CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 08:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Odpovím trochu za Zdeňka ... na jiném místě píše, že kvetla koncem března v teple ve skleníku - to je 5 měsíců v to tom NEJ vegetačním období. Jo ... brzký nástup do vegetace je prostě k nezaplacení, ničím nenahraditelný, ale to bych se neustále opakoval. Proč? Protože suma světla 21.3 je stejná jako 21.9, ale teploty jsou venku za světlem o cca 1,5 měsíce opožděné.
I proto tolik nesnáším ty literaturové údaje, že něco dozrává v září, či v listopadu ... protože jakýkoliv citrus dozrává především podle toho kdy kvete. Kvetou-li citrusy u Zdeňka v březnu, tak dozrají pochopitelně začátkem září (záměrně do toho nemotám nějakou konkrétní odrůdu- jde o příměr). Kvetou-li někomu až na přelomu května a června, tak dozrají teoreticky nejdříve na začátku prosince, ale prakticky díky nižší sumě tepla a především světla spíše až někdy v lednu.
Je to poměrně jednoduchá matematika, ale .... to už jsem tak někde psal. Kdy plod dozraje je řízeno kompilací dvou faktoru :1.geny rostliny (stručně - má dáno, že má za cca 6 měsíců dozrát) a 2. poskytnutou sumou tepla a světla.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 12:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
O tom kvetení již v březnu vím, také si dovedu spočítat, že dozrávání bylo 5 měsíců, ale přesto se divím. Proč? Protože Zdeněk dával fotku téhle Wakayamy sem na fórum již někdy kolem poloviny srpna a už tehdy byla žlutá. A to léto bylo mizerné a vím, že Zdeněk, jako my, letní. Moje Wakayama při své 1. plodnosti nakvetla v teple mé zimní minizahrady rovněž koncem března (první rozkvět přesně 31.3.) a přesto jsem plody sklízela až v 1. dekádě října a to pouze žlutozelené! :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 13:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Paní Ivo, v tom případě bych opravdu měl pochybnosti o pravosti odrůdy ... ta délka dozrávání v popsaném režimu je přeci jen poněkud moc.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 14:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
To souhlasím. I když ... byla to 1. plodnost a ta rostlina měla za sebou strašné roky. A byla po 3. teplém zimování za sebou, roubovaná na trifoliátě. Takže mohla být pořádně "dojančená".
Přesto mám pocit, že Wakayama nepatří mezi mandarinami unshiu k těm absolutně nejranějším a v rámci skupiny Goku wase je spíš s delším dozráváním - tedy blíže ke skupině wase. Pokud si vzpomínám, tak ve sklenících našich starých členů s jarním přitápěním a kvetením již kolem poloviny dubna stejně dozrávala až v říjnu. Vezmu-li tedy v potaz, že na plantážích by dozrávala asi 19 až 20 týdnů v podmínkách, v nichž vznikla ( kladu si otázku, zda se bere dozrání do konzumní zralosti se žlutozeleným oplodím, s nímž je trháha, nebo až do úplného vybarvení, což je ovšem rozdíl zase aspoň 2 týdny :roll: ) pak je ta doba dozrání s úplným vybarvením u Zdeňka v letošním létě venku skutečně neuvěřitelná. Myslím se jedná v přepočtu asi o 22 až 23 týdnů. Přesněji by to mphl říci jedině Zdeněk, pokud si vede záznamy nebo přesně pamatuje, kdy mu vlastně rozkvetla a kdy ji dával ze skleníku ven.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 14:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jo, taky by mne ty data zajímala :wink: ... plný souhlas.
Lze to však vysvětlit i jinak : Carvalhais mutace IH ..... analogicky .... Wakayama mutace ZČ :idea: ....říkám to (tedy spíše myslím) sice z legrace, ale i to je kidně možné :P

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 15:25 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kdy jsem ji dával ven ze skleníku to vím naprosto přesně. Poslední mrazík u nás byl 25 dubna ráno a odpoledne byla již většina citrusů vynesená na venkovní stanoviště. Wakayama měla plody velikosti kolem 1cm v průměru. Dnes jsem již neodolal a plody utrhl. už si na nich doma pochutnáváme. :lol: Asi tady trochu dělám chutě :lol: plody jsou výborné chuť typicky mandarinková a jsou nasládlé v půlce srpna chyběly cukry úplně.


Přílohy:
IMG_0231.JPG
IMG_0231.JPG [ 43.18 KB | Zobrazeno 968 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 15:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zdenìk napsal:
:lol: Asi tady trochu dělám chutě :lol:

Děláš :mrgreen: .... já si nyní pro změnu v tom vedru vychutnávám citronádu z letošních právě utržených plodů Meyera :P

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: C.unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 17:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
.... já si nyní pro změnu v tom vedru vychutnávám citronádu z letošních právě utržených plodů Meyera :P

Šneku, co blbneš :shock: , vždyť jsi plnoletý :!: A já se vždycky domníval, že patříš do naší grupy Limončelistů :mrgreen: a ty zničíš první Meyery na citronádu :roll: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 17:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To víš, těhotná má chutě ... musel jsem :wink: ... to nebylo z mé hlavy.
Z mé hlavy je to, že zde něco dodělám a odcházím na pivko :wink: :mrgreen: .... pochopitelně proložené nějakým tím Limoncellem :P

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 20:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
veru veru, vy, co zbierate kose citrusov, uz by ste mohli vymysliet nejake to svoje limoncello :wink: na koštovku.....

Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 22:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Beru vše zpět ... v mém případě se jednalo o lahodné meyercello :P ... v tomto případě nealkoholické ... fríí, bohužel :?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 15 Lis 2009 00:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Některé satsumy (C.unshiu) ze včerejšího focení:

I. Chahara
II.Kuno
III.Skorospelyj


Přílohy:
Chahara.jpg
Chahara.jpg [ 69.71 KB | Zobrazeno 968 krát ]
Kuno.jpg
Kuno.jpg [ 87.19 KB | Zobrazeno 963 krát ]
Skorospelyj.jpg
Skorospelyj.jpg [ 62.8 KB | Zobrazeno 941 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 15 Lis 2009 19:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě přidám nejzralejší-nejoranžovější Hasimoto - je vpravo na prvních dvou obrázcích; méně oranžovější v levé části a středu je Chahara. Na třetím snímku je se zpožděním v dozrávání Miyagawa - clon 00 ( z Italie od A.Bertolami) . Tento klon má být ranější oproti základní Miyagavě.


Přílohy:
Chahara_Hasimoto.jpg
Chahara_Hasimoto.jpg [ 70.3 KB | Zobrazeno 965 krát ]
Chahara_Hasimoto_b.jpg
Chahara_Hasimoto_b.jpg [ 81.56 KB | Zobrazeno 920 krát ]
Miyagawa 00.jpg
Miyagawa 00.jpg [ 44.64 KB | Zobrazeno 943 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 15 Lis 2009 19:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, paráda. Jen doufám, že se sklizní ještě 3 týdny vydržíš :-)
Na plody Hashimota i Chahary si ještě rok počkám .... kdo si počká, ten se dočká. Chaharu jsem dříve měl, vím co mohu čekat, ale jaké u mne bude Hashimoto jsem opravdu velmi mnoho zvědavý. Miagawu 00 mám již týden sklizenou, ale ty krky na plodech vypadají fantasticky, toho se asi nikdy nedočkám :( .... jo vyšší vhkost je vyšší vlhkost. Vlivem každodeních bouřek v první polovině byly náznaky krků na plodech i u mne, ale potom se počasí umoudřilo a plody se vrátily ke svým bezkrkým tvarům.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 21 Lis 2009 21:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, nestačím koukat, jak vám to letos krásně zraje... :P Čirá nádhera. Ale přece se divím jedné věci: Kuno, které by mělo být skoro pozdní, je u vás prakticky stejně vybarvené, jako raný Skorospělyj. :roll: U mne je také spíše trochu dřívější, ale zařadila bych ho jako futsu (středně rané). Letos ho mám s plody teprve světle zelenými :cry: Dokonce i pomeranče Washington jsou více vybarvené. Na druhé straně - pozdní unshiu Silverhill má plody stále ještě sytě zelené. :|
Ale doma v hale na polici se mi začínají vybarvovat plody na mandarině unshiu Kelasurskij a nejvybarvenější z nich (světle žlutozelenooranžový) mi při doteku zůstal v ruce. Jsem opravdu zvědavá, jaký bude. V literatuře tuto odrůdu chválí jako velmi jakostní.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz