CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 11:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomelo
OdeslatNapsal: 24 Pro 2005 10:40 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
V Tescu mezi ovocem jsem oběvil citrusový plod pod názvem "Pomelo". Když jsem ho ochutnal, měl výbornou nasládlou chuť, něco mezi grepem a pomerančem. Na internetu jsem o něm našel pouze, že je to snad kříženec grepu, pomeranče a tangeriny a že pochází z Jihovýchodní Asie... Nevíte někdo o Pomelu něco více :?:

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Pro 2005 11:23 
Citrus grandis (maxima) - šedok


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: šedok
OdeslatNapsal: 25 Pro 2005 20:49 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Plod byl v cenové relaci kolem 80Kč. uvnitř trochu suchá málo šťavnata dužina s velkým množstvím semen (semenáče se zdají velice vitální a zdravé stáří cca 1rok výška kolem 50cm síla tužky) zdravý kořenový systém a bujný růst jsou dobrým předpokladem pro bytové pěstování kyseloplodých citrusů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: POMELO
OdeslatNapsal: 26 Pro 2005 19:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Pomelo je jeden z největších (spíš asi největší) citrusový plod, údajně dorůstá až 5 kg (více jsou vidět okolo 1 kg). Reálný podíl využitelné části plodu je ale podstatně menší, kilový plod má dužiny zhruba jako velký pupečný pomeranč. Je to konzumně přijatelnější varianta (z hlediska spotřebitele) grepu, protože dužina v podstatě vůbec není hořká a pokud si dá člověk tu práci jej oloupat od všech slupek a ponechat jen čistou dužinu, tak si myslím, že je to jeden z nejlepších (nejosvěživějších, zvláště vychlazený) citrusů.
Ve skleníku se mi jeden celkem daří, visí na něm pět pěkných plodů, jen mám problém s poznáním zralosti. Pomelo je v podstatě trvale zelené a díky silnému oplodí nelze ani na pohmat poznat měknutí a tedy zrání. Tak se už měsíc odhodlávám jeden plod ustřihnout, abych poznal stav zralosti. Pěstitelské nároky mi připadají v podstatě shodné s grepem, uvádí se, že by zvládl i v podstatě tropické podmínky, tedy zřejmě i teplé zimování (v návaznosti na podnož). Problémem je ale rozhodně velikost plodů, je třeba velkého množství listů na udržení jednoho plodu.
Jinak pomelo všem doporučuji ke konzumaci, nejlepší jsou odrůdy balené do celofánu a síťky, protože jinak pomelo velmi rychle vysychá, zhruba za týden jsou plody bez tohoto obalu vevnitř poměrně velmi suché a ztrácí se tím kouzlo.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 13:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Pomelo není žádný Citrus grandis L. ( šedok), ale slangový název pro Citrus paradisi MACF. (grapefruit). Asi si to pletete se slangovým názvem pummelo, což je Citrus grandis L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 13:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Ale aby vše nebylo tak jednoduché (což u citrusů není nikdy), Asijské kultivary C. grandis se nazývají pomelo, kdežto v evropských zemích se pomelo nazývá C. paradisi, vžitější název je grapefruit. V USA se pomelo a pummelo užívá pro C. grandis. Takže si můžete vybrat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 14:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Pokud však mohu soudit z toho, co vím, tak Citrus grandis má sladké odrůdy, obyčejné odrůdy a pigmentované odrůdy, takže bych tipoval, že to bude určitě C.grandis, co nabízeli v Tescu (C.paradisi má odrůdy obyčejné a pigmentované). Jinak C. grandis není žádným křížencem (nemyslím tím značení dle Tanaky nebo Swiglea). Má se za to, že patří mezi základní originální citrusy (šedok, cedrát, mandarinka, limetka), kdežto grapefruit má být údajně křížencem pomeranče a šedoku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 16:11 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
:shock: uf nějak sem se do toho zamotal :roll: ale díky za vysvětlení :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dadalova kuchařka
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 16:41 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Tak sem si dal tu práci s hledáním na netu a našel sem tuto Dadalovu kuchařku: http://dadala.hyperlinx.cz/lexi/lexirP.html Asi ve třičtvrtě stránky je zmínka o pomelu a jsou u ní napsané Thajské odrůdy. V Přehledu světových druhů a odrůd rodu Citrus od Ing. Faltýnka jsem našel jednu z nich Kao-Pan. No a tam se zase píše, že se jedná o Citrus grandis Osbeck /Šedok/
No a co z toho plyne?.......... Že sem z pomela jelen :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Pro 2005 20:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Proč jelen ? Výše jsem napsal,že asijské kultivary šedoku nazývají pomelo, čili nevidím v tom problém


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 08:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Tak vám ještě něco k diskuzi přidám. Grapefruit, tedy Citrus paradisi je obecně označován v dánštině grapefrugt, v holandštině pompelmoes, ve finštině greippi, ve francouzštině pamplemousse, pamplemoussier či pomelo, v italštině pompelmo, v japonštině gureepufuruushu, v němčině grapefruit, pampelmuse nebo paradisapfel (jablko z ráje), v portugalštině pomelo, v ruštině grejpfrut nebo pompelmus, ve španělštině pampelmusa, pomelo nebo toronja a ve švédštině grapefrukt. Jedná se zřejmě o přirozeného křížence šedoku a pomeranče, případně mutaci šedoku. Jako asi jediný druh citrusů (tedy kromě australských mikrocitrusů) nemá původ v Asii, ale v Karibiku, údajně vznikl na ostrově Barbados někdy v 17. nebo 18. století.
Šedok - citrus grandis dle Tanaky, ale dle označení Swingleho Citrus maxima (s tímto označením se setkáte zejména v anglické literatuře). je obecně nazýván v angličtině pomelo, pummelo, shaddock, Thai grapefruit, v dánštině pompelmus, ve finštině pummelo, ve francouzštině pamplemousse, pamplemoussier či shadek, v holandštině pompelmoes nebo pomelo, v italštině pampaleone, pomelo, pompelmo či pummelo, v japonštině bontan, buntan, pomero nebo zabon, v němčině Adamsapfel, pampelmuse, riesenorange a ve španělštině toronja.
Slušný zmatek, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Pro 2005 11:06 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
:shock: Nemám slov :D To bylo naposled, co jsem se ptal na nějakou odrůdu. Hlavní je, že mi pomelo chutnalo :mrgreen:
retrix, Michal Faltýnek: takovejhle maglajs v hlavě nemám ani při zkouškovém období... A to sem si myslel, že není nic horšího než zkouška z programování :roll: Pěkně děkuju :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Pro 2005 15:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ve Francii říkali pomelu grepu a tak jsem si na to zvyknul a nelíbilo se mně :x , když přítel Vlado z Hawaii přesvědčoval, že pro Američany znamená pomelo Citrus maxima (grandis) - náš šedok. Nutil jsem mu náhradou výrazy pummelo či shaddock, ale pro ně je to pomelo... Jelikož je to tropický citrus, tak mu velmi prosperuje, na zadní stránce jednoho z čísel časopisu Citrusy je jeho žena pod množstvím obrovských plodů (Marku, můžeš sem dát foto :?: :idea: ). Jsou až velikosti kopacího míče. Jsou různé formy - kulaté, tvaru hrušky, žluté či červené. V mé "sibiřské" tranšeji tropy nevydrží :( , takže závidím IvanuD jeho pět plodů. Vložím fotky z Hawaii, foto Vladimir Rosenfeld:
Hruškový tvar:
Obrázek

nezralý plod (ještě silné oplodí), hruškový tvar :
Obrázek

Šedok jako největší citrus.plod v porovnání s nejmenším kumkvatem - F.hindsii (Hong Kong kumquat):
Obrázek

řez kulatým, červeným plodem (obzvláštně dobře vybarvený :) :

Obrázek

a jako pokrývka hlavy :lol:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Pro 2005 11:34 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Takže tohle je ta fotka šedoku zmiňovaná Petrem. Mám to už jen jako pdf, tak jsem to převedl zpět. Tak snad ta kvalita nebude příliš úděsná.
Obrázek
[/img]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pomelo
OdeslatNapsal: 16 Bře 2007 19:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Bře 2007 14:04
Příspěvky: 2
Bydliště: olomouc
ahojky loni sem si koupil pomelo a tak sem zkusil zasadit pecky a jejda ono to roste ale chcise zeptat jestli se da pestovat a treba i rodit musi se roubovat nejak nebo tak ma to trny a hezky kmen tak by me to jen tak zajimalo diky a napiste na mail sem se dostavam malo dekuji za radu


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 154 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz