CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Narančila
OdeslatNapsal: 16 Dub 2007 10:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Mohl by mi někdo poskytnout řízek této zejímavé rostliny?
Předem děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 13:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Opravdu tohle nikdo nepěstuje?? :shock: :shock: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 16:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Narančila je naozaj velmi pekna rastlina,ale zrejme má mnoho ludi s nou taký problém,že lahko sa na nu dávajú molice a vošky. Mal som ju,ale nestihli jej narást ani dva nové listy,a už bola celá napadnutá :x :( ,a to bola na čerstvom vzduchu na balkone. Kto mal tento problém? :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 17:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jo jo Ivane, je to podobné jako u rajčenky - jde o příbuzný rod. Mě se teď podařilo na rajčence molice vyhubit a kupodivu mšice na ni nejdou :shock: A tak chci znovu riskovat. :wink:
Ale asi nikdo ji nemá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 18:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ako si ich vyhubil????????????
Ja som mal neaké molice na jednej mandarine c.SRA 367,a musel som ju tri krát poriadne osprchovat,aby zizlo z nej aj posledné vajíčko.
Kedysi som pestoval aj pepino,mal som ich vždy zdravé,ale pepino mal aj mrcha sused,a ked ho mal napadnuté molicami,dal ho na hodbu ku mojemu pepinu na medziposchodie, / vraj,aby mu molice nenapadli aj kaktusy chudákovy :roll: :roll: :roll: :roll: /,a už na druhý den to bolo aj na mojom,a takú rastlinu som už nemohol dalej množit,a tak bolo po dalšej úrode. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 18:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
KRUME,ak narančilu naozaj nezoženeš,skús v Kruhu,tam ju majú,ale aj tak dúfam,že ti odrezky dakto poskytne,predsa je to lacnejšie. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 19:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Pro 2006 15:11
Příspěvky: 39
Bydliště: Klatovy
Pestuju narancilu, zatim bez problemu. Bohuzel mam jen malou rostlinku a neni odkud brat rizek. Je cca 30 cm vysoka a teprve zacina rozvetvovat. Pocitam, ze tak za 2 mesice by se neco odriznout dalo. Pokud ji do te doby nesezenes, klidne ho poskytnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 10:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ja mam tiez asi rok, ale tiez je asi 30cm vysoka a este nekvitla :( uz prekonala molicu, svilusky.. pomaly rastie, ked bola cela napadnuta, tak som ju odstrihol a vyhodil, nechal len "kmienik" a odtial vyrazila, ale stale sa mi nepozdava, nieco jej asi je, vobec nerastie. Bola vo vnutri, teraz vonku.. nic moc. Som myslel ze do roka budu plody uz a nic. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 13:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Svoji anabázi s molicí jsem tu už někde popisoval, tak apoň ve zkratce.
Molici jsem měl asi 3 roky na rajčence - přes léto jakékoliv hubení nezabíralo a tak jsem na zimu před schováním rostliny domů v podstatě celou uřízl a přezimoval jen kmen. Jenže vajíčka byly i na kmenu a jakmile vyrazil první lístek, hned byl napadený. Do jara to nebylo tak hrozný, proto jsem to neřešil a nechal vždy volný průběh. Po vynesení rostliny ven díky teplu a vlhku se vždycky šíleně rozmnožily.
Letos na podzim jsem to udělal jinak. Opět jsem rostlinu radikálně seřízl až na "dřevo". Pak jsem vzal teplejší vodu /asi 45 st./ a kapl do ní trošku oleje /z kuchyně/ a trošku Jaru. Pořádně rozmíchal, pak jsem vzal starý zubní kartáček a celý kmen vydrhl. Pánové a dámy - neděste se - ale ani tato docela drastická metoda nepomohla na 100%. Snížila populaci asi tak na 20% . Myslím, že i toto byl docela úspěch...
Dále jsem postupoval už jen mechanickou cestou. Jakmile jsem molici uviděl, prostě jsem ji rozmáčknul...
Vzhledem k tomu, že byly 1 - 4 denně, nebylo to tak hrozný. Od dubna už nevím , co to jsou molice !!! :wink:
A díky tomu, že soused pěstuje jen pampelišku a kopřivy / nenašel jsem slušný výraz pro bo...l /, dalších se moc neobávám. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 13:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Miro, vždyť tu už někdo někde psal, že jeho narančila udělala 2m ... Musel ji zlikvidovat, proto že jej vytlačovala...
Já sám jsem ji kdysi dávno taky měl a rostla mi perfektně... dokud nepotkala molice!!! :twisted:

To vak: díky , zháním pořád.. pokud bych nesehnal, ozval bych se a byl moc věčný... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 13:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja som objavil tento rok iba 2 a tie som zlikvidoval (molice) asi prileteli zvonku. Teraz sa chystam vyskusat (mozno je to blbost) pokial sa mi objavia zasa molice, vopchat celu rastlinu do pytle a strcit tam dovnutra raid do zasuvky proti komarom. Myslite zeby to mohlo zabrat? pripadne dat vsetky rastliny do malej miestnosti a nechat to tam zapnute zo 2 - 3 dni :) komare to likviduje spolahlivo, ani nechcem pomysliet co to dychame, ale ci to zaberie aj na molicu...? :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 16:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Miro, sice netuším, co to bude za přípravek, ale dal bych za to krk, že to nezabere... Molice je svině! Pardón.
Ale objevil jsem něco zajímavého. Zná někdo tuto rostlinu, majím ji v zahradnictví LAILA a tvrdí, že je proti molicím..
Odkaz:
http://www.laelia.cz/inshop/

Nicandra physaloides
Opis popisu:
Nicandru pěstujeme jako pomocníka proti přílišnému rozšíření škůdců na našich rostlinách. Je to jednoletá bylina, ale můžeme si ji v nádobě udržet i pro další sezóny. Patří do skupiny primitivních rostlin. V nádobě dorůstá výšky kolem 50 cm, ale můžeme ji vysadit i do volné půdy ve foliovníku nebo skleníku. Potom je asi metrová, se silným stonkem a celkově silnějším vzrůstem. Květy se vytvářejí velmi brzy, ale nejsou na rostlině to nejdůležitější. Mají světle modrou barvu a rozvíjejí se v poledních hodinách. Večer se zavírají. Z květů se vyvíjí plod, kterým je mnohosemenná bobule. Celá rostlina je mírně jedovatá. Na pěstování nemá žádné nároky, zaléváme v létě spíše vydatně, v zimě při nižších teplotách mírně. Hnojit můžeme jednou za týden ale není to nutné, protože rostlina roste rychle i bez hnojení. Zeminu nepotřebuje speciální, stačí jí hlína ze zahrady. Její účinnost spočívá v látce obsažené v rostlině, zejména v listech. Tím na sebe láká škůdce, hlavně molice, které tuto šťávu sají a po čase uhynou. Rostlinu můžeme v nádobě umístit mezi ostatní rostliny. Po vybalení ji chraňte asi dva tři dny před sluncem, které jí potom ale už nevadí. Pokud rostlina povadne, stačí vydatná zálivka, snese i radikální seřezání a rychle zase obrazí.

Já jsem si ji teď objednal, chci zkusit... Jsem sám zvědavý...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 18:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak skus a urcite napis poznatky. To by bolo super, len aby si na to nezvykli, pripadne aby instinktivne nedali prednost radsej tym radu solanum :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 19:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Určitě dám vědět. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 21:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Nicandru doma mám, je třeba říct, že je účinná pouze při kvetení. Vydává vůni, která odpuzuje molice. Zkoušel jsem z ní dělat i postřiky a pravděpodobně účinkují. Ve fóliovníku je trochu problém s extrémně bujným růstem, v pohodě doroste 2.5m, poměrně brzy a chtěla by dál ;). Jakmile se jednou na zahradě vysemení už jí máte na věky věků.
Kdo by nicandru chtěl a má cestu okolo, klidně mu vyrejpnu i větší rostlinky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz