CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Narančila
OdeslatNapsal: 31 Črc 2003 22:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Črc 2003 22:57
Příspěvky: 30
Zdravime, jen se orientacne ptame, jestli ma nekdo zkusenosti s narancilou (solanum quitoense), uvitali bychom par informaci (je to pro dobro nasi narancily doma) :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Já jí říkám činčila
OdeslatNapsal: 03 Srp 2003 20:02 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 25 Kvě 2003 12:59
Příspěvky: 47
Bydliště: Třebíč
Na někoho takového jsem čekal! Zkušeností moc nemám, protože ji mám teprve měsíc, ale popíšu Vám moje zážitky. Narančilu mám ze Subtropického zahradnictví KRUH, když přišla tak měla pouze dva listy, přesadil jsem ji do 10l květináče (použil jsem běžný zahradnický substrát), protože prý potřebuje dost prostoru. Zalívám ji skoro až moc, ale asi ji to moc nevadí, protože roste doslova jako z vody. Hnojím ji tekutým hnojivam UNIVERZÁL firmy EXPLANTEX. Nyní už má listů šest a roste dál, ale mám i problémy. Nevím přesně co jim vyhovuje jestli přímé slunce nebo polostín. Listy už totiž nejsou hezky vzpřímené jako zpočátku, ale jsou podél řapíku ohnuté dolů, přitom ale neuvadají(doufám :? ). Mám podežření na malé černé mušky, které se nejspíš množí ve vlhkém substrátu, ale velice rády vegetují i na listech, kdo ví co tam ty potvůrky dělají. Nevím jak se jmenujou, ani jestli můžou škodit, ale když nic jinýho, tak mě štvou :twisted: . Hodně ji otáčím, protože se až užásně rychle dokáže otáčet za sluncem. To jsou zatím všechny mé zkušenosti i já uvítám nějáké zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Srp 2003 15:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Črc 2003 22:57
Příspěvky: 30
Díky. I když s narančilou moc dlouhodobých zkušeností nemáme, dáme i my pár střípků k dobru, třeba to někomu pomůže...:

Narančilu jsme koupili na začátku sezóny. Přišla malá rostlina se 4 listy. Malé mušky, které se také objevili, jsme likvidovali fyzicky (masakr) a s přesazením rostliny do jiného substrátu vymizeli úplně. Rostlinu jsme po dlouhém zvažování riskantně umístili pod šikmé okno na skříňku. Za těch pár měsíců rostlina roste jak šílená, je obrovský rozdíl mezi vzhledem "starých" částí, které už měla před zakoupením, a nových přírůstků. Rozdíl je tak markantní, že to až zaráží (příjemně :) ). Stonky k listům jsou velmi tlusté a krásně zbrarvené (fialová), listy samotné rostou před očima (teď mají na délku přes 40 cm, a to bez stonku k nim, pouze listy!!!). Vzhledem k tomu, že se nejedná o "stromek", jsme ji lehce přivázali k tyčce (stonek je dužnatý). Rostlina je teď v obrovském květináči a vypadá jak Adéla z filmu "Adéla ještě nevečeřela" ... :lol: Také jsme z ní časem získali odnož, která se má také čile k světu. Škůdci zatím netrpí, jen poslední dobou slabší (staré listy) poškodilo sluníčko (jsou teď ty šílená vedra), a i když ty nové obří listy jsou relativně v pohodě, raději přistiňujeme, ale obecně to vypadá, že se jí přímé slunce líbí. Listy se na úplně prvním stanovišti neustále otáčeli směrem ke světlu, ale po přemístění přímo pod okno rostlina roste pravidelně na všechny strany. Každý večer rostlina zvedne vrchní 3 listy skoro kolmo nahoru (a není to ani přímo světlem, ani zalitím, jak jsme se snažili vyzkoumat, zřejmě má nějaký svůj tajný rituál :) ). Zaléváme jí vydatně vždy večer, často rosíme (jak podklad, tak na listy - což doporučujeme vzhledem k dužnatosti rostliny).

Obecně - narančila je velmi krásná a dekorativní rostlina, které si prostě nemůžete nevšimnout. Vyplývá z toho však velký nárok na prostor (naše rostlina ještě není nijak velká a její rozměry (pokud to vezmeme zjednodušeně) si nárokují výšku (s květináčem) 70 cm a prostor kruh v průměru víc jak 100 cm!!!! Zatím ...! Květináč logicky také není nejmenší (a nejlehčí!!!) a prameny uvádějí "konečný" květináč minimálně´40 litrů. Ještě poznámka - narančila plodí "malé chlupaté "pomerančíky" přímo u kmínku, chuti spíš zvláštně ostře nakyslé (něco jako kiwi - prý, nám zatím neplodí, ale nemáme ji tak dlouho).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2005 09:21 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Malé černé mušky jsou smutnice. Když rozhrneš hlínu, uvidíš plno průhledných červíků. Jsou poměrně odolné chemii, nejlepší jsou žluté lepové desky a povrch květináče vysypat perlitem nebo ostrým pískem, nemůžou pak klást vajíčka. Měl jsem jich taky celou farmu a teď už druhý rok ani jedna.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2005 19:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Dub 2005 12:37
Příspěvky: 2
Zdravím všechny naranči-listy :D
V dubnu jsem psal svuj přispevek pod nazvem určeni rostlinneho druhu, ale nikdo mi neodpovedel nebo nevedel. je asi o deset řádků níž.
koukněte někdo na ty fotky :shock: a napište mi jestli vypadá narančila takto.
/mezitím mi fialově vykvetla/
Dík za odpoveď .Pavel :wink:

http://www.toms.fotky.info/fotky/rostlina/DSC00220.JPG
http://www.toms.fotky.info/fotky/rostlina/DSC00221.JPG
http://www.toms.fotky.info/fotky/rostlina/DSC00222.JPG


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2005 07:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Podoba sa to na narancilu. Ta moja mala viac pichliacov a chlpky na listoch boli skor do ruzova. Ale myslim ze je viac typov rastlin. Mal som ju uz velmi davno - cca 10 rokov. Nieco sa mi mari, ze som opeloval kvety tak, ze som odtrholl prasnik (to zlte) a rozrezal ho ziletkou, lebo inak pel nechcel vypadavat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: narancila
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2006 16:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak dnes som ju konecne zohnal, jeden jediny posledny kus v zasielkovej firme exo-flora, kde som si ju osobne prevzal. A teraz sa chcem spytat, ako dlho trva od kvetu po dozretie plodov. Niekde som cital clanok, kde sa pisalo o 10 mesiacoch dozrievania plodov, ale sa mi to nezda na rastlinu z celade solance. Dufam ze to bol preklep. :o)
Takze ma niekto skusenosti?
dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2006 18:48 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 25 Kvě 2003 12:59
Příspěvky: 47
Bydliště: Třebíč
Čau, no já už si to moc nepamatuju, ale od květu po dozrání v bytě, myslím tak 7-8 měsíců, ale neber mě za slovo :lol: .

_________________
Jedla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: narancila
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2006 10:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No to je veruze dost, ale kazdopadne dakujem za odpoved. Budem teda cakat :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 09:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Mladou narančilu je dobré seříznout v třetině výšky. Odříznutý materiál je možno použít jako řízky. Dávám je do skleničky s vodou,ještě se mi nestalo,že by některý nepustil kořeny. Během cca 14ti dnů je možné řízek vysadit do množárenského substrátu.Již po několika dnech začne růst. Problém mám jen s opylováním,kterému je údajně třeba pomoci rozříznutím prašníků.Při tomto aktu jsem několik květů ulomil,dále jsem raději nepokračoval. Plody nebyly.Poradí někdo? Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kvety
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 13:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja by som asi jeden kvet obetoval, odstipol pinzetou a potom rozrezane prasniky pinzetou navliekol na ostetne kvety - blizny. Inak ani v lete vonku to neopeli ziaden hmyz? Dobre si chrani ten pel teda. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 15:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Neopyloval. No,měl jsem ji ve foliovníku. Hmyz byl,mnoho ne. Koupil jsem ji vloni zjara v Kruhu. Seříznul jsem ji,rozrostla se krásně. Byly 3 trsy květů. Přes zimu jsem ji měl v nevytápěné místnosti kde v mrazech -20 st klesla po dvakrát teplota na -2. Tím zahynula.Přežili 2 řízkovance ale takové moc vysoké,nepěkné. Z nich už mám 2 zakořeněné řízky cca 25 cm vysoké.Ty budou pěkné,silné. S tím obětováním květu to zkusím. Snad vykvetou.Díky za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 14 Srp 2008 13:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Ahojte, první květ narančily jsem opylil předešlým způsobem, tj. rozříznutý prašník jsem navlíknul na bliznu a povedlo se :o , ale u dalších květů BLIZNY CHYBÍ :evil: :shock: :x ! Jak je to možné? To jsou na jedné rostlině květy samčí a samičí? Díky za každou radu!

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 22 Zář 2010 07:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Narančilu mám letos vypěstovanou ze semen. Přidám postřeh s opylováním. Z prvního "hroznu" květů se první 3 neopylily a odpadly. u dalších jsem zkusil aplikovat výše popsanou metodu s navlečením rozříznutého prašníku na bliznu, ale výsledek žádný.
Když jsem se už smířil s tím, že plody nebudou, tak se v dalších patrech začaly květy opylovat samovolně. :shock:
z toho vyplývá ještě můj dotaz: je pravda to co bylo výše, že zrání trvá těch 7 - 8 měsíců? :cry:
Máte někdo zkušenosti co s nezralými plody udělají teploty těsně nad 0?
Rostlinu mám totiž v nedokončené zimní zahradě, kde to v zimě tak bývá. Dovnitř bych ji vzhledem k velikosti přes 1,5m dával nerad.
Ještě přihodím fotky, bohužel nejsou moc kvalitní, je to jen mobilem.


Přílohy:
21092010(003).jpg
21092010(003).jpg [ 32.85 KB | Zobrazeno 1355 krát ]
21092010(001).jpg
21092010(001).jpg [ 30.64 KB | Zobrazeno 1352 krát ]
21092010.jpg
21092010.jpg [ 73.71 KB | Zobrazeno 1341 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 22 Zář 2010 11:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Ahoj, to je dobře že se opylily, mě už se to zdálo být nemožné :lol: :roll: ... Někdy se taky udržel plod, ale ve velikosti jako u tebe na obrázku upadl, snad ti tam vydrží.

Letos mi narančila ani nezakvetla, měl jsem ji venku a narostla jen málo.

Co se týče podmínek pěstování narančily, tak je to docela podobné jako s rajčenkou, snese teploty k nule a dlouhodobě bez problémů teplotu nad 5° (mám zimní zahradu s takovými podmínkami, zimní teplota je 5-15°C), ovšem při nízkých teplotách vyžaduje sušší substrát - ráda hnije od kořenů a kořenového krčku! Nemá ani příliš ráda horké léto, v její domovině je po většinu roku teplota kolem 16 až 20°.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz