CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Acca sellowiana.
OdeslatNapsal: 06 Dub 2006 21:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Prosím, kdo má zkušenosti s pěstováním Acca sellowiana - poraďte. Je třeba roubovat ? Má někdo samosprašnou odrůdu - dle mě dostupné literatura by se mělo jednat o odrůdy "Superba" nebo "Coolidge" ?
Semena dovedu sehnat ze zahraničí, ale nemám zatím ověřeno, o jakou odrůdu by se jednalo. Semena bych sehnal i pro další zájemce. Za každou radu moc děkuji. Zdraví
Jan Kaštánek
KastanekJan@seznam.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Dub 2006 21:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ako som tu uz pisal, nejaku mam, neviem sice co to je za odrodu, pretoze kvitne vzdy az neskoro v lete a plody v zime opadnu, ale samosprasna asi bude, ked aspon male sa vytvoria. Teraz mam narezane odrezky, tak skusim ju v inom prostredi, teda v byte, tak mozno sa buduci rok dockam aj prveho plodu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Acca sellowiana
OdeslatNapsal: 07 Dub 2006 05:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Feijoa je dost nenáročna dřevina na pěstováni. Pro to aby uspěšně plodila je nutné chladné zimování třeba mezi citrusy s tím že i po zvýšení teplot začíná s růstem až po nějaké době. U mne ve skleníku s citrusy teprve teď začíná rašit tj. v době kdy většina citrusů je odkvetlá a má narostlou první růstovou periodu. Pokvete v průběhu května a plody dozrají koncem října. Letní kvetení je k ničemu plody nikdy nedozrají a vždy v zimě upadnou. na zeminu není náročná a v létě ji plně vyhovují naše venkovní podmínky.
Mám 4 odrudy z toho 2 samosprašné selekce z Ceska ( Opava a Hukvaldy)
vznikly výsevem semen dovezených ze zahraničí a spolehlivě plodí. Mammouth a Triumph jsou cizosprašné. :lol: Dá se roubovat na semenáče cca 1 rok staré ale procento ujmutých roubů je velice nízké. Proto i cena za roubované rostliny nikdy nebude nízká tj. pod 300 korun ji nikdo nesežene.
V Německu se prodávají roubované rostliny výška 40 -60cm za 24 euro. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Dub 2006 20:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Děkuji za rychlou odpověď. Nejvíce mě překvapilo, že citrusy u Vás už jsou po odkvětu. U mně teprve začínají rašit a bude to tím, že skleník je dost zapuštěný do země, nahoře je jen 1 cm polykarbonát a topení je zřejmě slabé. Taky sluníčko až v tyto dny prohřeje skleník na těch 20 st. , setrvačnost tam určitá je, protože těch 20 st. tam bylo ještě i v 19 hod. Taky při velkých mrazech jsem v pohodě a na půl plynu ukočíroval ranních 5-6 st. Zřejmě to dělá ten únor a březen. Pokud se týče Accy, dovolte mi ještě pár dotazů.
Píšete, že Acca samosprašná je u Vás, a tak bych se rád zeptal, jestli by byla naroubovaná navíc, cenu samozřejmě respektuji. Po kolika letech Vám z výsevu začaly stromky plodit a jestli plody odpovídají velikostí a kvalitou známým roubovaným odrůdám ? Možná pro futuro - víceleté podnože vykazují tepší úspěšnost ?
Pozn. Někde jsem četl, že řízkování je velmi nesnadné - mohli se mýlit.
Pokusím se v zahraničí získat informaci, jaká semena vlastně prodávají a zda je nutno semenáčky roubovat. Ještě jednou díky,
Kaštánek Jan
Šlapanice u Brna


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Acca sellowiana
OdeslatNapsal: 08 Dub 2006 21:06 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Acca sellowiana - mám dvě semenáčové selekce které pocházejí z plodících semenáčů ( Opava a Hukvaldy) obě rostliny jsou staré kolem 15 roků.Opavská selekce netvoří semena , ale z Hukvald jsou semena plně klíčivá. Roubují se velice špatně, jde to jen začátkem léta o řízkování ani nemluvím semenáče koření tak z 60% ale roubované rostliny Mammouth a Triumph nezakoření vubec je to zbytečná námaha. Loni se podařilo několik sazenic namnožit nyní jsou vysoké kolem 40cm a dvě pokvetou. Semenáče by měly začít plodit mezi 4 - 5 rokem po výsevu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Dub 2006 07:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Takhle mi loni kvetla fejchoa, nic z toho nebylo, je asi cizosprašná, bude to chtít sehnat květy jiného stromku. Tak jsme alespoň ochutnali okvětní lístky.

Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Dub 2006 20:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ja som ju dostal asi pred 5 rokmi, Hned tam boli zasadené 2 rastliny. Vzájomne sa opelujú a rodia. U mňa dozrejú až dnuká zazimované na vianoce dajú sa konzumavať a sú prfeknej chuti. Dôležité je že rodí na jednoročnom dreve ktoré vyrastá z dvojročného preto ju pravidelne skracujem a od vtedy rodí. Koncom marca som ju vyniesol a skrátil. Kvet a plody mám na klasickej fotke nechce sa mi skenovať prikladám dnešný stav.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Čer 2006 19:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Včera začala kvitnúť otvoril sa prvý kvet.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Črc 2006 20:43 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
plný kvet

[URL=http://imageshack.us]Obrázek
[/URL]

a následne násada plodov

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: plody
OdeslatNapsal: 10 Črc 2006 20:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No mne kvitla asi o tyzden skor, tiez sa uz tvoria plody. Len neviem ci aj stihnu dozriet. Ako kazdy rok ju dam na zimu do pivnice a opadnu :( Ako dlho trva kym ti dozreju tie plody?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: plody
OdeslatNapsal: 11 Črc 2006 22:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
miro napsal:
No mne kvitla asi o tyzden skor, tiez sa uz tvoria plody. Len neviem ci aj stihnu dozriet. Ako kazdy rok ju dam na zimu do pivnice a opadnu :( Ako dlho trva kym ti dozreju tie plody?


Mne kvitne už v apríli a plody dozrievajú koncom septembra. Dozreté samovoľne opadávajú, udreté miesto a dužina pod ním temer okamžite zhnedne a je nechutná. Preto treba opatrne skúšať plody jemným pootočením, či sa neoddelia od stonky.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Lis 2006 19:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
No a plody su teraz takéto, zatial je rastlina vonku po zazimovaní uložení do chladných vnútorných priestorov dozrejú plody na rastline do vianoc na konzumnú zrelosť.



Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Pro 2006 19:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Rastlinu mám doposial vonku a plody teraz samovalne opadávajú. Sú zrlé terba ich však hned konzumovať lebo udreté miesta rýchlo hnednú a zahnívajú. Prípadne sa dajú oberať tieto však sú menej vyzreté ako tie ktoré samovolne opadávajú.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Acca sellowiana.
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 11:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Zasadil jsem pár semen z plodů, které jsem koupil v hypermarketu. Rostliny jsou teprve 20 cm vysoké ale zdá se, že i zimu v mých podmínkách snáší dobře. Na jaře přesadím a musím holt čekat a obdivovat vaše vzrostlé exempláře.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz