CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Darujem sladký citronik Sweet
OdeslatNapsal: 23 Črc 2007 20:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Darujem sladký citroník Sweet, povodom od Petra Brozu, je pestovany z odrezku/rizkovanec, má asi 3 roky a pred par tyzdnami sa u neho objavil glejotok. Možete ho skusit vyliecit, alebo sa dá použiť na preštepenie. Inac netrpi ziadnymi skodcami. Brno a okolie, osobny odber.
Kam

Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Črc 2007 23:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Tak citronik uz je v rukach noveho majitela... :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Črc 2007 09:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Pro Petra Brože:

Ahoj Petře,
tím novým majitelem jsem já, jenže jsme s Kamilem řešili, co to vlastně je...
Možnosti jsou dvě:
1/ "SWEET LIME" - sladký lajm, C. limettioides TAN. /Tanaka č.15 /
nebo
2/ "SWEET LIMETTA" - středozemní sladká limeta , též Mediterranen

Prosím poraď a rozlušti záhadu :wink: ... prý je stejně od tebe /řízek/, tak to snad nebude problém... Díval jsem se k tobě na odrůdy, ty jej máš daný v C. Limon / řádek 85/
Díky moc předem.
Ivo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Črc 2007 21:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Podle prvního tmavšího obrážku myslím, že jde Citrus limon Sladký (v angl.verzi mého seznamu je na řádku 85 též uveden název anglicky.
Byl dovezen před několika desítkami let z oblasti tehdejší Jugoslavie pod pod názvem "sladki" a já ho získal od Ivana Kunovského z Brna pod názvem Sladký. Zda jde o světově známou odrůdu sladkého citroníku Dorshapo jsem neměl možnost porovnat. Každopádně tento citroník je od jiných rozeznatelný habitusem-hlavně listy, kvete bíle :idea: (zde se dá hledat původ sladké anomálie) a všechny plody jsou bezkyseliné-na rozdíl od jiné sladké odrůdy citroníku - Doux de Mediteranee.
Nedávno jsem zpozoroval podobnost listů k odrůdě citroníku z Itálie (od Oscar Tintori) - Citrus limon cv.Vaniglia. Pod názvem Vaniglia (vanilka) jsou nazývané cukrové (sladké-bezkyselinné) odrůdy pomerančovníků. Takže to začíná dávat smysl, ale musím počkat až citroník Vaniglia povyroste, nebo se podívat ke Zdenkovi, kde už potomek určitě dávno přerostl mého "rodiče" :lol: :wink:

Pokud by šlo o C.limetta, dá se také velmi dobře poznat, hlavně dle tvaru plodů, kvete rovněž bíle.

Třetí možnost C.limettioides moc nepředpokládám, mám velkou rostlinu, ale dosud kupodivu nekvetla :cry: :?: , tak to dám jen tomu, kdo si výslovně řekne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Črc 2007 06:05 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petr Broža napsal:
Podle prvního tmavšího obrážku myslím, že jde Citrus limon Sladký (v angl.verzi mého seznamu je na řádku 85 též uveden název anglicky.
Byl dovezen před několika desítkami let z oblasti tehdejší Jugoslavie pod pod názvem "sladki" a já ho získal od Ivana Kunovského z Brna pod názvem Sladký. Zda jde o světově známou odrůdu sladkého citroníku Dorshapo jsem neměl možnost porovnat. Každopádně tento citroník je od jiných rozeznatelný habitusem-hlavně listy, kvete bíle :idea: (zde se dá hledat původ sladké anomálie) a všechny plody jsou bezkyseliné-na rozdíl od jiné sladké odrůdy citroníku - Doux de Mediteranee.
Nedávno jsem zpozoroval podobnost listů k odrůdě citroníku z Itálie (od Oscar Tintori) - Citrus limon cv.Vaniglia. Pod názvem Vaniglia (vanilka) jsou nazývané cukrové (sladké-bezkyselinné) odrůdy pomerančovníků. Takže to začíná dávat smysl, ale musím počkat až citroník Vaniglia povyroste, nebo se podívat ke Zdenkovi, kde už potomek určitě dávno přerostl mého "rodiče" :lol: :wink:

Pokud by šlo o C.limetta, dá se také velmi dobře poznat, hlavně dle tvaru plodů, kvete rovněž bíle.

Třetí možnost C.limettioides moc nepředpokládám, mám velkou rostlinu, ale dosud kupodivu nekvetla :cry: :?: , tak to dám jen tomu, kdo si výslovně řekne.


C. limon Vaniglia mi ještě neplodila, ale v současné době kvete.
Doux de mediteranee je plodící rostlina - letos poprvé sklidím zralé plody.
C. limon sladký jen kvete zatím s malými plody.
C. lemottioides - je Palestine sweet lime a taky jen roste, květ jsem na něm nikdy neviděl.
:cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Črc 2007 06:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Petře i Zdeňku,
díky moc za ty řádky...
Jak vidím, budu muset čekat :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz