CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: trifoliata - řízek - roubování
OdeslatNapsal: 01 Říj 2005 14:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Má smysl roubovat na řízkovanou trifoliatu citron?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Říj 2005 16:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Teoreticky ne. Respektive citroníky jdou tak snadno řízkovat, že bych ho nařízkoval rovnou.
Jinak řízkovance mívají slabší kořenový systém, takže jako podnože nejsou příliš vhodné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: řízkovaná trifoliáta
OdeslatNapsal: 02 Říj 2005 07:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Souhlasím s Markem Svítkem, na jižní Moravě roste poměrně hodně plodících trifoliát stačí jen pár kontaktů a semena jsou k dispozici.
Po výsevu stačí dva roky počkat a může se roubovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Říj 2005 07:53 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Taky cekam na jeden ker o kterem vim.Dokonce jsem se uz i dohodl s majitelem jen porad nevim kdy plody sklidit. Uz zacinaji zloutnout ale nerad bych aby mne nekdo predbehl jako minuly rok kdy s tim deti hrali fotbal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 11:25 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Ten problém mi při mojí loňské první sklizni nastal také. Musel jsem plody otrhat nažloutlé, protože lidé jsou nenechaví a i přes ty velké ostny každý den pár plodů zmizelo. Pěkně ale dozráli i utržené, klíčivost byla vysoká. Fotbal s nimi tedy nehráli, protože jsou velikosti asi 3-4cm. Letos zatím pár plodů zůstává, tak je nechávám na parádu na stromku. Nějaký asi utrhnu na setí a zbytek vyzkouším jak dlouho ho nechají místní děti na pokoji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: trifoliáta
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 17:19 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Jedna krasně rostoucí a plodící trifoliáta je u pana Ráce v Tvrdonicích kousek od Břeclavi. Trifoliáta roste ve dvoře tak nehrozí žádné ztráty plodů. Kontakt 776 369 910 p.Rác


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 18:37 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Zdeněk napsal:
Jedna krasně rostoucí a plodící trifoliáta je u pana Ráce v Tvrdonicích kousek od Břeclavi. Trifoliáta roste ve dvoře tak nehrozí žádné ztráty plodů. Kontakt 776 369 910 p.Rác

já mám vyhlídlou jednu v Lednici taky za plotem, jen je mi blbé někoho kvůli tomu otravovat :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 18:41 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
irab napsal:
Zdeněk napsal:
Jedna krasně rostoucí a plodící trifoliáta je u pana Ráce v Tvrdonicích kousek od Břeclavi. Trifoliáta roste ve dvoře tak nehrozí žádné ztráty plodů. Kontakt 776 369 910 p.Rác

já mám vyhlídlou jednu v Lednici taky za plotem, jen je mi blbé někoho kvůli tomu otravovat :oops:


Proc normalne jsem se stavil poprosil a majitel ze a na co ? Jo ono se to sazi ? Klidne si to otrhejte :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 18:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Admin napsal:
irab napsal:
Zdeněk napsal:
Jedna krasně rostoucí a plodící trifoliáta je u pana Ráce v Tvrdonicích kousek od Břeclavi. Trifoliáta roste ve dvoře tak nehrozí žádné ztráty plodů. Kontakt 776 369 910 p.Rác

já mám vyhlídlou jednu v Lednici taky za plotem, jen je mi blbé někoho kvůli tomu otravovat :oops:


Proc normalne jsem se stavil poprosil a majitel ze a na co ? Jo ono se to sazi ? Klidne si to otrhejte :lol:


Třeba do zimy najdu odvahu :lol: , jinak si budu muset počkat, až mi ty moje dvaceticentimetrové zaplodí :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: trifoliáta
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 19:32 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Komu se nechce čekat na semeno a další dva až tři roky na to až rostlina naroste, může se domluvit s Petrem Brožou na koupi podnoží jedno, dvou i tříleté trifoliáty relativně levně. Petr mi je nabízí při každé návštěvě, ale já mám dostatek svých podnoží a další již nepotřebuju. Nevím kde to mám všechno na zimu naskládat. Téměř 90m2 plochy je beznadějně naplněno rostlinami z větší části se jedná o letošní výsev asiminy a tomelu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: P.trifoliata
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 21:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Irab píše o P.trifoliata v Lednici. Shodou okolností jsme tam v sobotu byli na výletě a tak přikládám aktuální obrázky. Adminovi mohu sdělit, že semena z plodů trhaných pravidelně v říjnu v Brně, vždycky na jaře vyklíčily. S vylupováním se nemusí spěchat, nejsnažší je to až plody změknou - rozpadají se, ale dříve než začnou plesnivět. Potom ošetřit růžovým roztokem hypermanganu, uložit do písku a do doby vysetí ponechat v chladu. Ale vysetí zbytečně neodkládej, delší vegetační doba je na vzrůstu jednoletých semenáčů znát. Petr Broža

Obrázek
Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Říj 2005 23:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
To irab:
nějaké podnože Ti můžu dát na břeclavské výstavě citrusů, jen se mě ještě připomeň
jinak trifoliáta roste i na několika místech v břeclavě i v lednickém parku (tam ji ale stejně neobjevíš :-), mě to trvalo taky pár let a to tam jezdím často
a letos poprvé zaplodila i mě (jen jeden plod a to ještě na dosah z cesty tak nevím jestli ji nesklidí někdo jiný)
To Petr a ostatní:
loni na podzim jsem (hlavně z pohodlnosti) vyzkoušel způsob, který používají v Chorvatsku, vysázel jsem na podzim celé plody a funguje to (bez toho abych měl ruce zalepené od olejů obsažených v kůře), ze 110 plodů vyklíčili rostlinky z 93, ten zbytek vyžrali krkavci protože jsem na zkoušku jeden řádek nezahrnul
rostlinky jsou menší protože rostou v trsu, ale po rozsazení budou příští rok na podzim dostatečně silné


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Říj 2005 05:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
To peťa áč

Vysazování celých plodů trifoliáty jsem nezkoušel, ale takto vysazené jsem viděl bigarádie v Dubrovníku. Soukromý pěstitel je pouze zašlápl do země pod stromem a hotovo. Ukazoval vyklíčené trsy semenáčků ze starších plodů.
Nakonec ve starých dvouletých plodech klíčí semena bigaradií ještě na stromě. Dužnina obsahuje nějakou látku, že to neplesniví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Říj 2005 09:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
K vzrůstu jednoletých trifoliát mohu přidat jednu téměř sadistickou zkušenost - jednoletá trifoliáta není takový šplhoun jako svlačec a probojuje se skrz něj až na sklonku léta druhého roku :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Říj 2005 09:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
....tak na to tu koukám, je docela vtipné, že má Petr Broža pod jménem napsáno "nováček" :)))


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz