asi opatrně vyvázat podél jakoby "narovnat" směrem nahoru. Nebo už to mám nechat tak jak to je větvit :roll: chtěl bych to táhnout trošku vejš a pak až korunku :) ..... ale jestli bych tomu měl nějak ublížit tak to nechám tak ;) Díkec.

Já bych to zatím nevyvazoval. Jednak je výhon dost mladej, tak aby jsis ho ještě neulomil a rostlinka sama si chce vytvořit nějaký terminální výhon. Mužeš jí trošku pomoci pokud rostlinky pěstuješ za oknem, tak je natoč výhonem od okna. Uvidíš jak se sám začne narovnávat a natáčet se za sluníčkem.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 13:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ahoj, přidávám své skóre z roubování v Brně: rouboval jsem jen jednu mandarinku unshiu a roub po čase zplesnivěl a zhnědl, protože jsem ho navlík do mikrotenovýho pytlíku a ani jednou nevyvětral :roll:

S kolegou jsme taky zjistili docela zajímavou věc, která by stála za to zveřejnit. Roubovali jsme rostliny ve stejnou dobu, na stejné, optimálně narašené podnože, celkem to bylo asi deset roubů u něj a deset u mě, takže statisticky dvě jakž takž velké skupiny vzorků, roubovali jsme z totožných čerstvých roubů.

1. skupina kamaráda:
umístěná v bytě v paneláku, dál od okna, ne na přímém slunci, ale při teplotě cca 25-27 st.C, rouby v mikrotenových pytlících, cca 1 za 2 dny větrané a znova navlhčené.
výsledky pozorování: rouby po týdnu zhnědly a všechny uschly

2. skupina u mě:
umístěná venku v přízemí na balkóně, orientace na východ, přímé slunce jen mezi 8-9h ráno, teplota ráno +5 až +9, odpoledne +13 až +18, první dva dny pršelo, tak bez pytlíků, další dny v mikrotenových navlhčených pytlících.
výsledky pozorování: přestože první dva dny venku pršelo a bylo hodně vlhko, rouby začaly sesychat (scvrkávat se), ale zůstaly zelené. Po namlžení a zavázání do mikrotenu opět svěží a po 14 dnech jsou stále zelené, očka začínají mírně rašit (zvětšují se pupeny).

závěr: v paneláku je to bída :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 05:39 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Tak to určitě nebylo panelákem. Jestli máš roub přikrytý (mimochodem leší je PETka), tak je úplně jedno, jestli je v paneláku nebo v dřevěné chatrči. Hlavní příčina plesnivění, hnědnutí a uschnutí roubu je kontaminace řezných ploch. Viděl jsem roubovat i staré matadory, taky všechno pižlali špinavým nožem. Zbytečně se tak snižuje procento úspěšnosti. Já požívám desident nebo líh, z deseti pokusů se mi neujmou v průměru dva.
Takže můj závěr: pokud je kvalitní rostlinný materiál, příčina neúspěchu je téměř vždy v provedení roubování, ať už v kontaminaci nebo špatně provedeném řezu.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 08:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
V obou případech jsme použitý nůž čistili lihem skoro po každém říznutí a na řezné plochy nesahali, slyšeli jsme to právě na roubování v Brně.

Myslím si opravdu, že to bylo panelákem, protože kolegovi mikrotenové sáčky na dva dny vyschly a pak to šlo do pytle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 13:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Souhlasím s Kidmanem - určitě to nebylo panelákem. Také jsem v něm před lety začínala s pěstováním. Zato mám tuhle zkušenost: neotvírat sáček nebo nezvedat víčko pet láhve dříve, než za týden :idea: Pokud byl před uzavřením prostředí přiměřeně zalitý povrch substrátu, pak ta vlhkost stačí bez dalšího rosení. Změna prostředí vyvětráním v prvních dnech znamená pro roub nepříjemný a mnohdy zničující šok :shock: Samozřejmě je nutné pohlídat si, aby se prostor kolem roubu nepřetápěl na přímém slunci - byť přes okno :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rouby
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 17:09 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Nepoužívám žádne dezinfekce na nůž je to naprosto zbytečné. Co je naprosto nezbytné je dokonale nabroušený roubovací nuž s ostřím které nezanechává stopy ve dřeve ( vlnky a roztřepené dřevo) hladký a čistý řez je první předpoklad úspěchu u citrusů na rychlosti roubování příliš nezaleží,
takže i pomalejší či méně zruční jedinci by to měli zvládnout.
Další zásada po naroubování umístit rostlinu do stínu se stálou teplotu která kolísá v rozmezí cca 5 - 10°C s kombinaci s vysokou vzdušnou vlhkosti.
Rostliny nemusí být na světle, rouby srostou i v šeru :lol: ten kdo byl u mne ví kde roubuji :lol: a světla tam opravdu moc není. Teplo jde ze skleníku a voda se sráží na studené trubce od topení. Na zakrytí používám uříznutou PET lahev s tím že odřežu vrchní část s uzávěrem a zaklopím zalitý roub.
Po cca 14 dnech první kontrola stavu roubu a po třech týdnech již některé rouby raší z nich sundám flašku a přenesu na lepší světelné stanoviště do skleníku a podruhé zaliji. Rouby rostou bez nejmenších problému. Uspěšnost roubování je kolem 95% přijatých roubů u citrusů. :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rouby
OdeslatNapsal: 13 Čer 2006 13:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Suhlasim s hladkym a cistym rezom. Zdenku, porad: očko Skags Bonanza naočkovane na zraze v Brne neraši, spí, ale je živé. Ako ho prebudiť? Podnož raší, výhony odlamujem. Už som podnož aj dosť zrezal.... Co s tým? :roll:
Kam

Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: očko
OdeslatNapsal: 13 Čer 2006 14:38 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kamčo já bych ustřihnul podnož nad očkem nebo vyslepil všechny očka nad ním aby všechna energie šla tam kde potřebuješ. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Čer 2006 14:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Tie podmienky sa mi zdajú splnené podla mňa len asi treba počkať na dalšiu rastovú fázu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ocko
OdeslatNapsal: 14 Čer 2006 09:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Zdenku, myslis zrezat tesne nad ockom? Uvazujem o tom, ale mam neprijemnu skusenost, v minulosti to podnoz nezvladla a vyschla. ( to bol iny pripad.) Vyslepit, ano, skusim.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Čer 2006 12:29 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 13 Dub 2005 08:18
Příspěvky: 155
Bydliště: Heršpice - Slavkov u Brna
NO tak teď je moje finální skóre z Brna je 2:4 :( 2 živý a 4 mrtví ale neva ;) ... chtěl bych se teď ještě pro jistotu poradit ohledně řízků Carriza co jsem si udělal ze zbytků :). Jde o to (jak je vidět na fotkách dole) že dva řízky už obrazily a ostatní tři ješte ne ... no a bych se chtěl zeptat jestli už můžu všech 5 rozsadit a jestli je mám ještě přikrývat PETkou a případně za jak dlouho bych je mohl roubovat :?: :roll: :lol: Jinak kořeny si myslím že mají už taky docelapěkný :roll: Díkec za rady ... 8)

Obrázek

Obrázek

_________________
\_StanY_/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz