CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 29 Dub 2007 22:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Rad bych se informoval zda nekdo z Vas nema nejake pestitelske zkusenosti s touto exotickou, nedrevnatou trvalkou pochazejici z vlhkych stanovist And, ktera dosahuje rozmerem listu az 3m a ktera patri mezi nejvetsi byliny sveta, diky cemuz se ji v americe rika take dinosauri zradlo.

Zajimaly by mne predevsim zkusenosti s jarnimi mraziky a jejich vlivem na poskozeni listu, velikosti jake muze u nas dosahnout, nejvhodnejsi slozeni pudy atp. Zakoupil jsem si jednu rostlinu a rad bych ji vysadil do stinnejsi casti me zahrady, ktera je zbytecne nevyuzita. Prilis nemiluje vitr a prime slunce diky vysokemu odparu vody prez listy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2007 09:45 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Žkušenosti nemám, ale řekl bych že roste volně v brněnské botanické zahradě, blízko trifoliáty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2007 21:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Mám takový pocit, že roste i v Liberci v botanické zahradě ve volné půdě. Bylo u ní napsáno, že přežívá zimu jenom díky masivnímu zakrytí slaměnými rohožemi. Ale vlastními zkušenostmi taktéž nemůžu sloužit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Kvě 2007 12:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Nakonec jsem zjistil, ze existuje jeden naruzivy pestitel teto rostliny i v miste meho bydliste v Ostrave a to konkretne v Porube pobliz Vresiny. Rostlina potrebuje velice humozni pudu a mnoho vody pod koreny, nebot se vlastne jedna o bahenni bylinu. A tak jak uz zminil Hofis, cela finta prezimovani je v dostatecnem zakryti korenoveho systemu rostliny na zimu. Na podzim po prvnich mrazech totiz listy vypadaji skutecne velice zajimave :shock:

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2007 12:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Tak svoji malou gunneru uz mam vysazenou, tak jsem zvedavy co provede za tech par mesicu. V kazdem pripade den ze dne je pozorovatelny narust.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 22 Úno 2008 22:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Ahoj Flaxi, jak se daří Tvojí GUNEŘE ???? Koupil jsem si semínka, ale po dvou měsících pořád nic, můžu poprosit o radu kde ji sehnat ???

Moc dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 23 Úno 2008 09:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Led 2008 16:51
Příspěvky: 135
Bydliště: Brno
A kdyby bylo nějaké foto...jak to s ní dopadlo a tak... :wink:

_________________
http://www.podlahy-vojtech.cz
http://www.fotolib.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 23 Úno 2008 09:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Zatim spi v polystyrenove bedne vyplnene flo-packem a nemam prilis odvahu ji uz odzimovavat koncem unora. Slibuju ale ze koncem brezna urcite poslu foto jak prezimovala. Letos by uz mnela diky vetsimu korenovemu systemu rust mnohem rychleji, tak jsem zvedavy.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 21 Dub 2008 15:44 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Uplne jsem prehledl dotaz o tom kde gunneru sehnat. Ja mnel celkem stesti a koupil jsem ji za asi 450,- v Hukvaldech u p. Reka (http://www.tropichukvaldy.cz). Nabizi ji ve vetsim i p. Havlis. Vcera mi to uz nedalo a otevrel jsem polystyrenovou bednu ve ktere byla rostlina zasypana flo-packem. Opatrne jsem ho odebral do pytlu a zjistil, ze prezimovala naprosto dokonale a dokonce celkem vydatne rostla i v naproste tme zabalu. Vecer tady hodim nejake fotky at vidite jeji letorosty, ktere v bedne vytvorila :) Okoli rostliny jsem obsypal granulovanym hnojem smichanym s kompostem, protoze bude letos potrebovat vydatnou davku dusiku.


Přílohy:
zahrada_188.jpg
zahrada_188.jpg [ 329.52 KB | Zobrazeno 942 krát ]

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 14 Čer 2008 13:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Včera jsem objevil v BZ v Tróji Gunneru ve volné půdě, označená jako Gunnera chilensis ( Flaxi, myslíš, že je to stejná jak G.manicata ? - připadá mně to včetně květu úplně stejné, akorát je zatím dosti malá).


Přílohy:
Gunnera chilensis- BZ Troja-.jpg
Gunnera chilensis- BZ Troja-.jpg [ 152.5 KB | Zobrazeno 827 krát ]
Gunnera chilensis- BZ Troja-_a.jpg
Gunnera chilensis- BZ Troja-_a.jpg [ 88.57 KB | Zobrazeno 857 krát ]
Gunnera chilensis- BZ Troja-_b.jpg
Gunnera chilensis- BZ Troja-_b.jpg [ 102.06 KB | Zobrazeno 822 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 14 Čer 2008 13:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Při cestě z Prahy jsem jsem si ji koupil u Strakla v Kalabouskau u Čáslavi za 249,- Kč.


Přílohy:
Gunnera manicata-Starkl_a.jpg
Gunnera manicata-Starkl_a.jpg [ 99.12 KB | Zobrazeno 832 krát ]
Gunnera manicata-Starkl_b.jpg
Gunnera manicata-Starkl_b.jpg [ 90.9 KB | Zobrazeno 852 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 17 Čer 2008 17:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Petre gratuluji k nakupu teto rostliny! I kdyz ji nekteri (ze Radku;) oznacuji za prachsprosty "lopuch" - neni tomu tak. S odstupem casu musim rict, ze je naprosto dokonala a ze mi svymi rustovymi vlastnostmi dela obrovskou radost. Den ze dne na ni pozoruji ohromne rozdily, ale pravidelne ji zavlazuji i kdyz prsi a hnojim travnikovym hnojivem bohatym na dusik a superfosfaty, aby mnela material na tvorbu zelene hmoty :) Na nize uvedenych fotografiich se muzes podivat jak vzkveta. Co se tyce rozdilu mezi Gunnera manicata a Gunnera chilensis. Chilensis je vlastne tinctoria. Rozdily tam urcite jsou, ale to uz nejlepe popisuje tento dokument.


Přílohy:
Poznámka: 17.6.2008
17.6.2.jpg
17.6.2.jpg [ 367.53 KB | Zobrazeno 912 krát ]
Poznámka: 17.6.2008
17.6.jpg
17.6.jpg [ 285.94 KB | Zobrazeno 903 krát ]
Poznámka: 2.6.2008
2.6.jpg
2.6.jpg [ 473.25 KB | Zobrazeno 861 krát ]
Poznámka: 2.5.2008
2.5.jpg
2.5.jpg [ 430.17 KB | Zobrazeno 858 krát ]
Poznámka: 21.4.2008
21.4.jpg
21.4.jpg [ 329.52 KB | Zobrazeno 820 krát ]

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 18 Čer 2008 07:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Flaxi díky, na ty stránky jsem se dival, takže rozdíly mezi zmíněnými varietami Gunnera nejsou velké a pokud opravdu v Praze mají Gunnera chilensis (G.tinctoria) můžeme při případné návštěvě ověřovat uvedené rozdíly a pokusit se o potvrzení správnosti uvedeného štítku.
Ale moje koupená rostlina je dle štítku Gunnera manicata a já ji chci rychle vysadit a potřebuji připravit půdu. U nás je těžká, mokrá, studená ornice (tak 20 centimetrů a pod ní rychle přechází v těžký mokrý jíl, který v suchých létech může vysychat. Takže musím vykopat jámu a něco do ní dát a s ohledem na dlouhé mokré zimní období to odvodnit (zabránění hnití kořenů). Čím hlubší bude jáma, tím delší bude muset být odvodňovací podzemní kanálek, abych se dostal v menším spádu pozemku s vodou na povrch a mohla odtéci po zahradě na spodni ulici.
( odtud do kanalizace, z ní přes soustavy rybníků do řeky Bobrůvka, potom do Svratky, ze Svratky do Moravy, z Moravy do Dunaje a z Dunaje v Rumunsku do Černého moře - to budou Rumuni koukat :roll: :shock: až jim začne v deltě řeky růst Gunnera :lol: :lol: ).
Ale vážněji, co by jsi doporučil ohledně té jámy - rozměry,obsah atd., díky :D , to víš rozkopat půl zahrady se mně nechce...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 18 Čer 2008 16:20 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Ja to s tou jamou prilis neprozival. Gunnera je vysazena ne velice mirnem svahu a vykopal jsem ji jamu o cca. 1m prumeru a 50cm hloubce, kterou jsem vysypal smesi klasickeho zahradniho substratu, kompostu a granulovaneho kravskeho hnoje. Jak pises o tom odvodneni tak nemusis mit strach Gunnera miluje i premokrena stanoviste, ale bohuzel jen ve vegetacnim obdobi. V zime je potreba omezit prisun vody, protoze rostlina nema listy a nema jak odparovat vodu, ale to stejne u mne resi polystyrenova bedna vysypana flopackem, kterou na ni prez zimu davam. Trosicku mne zarazila ta informace o slunecnem stanovisti, ktera je uvadena na tom scanu. Gunnere prilis slunce nevyhovuje, protoze se pak rychle pali listy, delaji se fleky a dochazi k extremne rychlemu odparu vody. Ja bych spise doporucil vysadbu do stinneho max. polostinneho stanoviste. Ja tu svou dal na severni stranu domu a tam se ji dari velice dobre. Zajimave je ze nejvetsich prirustku dosahuje v zamracenych, prsavych dnech, kdy se teplota pohybuje kolem 10-15C.


Přílohy:
IMG_0849.jpg
IMG_0849.jpg [ 373.59 KB | Zobrazeno 974 krát ]

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gunnera Manicata (Barota Rukavovita)
OdeslatNapsal: 28 Čer 2008 23:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
flax napsal:
Ja to s tou jamou prilis neprozival. Gunnera je vysazena ne velice mirnem svahu a vykopal jsem ji jamu o cca. 1m prumeru a 50cm hloubce, kterou jsem vysypal smesi klasickeho zahradniho substratu, kompostu a granulovaneho kravskeho hnoje. Jak pises o tom odvodneni tak nemusis mit strach Gunnera miluje i premokrena stanoviste, ale bohuzel jen ve vegetacnim obdobi. V zime je potreba omezit prisun vody, protoze rostlina nema listy a nema jak odparovat vodu, ale to stejne u mne resi polystyrenova bedna vysypana flopackem, kterou na ni prez zimu davam. Trosicku mne zarazila ta informace o slunecnem stanovisti, ktera je uvadena na tom scanu. Gunnere prilis slunce nevyhovuje, protoze se pak rychle pali listy, delaji se fleky a dochazi k extremne rychlemu odparu vody. Ja bych spise doporucil vysadbu do stinneho max. polostinneho stanoviste. Ja tu svou dal na severni stranu domu a tam se ji dari velice dobre. Zajimave je ze nejvetsich prirustku dosahuje v zamracenych, prsavych dnech, kdy se teplota pohybuje kolem 10-15C.



takže chápu dobře že čím více vody má tím více snese přímé sluníčko?přikládam foto z německého Churpfalz parku kde gunnery mely všude,i daleko od zdroje vody


Přílohy:
Kopie - CIMG3954.JPG
Kopie - CIMG3954.JPG [ 166.88 KB | Zobrazeno 874 krát ]
CIMG3936.JPG
CIMG3936.JPG [ 122.37 KB | Zobrazeno 986 krát ]

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz