CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 00:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Črc 2007 13:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Črc 2007 17:05
Příspěvky: 2
Mohl by mi někdo poradit co to je za druhy palem semena jsou z Egypta

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Črc 2007 14:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Črc 2007 17:05
Příspěvky: 2
[quote="michalbern"]Mohl by mi někdo poradit co to je za druhy palem semena jsou z Egypta

To se mi nepovedlo fotky jsou tady

Obrázek
Shot at 2007-07-20

Obrázek
Shot at 2007-07-20


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Črc 2007 16:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahoj,
k semienkam sa nevyjadrim, neviem, mozno napise niekto iny, ale napisem Vam svoje skusenosti s klicenim semien jednej palmy z botanickej zahrady z Bratislavy.
Je fakt, ze palmy klicia pomaly a dlho, vyskusal som si to na semienkach Caryota mitis. Semena su hnede guličky obalene par milimetrov čiernou dužinou, štiplavou, neochutnavat! :wink:
semena klicili rovnych 6 mesiacov. Sadil som ich na jesen, klicili na jar, akurat v prihodnom obdobi. Podmienky na pestovanie som ale mal priam katastrofalne, byval som na internate Mlada Garda, na prizemi a okno bolo otocene do rohu, avyse sme mali takmer vzdy stiahnute zaluzie, kvoli pripadnym zlodejom. :!:
Vyklicili rastlinky s typickymi širokymi listkami, mali po jednom listku a zase dllllho nic. Nakoniec som ich niekomu daroval.... Semienka sa pri troche opatrnosti da ziskat z paliem z bot. zah.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 01 Lis 2007 22:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Říj 2007 19:08
Příspěvky: 56
Pridavam kvetouci phoenix roebelenii.
Příloha:
zahrada 118.jpg
zahrada 118.jpg [ 131.33 KB | Zobrazeno 790 krát ]
Příloha:
zahrada 120.jpg
zahrada 120.jpg [ 133.52 KB | Zobrazeno 747 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 09 Dub 2008 13:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
Ahoj lidi.
Pro: michalbern
Uvedená semena nedovedu určit. Ale pokud jde o jejich vysévání, měl by být postup v zásadě shodný s postupem již zde uvedeným. Zásadně doporučuji zbavit semena vnější zaschlé dužiny u datlí Phoenix dactylifera orálně a pak vysadit. Vyklíčení semen, pokud mají dostatečnou teplotu, není problém – cca jeden měsíc. Já je nechávám klíčit v zimních měsících (v období topné sezony) na topení.
Nyní bych Vás chtěl informovat o nové možnosti získání semen Phoenix dactylifera v obchodním řetězci Tesco kde najde v oddělení zdravé výživy sušené plody datlí, viz obr.:
Obrázek Obrázek
A zde je ukázka jak rostou palmy Chamaerops humilis vysazené v roce 2000 a v roce 2004. A ještě jedno malé kouknutí na semenáčky kaktusů, které byly vyseté v roce 2006 ze semen nově dovezených rostlin do OBI. Na posledních snímcích jsou palmy Phoenix dactylifera 53 semen vysetých v lednu roku 2007. Nyní je přesadím, každá rostliny získá svůj vlastní hrnek substrátu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Má-li někdo o rostliny zájem a je z Olomouce a bude mít cestu okolo, můžeme se domluvit. Najdete mě zde: 49°34′49.22″ N 17°15′36.00″ E


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Palmy datlí ze semínek
OdeslatNapsal: 21 Dub 2008 09:07 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
V balíčku datlí s peckou od firmy Tesco - produktu Organic jsem nalezl parádní až extrémně veliké pecky. Dle nápisu na obalu předpokládám Phoenix dactylifera. Ale dosud jsem tak veliké pecky neviděl, jsou opravdu dost veliké a řekl bych, že některé dosahují i dvojnásobné velikosti těch běžných, které se dají na našem trhu v období Vánoc sehnat. Takže vážení, pokud máte zájem o tato semena, pak je najdete v oddělení zdravé výživy obchodního řetězce Tesco. Uvedené datle jsou deklarované jako vhodná strava pro vegetariány. V balíčku 200 gr za 34,- Kč najdete cca 17 – 20 pecek. Dobrou chuť.

Obrázek Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 24 Črc 2008 08:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Črc 2008 20:04
Příspěvky: 1
mám takéto semena z palmy:

Obrázek

mohol by mi niekto povedať že z akej sú ?

a dá sa z tých semien zasadiť palma ?
- viem že semená majú byť oranžové až červené (moje sú zelené, vnútro majú oranžove)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 24 Črc 2008 21:39 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
dobrej,
jen se chci pochlubit se svojí pěstírnou ve velkym,celkem 70 semínek z toho 15 druhů palem. Lampy vyhřívají tropické druhy,a nahromadněné teplo dokáže vyhřát akvárium až na 35 stupňů. Takže má i zbytek semínek dostatek tepla,je to zatím měsíc co mi to takhle funguje a už lezou podle plánu první semena(chamareops humilis,zamia furfuracea). Takže ostatní pěstitelé,držím palce v klíčení!!!


Přílohy:
CIMG4059.JPG
CIMG4059.JPG [ 109.13 KB | Zobrazeno 832 krát ]

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Semena Phoenix canariensis z ostrova Kréta
OdeslatNapsal: 29 Srp 2008 13:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
Letošního srpna byl můj syn Jiří na svatební cestě na ostrove Kréta a dovezl krásné obrázky z letního pobytu, nádherné palmy a nejen to. Přivezl i semena palmy Phoenix canariensis (Datlovník kanárský). Celkem bylo dovezeno 29 semen a vyseta byla 31.8. 2008. Na přiložených obrázcích jsou palmy na ostrově Kréta a pak i dovezená semena. Na posledním snímku jsou semana již očištěná od slupek a připravená k výsevu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2008 22:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Kamco napsal:
Ahoj,
k semienkam sa nevyjadrim, neviem, mozno napise niekto iny, ale napisem Vam svoje skusenosti s klicenim semien jednej palmy z botanickej zahrady z Bratislavy.
Je fakt, ze palmy klicia pomaly a dlho, vyskusal som si to na semienkach Caryota mitis. Semena su hnede guličky obalene par milimetrov čiernou dužinou, štiplavou, neochutnavat! :wink:
semena klicili rovnych 6 mesiacov. Sadil som ich na jesen, klicili na jar, akurat v prihodnom obdobi. Podmienky na pestovanie som ale mal priam katastrofalne, byval som na internate Mlada Garda, na prizemi a okno bolo otocene do rohu, avyse sme mali takmer vzdy stiahnute zaluzie, kvoli pripadnym zlodejom. :!:
Vyklicili rastlinky s typickymi širokymi listkami, mali po jednom listku a zase dllllho nic. Nakoniec som ich niekomu daroval.... Semienka sa pri troche opatrnosti da ziskat z paliem z bot. zah.
Kam

soudím,že to nemusí být v každém případě . Obrázek 1 semena dovezená z canárů a setá v Březnu obraze 2 někdy začátkem června před přesazením obr. 3 asi před týdnem.
Příloha:
Ivanovy palmy.jpg
Ivanovy palmy.jpg [ 123.88 KB | Zobrazeno 691 krát ]
Příloha:
Palmičky.jpg
Palmičky.jpg [ 225.87 KB | Zobrazeno 771 krát ]
Příloha:
kodiči3.jpg
kodiči3.jpg [ 208.42 KB | Zobrazeno 759 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ahoj lidi.
OdeslatNapsal: 12 Zář 2008 14:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
Od svého přítele Standy, který byl čtrnáct dní na cestách po Itálii za sluncem, jsem dostal plody palem přímo z palmové riviéry, bylo jich celkem 47 a sázet je budu 14. září 2008. Kolik jich ale vzejde a jak, to uvidím později.
Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Semínka palem z Kréty
OdeslatNapsal: 06 Říj 2008 12:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
Semínka dovezená letos v létě z Kréty, která jsem vysadil 30.8.2008 právě nyní začala klíčit. Takže doba od vysetí po začátek klíčení u palmy druhu Phoenix canariensis (Datlovník kanárský) trvá asi jeden měsíc.
Obrázek ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 23 Říj 2008 23:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
ahojte
Letos sem přesazoval už dvakrát svojí 4 letou washingtonii,protože jí vždy prorostli kořeny květináč. A teď jsem zjistil že opět prorostla ten obrovitánskej květináč tlustejma kořenama co se rvou těma malejma dírkama. Letos by byla asi blbost ji po třetí přesadit,co? Ale bojim se že jí ty vyčuhující kořeny přes zimu shnijí. Nemáte někdo taky takhle rychlou washingtonku?a skušenosti s tim častym přesazováním?děkuji

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palmy ze semínek
OdeslatNapsal: 30 Říj 2008 18:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
nikdo? no neva,přesazovat jí radši nebudu,protože už sem jí uložil do zimního spánku. Už můžu jen doufat že se mi do těch kořenů nepustí plíseň :roll:

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Palmy a jejich kořeny
OdeslatNapsal: 21 Led 2009 16:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Srp 2006 09:39
Příspěvky: 25
Bydliště: Olomouc
K bujným kořenům palmy bych doporučil asi tolik. Palmu vyhodit z květináče, někdy je nutné použít dosti velké násilí. Poté násilně ořezat spodní části bujného kořenového balu asi 1/3 celého spodku možná i více. Do téhož květináče položit drenáž, pak smíchanou kompostovanou zeminu smíchanou s pískem, palmu zasadit a přihnojit lisovaným hnojem. Palmu pak bohatě zalévat. Koncem loňského léta jsem tento postup aplikoval na palmu Phoenix dactylifera u kolegy na zahradě a palma přežila. Vím, že tento postup se zdá býti drastickým nicméně se jeví býti efektivní.
Ještě bych se chtěl zmínit o postupu klíčení palem dovezených kolegou ze slunné Itálie, přímo z palmové riviéry, jedná se parně o druh Phoenix canariensis, který jsem sázel 14. září 2008. Nyní jsou některé rostlinky vysoké 30 cm, naopak některé začínají teprve klíčit. Inu topení a topná sezóna dělá divy, květináče mám přímo na radiátoru.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz