Aby toto nejdůležitější
téma na fóru nespalo, dovolím si doporučit hodnotnou knihu s 600 recepty na výrobu lihových macerátů, likérů, vína, piva a medoviny:
Andrzej Sarwa
Velká kniha o domácí výrobě lihových nápojů likéry, vína, piva, medoviny z léčivých rostlin, ovoce a zeleniny
A když už dělám reklamu, tak si snad mohu dovolit i několik ukázek (mladistvým a abstinentům je určen pouze první odstavec
):
CITRÓNOVNÍK (Citrus limon)Plody citrónovníku, kromě uplatnění jako aromatizujícího přídavku různých jídel a při přípravě osvěžujících nápojů, mají i nevelký lékařský význam. Dužina obsahuje cukry, kyselinu citrónovou, hodně vitamínu C a také menší množství vitamínů skupiny B, D a provitamíny A, mimo to také pektiny a minerální sloučeniny (hlavně měď a draslík). Šťávu z čerstvých plodů, jelikož obsahuje velké množství vitamínů, lze použít při léčbě avitaminózy a také jako doplněk při léčbě kornatění tepen. Vše výše uvedené doporučuje oficiální medicína. Lidová medicína využívá plodů rovněž při léčení žloutenky, močových kamenů a při špatné funkci žaludku a střev. Voda s citrónovou šťávou dobře působí jako kloktadlo při angíně, zevně pak při odstraňování trudovitosti, mykóz a pih. Citrónová kůra se již odpradávna používala jako prostředek upravující trávení. Využívají se i květy, kůra, dřevo i semena citrónovníku. Listí bylo považováno jako dobrý prostředek pro povzbuzení organizmu, odvar z něho se vyráběl následovně: lžička rozdrobeného sušeného
listí na skleničku vařící vody, nechalo se přikryté 10–15 minut pařit a po té se přecedilo, odvar se pil 2–3krát denně po čtvrt skleničce. Semena se používala při léčení malárie, květy jako uklidňující prostředek. Horký odvar z kůry nebo rozdrceného dřeva byl používán jako prostředek močopudný.
Citrónovka2 citróny zbavené kůry, 10 dkg cukru, 1,125 l vody, 0,5 l čisté
vodky (40%)
Šťávu z citrónů vymačkejte, ovoce rozmačkejte, smíchejte
s litrem vody a vodkou a uvařte. Zároveň svařte sirup ze zbytku
vody a cukru, nechte vystydnout a dolijte do předchozí tekutiny.
Vše důkladně promíchejte (nejlépe ve šlehači) a dejte
na jeden den do chladničky. Potom vše přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví a zazátkujte. Citrónovka nejlépe chutná vychlazená na 8–10° C.
Dánská citrónová kořalkaTence nakrájená kůra ze dvou citrónů (bez vnitřní vrstvy), 0,5 l čisté vodky Do skleněné nádoby dejte kůru a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na teplé ale tmavé místo na týden. Po uplynutí této doby tekutinu slijte, přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Doneste
do sklepa, kde musí kořalka ještě asi měsíc dozrávat. Citrónová kořalka má krásnou nazlátlou barvu, příjemnou
vůni a chuť. Jestliže je moc výrazná, lze ji rozředit vodkou a na 2–3 dny odstavit kvůli dokonalému spojení.
Dánská citrónová kořalka II.Tence nakrájená kůra ze dvou citrónů (bez vnitřní vrstvy), 0,25 l čisté vodky (40%)
Kůru usušte asi 1 hodinu v troubě při teplotě 60–75° C (sušením ztratí hořkost proti sladkosti). Potom ji dejte do skleněné nádoby a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na teplé ale tmavé místo na 3–6 dní. Macerování nemůže trvat déle, aby nápoj nezhořkl. Po této době tekutinu slijte, a pokud
je to potřeba, přefiltrujte přes filtrační papír. Podávejte ji chlazenou na pokojovou teplotu. Pokud je kořalka příliš výrazná, můžete ji zředit vodkou, potom je nutno ji znova na 3–4 dny odstavit, aby došlo k dokonalému smíchání.
Citrónové mléko1 citron, 0,5 l mléka, tyčinka vanilky dlouhá cca 3–4 cm, 50 dkg cukru, 0,3 l lihu (96%)
Citrón přepulte a vymačkejte šťávu. Nalijte do skleněné nádoby i s vymačkanými půlkami citrónu, přidejte vanilku a zalijte lihem. Nádobu odstavte asi na 2 týdny. Po této době tekutinu přeceďte a smíchejte s mlékem. V mixéru míchejte tak dlouho, až se vše dokonale spojí. Podávejte vychlazené na 12–15° C.
Pokud necháte mléko dlouho stát, bude mít tendenci oddělit se od alkoholu. Proto před dalším podáváním kořalku řádně protřepejte a vše se znovu spojí.
Citrónový likér I.2 citróny, kousek čerstvého zázvoru (asi velikosti nehtu) Z citrónů ořežte kůru co nejtenčeji bez vnitřní vrstvy. Dejte ji do skleněné nádoby, přidejte zázvor a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na týden na teplé a tmavé místo. Potom slijte a přefiltrujte přes filtrační papír. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Odneste do sklepa a nechte půl roku dozrát.
Citrónový likér II.15 dkg citrónové kůry, 20 dkg cukru, 0,25 l vody, 0,5 l čisté vodky, 50 ml koňaku
Čerstvou citrónovou kůru nasypte do skleněné nádoby a zalijte vodkou. Nádobu hermeticky uzavřete a odstavte na tmavé místo na 6 týdnů. Po této době extrakt slijte a smíchejte s horkým sirupem připraveným z cukru a vody. Dolijte koňakem. Vše přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte
a zavoskujte a doneste do sklepa. Likér musí ještě 6 týdnů dozrávat.
Citrónový likér III.Čerstvá kůra ze dvou citrónů, 40 dkg cukru, 0,4 l vody, 0,8 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru a zalijte lihem. Hermeticky uzavřete a 1 den nechte stát. Potom líh slijte a přefiltrujte přes filtrační papír. Uvařte sirup z cukru a vody a ještě do horkého přidávejte postupně líh. Důkladně promíchejte a znovu přefiltrujte. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte a ve sklepě nechte ještě půl roku dozrávat. Likér je čistý, silný a sladký s citrónovou vůní. Podávejte jej chlazený na 10–12° C.
Citrónová ratafia4 dkg citrónové kůry, 10 dkg cukru, 0,1 l vody, 0,5 l lihu (96%)
Citrónovou kůru dejte do skleněné nádoby a nalijte líh. Hermeticky uzavřete a dejte na teplé a slunné místo na 6–8 týdnů. Po této době líh slijte. Svařte cukr s vodou, odstavte z plotny a počkejte, až teplota klesne na 80° C. Potom do sirupu pomalu vlijte líh. Takto získanou tekutinu přefiltrujte přes filtrační papír, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte.Ratafii nechte na teplém místě ještě asi 7–10 dní.
CitronelloJemně okrájená kůra ze 6 citrónů bez spodní vrstvy, 35 dkg cukru, 0,9 l vody, 0,6 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru, zalijte lihem, hermeticky uzavřete a dejte na teplé, ale tmavé místo na 2–3 dny. Po této době tekutinu slijte, přeceďte a smíchejte s vychladlým sirupem z cukru a vody. Nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte a nechte ještě asi měsíc v klidu.
Citronello BrazilJemně okrájená kůra z 5 citrónů bez spodní vrstvy, 40 dkg hnědého cukru, 1 l vody, 0,5 l lihu (96%)
Do skleněné nádoby dejte kůru, zalijte lihem a hermeticky uzavřete. Odstavte na tmavé a teplé místo na 2–3 dny. Tekutinu potom přeceďte a smíchejte se sirupem z cukru a vody, nalijte do lahví, zazátkujte a zavoskujte. Nechte ještě minimálně
1 měsíc dozrát.