CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 11:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 18:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Pozrite sa na japonsku stranku http://www.solwon.com je tam mand. Unshu Markovich :shock: , zaujímavá nie? Vyzerá skôr, ako budhova ruka. Žeby jeho sestra? Zdá sa mi čudné, aby mandarína Unshiu takto vypoadala, vyzerá to ako nejaký blaf. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 18:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivan Bross napsal:
Pozrite sa na japonsku stranku http://www.solwon.com je tam mand. Unshu Markovich :shock: , zaujímavá nie? Vyzerá skôr, ako budhova ruka. Žeby jeho sestra? Zdá sa mi čudné, aby mandarína Unshiu takto vypoadala, vyzerá to ako nejaký blaf. :roll:


Díval jsem se na to. Toto C. uhshiu rozhodně není.
Pokud to vůbec patří mezi citrusy, tak to je cedrát - na zvětšených fotkách lze vidět, že nemá odčlánkované listy od řapíků.
V každém případě je to zajímavé.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 29 Zář 2007 10:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ivane je to klasická buddhova ruka, čili citrus medica a mám úplně stejnej keřík, až na pár detailů - jen tři listy, žádný plod a spousta svilušek :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 29 Zář 2007 20:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Tak Ondro-pěstuješ citrusy,nebo svilušky ?Už se rozhodni pro jedno,nebo druhé.Oboje moc vhodné není :) Předem se omlouvám za nemístný humor a odbočení od tématu,já se asi zblázním z puklic..

Co se týče svilušek mé citranže je úplně přitahují,na kalamondinu vedle nejsou skoro vůbec a zřejmě jim nevoní,nebo nechtuná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 29 Zář 2007 20:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Abych se přiznal, tak co zde pravidelně čtu, tak mi jen oči přecházejí .... svilušky, puklice .... Kam na ty potvory proboha chodíte? Já neříkám, že se u mne očas taky něco nemihne, ale je to v tak minimálním počtu, že to citrusům prakticky vůbec nevadí a taky to samo zmizí. .... třeba mráz je fakt super věc :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 30 Zář 2007 19:30 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Taky az takovy problem se skudci nemam. Obcas puklice nebo msice. Ale nikdy zadnej velkej problem se jich zbavit. Staci 1-2 postriky a je po nich..

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 01 Říj 2007 11:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
šneku, mráz je taky super věc na buddhovu ruku :lol:
Svilušky se mi vymkly teď spíš vyjímečně, už dostaly sprchu, omite a nissorun, nemívám problémy často, pokud každý týden rostliny sprchuju. Když se na to měsíc vyprdnu, hned je všude spousta konzumentů. Kalamondin je neláká, to mohu potvrdit, taky nežerou mandarinky a australana. Nejradši mají citroníky a cedrát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Markovich
OdeslatNapsal: 01 Říj 2007 14:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No, Ondro .. teď si nejsem jistý, zda-li to myslíš ironicky a nebo ne ..... ale věř tomu, že kdyby moje rostliny měly vydržet jen to co se udává v literatuře, tak bych už dávno žádnou neměl .... a klepu na dřevo, nikdy nic mi zatím nezmrlo

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: C.unshiu Wakayama
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 08:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdenìk napsal:
moje rostlina je z roubu od Petra Brože - nevím co mi to tehdy dal s označením WAKAYAMA :D :wink:

Iva Hažmuková napsal:
Zdeňku, myslím, že to neví ani Petr, nebo aspoň o tom má pochybnosti... Bral si ode mne a M. Býčka rouby našich původních Wakayam... :D

Přenáším diskuzi z Počasí mezi Citrus unshiu :) . (Sneku oprav ten Ivanův nadpis :evil: :twisted: na Citrus unshiu Marc. - díky).
Já jsem měl Wakayamy dvě, obě z Chorvatska.
S první jsem měl štěstí, přesto jako tehdy začínající mladý pěstitel (tedy "bez nároku" :lol: ) jsem ji získal v osmdesátých letech z dovozu z Jugoslávie společně s odrůdou Chahara. Mezi "VIP" majitele těchto tehdy superatraktivních odrůd jsem se dostal přátelstvím s p.Sekaninou z Prahy, který tento na tehdejší dobu neopakovatelný dovoz dokázal zrealizovat přes národní podnik Sempra. Snad jsem to napsal dobře, případně např.Josef Selucký :wink: by mě uměl opravit.
Obě odrůdy se od začátku u mne lišily. Wakayama zakrslá, krátké výhony, zkroucenější tmavé listy, ale okamžitě plodící a superanná-okolo září, dle podmínek. Kdežto Chahara byla na pohled "hezčí", delší výhony, hezčí listy, větší plody, ale jednoznačně o něco pozdnější.
Po nějaké době jsem obě vysadil do nově zbudovaného skleníku - tranšeje. Uvedené vlastnosti se opakovaly, odrůdy celkem odlišitelné.
Po nástupu spodní vody jsem po asi 7 letech udělal rekonstrukci, rostliny vyhrabal ze země (a tím značně poškodil už spodní vodou načaté kořeny), udělal nové záhony výše na konstrukci (s přístupen vzduchu odspodu) a vysadil tam Wakayamu. Ta zásah nevydržela (byla také vysílená plozením a mizerným růstem), Chaharu jsem nejdříve "zprovoznil" ve kbelíku a po zakořenění vysadil do nového záhonu, kde žije dodnes. Další Wakayamu jsem si pořídil r.1996 v Opuzenu, ale již ne v družstevním podniku PIK Neretva (zkrachoval), ale u bývalé zaměstnankyně na dvorku, kde citrusy v rodině množili. Odrůdy neměli značené, pouze trošku oddělené ostrůvky rostlin :roll: , navíc paní měla plačící dítě v náručí, takže o pravosti odrůdy se dá vážně pochybovat :( .
Tato nová Wakayama rostla lépe než původní (pře Sempru), ale plody jednoznačně nepatří u mně k nejranějším. Na druhé straně - mám ji vysazenou na severní straně, ve stínu, málo slunce, takže se může i jinak chovat. Po čase jsem nabyl přesvědčení, že o Wakayamu nejde (proto jsem si bral další rouby od Ivy na srovnání), ale nyní mně opět nahlodávají Zdeňkovi zkušenosti, kdy u něj tato "druhá Wakayama" dozrává velmi brzy. Problém asi hned tak nerozlousknu.
Na závěr, v Chorvatsku používali dva druhy štítků na prvním (Sempra-rostliny pravděpodobně ze Stanice za južne kulture Dubrovnik) bylo psáno Wakayama, kdežto na štících v Opuzenu (PIK Neretva Opuzen) měli Wakiyama, ale to není podstatné. Přeložit něco z japonského písma není jednoduché.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 15:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
No, a pak si může být člověk jistý, že má zaručenou odrůdu... :cry: Obávám se, že teď jste zase naopak "nahlodali" vy (Zdeněk + Petr) mne... Petře, prosím, pokud bude možný kousek roubu z vaší Wakayamy, tak se hlásím. :wink: Přinejmenším budu také moci srovnávat obě rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 15:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Naštěstí již svou tzv. Wakayamu nemám - jinak bych byl taktéž "nahlodán" :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 18:01 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Tak Wakayamu asi nemám, ale člověk nikdy neví. V zimě jsem se ujal jedné starší rostliny klackovitého habitu C.unshiu vyhozené před jistým skleníkem na mraze. Rostlina měla silně prokořeněný a zasolený květník, následoval kmínek a na konci asi dvě štětky mladších větví s listy. Rostlina se nacházela venku před skleníkem od podzimu až do konce ledna 08, kdy už jsem nevydržel s nervy a při teplotě -8 st. rostlinu odnesl. Později jsem to ve skleníku i oznámil a bylo mi sděleno, že to není problém, že rostlina byla označena za neperspektivní a vyhozena. Zimování probíhalo dál při teplotě kolem 0-5 stC, na přelomu únor/březen byla umístěna do kanceláře (přes 20 st.) a rychle i vykvetla. Od konce dubna je na balkoně, orientace severozápad, Praha-Chodov, 9.patro, rostlina má stále jen pár listů, i když po řezu trochu obrašila, na zkoušku jsem nechal jeden plod a takto vypadal minulý týden. Co by to mohlo být za odrůdu? Ve srovnání s Miyagawou 00 je o hodně napřed, ta je totálně zelená. Co když je to Wakayama?


Přílohy:
unshiu270808.jpg
unshiu270808.jpg [ 139.82 KB | Zobrazeno 1103 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 18:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ondro,
to že začíná dozrávat již teď, ještě neznamená, že je to Wakayama. Existuje řada raných unšiu, teď mne napadá třeba chorvatská Zorana nebo Kawano, takže odrůdu bych se vůbec nedovolil tipovat.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 19:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Zář 2008 11:26
Příspěvky: 26
WOW..fakt krasne vyzera :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 19:28 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kawano wase v mých podmínkách dozrává až v listopadu. Zorana má menši plody a raná je zhruba stejně jako Wakayama. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 158 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz