CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 16 Bře 2008 21:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Bře 2008 21:32
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha-Žižkov
Vážení,

jsem začátečnice...a před 3 týdny jsem koupila v zahradnictví krásný vzrostlý citrusu kucli. Taky mě stál 800kč :roll: Zrovna kvetl a měl i dost plodů...

A v posledním týdnu mi začal opadavat..ale jak! :shock: Hlavně spodní větve už jsou úplně hole :cry: :cry: :cry:

Bojím, se že o něj přiju, a tak se obrácim na vás, v citrusech nejpovolanější.

Zalévala jsem ho mírně 1x za 3 dny(pravdou je, že v posledním týdnu ho jednou přelil manžel), nehnojila jsem.

Mám ho doma v obývaku a hodlam ho i nadále pěstovat přes zimu v obývaku, v létě na terase.

Setkala jsem se s názorem, že mám rosit..Pa zase že nemam.Hnojit nehnojit :?:

Moc děkuju za vaše trpělivé rady :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 16 Bře 2008 22:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Pred chvilou sa to tu rozoberalo pozri starsie prispevky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 08:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Bře 2008 21:32
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha-Žižkov
Omlouvám se, špatně jsem specifikovala dotaz.

Četla jsem několik diskuzi (zde) na toto téma...ale buď jsem špatně hledala, nebo :wink: jsem špatně hledala :D

Ale píšete, "citronovník má být v zimě v teplotě do 15stupňu"..to u mě být nemůže.V letě na terase v zimě v obývaku,v zahradnictví(a nebylo to žádne obchodní centrum) mi řekli že to lze..

A já se ptám existuje možnost pěstovat přes zimu citronovník v obývaku,aby neumřel?

Všem děkuji za rady,a pokud přesně na tuto otázku to bylo odpovězeno, sorry, fakt jsem se snažila to najit :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 08:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Opět jen velmi stručne (vše se tu dá najít). Pravděpodobně kombinace moc vody. moc plodů, přemístění rostliny, málo světla.
Řešení:
Zkontrolovat kořeny, ostříhat plody a květy (brutálně všechny), zastříhnout i větve (zejména ty opadané), opatrně se zálivkou, hodně světla.
Určitě hnojit.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 08:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Druhý dotaz.
Tak nevím, co ti na to mám říct. Zkusím to oklikou s přirovnáním: Když ti na dotaz, zda člověk může přežít delší dobu pod vodou někdo odpoví "ano", tak tě asi taky nenapadne jen tak skočit do vody - budeš potřebovat potápěčské yvbavení nebo rovnou ponorku.
Citrus je SUBTROPICKÝ STROM! Tedy má nějaké vlastnosti, které nepředěláš. K růstu potřebuje světlo a teplo. V zimě má v bytě sice teplo ale nemá světlo - není fotosyntéza, nejsou zdroje energie a je to v háji. Pokud nemáš chladnější místo, tak je jediná šance přisvětlovat (koupit mu vlastní lampu se žárovkou) a doufat že si zvykne. Ale nikdo ti to nezatručí.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 08:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Bře 2008 21:32
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha-Žižkov
:(
Díky za odpověď..

to mě mrzí..Jsem začátečnice, tak jsem spolehala na radu v zahradnictví(prodavají tam dle mého nazoru lidi, co tomu rozumí...není to hypermarket)..jinak bch se do toho nepouštěla..

No už je jaro, tak ho brzy dam na terasu..co budu dělt na zimu, nevím :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 09:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Neomlouvej se za něco, za co nemůžeš... :roll:
Každý jsme "nějak" začínali... a to nebyla takováto fóra, kde se můžeš ptát.

A prodavačům - jakýmkoli - NEVĚŘ :!: :!: :!: - jde jim pouze a jedině o kšeft. :!: :idea: :idea:
Čím dřív ti to "odejde", tím spíš si koupíš jiný... :roll:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 09:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Bře 2008 21:32
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha-Žižkov
KRUMME, :lol: :lol:

tos mě teda "potěšil"...Můj manžel moji nové nabytou kytičkovou vášeň nesdíli..Málem dostal infarkt, když platil za citron 800kč...a když to chcípne, tak si asi pro příště budu muset vše pěstovat z pecky, neb v zahradnictvi nevydá ani halíř :P

Já totiž zrovna "zuřivě" osazuju terasu...a už mě mají doma plné zuby..nevařim neuklízim, jen se hrabu v hlíně 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 09:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Nebuď smutná, zkrátka v teplém bytě je jen podstaně větší riziko, že to nepřežije, ale zkusit se to dá, třeba si zvykne.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 09:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Do teplého bytu se nejspíš dá použít kalamondin nebo fortunela (kumkvat), ty se dají pořídit za 150 Kč (tím nemyslím zrovna OBI), jsou sice menší, ale spíše si zvyknou.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 10:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Moje odpověď asi také potěší.
Skoro všechny citroníky zimuji po letnění na terase nebo zahradě na oknech v bytě RD, křížence s grepem (Limoncella) na horní polici své zimní minizahrady, kde je v zimě mezi 16 až 20°C. Samozřejmě to chce na těch oknech trochu opatření - aby větve nesahaly příliš až nad topení a ochranu proti mrazivému vzduchu z nedokonale těsnících okenních rámů polystyrenem. A jak citroníky vypadají se můžete podívat na klubových výstavách :P (fotografie mám na svých webstránkách http://www.citrusy.unas.cz a http://www.citrusyunas.estranky.cz, hesla Výstavy).
Citroník teď nesmíte přelévat, raději hodně rosit, můžete dát i listovou výživu (při jednom rosení dejte do rosící vody např. tekuté hnojivo Citrus speciál v pouze 10% koncentraci oproti doporučené dávce na zálivku), pokud máte na okně úpal, dejte před rostlinu na sklo hedvábný papír pro rozptyl paprsků, a jak pomine nebezpečí mrazů tak šup s rostlinou na terasu. Ať se vám daří :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 10:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě mne napadá: dejte sem foto citroníku s jeho současným umístěním. Pokud jde o velkou rostlinu, která stojí na zemi, dále od okna a nebo těsně u tělesa topení, nemůžete se vůbec divit, že masivně padají listy z dolních větví. V takovém případě dejte citroník na židli nebo nějaký vyšší podstavec, na topení co nejvíce odpařovačů a rostlinu přistavte co nejblíže k oknu. V těchto dnech ještě před záclonu, raději s pojistným rozptylem slunečních paprsků (viz předchozí).
Rosit je potřeba tehdy, když nemáte přímo na rostlinu sluneční úpal, aby nedošlo k popálení listů čočkovým efektem kapek vody. To platí pak i u rostlin venku, alespoň než si zvyknou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 10:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Medicka napsal:
KRUMME, :lol: :lol:

tos mě teda "potěšil"...Můj manžel moji nové nabytou kytičkovou vášeň nesdíli..Málem dostal infarkt, když platil za citron 800kč...a když to chcípne, tak si asi pro příště budu muset vše pěstovat z pecky, neb v zahradnictvi nevydá ani halíř :P

Já totiž zrovna "zuřivě" osazuju terasu...a už mě mají doma plné zuby..nevařim neuklízim, jen se hrabu v hlíně 8)


Jsem rád, když někoho potěším... :roll: :wink:
Ale když jsi už "dorazila" až sem, a pokud budeš shánět další citrusy nebo "podobné kytky" /teď mě někdo "sežere" :wink: / , tak se raděj zeptej , někdo ti poradí a můžeš nakoupit opravdu od lidí, kteří se tomu věnují... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 18 Bře 2008 08:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Bře 2008 21:32
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha-Žižkov
Vkládam fotky citrusu i jeho umístění.Sice je topení blízko, ale netopí.Topím v kuchyni,která je s obývakem spojená
Obrázek
Obrázek
tady jsou vidět suché větve
Obrázek

vrchní část vypadá ještě docela živě
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu!!-opadávání listu u nové koupeného citrusu
OdeslatNapsal: 18 Bře 2008 08:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Doporučil bych ostříhat suché větve, ostříhat i plody :cry: a možná postavit na něco vyššího, aby byl blíž oknu (kdybych hodně odvážný, tak bych doporučil záclonu odhrnout nebo ho dát až za ni těsně k oknu, uvědom si, že budeš bojovat o každou trošku světla) - nedostatek světla může být též příčinou, proč uschly spodní větve a horní ne.
Nadšený nebude ani z možného průvanu, pokud se chodí často na ten balkon. na druhou stranu před těmi dveřmi by nemusel být tak vysoko, jen by se s ním muselo vždy "popojet" při otvírání dveří.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz