CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 09:28 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
pekné obrázky shishi (lion) yuzu:

na: http://www.botanic.jp/plants-sa/sisiyu.htm
Příloha:
sisiyu_2.jpg
sisiyu_2.jpg [ 63.94 KB | Zobrazeno 674 krát ]


a na: http://www.hanahiroba.com/kankitsu-shishiyuzu.htm
Příloha:
kankitsu_shishiyuzu.jpg
kankitsu_shishiyuzu.jpg [ 12.17 KB | Zobrazeno 671 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 11:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Na tento citrus mě před lety upozornil Laaz (vlastník amer.citrus fora - http://citrus.forumup.org/index.php?mforum=citrus ). Fotky mu poslal japonský přítel Hiroshi - přikládám.
Na amer.foru je to zde :

http://citrus.forumup.org/viewtopic.php ... rum=citrus

Ještě zajímavost o Citrus junos - Yuzu. Jde o výborný základ japonských kulinářských specialit. Na stránkách:
http://www.whiteonricecouple.com/recipe-archive/
jsou různé recepty a hledejte
Cocktails | Drinks

* Yuzu Cocktail – Fresh Japanese Yuzu Lemon
-
http://www.whiteonricecouple.com/recipe ... il-recipe/

Ve zkratce recept přeložený pomocí Google:
Yuzu Cocktail Recept

* 2 oz light Rum 2 oz light Rum
* 3/4 oz Vanilla Vodka 3 / 4 oz Vanilla Vodka
* 3/4 oz Triple Sec 3 / 4 oz Triple Sec
* 1 oz Simple Syrup 1 oz Jednoduché Sirup
* 1 whole Yuzu (or @ 1 1/2 t yuzu juice) 1 celé yuzu (nebo @ 1 1 / 2 t yuzu džus)
* club soda sodovku

1. 1. Slice yuzu in half and muddle all ingredients except for club soda in a cocktail shaker. Yuzu rozkrájíme na polovinu a zmatků všechny ingredience kromě sodovku v koktejlu třepačce. Add ice & shake for 15-20 seconds. Přidat led a protřepejte pro 15-20 sekund.

2. 2. Strain into an old-fashion glass, add a few cubes of ice, top with club soda, gently stir & garnish. Kmene do old-fashion sklo, přidejte několik kostek ledu, nahoře s sodovku, jemně promíchá & obloha.

Také je zde např. Budhova ruka ve vodce:
http://www.whiteonricecouple.com/recipe ... ron-vodka/

Ale mnoho dalších receptů z citrusů a jiných tropů-subtropů (třeba tvarohový koláč z Meyeru :D ). Alespoň ze skupiny Koktejly | Nápoje (přeložil Google :mrgreen: )

* Yuzu Cocktail – Fresh Japanese Yuzu Lemon Yuzu Cocktail - Čerstvé japonský citron yuzu
* French 95- bourbon, citrus juice, bitters Francouzsky 95 - bourbon, citrusové šťávě, hořká
* Green flash – vodka, curacao, schnapps, OJ Zelená flash - vodka, curacao, kořalka, Úř.
* Bahama mama- 4 types of rum, OJ, pineapple juice, bitters Bahama mama-4 druhy rumu, OJ, ananasový džus, hořké
* Between the sheets- cognac, light rum, triple sec, lime juice Mezi listy-koňak, rum light, triple sec, limetková šťáva
* Obamatini – pineapple juice, chili pepper, gin Obamatini - ananasový džus, chilli, gin
* Salty Chihuahua – grapefruit juice, tequila Slané Chihuahua - grapefruitový džus, tequila
* Kalamansi Lime cocktail – “palsy walsy” Kalamansi Lime koktejl - "obrna walsy"
* Buddha's Hand Citron Vodka Buddhova ruka Citron Vodka
* Chili Martini – vodka, peach juice, simple syrup, crushed chili Chili Martini - vodka, broskvový džus, jednoduchý sirup, drcené chili
* Pina Colada – rum, pineapple juice, coconut cream Pina Colada - rum, ananasový džus, kokosový krém
* Blackberry Tom Collins – blackberries, gin, club soda Blackberry Tom Collins - ostružiny, gin, sodovku
* Champagne Cooler – champagne, cognac, triple sec Champagne Cooler - šampaňské, koňak, triple sec
* American Flyer cocktail – champagne, rum, lime juice American Flyer koktejl - šampaňské, rum, limetková šťáva
* Curacao “Island Taxi” – rum, curacao, orange/lime juice Curacao "Island Taxi" - rum, curacao, pomerančový / limetková šťáva
* Limoncello “So Cal Sunrise” – limoncello, blood orange/lime juice Limoncello "Takže Cal Východ" - limoncello, krvavých pomerančů / limetové šťávy
* Blood Orange “Midnight Ride” – cognac, triple sec, blood orange juice Orange krve "Midnight Ride" - koňak, triple sec, pomerančový džus krve
* Apple Sidecar – calvados, lemon juice, apple cider Apple Sidecar - calvados, citronová šťáva, jablečný mošt
* Pomegranate Cosmo – vodka, triple sec, pomegranate juice Granátové jablko Cosmo - vodka, triple sec, šťávu z granátových jablek
* Between the Sheets – cognac, rum, lemon juice Mezi listy - koňak, rum, citronová šťáva


Přílohy:
Hiroshi_ShiShi  .JPG
Hiroshi_ShiShi .JPG [ 47.95 KB | Zobrazeno 730 krát ]
shishiyuzu.jpg
shishiyuzu.jpg [ 77.11 KB | Zobrazeno 685 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 13:19 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Na spomínanom americkom fóre sa uvádza, že shishi yuzu je bezsemenne (aspoň to, z ktorého mali plody).
Keď som voľakedy komunikoval s človekom z hore uvedeného japonského zahradníctva (hanahiroba) , kde predávajú vrúblované stromy, nechcel mi poslať/predať semienka rôznych yuzu a kabosu citrusov, lebo to vraj nemá žiadny zmysel- yuzu nerastie true to type, tzn. každá rastlinka má
iné plody - z toho titulu by ma zaujímalo, čo vlastne pestujú američania
v tých svojich zbierkach (USDA) keď to vydávajú napr. za yuzu, keď v popise uvádzajú, že to bolo vypestované zo semien dovezených do USA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 16:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
radoslav napsal:
Na spomínanom americkom fóre sa uvádza, že shishi yuzu je bezsemenne (aspoň to, z ktorého mali plody).
Keď som voľakedy komunikoval s človekom z hore uvedeného japonského zahradníctva (hanahiroba) , kde predávajú vrúblované stromy, nechcel mi poslať/predať semienka rôznych yuzu a kabosu citrusov, lebo to vraj nemá žiadny zmysel- yuzu nerastie true to type, tzn. každá rastlinka má
iné plody - z toho titulu by ma zaujímalo, čo vlastne pestujú američania
v tých svojich zbierkach (USDA) keď to vydávajú napr. za yuzu, keď v popise uvádzajú, že to bolo vypestované zo semien dovezených do USA.
Musíš odlišit původní hybrid z Číny - Citrus junos ( Citrus ichagensis x mandarina), který se dostal do Japonska a zřejmě až zde vznikly nové klony (hybridy ?) jako Shishi yuzu (jak jsi správně napsal "lion", tedy "yuzu lev"). Původní originál obsahuje velká semena a zřejmě z nich rostou obdobné druhy, v USA :
http://www.tradewindsfruit.com/yuzu.htm
Tento plod a listy s řapíky jsou stejné jako znám odevšad odjinud.
U Shishi Yuzu téměř nevidím řapíky a listy jsou spíše zakulacené, oválné oproti špičatým C.junos Yuzu. Tak kdoví s čím je to zkřížené.

Zřejmě jsi nemyslel USDA, ale CCPP (Citrus Clonal Protection Program) :
http://ccpp.ucr.edu/
Yuzu:
http://ccpp.ucr.edu/variety/619.html
Zde rostlina odpovídá (listy, trny) snad jen plody jsou zřejmě přezrátím sytě žluté až slabě oranžové (jeden z rodičů byla mandarina :idea: ).

Kdysi nám dal Bernhard Voss z Německa na výstavě ve Vídni v Schönbrunnu malé semenáče (naroubované na podnoži) označené jako C.junos Variegata. No nepatrné panašování se po letech ztratilo, ale zato rostlina poporostla a myslím, že by mohla vykvést. Potom uvidíme, zda budou i plody stejné jako orig.C.junos, jak se dosud vyznačuje celý habitus rostliny.

Každopádně, kdo má Yuzu, ať si je ponechá, jde opravdu o specialitu, viz:
http://translate.google.cz/translate?hl ... /wiki/Yuzu
Obyčejné pomeranče a mandarinky si koupíte v obchodě, ale Yuzu ne. A tolik dobrot se u něj dá dělat:
http://translate.google.cz/translate?hl ... m/yuzu.htm

A vůbec, když jsou ty vánoce, tak receptů z citrusů jsou spousty. Například amer.školka uvedená výše uvádí na svých stránkách recepty:
http://www.fourwindsgrowers.com/recipes/
Např.ať už salát z mrkve a klementiny či kumquatu:
http://translate.googleusercontent.com/ ... yEQ#salad5

Dobrou chuť :mrgreen:

A ještě výrobky z C.junos Yuzu. Ocet, džus a víno:


Přílohy:
392px-Yuzuvinegar.jpg
392px-Yuzuvinegar.jpg [ 32.25 KB | Zobrazeno 694 krát ]
yuzujuice.jpg
yuzujuice.jpg [ 26.95 KB | Zobrazeno 805 krát ]
yuzu_wine-bottle.jpg
yuzu_wine-bottle.jpg [ 11.72 KB | Zobrazeno 784 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 18:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ano myslel som CCPP.

teraz kúsok e-mailu z Japonska:
...For instance, there are often fruits of a different kind on the yuzu orange grown from the yuzu orange seed seedling...

Tsukusu Takai
Hanahirobaonline.

Volne preložené : semenáče yuzu nemajú rovnaké plody.

Inak džús z Yuzu je v Japonsku veľmi cenený nápoj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 18:24 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Inak, japonská stránka, ktorú som uviedol ako prvú, radí shishi yuzu samostatne ako : Citrus pseudogulgu,
strom pôvodom z Číny, do Japnska prinesený počas éry Nara (cca pred 1300 rokmi). Podľa nich je príbuzný pomela (Citrus grandis). Ovocie dorastá do priemeru 20 cm a zvyčajne váži cca 1 kg.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 20:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
A jsme doma :D .
Už před lety, když mně Laaz poslal fotky Shishi Yuzu, jsem hledal nějaké styčné body s C.junos-Yuzu. Moc toho nebylo, snad jen žlutá barva a zvrásněný povrch plodů ( samozřejmě u Shishi Yuzu mnohem více). Ale víc jsem to neřešil.
Nyní to vím, takže Shishi Yuzu je japonským názvem pro Citrus pseudogulgul. Neboli dle Tanaky samostatný druh ve skupině ( a proto ty obrovské plody ) :
I. podrod ARCHICITRUS
4. sekce Cephalecitrus
1. podsekce Decumana
56. C. grandis
57. C. truncata
58. C. pseudograndis
59. C. pseudogulgul
60. C. suizabon
61. C. sanuban

zatímco C.junos Yuzu je úplně někde jinde :
II. podrod METACITRUS
2. podsekce Euosmocitrus
113. C. junos
114. C. hanaju
115. C. sudachi
116. C. inflata
117. C. yuko
118. C. takuma-sudachi
119. C. pseudo-Aurantiaca
120. C. wilsonii
121. C. sphaerocarpa

Anglický název Shishi Yuzu nemá

( mimo japonského ještě čínský a francouzský :roll: :roll: :
Citrus pseudogulgul hort. ex Shirai
CHINESE : 大柚 Da you, 狮子柚 Shi zi you.
FRENCH : Pamplemousse yoa.
JAPANESE : ジャガタラユ Jagatara yu, シシユ Shishi yu, 狮子柚 Shishi yu.

a tak ještě zbývá ujasnit výraz Yuzu a tím vysvětlit použití tohoto názvu u dvou různých druhů citrusů. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 20:48 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nie som odborník na čínštinu ani japončinu, ale keďže prakticky všetky spomínané citrusy sa šírili z Číny do Japonska podľa info na internete to bude asi podobne ako s japonským názvom mikan:
Citrus unshiu je bezsemený ľahko šúpateľný mutant povodom z Číny, Japonsky sa povie: 温州蜜柑, unshū mikan.
V Čine známy ako Wenzhou migan (Čínsky: 温州蜜柑; pinyin: Wēnzhōu Mìgān). Japonský názov je výsledkom fonetického čítania čínskych znakov Japoncami (čínsky názov Wenzhou migan znamená- medový citrus z Wenzhou). (Jeho druhý názov satsuma znamná bezsemenný.)
Japonské 柚子 (yuzu) je fonetickým čítaním čínskeho 柚子, yòuzi, Yuzu sa dostalo do Japonska z Číny počas dynastie Tang.
Ale v modernej čínštine 柚子, yòuzi znamená pomelo a yuzu sa povie po novom 香橙 -xiang cheng.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 21:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
radoslav napsal:
Japonské 柚子 (yuzu) je fonetickým čítaním čínskeho 柚子, yòuzi, Yuzu sa dostalo do Japonska z Číny počas dynastie Tang.
Ale v modernej čínštine 柚子, yòuzi znamená pomelo a yuzu sa povie po novom 香橙 -xiang cheng.
Dobrá práce :D . Ale přece jenom, když vygůgluju obrázky 香橙 :
Citace:
( yuzu po novom-xiang cheng)
, tak mně to ukazuje převážně kulinářské citrusářské výrobky.

Při hledání 柚子 (yuzu) :
Citace:
( je fonetickým čítaním čínskeho 柚子, yòuzi, Yuzu sa dostalo do Japonska z Číny počas dynastie Tang. Ale v modernej čínštine 柚子, yòuzi znamená pomelo )

to jasně ukazuje na pomelo. Neměl být některý z názvů (červěné) jinak :?:

Jinak mně to stále nedává úplný smysl, proč je u Citrus junos používáno označení Yuzu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 22:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
柚子 - Ako som už napísal tieto znaky v čínštine sa čítajú yòuzi a podľa info na internete pôvodne označovali v Číne to čo dnes v Japonsku poznáme pod pojmom yuzu, ale dnes nimi označujú v Číne to čo poznáme ako pomelo, takže preto to odkazuje na stránky v čínštine s pomelom, v japončine tie isté znaky sa čítajú yuzu a v doslovnom preklade je to slovo pre citrus všeobecne alebo citron.V japončine sa názov citrusu yuzu píše aj ako ユズ čo sa opäť doslovne prekladá ako citron alebo priamo ako názov yuzu bez významu.
Myslím, že to slovo je čínskeho pôvodu a Japonci ho jednoducho prebrali ako zvuk-názov spojený s ovocím citrus junos alebo žltými citrusmi všeobecne, ale nie som odborník takže ktovie?

Keď už som sa tak rozpísal :D tak rôzne yuzu citrusy v Japonsku:

花柚 - hanayuzu - kvetnaté yuzu - okrasná forma yuzu
本柚子 - honyyuzu
獅子柚子 - shishi yuzu - doslovný preklad - levý citrón
山根柚子 - yamaneyuzu - citron Yamane

a ešte
柑橘- kankitsu- toto je znak pre citrus v japončine


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 23:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Je to perfektní, co dnes umožňuje internet. Mám stránky:
http://members.jcom.home.ne.jp/inoue-af ... ntific.htm
kde jsou různé druhy s japonským a zároveň s botanickým názvem. Takže se to dá využít při gůglování obrázků, dříve jsem nemohl na netu najít Citrus yuko a nyní žádný problém. Stačí ho hledat v Japonsku :D .
Časem budu vyhledávat všechny zde uvedené citrusy a třeba objevím, co vlastně je vysoce specifický citrus, který mám z Ruska pod názvem Juko (C.yuko). Ale ten můj citrus yuko není, těžko řící, kde to Rusi či Gruzínci popletli. Plody má podobné citroníkům (bez jejich vůně), ale s výraznou špicí, listy jsou velmi dlouhé a řapíky mají křídla (!) - http://www.citrus-collection.wz.cz/gale ... mage2.html .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 06:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Upřímně povím ... internet neinternet, k názvosloví psaném v sypaném čaji a následným překladům, a to i do pinyinu, jsem dost steptický. Mám proto své důvody. V Číně jsem byl přes tři měsíce ne kvůli citrusům, ale především kvůli čaji. A to je hodně o názvech. A pokud nejde přímo o úředně stanovený úzus (název města apod.) potom se ta stejná věc nazývá na místě A X a na místě B Y ... a pochopitelně i jinak zapisuje. Dokonce ty stejné znaky se v různých částech Číny jinak vyslovují. Jihočínský dialekt, který jsem se na místě s pomocí jednoho američana a jeho čínské manželky malinko naučil mi byl ve střední Číně zcela k ničemu. Základním problémem je to, že pro každý jednotlivý znak existuje několik desítek významů, tyto významy jsou v rozdílných znacích mnohdy stejné. Jinými slovy, pokud ten kdo provádí zápis nezná naprosto prvořídně svůj rodný jazyk, nikdy neprovede zápis správně (tím nemyslím nějakého evropana, který to přepisuje, ale přímo domorodce z říše středu .... a takových je naprostá většina). Je to holt nepřestavitelně obrovská země a pro Čecha zvláště.
A pokud jde o překlady z čínštiny do japonštiny a naopak ... tam to bude to stejné. Určitý příklad je např. i mandarina "Wakayama" (japonsky) - čínsky nejspíše "Xie Shan", ale jisté to rozhodně není atd.

Tím rozhodně nemám v úmyslu někoho zatracovat od dalšího hledání zajímavostí na netu. To určitě ne. Jen bych doporučoval k tomu přistupovat řekněme s hodně velkým nadhledem. Stejně tak, jako např. k úředně prezentovanému hospodářskému růstu Číny apod.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 09:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Pre Šneka : Je to možné, ale ten preklad názvov citrusov z čínštiny do japončiny som si nestvoril ja v google prekladači, ale je z odborného článku na túto tému, tak isto názvy druhov yuzu citrusov sú priamo z japonského zahradníckeho katalógu.

Pre Petra: odkedy používam aj názvy citrusov písané v japončine dostal som sa aj ja k podstatne krajším fotkám a lepším
článkom o citrusoch ako keď vyhľadávam v angličtine. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 10:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To já ani netvrdím ..... to byla jen poznámka na okraj, rozhodně to nebylo myšleno jako důvod k vyvolání jakékoliv diskuze.
Názvy čajů jsem si tehdy taky nevymýšlel, pocházely přímo z obdorných katalogů a knih .... jenže na místě ouha (a to jsem se nebavil s někým na ulici, ale s někým kdo se tím specializovaně zabývá a ještě se honosí dovětkem ke svému jménu IMPORT- EXPORT). V jednom katalogu bylo pro to stejné úplně něco jiného než v druhém atd. atd. ...... to je vše co jsem chtěl k uvedenému říci.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Shishi Yuzu
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 13:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Já to také beru tak, že díky názvům fotek napsaných v japonštině se dostanu k něčemu, co bych jinak zřejmě nenašel. To, že jsou v tom problémy, to je pravda. Dáš vyhledat nějaký citrus v japonštině a másto maloplodého citrusu se ukáží se poodhalené školačky a ještě hrozí riziko konfliktu s mravností policií. Ale to je i u nás. Internet je smetiště, kam každý umístuje kdeco pod různými názvy, často s chybnými názvy, či chybně napsanými atd. V označení citrusů je celosvětově problém a my dva ( a někteří další v ČR a SR ) to Šneku nezachráníme :cry: . Někde značí citrusy převážně anglickými názvy (Meyer lemon, ne Citrus meyeri), jinde sice botanickými, ale třeba už neplatnými (Citrus mitis - dnešní Citrus madurensis, v USA je to samozřejmě calamondin), to všechno se snažím nějak pochopit. Nejhorší jsou komerční výrobci a prodejci prodávající to pod smyšlenými či staršími pro prodej l=pe vyhovujícími názvy, aby lépe prodali. Např. Citrus obří, Citrus mandarinka (calamondin).
Na jihu je jim to úplně jedno, v tomto byl nepřekonatelný Dieter Hach z Berlína se kterým se léta dohadoval o různých možných či nemožných chybám v jeho a mém seznamu odrůd - i v jiných seznamech. Ale už mě to nebaví, ti na jihu mají maňana, jsou veselí a já to za ně řešit nebudu. A tak mně nevadí ani Jorma Koskinen (je nadšenec ne placený profík), i když tě Šneku chápu, že Meyer a Rough lemon se nedají zaměnit, ale podívej se na soustavu pana Tanaky - jsou vedle sebe :mrgreen: .Tím s tím končím, jsem objednán půl roku k zubařce (pěkné :lol: ), možná mě pro nachlazení pošle zpět.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz