CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Carizzo versus Trifoliata
OdeslatNapsal: 09 Srp 2007 12:13 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zajimalo by mne srovnani techto dvou rostli co se tyka

- odolnosti vuci mrazu
- vhodnosti jako podnoze ( co se hodi na co)
- odolnost vuci skudcum
- odolnost vuci suchu
- narocnost na pudu (slozeni pudy)


Naposledy upravil Admin dne 22 Srp 2007 05:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Carrizo versus Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 18:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Takže abych upřesnil dotaz, Admin se ptá na rozdily mezi dvěmi používanými podnožemi na citrusy.
První - Poncirus trifoliata je samostatný drud z čeledi Routovité, ze stejné čeledi je i rod Citrus. P.trifoliata je mrazuvzdorný (az cca -20C), ma nejedle plody obsahujici mnoho semen. Na naroubovanou odrudu trosku prenasi mrazuodolnost, ale z praktického hlediska to u nás není vyznamné. P.trifoliata nemá rád přeschnutí, ale v našem způsobu pěstování máme spíš opačný problém, prostě v zimě přeléváme, nebo při prudkém ochlazení na podzim už nestačí přelitý bal vyschnout.. A tady je Poncirus oproti citranži odolnější na hnilobu kořenů.
Roubovat se na něj dá téměř všechno, je zbytečné hledat problematické odrůdy z tohoto pohledu.
Potřeba počítat s tím, že je zakrslejší, tedy na Ponciru to roste pomaleji, ale jelikož jsou obyčejně kořeny zdravější než u citranže, tak v konečném hodnocení to může být u problematických rostlin přesně naopak. Poncirus urychluje u nas žádané dozrávaní naroubované odrůdy, rostlině rychleji vyzrávají výhony, tedy v studených sklenících se lépe připraví na zimu. Škůdce podnož výrazně neovlivňuje, svilušky či slimáci se rozhodují spíš podle naroubované části a podmínek. Tedy sviluška bude velmi prosperovat v suchých teplých částech, naopak slimák hledá vlhčí prostředí ( a je pro nás výhodou - je to lump, chlastá pivo) a sluníčka se bojí, aby nevyschnul.
Spíš podnože přenáší toleranci nebo naopak si neumí poradit s virovými a jinými chorobami. Žádná podnož není na všechno odolná, ale P.trifoliata je tolerantnější k většině problémů.
V mých syrových-studených, vlhkých zimních podmínkách ji jednoznačně preferuji před ostatními podnožemi.

Citrange Carrizo je hybridem mezi výš popsaným poncirem a samostaným druhem rodu citrus - pomerančovníkem (Citrus sinensis). Takže mnoho dobrých vlastnostností zdědila po trifoliátě, po pomerančovníku má větší vzrůstnost a tedy i o něco pomalejší vyzrávání větví a dozrávání plodů. Je neopadavá, takže ji můžeme používat i v teplých zimních podmínkách. Naopak v studených, syrových podmínkách při přemokření je výrazněji citlivější na hnilobu kořenů než Poncirus trif. V tomto ohledu více preferuji citrumelo (Poncirus trif. x grep), konkrétně odrůda Swingle 4475 (zkráceně SW 4475) je dostatečně u nás ověřená.

Takže, pokud se bude někdo rozhodovat čemu dát přednost, nejlepší je vyzkoušet všechno. Anebo se rozhodovat dle podmínek v zimě.
To znamená do zimy a vlhka Poncirus a do tepla Carrizo.

Jinak odborně ze všech hledisek jsou podnože popsané zde na http://www.citrusy.cz :

http://www.citrusy.cz/2001113020-zkusenosti-z-minulosti :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2007 07:04 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
I kdyz jsem se uklepl v nazvu Petr pochopil :lol:

Tim padem je to jasne pokusim se vysadit do zahrady Trifoliatu auvidime zda prezije. Pokud ne tak proste umre :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2007 08:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Aleši, žádný strach. Pokud máte sazeničku aspoň 2 roky starou, je to v Brně bez problémů. Jen bych vám doporučila ji na 1. zimu venku zakrýt. Není špatná zástěna ze severu před studenými větry. Já mám tu svoji bez ochrany od začátku (i když šlo tehdy o 7 let starou vůbec nerostoucí rostlinu), vysazenou cca půl metru před jižní stěnou skleníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2007 21:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Admin napsal:
Tim padem je to jasne pokusim se vysadit do zahrady Trifoliatu auvidime zda prezije. Pokud ne tak proste umre :?

Třeba zkus i semenáč citrumela Swingle (můžu Ti věnovat) jako Andreas Voss, ale on má u Hamburku lepší klima. Mrkni na :
http://www.zitrusgarten.net/start-e.html , konkrétně :
http://www.zitrusgarten.net/homepage/Bi ... citrus.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2007 05:47 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Jo Peto to rad zkusim. Sice moje zahradni architektka asi bude silet ale pokud mas nejaky semenacek volny rad ho jeste letos zakopnu. :D

Musim ale rict ze u nas porad fouka takze bych rekl ze v lete klima Kanarskych ostrovu a v zime klima Sibire


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2007 05:48 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Muj zamer je dostat se azu k necemu co prezije volne venku a bude se dat konzumovat .

No co Micurin to taky delal pokus omyl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2007 06:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Petře, to jsem vůbec netušil, že "moje" oblíbené Citrumelo Swingle je schopný "vydržet" to co trifoliáta...
Moc zajímavá informace :!:

... aspoň na zahradě nebude trifoliátě smutno :D :wink:

Admin počasí u nás vystihl úplně přesně. I když bydlíme v kotlině, je to u nás jak na větrný hůrce. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2007 07:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
KRUMME napsal:
Petře, to jsem vůbec netušil, že "moje" oblíbené Citrumelo Swingle je schopný "vydržet" to co trifoliáta...
Moc zajímavá informace :!:
... aspoň na zahradě nebude trifoliátě smutno :D :wink:
Admin počasí u nás vystihl úplně přesně. I když bydlíme v kotlině, je to u nás jak na větrný hůrce. :wink:

Pozor, nenapsal jsem, že Swingle vydrží, to co trifoliáta.
Jen jsem dal odkaz, kde se to daří tomu německému klukovi, ale je v přímořských podmínkách v deltě ústí Labe do moře a vysoké mrazy tam neznají.
I v našich městech jsou v centrech místa, kde by se to mohlo s nějakým zajrytím zkusit. Ale to zřejmě nebude Adminův případ :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Srp 2007 08:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Admin napsal:
Jo Peto to rad zkusim. Sice moje zahradni architektka asi bude silet ale pokud mas nejaky semenacek volny rad ho jeste letos zakopnu. :D

S citrumelem pro Tebe počítám a architektu ve dvou nějak zmáknem :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 159 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz