CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 28 Dub 2011 16:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já pěstuji jen botanické druhy a není jich mnoho, ale kvetou mi docela ochotně. Zjistil jsem, že nejlepší je mít je zhruba do června ve skleníku, dost po jarním sestřižení narostou a červenec až září stojí na přímém slunečním úpalu pod širým nebem. Mám podezření, že je stimuluje rozdíl nočních a denních teplot, i výkyvy teplot v průběhu času. Vzhledem k tomu, že bydlím v nějakých 700 metrech nad mořem, asi pátý vegetační stupeň, výkyvy tu jsou dost razantní a mučenkám to očividně prospívá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 28 Dub 2011 20:32 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Tak také přispěji svou troškou do mlýna :lol:
Ohledně f. Sieberz mám podezření, že rostliny množí v Maďarsku, protože jsem si objednala balkonovky...které jinde nemají a podle dokladu, který u zásilky byl jsem nabyla dojmu, že to jde odtamtud. Možná subtropy půjdou z opačné strany.
U Dafralu mě opravdu mrzí jednak svilušky, které se mi na rostlinách po přivezení a přenesení do skleníku neuvěřitelně rozjely..., jednak neserioznost u označování druhů a kultivarů a vůbec přístup. Myslím si, že už zjistili, že o tyto exoty je zájem, takže je nějaké detaily nerozhodí a vždy se najde někdo, kdo si tam alespoň jednou objedná. Také jsem si byla prohlédnout výstavu mučenek přímo v Dafralu, o rok dříve než Roman a prostředí mě nijak nenadchlo, ve "sklenících" všehochuť a hláška, že matečnice mají jinde, tomu jsem opravdu věřila. Jenže Roman nevěřil mě a tak se o tom pak přesvědčil sám.....
Momentálně mám mučenky ve školním skleníku v Lednici a musím říci, že se některé překonávají a naopak P. foetida vyloženě ve skleníku trpí. Jak byla na jaře pěkná a kompaktní, tak se ani nepohnula v růstu a listy vybledly...tak je přemístím na zahradu a uvidím. Střídání teplot funguje i na klíčení semen, starší výsevy jsem vysypala do skleníku a už to klíčí, jen ten první výsev jsem neměla popsaný, tak bude legrace to určit. Jakmile se dostanu k domácímu počítači, pochlubím se fotkami.
Uvidím, jak na tom budu v létě časově, k Ulmerovým bych si také ráda udělala výlet :shock: . Na jejich stránkách mají neuvěřitelný sortiment, takže by byl zážitek i načerpat inspiraci pohledem na zařízení ve sklenících, stále je co vylepšovat. V tom jejich množství si myslím, že něco určitě pokvete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 16:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No takze mame to vyvrcholenie :) Mangovnik dnes dosiel, kurierom slovenskej posty, dosla mi vopred sms, dohodol som si cas prevzatia, cize som bol doma. Este predtym som volal do siebersu kde mi potvrdili, ze rastlinu rano poslali, cize dlho necestovala. No a k samotnej rastline. Na pohlad sa zda byt v pohode, mozno ma trochu svetlejsie listy nez som zvyknuty, ale to moze byt substratom. Zasielka bola mimoriadne tazka, aj som zistil preco, boli v zemine same kamene, substrat mokry, trochu zapachal zkysnutym listim. Rastlinu som vybral, vid obrazok, takmer vobec zemina nebola prekorenena, vsetko hned opadlo z korenov dole, cize rovno siel do novej zeminy. Trochu som tam primiesal tej povodnej kamenitej, ostatnu vyhodil. Teda este som ju hodil na vahu a bolo toho 5,27 kg a to neratam tie tri hrste co som ponechal.. Zbytocne tazky balik, ale aspon kazdy vedel ktora je spodna strana :) Inak kurier mal plne auto sieberz zasielok. Inak rastlina mala mat 60-80 cm a ma 67 a dva rasiace kvetne stvoly. Stepena je cca 40 cm od zeme a stepena cast ma iba 7 listov. Inak vo vseobecnosti som spokojny, na telefonnej linke boli mili a ochotni, k zasielke som dostal gratis este aj zazracny stimulant z morskych rias :) Cize zda sa, ze to dopadlo dobre cele :)


Přílohy:
Poznámka: presadeny
2011-05-02 16.00.19.jpg
2011-05-02 16.00.19.jpg [ 247.49 KB | Zobrazeno 1096 krát ]
Poznámka: korene
2011-05-02 15.28.07.jpg
2011-05-02 15.28.07.jpg [ 210.63 KB | Zobrazeno 1081 krát ]
Poznámka: balik
2011-05-02 15.23.08.jpg
2011-05-02 15.23.08.jpg [ 230.24 KB | Zobrazeno 1070 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 19:11 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
No nevypadá vůbec zle. Já letos po zimě mangovník vyhodil, vypadal už strašně. Nějak jsem ho neumě pěstovat. Navíc ho napadaly neustále svilušky, nebo nějaký podobný roztoč, co napadal především pupeny, tak že nerašily. Možná to byl nějaký vlnovník, mám pocit, že se mi ten samí členovec přiživuje i na chlebovníku. Špičky a obvod listů hnědly. No koukal jsem tedy na ten roubovaný mangovník, ovšem po přečtení ceny jsem si to rozmyslel. Kdybych věděl, že nedopadne stejně jako můj semenáč, tak bych nad ním i přemýšlel, ovšem po zmíněném nezdaru mi to připadá jako moc nejistá investice. Jakým způsobem je ten tvůj naroubovaný?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 19:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Po otvorení fotky stlač a drž ctrl a klikaj na klávesu + ( plus )
( a fotku môžeš zväčšiť až na uhlopriečku monitoru ). Pre zmenšenie postupuj rovnako, len použi klávesu - ( mínus )
Po zväčšení je miesto štepenia pekne viditeľné :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 22:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No fotky nie su bohvieake, tak skusim pridat detail stepu a kvetu, aj ked tiez len z mobilu... :)


Přílohy:
Poznámka: kvet
2011-05-02 23.10.52.jpg
2011-05-02 23.10.52.jpg [ 154.89 KB | Zobrazeno 1003 krát ]
Poznámka: vyhonok
2011-05-02 23.11.24.jpg
2011-05-02 23.11.24.jpg [ 207.57 KB | Zobrazeno 1050 krát ]
Poznámka: step
2011-05-02 23.10.01.jpg
2011-05-02 23.10.01.jpg [ 229.73 KB | Zobrazeno 1025 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 23:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
to je mango na mangu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2011 23:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
a na com inom by si si ho predstavoval? ? :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 10:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak pokud dobře vidím, tak klasicky do rozštěpu. No možná že si zajedu koupit nějaká manga a vypěstuji podnože. V Praze na hnojárně zkusím vyžebrat nějaké rouby, protože jsem koukal, že plodících mangovníků tam mají plno. Pokud se do toho pokusu pustím, budu průběžně informovat. Z té fotky to tedy vypadá, že roubována je jen ta korunku, ostatní listy patří podnoži.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 11:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Presne tak, do vysky 40 cm je podnoz.. A podnozi som sa narozdaval desiatky, nakolko skoro kazde semeno z manga niekam strcim. Mal som 4 rocny semenac, ktory aj 2 krat kvitol, ale tuto zimu nerozchodil :( Preto som si objednal toto, nakolko neviem o nikom v okoli, ze by plodiace rastliny mal. Raz som si chcel priniest odrezky z kanarov, ale nezadarilo sa. Tak daj vediet, ci sa ujme, tam aspon budes mat istotu, o ake odrody ide.. Toto je zial "kocka vo vreci" ci zajic v pytli. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 12:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nějaký měsíc to potrvá. Hned jak pojedu nakupovat, koupím mango. Počítám tak půl roku, než půjde naroubovat. Na jaře ho naroubuji. Mě tedy mangovník nešel vůbec. Čtyři roky byl pořád stejný. Na ITSZ v Praze na České Zemědělské univerzitě jsem koukal ve sklenících na několik rostlin mangovníku i s plody. Měřily okolo dvou metrů, byly v květináči a každý měl okolo těch deseti až dvaceti plodů, na dlouhých stopkách a jestli si dobře pamatuji tak byly skoro červený. Takže odrůdy zaručeně plodící v našich podmínkách. Uvidím, zda mi nějaký roub prodají, ale většinou se tam s nimi dá velice dobře mluvit. Kupoval jsem tam i kakaovník a ten mi dokonce pravidelně kvete, pak celou řadu myrtovitých rostlin. A nikdy se mi nestalo, že by některá z nich nerostla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 13:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak drzim palce, ked ti isiel kavovnik, musi prezit aj mango, podla mna to nie je vobec taka narocna rastlina, ako sa traduje. Kedze mangovnik sa rozsiril do oblasti ako cyprus, spanielsko, taliansko.. je z neho v podstate subtropicka rastlina, staci ju uchranit pred mrazom, najlepsie okolo 10.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 13:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Kupoval jsem tam kakaovník (Theobroma cacao), ne kávovník (Coffea). Kávovník mám taky, ale kvést zatím nechce. Kopím si mango a uvidíme, jak podnož poroste. Ty ho zimuješ v takovém chladu? Já takhle letos přezimoval avokádo. Teplota mezi pěti až patnácti stupni. Na jaře ve studeném skleníku jede jak divý. Lepší než zimovat v teple. Do jara na něm vždy zbylo pár listů, teď neupadl ani jeden. Je pravda, že ten mangovník má asi nároky na teplotu podobný, i když je to spíše rostlina tropů, než subtropů. Ty máš s tím chladným zimováním zkušenosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 13:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ano myslel som kakaovnik, preklepol som sa. No ved prave, musim odhadnut tu hranicu, tuto zimu totiz uz nerozchodil, ale bol tam dlhodobo, cele obdobie, cize cez tri mesiace pri teplotach okolo +1 az +3 stupne, lenze zistil som ze v noci pri zemi v kutoch bolo aj -3, cize mango aj ked prezilo, listy zive a zelene, zacal postupne po otepleni schnut, vetvicky boli na jednej strane koruny (od steny) po odstrihnuti suche, ale z druhej zive. Lenze postupne odisla cela rastlina, vyschla, zistil som ze mu odmrzli korene :( cize ak by bol vo volnej pode, alebo aspon v strede a nie v zadnom rohu na zemi, tak tipujem ze by aj taketo zimovanie zvladol. Predsa len kmen mal priemer okolo 3 cm. No co uz, budem vediet do buducna. Kazdopadne na taketo testy budem pouzivat semenace iba. A pri avokade existuju 3 varianty ako spomina Samla, a aj 3 kategorie odolnosti, kym mexicka skupina mraz neznesie, guatemalska skupina zvlada kratkodobo az okolo -8 tusim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenost s firmou Dafral
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 14:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ja mam semenac mangovnika cca rok... vypestovany z kupeneho plodu z ktoreho som vylupol jadro... teraz po roku ma hrubku takmer 1 cm...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz